Post rock/post punk

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
izlezen e. malku e pospor od voobicaeno no e dosta soliden..dobro sraboten
 

MSV

Член од
24 март 2005
Мислења
2.423
Поени од реакции
38
Кога излезе? Пишуваше дека само две траки се пуштени, додека за целиот албум треба да се чека до 26, односно 30ти Октомври.
Сега ќе проверам на торенти да видам..
Пффф, веќе као 3/4 дена се врти кај "вистинските фанови" :P



Ова ми е како најподценетиот бенд, во поширокиот контекст на пост-рок браншата...
Кога го слушнав The Quiet Lamb прв пат во 2010, мислев дека нема да има best off листа таа година, која нема да го има на прво место тој албум... па ако сака да се работи и за морон што ги слуша нокаут.

Незнам, во секој момент би ги избрал пред GY!BE или било кој друг култен бенд, а на глобално ниво како никој да не ги есапи, или барем не како што заслужуваат... да бидат воспевани и жртви да им се принесуваат.
 
Член од
12 март 2007
Мислења
650
Поени од реакции
73
Кога излезе? Пишуваше дека само две траки се пуштени, додека за целиот албум треба да се чека до 26, односно 30ти Октомври.
Сега ќе проверам на торенти да видам..
Прошлиот петок искочи, има го на добар квалитет по торенти.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Пффф, веќе као 3/4 дена се врти кај "вистинските фанови" :P



Ова ми е како најподценетиот бенд, во поширокиот контекст на пост-рок браншата...
Кога го слушнав The Quiet Lamb прв пат во 2010, мислев дека нема да има best off листа таа година, која нема да го има на прво место тој албум... па ако сака да се работи и за морон што ги слуша нокаут.

Незнам, во секој момент би ги избрал пред GY!BE или било кој друг култен бенд, а на глобално ниво како никој да не ги есапи, или барем не како што заслужуваат... да бидат воспевани и жртви да им се принесуваат.
За бендов мислев дека јас сум единствениот човек кој си го слуша :D
Закон бендиште, со закон песни.
Иначе сега брзо изваен добар видео запис за супер песна од понепознат рок бенд во пробивање. Гитаристот ми е другарче на фб и комуницираме одвреме навреме, од Германија е иначе. Чујте

Иначе и Утро се супер пост панк бенд кој произлегува од руската сцена под влијание и во соработка на два супер бенда Human Tetris и Motorama :)
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819

Пред некој сат го сметнав, добар албум, со лесно пост рокче кое врзува филм
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Додека барав низ албумиве што да слушам ми текна на бендов. Срби се, онака имам на фб комуницирано со пијанистот Дејан Илиќ. Звучат интересно бидејќи мешаат пост рок со џез
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Пост панк од ДоЈчланд. Пред едно лето албумот можеби најслушан ми беше од овој бенд Моноѕид. Иначе на почетоков од нареднава година го најавуваат вториот албум.
 
А

Антоние

Гостин
Би сакал да ја искористам оваа прилика да ги пофалам "Man Zero", прилично обскурен пост-рок бенд од Загреб за одличната свирка вчера во кино фросина.

Обожавам да одам на пост-рок свирки затоа што претставува огромна сензација моментот кога сите тие гласни енергични гитари и епски преклопени мелодии се брануваат од огромната толпа во темна пространа просторија со пригушени светла.
Имаше еден момент за време на еден тивок дел од 20 минутната трака од нивниот нов албум "Telemark" кој му претходеше на крешендото, и другарчето што стоеше до мене се сврте и ми рече "Сега иде јакото". Ниту секунда подоцна, бендот со клизачи лансираше спирален излив од гитари што ја направија свирката толку извонредно енергична, а ние двајцата се свртивме накај бината со насмевки од уво до уво.


http://manzero.bandcamp.com/
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Специјалка за сите фанови на New Order :D...

 

Kajgana Shop

На врв Bottom