OSHO

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Јас не ти велам дека ти нешто погрешно правиш ако се зезаш постојано со сешто...
Јас и ти не сме исти, остави ме мене „да се грижам за нештата“, за да може „ти да се заебаваш со нештата“ :)

Сигурно постојат Ошо организации. Не знам која е онаа што тој ја создава и по неговата смрт продолжува, и како што е регистрирана.

Ова е од Osho.com:

If you offer these meditations to the public:

  • Meditations need to be offered under their full names i.e. OSHO Dynamic Meditation®, OSHO Kundalini Meditation®
  • Meditations need to be offered with the original music and approved instructions without any changes.
    See the meditation area of www.osho.com or the book Meditation: The First and Last Freedom, by Osho.
  • The Active Meditations need to be offered as OSHO Active Meditations® ; additional meditations by Osho (from The Book of Secrets, etc.) are offered as OSHO Meditations®
Ошо кундалини медитација.
The meditation is to be done with its specific OSHO Kundalini Meditation music, which indicates and energetically supports the different stages.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Јас не ти велам дека ти нешто погрешно правиш ако се зезаш постојано со сешто...
Јас и ти не сме исти, остави ме мене „да се грижам за нештата“, за да може „ти да се заебаваш со нештата“ :)

Сигурно постојат Ошо организации. Не знам која е онаа што тој ја создава и по неговата смрт продолжува, и како што е регистрирана.
И јас незнам, ама он не ја создава по негова смрт бе буразер. Тогашните организации си опстојале до ден денешен и како и ногу други разни организации. Шо има тука чудно?
Има една мудра пословица: Како шо на ружата и пријдувате со автоматско внимание да несе боцнете, а при тоа ги игнорирате боцките и уживате во убавината на цветот така треба да се поставуваме према сите ствари ви животот да ги гледаме позитивните нешта, а да ги игнорираме негативните... - Очигледно тоа мото го практикуваат ногу обожаватели на мудроста ошова и затоа опстојуваат организациите кои ги практикуваат неговите техники и учења. (и покрај Wild Wild Country).
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.304
Поени од реакции
4.651
...фанатик = човек кој го крие сопственото незадоволство позади тезата "сите се празноглави и површни,само јас,и она што сум го научил,сум во право"
...демагог = човек што употребува милион зборови да објасни една мисла
...мудрец = човек кој употребува едно прашање за да те натера долго да размислуваш за да дојдеш до одговорот
...само вежбај брзо типкање,еден ден ќе се сетиш на ова...;)
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
...фанатик = човек кој го крие сопственото незадоволство позади тезата "сите се празноглави и површни,само јас,и она што сум го научил,сум во право"
...демагог = човек што употребува милион зборови да објасни една мисла
...мудрец = човек кој употребува едно прашање за да те натера долго да размислуваш за да дојдеш до одговорот
...само вежбај брзо типкање,еден ден ќе се сетиш на ова...;)
Добро Џошче, остај тоа. Туку шта кажеш ти за Мистика Ошоа кад смо веч на овој теми?
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.304
Поени од реакции
4.651
...уште еднаш ќе ја напишам мислата од синоќа затоа што за мене е многу важна:"Река не се создава од една капка вода,но не може без неа"
... Ошо-мудрост,харизма и контроверза.Секоја од набројаните карактеристики има сигнификантна порака,и секоја води до целта...до човекот како целина.
...мудрост-едноставна,разбирлива и применлива
...харизма-неговата енергија и моќ да привлекува маса на луѓе ја осеќаа сите што беа во неговото опкружување
...контроверза-покажа дека е само човек кој е склон на грешки и во конзумацијата на МОЌТА се задави
....мое мислење е дека секој философ,мудрец,гуру е само капка во реката на човечкиот душевен и интелектуален раст
...заливот во кој тече таа река е јасен,човекот и неговото чувство на мир,избалансираност и среќа
 

Ne-misli

Жив ѓавол
Член од
2 август 2016
Мислења
351
Поени од реакции
639
Opa bato...pocnaa da niknuvaat Osho-ovci kako pecurki....
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Opa bato...pocnaa da niknuvaat Osho-ovci kako pecurki....
Не се нови печурки. Стари се. Него шта кажеш ти за мистер Ошо? Нисам те читао и немам намјеру да читам старе постове.
 

Ne-misli

Жив ѓавол
Член од
2 август 2016
Мислења
351
Поени од реакции
639
Не се нови печурки. Стари се. Него шта кажеш ти за мистер Ошо? Нисам те читао и немам намјеру да читам старе постове.
kako be stari....15 g ne go citam Oshkata...a vie stari ste bile?
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
kako be stari....15 g ne go citam Oshkata...a vie stari ste bile?
Зашо бе не го читаш Ошката? Шо ти грешил човеко? Или само на видевца го гледаш?
Па стари читаоци и гледаоци на Ошката.
Автоматски споено мислење:

I sega baram majstor za klima u nedela..... nogo zeshko... ama bitno mu zavrshih rabota na coveko....
Ааа Сине, сеа ми е јасно зашо тоуку фрапиња си пил, да се оладеш малце.
 

Ne-misli

Жив ѓавол
Член од
2 август 2016
Мислења
351
Поени од реакции
639
Зашо бе не го читаш Ошката? Шо ти грешил човеко? Или само на видевца го гледаш?
Па стари читаоци и гледаоци на Ошката.
Автоматски споено мислење:


Ааа Сине, сеа ми е јасно зашо тоуку фрапиња си пил, да се оладеш малце.
Govi...slusaj vaka...da ne me razbeeres loso..
Oskata trolku mnogu go citsv ....sto ti i tvojto drugarce nemate vlakna na glavata ...
<kapki . reki... okeani....sFe pominato...
So Oskata bevme zaedno vo <grcija koga ne go pustija da vleze...zatoa ne trci...hepca ipsi i red drugi vo djep mozam da gi nosam....
uzivaj...zivotot e kratok...
Osho..nikogash roden nikogash umrem...samo ja posetil planetat zemja...
Amore...
Автоматски споено мислење:

Izvini sho ne ti odgovorih odma... fffcera dojde na gosti kolega na mojta, fin chovek visok ubaf... vika rasipala mu se kolata a trebalo na granicata da preceka paketche... i mojta mi vika odi be ti da mu pomogneme.... jas malku se zamislih i vikam ajde kje ojdam za ovaj dobar chovek ama imam za peglanje mnogo, on da zapegla dodeka me nema? .... i vika nema problem....

Odam jas do grckata granica i cekah noooogo da stigne paketceto... i se vrakjam deneska sabajle i sho da vidam... alishtata ne se ispeglani a mojta i kolegata i ispoteni... utop.... i vikam aman beeeee klimata li se rasipa?

I sega baram majstor za klima u nedela..... nogo zeshko... ama bitno mu zavrshih rabota na coveko....

Ljubofffff!

P.S. Aaaaabe Hepta...do koga...
Ne gresi dusa....aj neka ti podgovori @pozdrav eden topol ...mos ona znait zosto se ispoteni...
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
So Oskata bevme zaedno vo <grcija koga ne go pustija da vleze...zatoa ne trci...hepca ipsi i red drugi vo djep mozam da gi nosam....
uzivaj...zivotot e kratok...
Osho..nikogash roden nikogash umrem...samo ja posetil planetat zemja...
Amore...
Ебе какви црни хепта и ипси! На мене другарче-синче од тука ми е Профаундли.
Туку заедно сте биле у грција. Кажи некој маабет шо сте го правиле со Ошката?
 

Ne-misli

Жив ѓавол
Член од
2 август 2016
Мислења
351
Поени од реакции
639
Ебе какви црни хепта и ипси! На мене другарче-синче од тука ми е Профаундли.
Туку заедно сте биле у грција. Кажи некој маабет шо сте го правиле со Ошката?
vo negovo prisustvo ne se muabeti...samo se kjuti...i toa e dovolno
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
vo negovo prisustvo ne se muabeti...samo se kjuti...i toa e dovolno
Ааа сине ти си бил мој човек. Браво. Затоа имаш ваков никнејм. Ама кој да го сконта!
Автоматски споено мислење:

Ќе го живнеме ја и ти Ошката тука вистински. Не со текствове. Со видевца.
A текстовeтo подолги од 100 карактера како еден СМС ке бидат пријавувани.
Тако да @Хептаграм XI нека му ја мисле коа ке пишува, освен ако сака да однема привилегија на темата. ;)
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Ќе го живнеме ја и ти Ошката тука вистински. Не со текствове. Со видевца.
Одлично ќе биде ако се споделуваат видеа од Ошо, од луѓе кои споделуваат размисли за Ошо и сето она што нему му се припишува :)
До сега, освен паламудење и никакви размисли за Ошо и што реално зборувал, за да човек се заинтересира подобро да пребара - нема.
Ок, има по некој цитат од Ошо, но без некој да каже било што за тој цитат или од која книга е, зошто е цитатот, во кој контекст е итн итн...

Сериозно треба да се зафати човек со одредена тема за да ја живне, инаку ќе биде само едно ваше тепање време, а некој што пребарува за да дознае нешто повеќе или од каде да започне - нема да може да најде... ниту некаква идеја за Ошо и неговата музика за медитација.
Тоа ли сакате? Ако тоа сакате за темава - и јас тоа сакам :)
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.760
Поени од реакции
9.559
Одлично ќе биде ако се споделуваат видеа од Ошо, од луѓе кои споделуваат размисли за Ошо и сето она што нему му се припишува :)
До сега, освен паламудење и никакви размисли за Ошо и што реално зборувал, за да човек се заинтересира подобро да пребара - нема.
Ок, има по некој цитат од Ошо, но без некој да каже било што за тој цитат или од која книга е, зошто е цитатот, во кој контекст е итн итн...

Сериозно треба да се зафати човек со одредена тема за да ја живне, инаку ќе биде само едно ваше тепање време, а некој што пребарува за да дознае нешто повеќе или од каде да започне - нема да може да најде... ниту некаква идеја за Ошо и неговата музика за медитација.
Тоа ли сакате? Ако тоа сакате за темава - и јас тоа сакам :)
Нема да го погодам точно цитатот од Ошо, но ете сум запаметила..нешто вака - Ако некого го сакаш со цело срце вистински, тогаш не ти треба медитација...срцевата чакра е најважна.
:)Хепта, дополни ме или исправи ме ако ти текнуе како беше поточно, мислам поубаво кажано:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom