PES 6/2009 - Online играње преку Hamachi

OrrCee

Сто посто проценти :)
Член од
8 јуни 2008
Мислења
1.524
Поени од реакции
23
JAs probah go downloadirav hamchi
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.403
Поени од реакции
13.719
Еве вака може да се игра PES 6 преку хамачи (преведено од српскиот форум за ПЕС)

За почеток морате да се ослободите од следните tcp портови: 10881, 10884, 12880, 12881.

Портовите се ослобуваат на следниот начин: Oдите во Network Connections, па потоа десен клик на Local Area Connections, па после тоа идете на Properties. После тоа Advanced, па кај Windows Firewall oдберете Settings. и на крај одберете Еxceptions.

Сега тука треба да се ослободите за сите портови. Кликнете на Add Port, и кај Port Number ги внесувате портовите кој се горе наведени (10881, 10884, 12880, 12881). Кај Name може да внесете што сакате, не е тоа битно.

Сега е на ред Хамачито.

1. Симнете го од тука

2. Направете свој акаунт, т.е поставите си го својот ник.

3. Потоа треба да се поврзете на некоја постоечка мрежа. Еве јас направив мрежа за кајгана. Username: kajgana1, Password:kajgana1

4. Договорите се кој ќе креира, а кој ќе се приклучува.

Сега симнете го ОВОЈ фајл, и екстрактирајте го во датокеката кај што ви е инсталирана играта.

Оној кој ќе биде креаторот треба да го покрени овој фајл : PSL Host GS6 v1.21b.exe и кога ќе ви побара да впишете Local IP Address, треба да ја внесете IP адресата од Хамачито, која можете да ја видите најгоре на хамачито со бели бројки.

Оној кој ќе се приклучува на серверот, треба исто да постапи како и претходно, само треба да го стартува овој фајл: PSL Client GS6 v1.21. Исто и кога ќе ви побара IP адреса, ја внесувате IP адресата од противникот, таа што креаторот ја внел од хамачито. И ако му се појави ваква слика(гледај доле) тоа е тоа, би требало да започни натпреварот. Напоменувам дека и Хамачито и овој прозор треба да бидат вклучени додека играте.

Среќно, и пишете коментари дали ви успеало ова. :vozbud:

P.S Јас ја направив таа мрежа колку за објаснување нема да биде редовно уклучена, но ако некој сака да игра, нека проба со тоа што ќе креира нова мрежа.

 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Ајде утре ќе ја инсталирам па ако има некоја жртва да се нафане да игра со мене нека каже.:vozbud:
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.403
Поени од реакции
13.719
Eве и еден туторијал како да ја играте без Хамачи, со многу помалку лаг. Тоа со отварањето на портовите си останува исто како во претходниот туторијал.

1. Стартувајте го PSL host v21 фајлот кој го екстрактиравме претходно, каде што имам оставено линк погоре.

2, Внесете ја својата локална ИП, може да ја дознаете тука. После кога ќе ви побара да внесете друга адреса, внесете ја истата адреса од претходно.

3, Покренете го серверот.

4, Сега одете во C:/windows/system32/drivers/etc и тука има еден фајл HOSTS, oтворете го со Нотепад, и треба да ви изгледа вака.

127.0.0.1 localhost
93.87.169.242 pes6gate-ec.winning-eleven.net
210.249.144.166 we9stun.winning-eleven.net
Со ова се постигнува да луѓето може да влегуваат на серверот, а самиот оној кој креира да не може да влегува на серверот.

Следниот чекор е да се отвори фајлот HOSTS со нотепад и да се променат ИП адресите, наместо локалната ип адреса, да се стави другата ип адреса, и да се на крај сними фајлот.

Хост треба да изгледа вака.

127.0.0.1 localhost
<ваша ИП адреса> pes6gate-ec.winning-eleven.net
210.249.144.166 we9stun.winning-eleven.net
Со ова се постигно тоа да оној што креира да можи и од својот компјутер да игра.

Играта со помалку лаг може да започни. Среќно ! :vozbud:
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
9.024
Поени од реакции
5.947
Ќе пробам ова од погоре да го направам после па ако се бидде во ред ќе играме
 

OrrCee

Сто посто проценти :)
Член од
8 јуни 2008
Мислења
1.524
Поени од реакции
23
Ja narediv rabotata i od denes su berber za ovci....ako ima nekoja ovca za strizenje neka poveli...moze da se dogovoreme koj saka da igra....ama secka li mnogu koga igrame
 

OrrCee

Сто посто проценти :)
Член од
8 јуни 2008
Мислења
1.524
Поени од реакции
23
A ova objasnenie za pes 6 li e ili za pes 2009???
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.403
Поени од реакции
13.719
Еј луѓе пробавте, работи ??? По што јас немам пробано со другар, само го преведов истото од српскиот форум, и таму имаше оставано коментари дека ова работи. Јас би предлагал да играме по оној вториот туторијал, значи без Хамачи, и ќе имаме помал лаг.
 

OrrCee

Сто посто проценти :)
Член од
8 јуни 2008
Мислења
1.524
Поени од реакции
23
Еј луѓе пробавте, работи ??? По што јас немам пробано со другар, само го преведов истото од српскиот форум, и таму имаше оставано коментари дека ова работи. Јас би предлагал да играме по оној вториот туторијал, значи без Хамачи, и ќе имаме помал лаг.
jas napraiv se kako so treba samo sega 4ekam ovca za da go isprobam

sega ako sakate vikendov moze da organizirame i turnir
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.403
Поени од реакции
13.719
jas napraiv se kako so treba samo sega 4ekam ovca za da go isprobam

sega ako sakate vikendov moze da organizirame i turnir
Ако си подесил по вториот туторијал, стартувај сервер од тука PSL host v21, и дај ми ја ип адресата.
 

OrrCee

Сто посто проценти :)
Член од
8 јуни 2008
Мислења
1.524
Поени од реакции
23
ama ne mi odi spored vtoriot
ako sakas o hamachi da igrame...ne mozam da go napravam so vtoriot
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.403
Поени од реакции
13.719
ama ne mi odi spored vtoriot
ako sakas o hamachi da igrame...ne mozam da go napravam so vtoriot
Зошто не можеш ? Поарно е со тој, помалку лаг ќе има. Дај ја мрежата за хамачи, и ип-то и да пробаме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom