OSHO

Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Ооо Ошо. Ногу е лошо. Сите се праеме на Тошо, али иде само полошо на темата на Ошо.
...Хепта сине, последно прашање до тебе. Дали си ти способен да не реплицираш на некој?
Или едноставно неможеш? Реторичко прашање е. Очигледно е тоа од Андромеда.
Затоа сме ние тука простаците, будалите да ти помогнеме на темата на Ошо со некоја ошова техника. Една од тие техники на Ошо е тантра. Не ти треба целата техника , туку само оно површното од техниката, а тоа се вика секс. Пробај...некако, некој, некоја, некако да секснеш....
Верувај, ке се опуштеш и тогај нема да имаш неодолив инстинкт да реплицираш на секој коментар.
.....Са љубављу. - Божански Магарац
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Не можам, посебно кога некој не ме тагнува а се обидува да се исмева со моите размисли кои по се изгледа не ги ни чита членот :)

Ете јас си пребарував на форумов и тоа баш на темава и види што дознав од банираниот @Gurdjieff (ќе се препознае членов што сега е активен под друго име :) ) а по правилата на форумов не може да отвараш по 100 кориснички имиња ако си баниран еднаш за навек... ама, ајде нека помине овој пат :)

Samo prvite knigi se negovi. Ogromen del se napishani od negovite sanjashani(ucenici) vo Ashramot (skoro site Guru vo Indija imaat Asrami za nivnite slediteli). Seto toa e na dobrovolna baza, a negovite ucenici so pomosh na knigite go napravile Ashramot da bide ekonomski nezavisen (zboruvame za knigi so milionski tirazi). A najiteresno e shto skoro sekade go sledile (vo Amerika otisne po nego 6 000 ljuge).Imal Ashram i vo Peru. Vo Evropskite zemje ne mu e dadeno nikade viza za prestoj.Bil sleden duri i vo periodot na totalen molk (4 godini).
Ima doktorirano i e bil prof na fakultet.Zatoa e bil i golem orator.
Inace tocno e toa deka i toj samoit e protiv toa, i ne saka da ima sledbenici posle nego.
Po mene ako ne se bile knigite najverojatno sega ke ja nemashe ovaa tema, i nekoi od lugjeto nemashe sto da kritikuvat i pokraj toa shto imat procitano mnogu malku. A i knigite shto se prevedeni na Makedonski se birani ( ne velam deka se najloshi, ama tuka nekade).
Ponatamu ostanuva na vkus i na toa koj shto trazi vo zivotot
Ете добив инфо какви се книгите во Македонија (преводите), кој пишувал и зошто... значи добро сум прашал за наследувањето и како оди тоа, но тоа за тебе е далечна тема и небитна бидејќи не знаеш што значи сето тоа...

Види го ова обожување на личноста! Читам и се чудам...!

Е ова е тоа што ти ме прашуваше што е разлика од следбеници, а јас ти реков дека е подобро да си аспирант!
Но ти не разбра туку дојде да се исмеваш со она што не го разбираш...
Штета...
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Слабо Будали на форумов за да прочитаат нешто повеќе... :(
А јас ве прашувам вас за книги и кој тоа пишува книги во името на Ошо...

Фрли пепел и дајте следно...
 

Ne-misli

Жив ѓавол
Член од
2 август 2016
Мислења
351
Поени од реакции
639
Abre hepca hepca...pa i jas ne velam deka si magare...samo inaetot i egoti ti se takvi.....a ti ne si magare...ti si dobar covek, najverojatno gej.
Mojot post e pred deset godini, na posledniot saem vo Skopje vidov dosta dobri knigi prevedeni od Oskata...si mozel i da kupis nekoja ...a ne sFe edna ista da citas.
Slusaj vaka, Oskata ne sakal da pravi kult na luicnosta, tokmu tuka i se krie razlikata megu negu i vasiot kroulco...vie mu se klanjate kako na Tito. Negovata golemina e vo toa sto uspeal so prosti zborovi da go objani neobjasnivoto, bez da crta hieroglifi i da pravi tajni redovi.

Eve ke ti frlam edno morkovce, gledam deka si gladen vo dusata...

Mototo na Osho e....Vivere QUI e ORA...da zivees TUKA I SEGA....
Sto znaci ova....tokmu mojot nik nem...NE-MISLI
Ne postoi drug nacin na koj mozes da uzivas vo momentot. Samo ako go isklucis umot mozes da go zivees momentot. Zosto e toa taka? Zatoa sto koga umot funkcionira sekogas e vo proslosta, resava nekoi problemi od minatoto ili vo idninata, kroi planovi za podobra idnina. Nikogas ne e vo segasnosta. Ako umot e isklucen vo momentot, togas covek raboti samo so svesta, za tebe spanski poim. Koga covek raboti so svesta ima potpolna kontrola na site drugi centri kaj nego, sto kaj tebe retko se slucuva, skoro nikogas. Nemas nikakva kontrola, imas samo napumpano ego i si krois podobra idnina dremajki na forumov da ulovis nekoe pilenca da plaka clanarina.

Aj, mi zavrsi pauzata, na red e pranje sadovi i alista za pranje imam kup.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Aj, mi zavrsi pauzata, na red e pranje sadovi i alista za pranje imam kup.
Небитно е од кога е постот. Има инфо напишано, за тоа е форумов... да се пребара, да се најде, да се почне...
Затоа велам сериозно треба на теми што ви значат... да напишете убаво, а не да зборувате за виртуелен лик како да е реален... Хепта ти ваков ти онаков... :)

Ние, Телемитите, не се клањаме никому. Тоа е дел од стариот еон ;)

Не знаев дека Ошо имал мото. Најс инфо. И добро мото.
Сето друго е надолу е твое бладање бидејќи несакаш Телемити (поточно 2ца виртуелни телемити) :)
 
Последно уредено:
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
@Хептаграм XI Не успеа. Мож се малце 5 мин. Ај 15 минути ти нудам, еееј цели 15 мин од драгоценио прекраток живот да ти читам на темата твојта телемитска, ако успееш да одолееш да не ми реплицираш.
Значи од Винца си бил ти бе Хептанче бееее, па шо не кажеш?
А на вас @Ne-misli i @ПрофаундлиСтупид по една гајба за секој.
...Туку малце сам загрижен за лозницата дали ќе се развие доволно и дали ќе роде гројзенце да направеме по 5-6 литра ракииќка и црно винце? :(
Лозница.jpg

И за смоквата сам загрижен оти е искасапена дали ке напраеме 5-6 теглички сталткичко! Не ја слика оти ного изгледа ружно.

Али затроа јабучката е добра, машала машала, , стандардно 2-13 килца набереме. Е сеа тоа шо 5-16 килца испопаѓат тва е друга работа.
Јабуката.jpg

Али затоа па ептен сам задоволен од Бонжуро китката, сегде расне.
Бонжур цвеќе 1.jpg Бонжур цвеќе 4.jpg

Бонжур цвеќе 2.jpg

Бонжур цвеќе 3.jpg
@pozdrav eden topol Топла, скини се едночко, не се секирај ич не бери гајле, набери си и 2-3чки ако сакаш.

Туку @Хептаграм XI препорачувам ти од Ошо да ја прочиташ
"Мој пут, пут белих облака." Баш на спрски превод или хрватски.
Oblaci.jpg
Не е битно кој ги запишал неговите зборове, али има ного јаки мисли там. Пред више од 20 годинки имах спонтано едно искуственце шо ме држеше едно две недели. И од белите облаци коа ја прочитах знајах да си објаснам интелектуално шо ми се десило унутар мене.
Глимпс од просветлење.jpg
За тава не е битно кој ги запишал и изадел книгите. Битно шо пробудиле у свеста на човек (доколку ја има).
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Туку @Хептаграм XI препорачувам ти од Ошо да ја прочиташ
"Мој пут, пут белих облака." Баш на спрски превод или хрватски.
Па скоро и да промашев препорачаната литература заради сликици и романтизам :)
Фала.

Битно е кој ги издава и уредува книгите. И тоа многу е битно... но тоа е друга тема, не е за тука.

Оваа е книгата?

"I am always anti-explanation."

- My Way, Osho :)
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Битно е кој ги издава и уредува книгите. И тоа многу е битно... но тоа е друга тема, не е за тука.

Оваа е книгата?

"I am always anti-explanation."
- My Way, Osho :)
Не издржа. Пола саат ти нудам на темата. На браќата горе по две гајби пиво ѓи частам ако......
Јесте таа е книгата Туку тоа видео-аудиото шо ти го пуштих у ЛП, ако за некое чудо успееш бар 15 мин да ислушаш да говори Ошо и не разбуричка ништо у твојто АИ тогај...ке си останеш само
дно АИ до крајо на овај живот....
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Си тераш муабетот а? :) Ако... доволно за да и јас го терам... кроце полека.

Слабо те служи умот по се изгледа... Забораваш лесно нели?
Ти реков во порака дека ми е гледано тоа видео... :) Ништо посебно, сказна. Големо оправдување кое треба да го прифатиме за да постои Ошо во иднината.
Големото искуство на големиот и само големиот Ошо...

Вели јас сум против објаснувања премногу, а дрдори саат за да ни докаже... нешто :)
За кое треба сам човек да доживее искуство, а тој книгишта и зборови изнапишал, спротивно од тоа што го глагола...
Браво Ошо и оние после тебе...
Штом начекав @Govinda да се обидува да ја оправи темава сме заглавиле длабоко...

Велам јас убаво денешниот човек не е научен да чита внимателно за да ги поврзува работите добро. Се е на брзина и скратено.

"Without effort you will never reach it, with effort nobody has ever reached it. You will need great effort, and only then there comes a moment when effort becomes futile."
- Osho

Прераскажување на идеите од Багавад Гита. Ја има на македонски јазик.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Ти реков во порака дека ми е гледано тоа видео...
И да ти понудам да ја испрочитам внимателно цела тема со снимано аудио со мојот глас по се изгледа ти сепак нема да успееш да одоолееш да не реплицираш!

Епа 100 души да се нема да го приметат "дека ти е гледано" покрај 20 реда сувишен одговор.
Дакле чим сматраш дека Ошо е шарлатан, ке те цитирам тебе: Кој фалус бараш на тема за Ошо?
За мене телемите се глупости и гледаш ич не губам време, освен пред скоро некоуку коментарчиња со буразерите и после кликнав горе на напуштање.
Буразер за твое лично ментално здравје кликни и ти горе на оваа тема!
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.706
Поени од реакции
9.541
За животот на Ошо не сум се заинтересирала многу, всушност, гледам тоа што го читам да ме бендиса..затоа и на многу книги прочитани сум им го заборавила името на писателот.
Бидејќи темава е посебно за Ошо, ај да Ве прашам вас, познавачите на неговиот живот, дали навистина он бил мегаломан, дали навистина " војувал" со цел свет, дали купувал скапи работи, легнувал со секоја жена....и како и сите други духовни учители на овој свет, успеал да промени нечие искуство!?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Ме навлече Гурџи членот со неговите проповедање и просветленост... почна да гради култ на личност кон Ошо. Тоа што го споредуваше со сите други и како Ошо е совршениот човек, како сите други ништо не знаат (тоа ми даде мотив да скокнам на темава). Како Ошо е духовник кој што ќе те избави од сешто... како неговото учење (а не е негово), ако го читаш внимателно е постојано негирање на нештото - ги надминува другите. Ами чивештвото?

Си реков: ова нешто не мириса добро. Мора да се следи да се разглоби ова.
И така... ете ме, разглобувам. Споро но сигурно. Долетува по некој нов, мрчи како Телемитите ова она и тоа е... ова останува запишано и можеби ако некој долета на форум да бара Ошо, Кроули, херметизам, учења - ќе му падне во очи и вакви написи, па можеби ќе истражува повеќе.
Не да се задоволува веднаш со убави зборови кои можеби реално не водат никаде, ако не се разгледа од каде историски потекнуваат некои размисли.

Задоволен зошто сум тука...?
Не? Добро.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
За животот на Ошо не сум се заинтересирала многу, всушност, гледам тоа што го читам да ме бендиса..затоа и на многу книги прочитани сум им го заборавила името на писателот.
Бидејќи темава е посебно за Ошо, ај да Ве прашам вас, познавачите на неговиот живот, дали навистина он бил мегаломан, дали навистина " војувал" со цел свет, дали купувал скапи работи, легнувал со секоја жена....и како и сите други духовни учители на овој свет, успеал да промени нечие искуство!?
ДА само дека влијаел да пробуди искуство на виша свест кај другите.
Останатите работи се само рекла казала. Сите срања шо ги има се од некои негови ученици, од кои најглавната е Шила, кучка стара која сеуште е жива. Затоа тој решава после некое време да ја напуште оваа димензија и рекол како нема желба другите да го следат неговото учење нити да ја чуваат неговата слика и уствари тогаш сам се нарекол Ошо (у превод монах) у последните негови години. Пред тоа името му бил Раџнеш а го викале Багаван (Божански).
Тука се покажува човечката внатрешна природа и склоност. Дали ќе обрќа внимание на ситниците кои се дешаваат на површина или на суштината.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.706
Поени од реакции
9.541
ДА само дека влијаел да пробуди искуство на виша свест кај другите.
Останатите работи се само рекла казала. Сите срања шо ги има се од некои негови ученици, од кои најглавната е Шила, кучка стара која сеуште е жива. Затоа тој решава после некое време да ја напуште оваа димензија и рекол како нема желба другите да го следат неговото учење нити да ја чуваат неговата слика и уствари тогаш сам се нарекол Ошо (у превод монах) у последните негови години. Пред тоа името му бил Раџнеш а го викале Багаван (Божански).
Тука се покажува човечката внатрешна природа и склоност. Дали ќе обрќа внимание на ситниците кои се дешаваат на површина или на суштината.
Гарантирам дека Хепта не се согласува со твоето мислење, а и јас мислам дека грешиш..:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom