PayPal (официјална тема)

Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.642
Поени од реакции
1.501
Ризикот е минимален со верифициран акаунт. Тоа го тврдам од 5 годишно искуство со користење на пејпал. 90% од лимитирањата се случуваат поради работи од типот логирање од друга ip и MAC адреса, правење скамови, користење на податоци кои не се совпаѓаат со тие на картичката и сл. едноставно работи кои се сомнителни во очите на пејпал. Ако некој не е кадарен да го прифати и тој минимален ризик, нека си отвори штедна книшка во Комерцијална оти интернет трговија не е за него.
Ризикот е огромен.македонија не е нигде у листа а ти се логираш од мк ип адреса.еден ден ко ке имаш 2000евра на него,и ко ке ти стигне мејл да праќаш податоци,ќе сфатите што ви зборат.
Имав легален акаунт направен у англија ми беше строго за купување,само 2 пати пари ми пуштаа на него.со англиски податоци мои се регуларно.отидов во италија,префрлив еднаш пари на англиската картичка пошо немав италијанска сметка и после недела време го направија лимитед,и бараат податоци од англија,плус да се јават на англиски број.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.595
Поени од реакции
2.102
Ризикот е огромен.македонија не е нигде у листа а ти се логираш од мк ип адреса.еден ден ко ке имаш 2000евра на него,и ко ке ти стигне мејл да праќаш податоци,ќе сфатите што ви зборат.
Имав легален акаунт направен у англија ми беше строго за купување,само 2 пати пари ми пуштаа на него.со англиски податоци мои се регуларно.отидов во италија,префрлив еднаш пари на англиската картичка пошо немав италијанска сметка и после недела време го направија лимитед,и бараат податоци од англија,плус да се јават на англиски број.
2000 евра ниту сум чувал ниту планирам да чувам на Пејпал акаунт дури и да е легален, така да без гајле. ;)

Не мора ич да чуваш на пејпал ако тие поврзан со картица. Се што треба се повлекува директно од картица.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.642
Поени од реакции
1.501
2000 евра ниту сум чувал ниту планирам да чувам на Пејпал акаунт дури и да е легален, така да без гајле. ;)

Не мора ич да чуваш на пејпал ако тие поврзан со картица. Се што треба се повлекува директно од картица.
Еј а ја па не знаев како работи пејпал и од кај повлекува пари.Муабетот беше дека кога тогаш ќе те начекаат со пари на него кога некој ти пушта пари,а не кога треба да платиш.
 

Big Bull

ОК
Член од
23 август 2008
Мислења
562
Поени од реакции
393
Еј а ја па не знаев како работи пејпал и од кај повлекува пари.Муабетот беше дека кога тогаш ќе те начекаат со пари на него кога некој ти пушта пари,а не кога треба да платиш.
И да те начекаат после 4-5 месеци ќе ти ги вратат пак.
 

Airbus

Fighter Pilot
Член од
12 јануари 2008
Мислења
299
Поени од реакции
230
Дечки гледам дека сте упатени во темава, па ве молам да ми помогнете.

Имам извадено Visa Electron од НЛБ Тутунска 5 месец 2012 година. Неколку пати правев акаунт на pay pal, со различни e-mail адреси, и секогаш првиот чекор беше withdraw money... но без успех. Секогаш ми ја дава онаа иста порака, дека не може да ја потврди картицата од друга земја. На картицата имам 200 денари. Дали треба да вадам нова картица од банка или нешто друго?
Благодарам однапред.
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Ми дадоа MasterCard картица од Белгија - bPost bPaid.
Е сеа, дали можам да го верифицирам PayPal на адреса од кого е картицата, а на eBay да пишувам да доаѓа на домашната адреса?
И ако може:
Дали PayPal функционираше на начин да КОЛКУ САКАМ ЈА пари да му стаам на него, или автоматски си влече од картицата?
Картицата е дебитна btw
 
Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.240
2000 евра ниту сум чувал ниту планирам да чувам на Пејпал акаунт дури и да е легален, така да без гајле. ;)

Не мора ич да чуваш на пејпал ако тие поврзан со картица. Се што треба се повлекува директно од картица.
Значи тебе кога те плаќаат те плаќаат по 10 евра и после ти ги повлекуваш? Има луѓе на кои исплатите им се по 1000 евра една? Тоа е голем ризик да ти го лимитираат акаунтот со толку пари на него.
Колку пати до сега ти го лимитирале? 20 пати?
Ова не е решение туку играње курташак на мали деца.
--- надополнето: 15 јануари 2014 во 21:37 ---
Еве како изгледа лимитиран пејпал акаунт
90o8zt.jpg
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.595
Поени од реакции
2.102
Значи тебе кога те плаќаат те плаќаат по 10 евра и после ти ги повлекуваш? Има луѓе на кои исплатите им се по 1000 евра една? Тоа е голем ризик да ти го лимитираат акаунтот со толку пари на него.
Колку пати до сега ти го лимитирале? 20 пати?
Ова не е решение туку играње курташак на мали деца.
--- надополнето: 15 јануари 2014 во 21:37 ---
Еве како изгледа лимитиран пејпал акаунт
Прегледај го приврзокот 82201
Никој овдека не ти е крив ако тебе ти го лимитирале акаунтот. Исплатите ми биле и поголеми од 1000 евра ама кому кажувам.
 
Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.240
Никој овдека не ти е крив ако тебе ти го лимитирале акаунтот. Исплатите ми биле и поголеми од 1000 евра ама кому кажувам.
Лажеш, а незнам зошто лажеш? Нема шанси пејпал да ти дозволи да примаш и повлекуваш 1000 евра со години уназад а да не ти побараат документи. Вистинската верификација е само со документи. Верифицирање на картичка со финтата преку тутунска е гола вода. Баш таквите како тебе се виновни за лимитациите затоа што кажувате невистини.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.595
Поени од реакции
2.102
Лажеш, а незнам зошто лажеш? Нема шанси пејпал да ти дозволи да примаш и повлекуваш 1000 евра со години уназад а да не ти побараат документи. Вистинската верификација е само со документи. Верифицирање на картичка со финтата преку тутунска е гола вода. Баш таквите како тебе се виновни за лимитациите затоа што кажувате невистини.

Човеку ти реков сакаш верувај сакаш не. Јас не кажувам невистини. Вистината тие пред нос, всушност неколку страни поназад во оваа иста тема. Да знаеше малку повеќе за пејпал ќе видиш дека можеш да направиш акаунт со Виза Електрон од било која банка не само од Тутунска. Има и начин лимитот 2500 евра да го тргнеш, но истиот бара земање на туѓ пасош нешто што многу луѓе на кој им е потребен Пејпал го имаат направено само заради тоа. И јас можда ќе го направам оти пејпал ми е преку потребен. Пак велам никој не ти е крив за тоа што ти го лимитирале акаунтот. Реков дека има ризик и ако си малер ќе го кркаш дури и да и имаш легален пејпал со сите нишани. Ако некој не сака ич да ризикува нека батали пејпал и нека си продолжи по тротоар со свиркање.
 
Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.240
Човеку ти реков сакаш верувај сакаш не. Јас не кажувам не невистини. Вистината тие пред нос, всушност неколку страни поназад во оваа иста тема. Да знаеше малку повеќе за пејпал ќе видиш дека можеш да направиш акаунт со Виза Електрон од било која банка не само од Тутунска. Има и начин лимитот 2500 евра да го тргнеш, но истиот бара земање на туѓ пасош нешто што многу луѓе на кој им е потребен Пејпал го имаат направено само заради тоа. И јас можда ќе го направам оти пејпал ми е преку потребен. Пак велам никој не ти е крив за тоа што ти го лимитирале акаунтот. Реков дека има ризик и ако си малер ќе го кркаш дури и да и имаш легален пејпал со сите нишани. Ако некој не сака да ризикува нека батали пејпал и нека си продолжи по тротоар со свиркање.
Можеш со Стопанска можеш и со унибанка па и со прокредит банка се е тоа проверено и функционира. Колку јас имам искуство со пејпал ти години немаш. Тоа не е проблемот овде. Што ќе ти се детски пејпал акаунти за купување на играчки од ибеј? Зборувам за заработка, не зборувам за кликање по сајтови и вадење 30 долари месечно! Ние бараме решение за повлекување на 3, 4 па и до 5 илјади долари месечно. На секое повлекување дури и на многу поситни суми од 200 долари пејпал бараат документи. Овој начин кој ти овде го објаснуваш е само за купување, нешто што на повеќето кои навистина заработуваат онлајн не и врши работа. Кажувај им ти прикаски на децава тука, не ми кажувај прикаски на мене. Дури и на комплетно верифициран (со документи), сосем легален, странски пејпал акаунт, над одредена сума бараат плус документи. Додека не им ги дадеш сметката е замрзната.
Не зборуваме за дали ќе имаш проблеми ако повлекуваш пари од пејпал туку прашањето е само кога ќе ги имаш!
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.595
Поени од реакции
2.102
Можеш со Стопанска можеш и со унибанка па и со прокредит банка се е тоа проверено и функционира. Колку јас имам искуство со пејпал ти години немаш. Тоа не е проблемот овде. Што ќе ти се детски пејпал акаунти за купување на играчки од ибеј? Зборувам за заработка, не зборувам за кликање по сајтови и вадење 30 долари месечно! Ние бараме решение за повлекување на 3, 4 па и до 5 илјади долари месечно. На секое повлекување дури и на многу поситни суми од 200 долари пејпал бараат документи. Овој начин кој ти овде го објаснуваш е само за купување, нешто што на повеќето кои навистина заработуваат онлајн не и врши работа. Кажувај им ти прикаски на децава тука, не ми кажувај прикаски на мене. Дури и на комплетно верифициран (со документи), сосем легален, странски пејпал акаунт, над одредена сума бараат плус документи. Додека не им ги дадеш сметката е замрзната.
Не зборуваме за дали ќе имаш проблеми ако повлекуваш пари од пејпал туку прашањето е само кога ќе ги имаш!


30 долари месечно со кликање? Ај не ме знаеш ќе ти простам.


А за болдираното немам коментар...самото тоа кажува дека појма ти си немаш од пејпал. Не се расправам повеќе. Темава не е за расправии.
 
Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.240
30 долари месечно со кликање? Ај не ме знаеш ќе ти простам.


А за болдираното немам коментар...самото тоа кажува дека појма немаш од пејпал. Не се расправам повеќе. Темава не е за расправии.
Еве доказ, ај објасни зошто е лимитиран овој акаунт при повлекување на 200$ ???
90o8zt.jpg
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Ми дадоа MasterCard картица од Белгија - bPost bPaid.
Е сеа, дали можам да го верифицирам PayPal на адреса од кого е картицата, а на eBay да пишувам да доаѓа на домашната адреса?
И ако може:
Дали PayPal функционираше на начин да КОЛКУ САКАМ ЈА пари да му стаам на него, или автоматски си влече од картицата?
Картицата е дебитна btw

1. Може
2. Автоматски си влече пари од картичката. Пример, сакаш да купиш нешто што чини 50 долари, а на пејпал имаш 20, кога ќе кликнеш да го наплатиш производот ќе ти бидат повлечени тие 20 од пејпал и уште 30 од картичката.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.642
Поени од реакции
1.501
Ми дадоа MasterCard картица од Белгија - bPost bPaid.
Е сеа, дали можам да го верифицирам PayPal на адреса од кого е картицата, а на eBay да пишувам да доаѓа на домашната адреса?
1.Moze, ama prvo treba da se stavi adresata vo dodatni adresi na paypal account,pa pri naracka si birash kaj da stiga. ako ne se napravi ova a saka da stigne na druga adresa ,paypal u 99% od slucaite avtomatski ke go limitira akauntot.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom