OSHO

Ne-misli

Жив ѓавол
Член од
2 август 2016
Мислења
351
Поени од реакции
639
Edna ispravka...
OSHO- OKEAN
98 rols rojsa, avion , 42 mil dolari na smetkata..
Zavrseno 2 fakulteta, rektor na fakultet napusta sFe da se posveti na misterioznoto....
Nikakvi predrasudi, nikakvi dogmi nikakvi kultovi..... samo QUI e ORA
4 god nitu zbor....sednat do star fakir....koga ovoj mu rekol...moeto vreme pomina, moeto iskustvo ke zamine so mene, ne ja pravi istata greska....prenesi na lugeto da znaat sto propustaat....
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Шо се чудете? Само личности кои имаат божанска лудост се осмелуваат да ја напуштат Индија и да се умешаат у светот. Заради срањата кои ке им се десат. Они се буквално жртвуваат.
Иначе најголемио дел од мистиците си остануваат у неприступачни предели на хималаите.
Ама и они си имаат некој космички ред, па затоа ќе пуштат некој да се умеша со народот.
А митските прикаски шо ги читаме како за Кришна, Буда, и други до ден денешен се дешаваат таму у неприступачните хималаи и по некои околни мали селца. Е сега зашо Раџнеш Ошо решил да настапи како шо настапил тоа само Шива знае. Како и зашто Исус се измешал меѓу евреите тоа време и покрај тоа шо знаел шо го чека!...
...Има една изрека: - Нема лоши учители, има само лоши уценици (аспиранти).
@Хептаграм XI, човек шо бара тоа ќе најде. Тоа е природен закон. Ти бараш маани, затоа и ги наоѓаш. Се шо бараме кога вистински бараме ни е достапно. Површните ствари полесно ги нааѓаме.
Дубоките суштински ствари сакаат ватрена желба. Жал ми е за тебе Хепта.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Edna ispravka...
OSHO- OKEAN
98 rols rojsa, avion , 42 mil dolari na smetkata..
Zavrseno 2 fakulteta, rektor na fakultet napusta sFe da se posveti na misterioznoto....
Nikakvi predrasudi, nikakvi dogmi nikakvi kultovi..... samo QUI e ORA
4 god nitu zbor....sednat do star fakir....koga ovoj mu rekol...moeto vreme pomina, moeto iskustvo ke zamine so mene, ne ja pravi istata greska....prenesi na lugeto da znaat sto propustaat....
@Хептаграм XI Не биди бе буквалис! Он мисле за Ошо како ентитет дека е океан.
Ја погоре на Хепта му пуштам криени пораки да иде малце да се подружи со природата, да помирише некоја китка, да ги слушне врапците и други пилиња како пеат, ама...:toe:

Туку @Ne-misli буразер. Дај мало више за живото на Ошката , посебно за 4те години со стариот факир! Баш ме занима.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.581
Поени од реакции
11.595
Ама ти напиша што значи Ошо и зошто го бира името, тој се придодаде да те поправи. Буквално Ошо значи токму ти што кажа... :)

А Ошо како човек за секој различно значи... за многумина е нешто многу гадно.

Што се случувало во последните години од Ошо во Орегон?
Скандали нешто... Ошо ја префрла вината на неговите соработници... бега од USA...?

Не го разбрав тој дел, ако може некој појасно да објасни, во кратки црти... или лажат овие што се анти-Ошо?

П.С. Се откажувам од истражување за Ошо. Мислев ќе најдам барем малку светлина што ќе ја разбие одбивноста што ја имам кон него, ништо...
наоѓам само поголем ужас... задскриен зад убави зборови подобни за западниот човек кој што брза низ животот!
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Туку @Ne-misli буразер. Дај мало више за живото на Ошката , посебно за 4те години со стариот факир! Баш ме занима.
[/QUOTE]
Заборавио си. Само да те потсјетим.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Само една минутка од бележаното да се преслуша. А Хепта нека продуже да си го арче живото тражејки аргументирани историски докази и податоци... @Ne-misli ја уште чекам за времето на Ошката проведено со Факирот....
,
 

Ne-misli

Жив ѓавол
Член од
2 август 2016
Мислења
351
Поени од реакции
639
Abe so da ti kazam burazer ....sedat i kjutat....uzivat vo tisinata ♡
Se dodeka ne mu kazal sto ti raskazav.
Oskata pocnuva da zborit, i kupista narod ode da go slusa....sto mislis od kaj se rols rojsovite? Golem del od sanjasinite negovi bile teski bogatasi od zapadot. Ne kako ovie od hepcata sto odi da gi sobira po vinickite sela.. Oskata nikoj ne molel da go slusa, koj sakal...bujrum!
Hepca oti ne kaza deka si kaj Ace...sofrata jas ke ja platev!!! I ke te povozev so lanc roverot malku, da osetis sto e toa meditacija......opasni sme nie Osho~ovcite. ..

Aj odam da i kupam trepki na ovaa mojava...gi potrosila veli kimkajki po drugi mazi..
Lj...
 
Последно уредено:

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Misery is a by-product, the shadow of the mind, the shadow of the illusory mind. Misery is a nightmare. You suffer only because you are asleep. And there is no way of escaping it while you are asleep.
Еве нешто од Ошката, Баба Рога бил :)
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Abe so da ti kazam burazer ....sedat i kjutat....uzivat vo tisinata ♡
Se dodeka ne mu kazal sto ti raskazav.
Oskata pocnuva da zborit, i kupista narod ode da go slusa....sto mislis od kaj se rols rojsovite? Golem del od sanjasinite negovi bile teski bogatasi od zapadot. Ne kako ovie od hepcata sto odi da gi sobira po vinickite sela.. Oskata nikoj ne molel da go slusa, koj sakal...bujrum!
Abe toa go znaeme. Ja mislev nekoja interesna sitnica imas.....dali ne e bitno.
Inaku odlicna ideja da se povozeme u land rovero. Ama treba i Zoki da go zeeme so nas za kooonecno
da go nauceme kako da tihova. Da mu se izbalansira malce mozoko. Ama malce samo m ne previse.
Oti ima nezavrseni seansi tuka , pred se Berik.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Tuku predlagam voa da bidce posledno videvce za Oshkata so negovoto posledno namaste.
I taka cel podforum e mrtov.
Aj Oshka. Kje se videte so @Ne-misli u nekoj nareden zivot. Osven ako burazero ne dobie nekoja vizija usred peglanje ili mienje sadove, pa da spodele :D
Hari Om Oshka.
Автоматски споено мислење:

Heptich e srekjen :D
Tuku burazeri ste primetile li deka Heptic da ti bil metalac i toa bas pravi metalac, a ne kao mene?
 
Последно уредено:

Ne-misli

Жив ѓавол
Член од
2 август 2016
Мислења
351
Поени од реакции
639
1621686274361.png
„Што правам со 99 Ролс Ројс? Немам време ниту да ги возам сите! Тие се предизвик, симбол. Тие се една од најбескорисните работи, но исто така се и симбол на богатството. Сакав да покажам дека можете да бидете богати и духовни и дека нема противречност помеѓу нив двајца. Исто така, сакав да ставам филтер на идиоти; кој и да престанеше да ја чита мојата порака на 99 Ролс Ројс, немаше да го разбере ниту остатокот, и затоа беше еден вид на превентивен филтер што го користев за луѓе кои не можат да одат подалеку од изгледот. (..) И, сакав да предизвикам завист кај таканаречените „богати“ Американци. И апсолутно успеав! Дури и претседателот беше завидлив, потпретседателот беше завидлив. Супер богатиот, Рокфелер и други се чувствуваа претепани. За прв пат некој направи да изгледаат сиромашно. Ова беше целта “. OSHO
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.581
Поени од реакции
11.595
Листа на книги за она што напишал или кажал Ошо. Можеби некој ќе најде нешто полезно.
А може и да проба да пребара и да најде и подобри книги, видеа итн итн од Ошо па да сподели тука.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom