Payoneer (официјална тема)

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.669
Поени од реакции
38.847
Неколкупати по 150 долари и слично кога вадев, беше 15 долари провизија, али мислам и 500 долари да вадев исто ќе беше 15 долари. Кај и да е пак ќе треба да вадам деновиве, па ќе пишам поточно како е.
Автоматски споено мислење:


Мислам дека баш тоа е сјебот и затоа немам извадено уште, годишната котизација си ја плаќаш на секако, но не сум сигурен :)
ја имам извадено у 2015та, и демек ќе работам нешо и остана картицата неискористена. И е истечена одамна, и сеа не можат они да наплаќаат за години кога сум немал активна картица. Пошто у ТОС им е дека се плаќа само кога имаш картица активирано на акаунтот, и се плаќа додека истече. Мене фактички ми истекла, и ако се вратам ќе ми напплатат за тие 3 години.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.845
Поени од реакции
7.642
Абе не пишувајте шпекулации без да ги проверите работите

Annual account fee
If your account is active, you’ll never pay this fee.

If you keep your account open for 12 months without making a transaction in your Payoneer account or on your Payoneer card, you’ll be charged a $29.95 fee.
Ако направиш било каква трансакција годишно ништо не се плаќа.

Ако не правиш ништо ќе ти наплаќаат по 30 долари додека да ти дојде акаунтот на 0.

Ако немаш пари нема што да ти земат, не може акаунтот во минус да оди.

Ако решиш да се активираш по 10 години нема да ти наплатат 300 долари за тоа што ти бил неактивен.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.669
Поени од реакции
38.847
Абе не пишувајте шпекулации без да ги проверите работите



Ако направиш било каква трансакција годишно ништо не се плаќа.

Ако не правиш ништо ќе ти наплаќаат по 30 долари додека да ти дојде акаунтот на 0.

Ако немаш пари нема што да ти земат, не може акаунтот во минус да оди.

Ако решиш да се активираш по 10 години нема да ти наплатат 300 долари за тоа што ти бил неактивен.
фактички ја ако се вратам рецимо по 6 години колку би ми наплатиле? А и гледам дека у акаунтов нема опција за вадење нова картица, па им пишав у сапорт.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Абе не пишувајте шпекулации без да ги проверите работите



Ако направиш било каква трансакција годишно ништо не се плаќа.

Ако не правиш ништо ќе ти наплаќаат по 30 долари додека да ти дојде акаунтот на 0.

Ако немаш пари нема што да ти земат, не може акаунтот во минус да оди.

Ако решиш да се активираш по 10 години нема да ти наплатат 300 долари за тоа што ти бил неактивен.
Не е така, тоа е account fee. Значи ако имаш трансакции не плаќаш account fee. Но посебно е 30 долари за картицата. Јас сум активен и секоја година ми зимаат 30 долари за одржување на картица.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.669
Поени од реакции
38.847
Најпаметно е да направам нов акаунт, тури му пепел на овој, гледам нема никакви опции, ни па картица да нарачаш, им пишав да го затворат.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.845
Поени од реакции
7.642
За картица може да влезеш во минус за годините додека е активна. Пример ако си ја имал 2015-2018 ќе ти наплатат за три години.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.412
Поени од реакции
42.670
Мене ми земаат месечно. Де 3 долари, де 1... Никогаш не сум се ни заинтересирал зошто варира.. Од друга страна, за периодот дур не ја користев воопшто (немав трансакции) не ми земаа ништо.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Мене ми земаат месечно. Де 3 долари, де 1... Никогаш не сум се ни заинтересирал зошто варира.. Од друга страна, за периодот дур не ја користев воопшто (немав трансакции) не ми земаа ништо.
Пушти скриншот од трансакциите да видиме зошто е тоа така. Месечна наплата нема. А за тој период кога не си ја користел сигурно ти наплатиле отпосле кога си имал прилив, може не си приметил.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.412
Поени од реакции
42.670
Пушти скриншот од трансакциите да видиме зошто е тоа така. Месечна наплата нема. А за тој период кога не си ја користел сигурно ти наплатиле отпосле кога си имал прилив, може не си приметил.
Не ја користев добри 18 месеци мислам.. Почнав пак во Октомври и 100% сум сигурен дека не ми земаа ништо. :D

Иначе Maintenance fee e, ете сега гледам во јануари ми земале 1 долар, во фебруари 3, во март пак 3, па во април и мај по еден.. Ама од друга страна не ми земаа 30 на почеток на година, па ваљда распределуваат. :)
 

bogev4eboy

Хејтер
Член од
6 март 2011
Мислења
382
Поени од реакции
180
Дали воопшто Payoneer може да се поврзе со НЛБ и како идат провизиите?
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
981
Поени од реакции
1.399
Дали воопшто Payoneer може да се поврзе со НЛБ и како идат провизиите?
Може , провизии генерално нема при повлекување од пајонир на нлб девизна 15 долари по трансакција беше, сега има некои промени ама не би требало да е многу со проценти сега ја рачунаат провизијата и ја зема пејонир
 
Член од
4 мај 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво на сите, ми треба мала помош околу RECIEVE PAYNMENTS na Payoneer.
Работам како фриленсер, и немам ниту бизнис нити веб страна. Се договарав со еден клиент да ми пушта пари директно на Payoneer, namesto na Upwrok, но бидејки сум нов не знам како да го направам тоа, бидејки ми бара некои податоци Payoneer (прикачената слика). Доколку некој знае како и што треба да му пратам на клиентот за да ми префрли пари, ако сака да ми помогне би му бил преблагодарен, може слободно и во дм да ми пише.
1622239252748.png
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.687
Поени од реакции
2.545
Во Стопанска банка имам и USD и ЕУР девизни сметки. Според вас со која би било најдобро/најпаметно да се регистрирам на Пајонир?
Би ја користел за работна на фивер/апворк.

Да го надополнам прашањето.

Трансакциите на Апворк пример под дифолт се во УСД.
Значи ако го отворам Пајонирот на ЕУР сметкам тогаш. Плаќањето, еднаш конверзија од УСД --> ЕУР на сметката моја, па после ако сакам да вадам од бакомат уште еднаш конверзија, т.е од ЕУР --> МКД.

А ако го отворам на УСД сметка. Плаќање во УСД па во сметка УСД без конверзија. Па од банкомат во МКД само еднаш конверзија.

По оваа логика не би било подобро да го отворам на УСД девизна сметка?
 
Последно уредено:
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.687
Поени од реакции
2.545
Толку нема некој јунак што работи фриленс а да има понова пајонир карта да ми одговори на 2-3 прашања? :unsure:
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.845
Поени од реакции
7.642
Толку нема некој јунак што работи фриленс а да има понова пајонир карта да ми одговори на 2-3 прашања? :unsure:
Веќе самиот си имаш одговорено. Ако приливот на пари ти е во USD, тогаш тераш со USD Payoneer, USD mastercard и USD девизна сметка во стопанска.

Парите можеш да ги повлечеш од банкомат со конверзија USD - MKD или да ги повлечеш на девизна сметка во банка без провизии и конверзии, но тогаш ќе треба тие пари да ги пријавиш и да платиш персонален данок.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom