PES 2012

  • Креатор на темата kpb
  • Време на започнување

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.417
Најдобрите фудбалски игри беа пред 3-4 години. Сега од што сакаат да направат нешто ново, само повеќе ги усеруваат.

PES 2009 и 2010 ми се најдобри и најигриви. После нив, мислам дека немаше потреба да менуваат ништо, освен можеби графиката, менито, тимовите... :)
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.759
Поени од реакции
6.708
Најдобрите фудбалски игри беа пред 3-4 години. Сега од што сакаат да направат нешто ново, само повеќе ги усеруваат.

PES 2009 и 2010 ми се најдобри и најигриви. После нив, мислам дека немаше потреба да менуваат ништо, освен можеби графиката, менито, тимовите... :)
Точно! Се кладам дека кога седнале и на хартија ја правеле новава ПЕС се тоа изгледа убаво, со алгоритми, со if-then правила, логики ова она...ама кога го пренеле тоа на компјутер, за нас играчиве е WTF!?!? Па ко ќе и излезат со демо видеа тоа маркетинг/паблик рилејшнс агентите нивни како ова било нова технологија па не знам дуал контрол, па оф д бол контрол абе ајде :tapp:...се тоа на аматер ми го покажува. Ај да го видам на топ да изигра вистинска утакмица. Сакаат да направат играва да биде како човек кој гледа ТВ пренос или играч кој игра на терен ама засега барем тоа е невозможно. Вчера пак пробав... абе долгиот пас значи го усрале тотално, порано се знаеше кога имаш добра позиција си полниш до кај 60-70 % без проблем дава убава топка...сега...! абе не можеш на 10 метри играчот да го проиграш ко шо треба. Па и тој соиграчот колку пати баш во момент на подавање му текнува да се враќа наназад, а цела екипа цели кон напад...:tapp: а и кратките пасови место да се прецизни до нога како што треба да бидат, уствари како што беа на ПЕС 11 сега ги прави во простор еј?!?! и додека стигне топката до него или тој до неа нормално компјутерот ти ја пресекува :mad:
--- надополнето: Sep 29, 2011 11:28 AM ---
[quote="sveznajko, post: 4444698"]Не знам шо се чудите.
Топ комент = лудило.

У следната верзија којзнае кое комбо ќе треба за шут.[/quote]
:eek:
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
Најдобрите фудбалски игри беа пред 3-4 години. Сега од што сакаат да направат нешто ново, само повеќе ги усеруваат.

PES 2009 и 2010 ми се најдобри и најигриви. После нив, мислам дека немаше потреба да менуваат ништо, освен можеби графиката, менито, тимовите... :)
Доколку збориш за PC тогаш голема грешка правиш. Мислам океј, кажа дека е твое лично мислење а не општо што е во ред. Меѓутоа факт е дека голем дел од фановите периодот од PES 2008 до 2010 го сметаат како „црна ера“ во PES серијалот. Од PES 2011 почна да се развива нов систем кој мене лично многу ми се свиѓа и очекувам да продолжат да го подобруваат.

Што се однесува до најновава PES, конечно после неколку години вистински предизвик. Кога постигнуваш гол ти доаѓа да се радуваш ко во вистина да си го дал. Играм со Порто и во португалска лига ми иде слабо, меѓутоа во ЛШ немам пораз и сум веќе во нокаут фазата. Ќе биде топ ако уште во првата сезона го освојам трофејот :cool:
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
4.251
Поени од реакции
909
Не е ништо посебно тешка на топ... Голови се постигнуваат лесно, со оглед на ретардираните голмани со ненормално слаби рефлекси. На суперстар е друга приказната и прав предизвик за играње.
Проблемот е да се навикнеш на одбраната т.е. на нивните дриблинзи, неможе веќе да трчаш ко мува без глава со држење пресинг на друг играч, потребна е добра синхронизација помеѓу играчот шо го контролираш и играчот со кој вршиш пресинг. Ако се совлада тоа, играта станува многу полесна.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.759
Поени од реакции
6.708
Доколку збориш за PC тогаш голема грешка правиш. Мислам океј, кажа дека е твое лично мислење а не општо што е во ред. Меѓутоа факт е дека голем дел од фановите периодот од PES 2008 до 2010 го сметаат како „црна ера“ во PES серијалот. Од PES 2011 почна да се развива нов систем кој мене лично многу ми се свиѓа и очекувам да продолжат да го подобруваат.

Што се однесува до најновава PES, конечно после неколку години вистински предизвик. Кога постигнуваш гол ти доаѓа да се радуваш ко во вистина да си го дал. Играм со Порто и во португалска лига ми иде слабо, меѓутоа во ЛШ немам пораз и сум веќе во нокаут фазата. Ќе биде топ ако уште во првата сезона го освојам трофејот :cool:
Не бери гајле кога тогаш ќе играш против Барса и дури тогаш ќе ја осетиш јачината на Темната Страна :pos:
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
211
Поени од реакции
75
Најдобрите фудбалски игри беа пред 3-4 години. Сега од што сакаат да направат нешто ново, само повеќе ги усеруваат.

PES 2009 и 2010 ми се најдобри и најигриви. После нив, мислам дека немаше потреба да менуваат ништо, освен можеби графиката, менито, тимовите... :)
wat.
РЕЅ 2010 е најголемото срање шо излегло досеа од KONAMI, а ја играв цела година заради тоа шо FIFA 10 на РС е уште поголемо срање од неа.
Точно! Се кладам дека кога седнале и на хартија ја правеле новава ПЕС се тоа изгледа убаво, со алгоритми, со if-then правила, логики ова она...ама кога го пренеле тоа на компјутер, за нас играчиве е WTF!?!? Па ко ќе и излезат со демо видеа тоа маркетинг/паблик рилејшнс агентите нивни како ова било нова технологија па не знам дуал контрол, па оф д бол контрол абе ајде :tapp:...се тоа на аматер ми го покажува. Ај да го видам на топ да изигра вистинска утакмица. Сакаат да направат играва да биде како човек кој гледа ТВ пренос или играч кој игра на терен ама засега барем тоа е невозможно. Вчера пак пробав... абе долгиот пас значи го усрале тотално, порано се знаеше кога имаш добра позиција си полниш до кај 60-70 % без проблем дава убава топка...сега...! абе не можеш на 10 метри играчот да го проиграш ко шо треба. Па и тој соиграчот колку пати баш во момент на подавање му текнува да се враќа наназад, а цела екипа цели кон напад...:tapp: а и кратките пасови место да се прецизни до нога како што треба да бидат, уствари како што беа на ПЕС 11 сега ги прави во простор еј?!?! и додека стигне топката до него или тој до неа нормално компјутерот ти ја пресекува :mad:
--- надополнето: Sep 29, 2011 11:28 AM ---
[quote="sveznajko, post: 4444698"]Не знам шо се чудите.
Топ комент = лудило.

У следната верзија којзнае кое комбо ќе треба за шут.
:eek:[/quote]

Добро бе пријателе, ќе престанеш ли да плачеш еднаш во темава? Како мене не ми иде да плачам иако играм Master League на Top Player со тие нивните играчи, шо се безвезни. КАКО? ЕПА ВАЉДА ЗНАМ ДА ИГРАМ.
Оди играј FIFA и не се замарај едноставно, ако веќе толку не ти одговара играва...Туку читам некои мислења дека не се земало топка во одбрана, ЕПА НОРМАЛНО ДЕКА НЕ СЕ ЗЕМА КОГА НЕ ЗНАЕТЕ КАКО РАБОТИ ДЕФАНЗИВНИОТ СИСТЕМ!
Научете се да играте, играјте, ако уште не ви одговара тогаш плачете дека KONAMI ја усрале РЕЅ кога уствари оваа е најдобра РЕЅ досега. Ако некој не се согласува (а ги има) нека си игра РЕЅ6, мене не ми смета.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.139
Поени од реакции
5.892
ке може ли некој да ми даде да го симнам кракот зашто овој од играта што е кога го ставам антивирусот не ми го прима и не ја пушта играта ???
А мислиш дека ако некој ти го даде истиот крак во друга варијанта ќе ти смени нешто?
Мој совет - избриши го антивирусот.
 
Член од
4 јули 2009
Мислења
4.795
Поени од реакции
3.492
Се на се од гејмплејот сум задоволен од шутеви,подавања,тактики па се до новите пенали кои конечно влеваат возбуда.
Модовите се скоро исти,ФудбалЛајф е само ново мени.МастерЛигата со оние cinematic работи вои кои секоја пат се случува исто доаѓа играчот и ми вика "Зашто ја не играв наместо Бускец" тоа повеќе нервира отколку што придонесува до нешто.Добра работа се пријателските пред сезона,фала богу им текна на тоа.Цените на играчите се катастрофа Роналдо е девет милиони.И со години е глупо тоа што неможе да се смени тим кога веќе имаш титула Мanager.
BAL не сум пробал сеуште,а од ClubBoss не очекувам никаква забава и возбуда.Модовите може да се каже дека се добри но не и перфектни.

Ама ова со голманите страшно,страшно ме нервира,значи зошто секоја година лажат "Yes the goalkeepers have been imrpoved alot this year" што се подобрени бе?Секоја година истото ѓубре од голмани ми брани некој шут што оди во агол од слободен,а не брани некоја топка што се тркала покрај него или па анимацијата касни цел саат после шутот,реалноста е дека голманите си се исти уште од ПЕС 2008 кога се прфрлија на NextGeneration и нема ништо ама баш ништо подобрено.
И друг проблем е што играта е претешка на Top Player,не викам дека треба да биде лесна и дека треба секој шут гол да биде кога играш,но тука се губи реалноста на играта,се е перфектно секој пас,секој шут од страна на компјутерот безразлика против која или со која екипа играте компјутерот едноставно игра перфектно и тоа е многу иритирачко.На пример Гетафе игра исто како Барселона.Нешто слично е и со играчите,играчи од типот на Гатузо,Лампард,Чаби Алонсо прават такви продори каде што ми поминуваат 2-3 играчи од одбраната и тука опасно се губи реализмот.Скоро секој пат ми се случува значи почнува утакмицата на пр. Манчестер-Челзи,на почеток се нормално супер(и стадион и се немам зборови за графиката и презентацијата)и некаде околу 17-18 минута Челзи почнува да напаѓа и тоа ДА НАПАЃА БЕ,ДА НЕ СЕ ЗАЕБАВА!Лампард и Микел ми прават продори низ одбрана(како да се Меси и Роналдо во комбинација)додаваат до Мата,Мата дупли пасс до Торрес и некако ај ќе му ја земам и ќе избијам,НО топката секогаш доаѓа до некој од противничките играчи,дури и се случуваат и некој чудни анимации на моите дефанзивци и се тоа се случува се додека во случајов Челзи не постигне гол и ај после тоа изнервиран продлжува утакмицата и од таа 18 минута јас ќе имам петнаесет 100%шанси и сите Чех ќе ги одбрани(до некаде и јас сум крив за ова) за разлика од ДеГеа кој делува како да бил на викенд во Фукушима и така се некаде до 70 кога Челзи ќе бапне уште еден гол по продорот на Есиен,додавањето прецизно до Торрес и одличната реакција на Торрес(кај е тука реализмот бе ало!) и мртов коњ реакцијата на ДеГеа и после можеш да се сликаш и со добрата игра и со шансите.

А да ги спомнам и слобдните удари на компјутерот,кој се одлични од 18-19 метри неможе да видете центаршут во шеснаесетник туку само шут во АГОЛ и од страна на играчи(што мене ми се случи) од типот на ВанБомел и тоа два гола на иста утакмица.

8/10 ПЕС оваа година од мене токму заради овие работи,сепак ќе ја играм и оваа година како и секоја,кога можевме да ги играме ПЕС2011 со Fantastic NEW animations with 3000+ animations и ПЕС2010 без судија ќе ја играме и оваа која е далеку подобра од претходните верзии.
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.026
Поени од реакции
6.051
wat.
РЕЅ 2010 е најголемото срање шо излегло досеа од KONAMI, а ја играв цела година заради тоа шо FIFA 10 на РС е уште поголемо срање од неа.

Добро бе пријателе, ќе престанеш ли да плачеш еднаш во темава? Како мене не ми иде да плачам иако играм Master League на Top Player со тие нивните играчи, шо се безвезни. КАКО? ЕПА ВАЉДА ЗНАМ ДА ИГРАМ.
Оди играј FIFA и не се замарај едноставно, ако веќе толку не ти одговара играва...Туку читам некои мислења дека не се земало топка во одбрана, ЕПА НОРМАЛНО ДЕКА НЕ СЕ ЗЕМА КОГА НЕ ЗНАЕТЕ КАКО РАБОТИ ДЕФАНЗИВНИОТ СИСТЕМ!
Научете се да играте, играјте, ако уште не ви одговара тогаш плачете дека KONAMI ја усрале РЕЅ кога уствари оваа е најдобра РЕЅ досега. Ако некој не се согласува (а ги има) нека си игра РЕЅ6, мене не ми смета.
Во дефанзивниот систем има додадена работа, дефанзива у простор(R2+X). Toa e добро. Но зошто се напраени сите играчи прво класни дриблери? Дриблаат како што знаат и не знаат.
Не може некој си John Doe да дрибла како Роналдо, Меси, Роналдињо и некој сличен на овие.
Тоа е претерано од конами.

Иам едно питање. Кога ќе пуштам пас, 99% ми ја сечат акцијата, и крадат топката.
Во обратен случај, топката поминува покрај мој играч(се дешава некад да ја фати, но ретко). Како да не ми се дешава. Што да направам(команда) за да ги фаќаат повеќето топки, да им ја пресечам акцијата?

Играв вчера ЛШ со Барса и изгубив од Баер Л. 0-3, што на 2011 би било сосем истиот резултат можеби и +1,2 гола но обратно, во нивна мрежа.

И да, Барса игра како Барса, Реал игра како Барса, Интер игра како Барса, Јуве игра како Барса, Ман Утд игра како Барса, СИЕНА игра како Барса, Рајо Ваљекано игра како Барса........................ Сите играат како Барса.
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Изглеад јас сум единствениот што нема примено гол од слободен. Можда затоа што ептен ретко правам фаули во опасна зона.
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.026
Поени од реакции
6.051
Изглеад јас сум единствениот што нема примено гол од слободен. Можда затоа што ептен ретко правам фаули во опасна зона.
Ретко правам клизачи, фаулите ги добиваат од од impact engine-от што им е. Најмал контакт е фаул.
Премногу нежна е играва. После ќе пуштам видео со неколку ситуации во кои добива фаул AI-то.
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
4.251
Поени од реакции
909
Незнам што се дига паника ... ако губите со Барса(или кој било друг топ тим) од послаби екипи, до вас е проблемот не е до играта. Не играј на Топ тогаш, не се за џабе ставени и други нивоа на тежина.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.759
Поени од реакции
6.708
И да, Барса игра како Барса, Реал игра како Барса, Интер игра како Барса, Јуве игра како Барса, Ман Утд игра како Барса, СИЕНА игра како Барса, Рајо Ваљекано игра како Барса........................ Сите играат како Барса.
:pos: За жал точно и ако некој не сака да го признае ова, сосила се прај бреиниак.
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.026
Поени од реакции
6.051
Читајте Опис, да не го пишуем тука пак
 

Kajgana Shop

На врв Bottom