OSHO

Член од
3 мај 2019
Мислења
17.758
Поени од реакции
9.558
Не постои „најважна чакра“. Не постои „најважен човек“, „најважна ѕвезда“....
Синџирот е најсилен колку што е силна најслабата карика која е дел од него!
Ти текнуе? :)
Mi teknue, samo na nesto drugo;)
 

Ne-misli

Жив ѓавол
Член од
2 август 2016
Мислења
351
Поени од реакции
639
Znaci...sadovi izmieni, sFe ispeglano , iscisteno dnevna spalna i kupatilo...moze filozofija...da ne recam...tepanje prazna slama...
Osho-ovci....koj e Oshkata? Nikoj i nishto...toa e Oshkata...
Negovoto ucenje moze da se svedi na dva zbora...NE-MISLI...
Toa sum jas..nikoj i nisto...
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Znaci...sadovi izmieni, sFe ispeglano , iscisteno dnevna spalna i kupatilo...moze filozofija...da ne recam...tepanje prazna slama...
Osho-ovci....koj e Oshkata? Nikoj i nishto...toa e Oshkata...
Negovoto ucenje moze da se svedi na dva zbora...NE-MISLI...
Toa sum jas..nikoj i nisto...
Уште Ролс ти фали...ама еве што вика Ошката
Mind boggling.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.691
Абе синоќа ја видевце постирав тука, сеа го нема. И некоуку маабетчиња со Топлата.
@Хептаграм XI Абе Хепта Хепта. :facepalm:
И мои размисли нема, ој море нинџи :vozbud:
Кои дрдорковци сте, страшно...

Многу моќ ми препишувате, полека... кај мене стварите се тајни, не вака да се знае :sneaky:
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
А мож и поубаво шо го нема видеото. Пошто таа содржина е научна фантастика за сите нас.
Епа како може модератор да ибзрише видео баш кое се однесува на Ошо, а он е предмет на оваа тема? :facepalm: Буразерче Хепта. Со тоа видео поентата е кога ќе го слушнеш еден таков мистик шо уствари зборува сите оние срања со Орегон и сексо меѓу уцениците паѓа у вода. Срањата на учениците негови не се одраз не него самио.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.691
Срањата на учениците негови не се одраз не него самио.
Точно. Иако не знам за какви „срања“ зборуваш кои ги направиле неговите ученици во однос на она што тој зборувал и зошто воопшто постојат „ученици“!
Ако може да дадеш повеќе инфо би било одлиќно.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.691
Не е битно Хепта. Let it stays like it is.
За мене е бинто, затоа и прашав да научам тро нешто повеќе, од повеќе агли за Ошо.
Ајде, ќе побарам по нет книги кои критички го анализираат Ошо а и неговите „ученици“.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.691
Ne si ti ovde na temava da naucis nesto ....
Ovde si da ja zatvoris.....oti na vasata nikoj ne ve k*ecka...
Овде сум да научам нешто ново. Ти со твојот простачки говор само може да бидеш баниран или да се заклучи темава, а потоа да плачеш наоколу како Телемитите се криви што ти не знаеш да се контролираш.

Ако си го надминал Ошо како што велиш „пред 15 години“ - бегај од темава и не се заморувај со членовите што сакаат што не сакаат - дај простор некој да ми каже за „учениците“ на Ошо, кои организации остануваат после него, која организација и дали ја имало за време кога бил жив итн итн, што оставил во тестамент за „идните генерации“... или се е било „додека сум јас жив да проживеам покрај будаливе како што треба и ќао“!

Дали „наследниците“ реално наследиле нешто или не... и како оди сето тоа со „наследувањето“?
Денес на пример, секој издава книги од Ошо! Некој како почетник, ќе зграби книга која реално не отсликува ниту 5% од учењата на Ошо, неговите медитации и неговата музика... не знаев дека е музичар!
Кому ќе веруваме дека е пренесена точно мислата, дека нема додатоци или одземање на размислите?
Можеби јас имам негативен став за Ошо бидејќи секоја будала зборува за Ошо и му издава книги...

Ако сте упатени во овие ствари, одлично - дајте посериозно на темиве, дајте солидни информации за нештата.

Целта ми е да престанат луѓе кои не знаат ништо за Ошо да мудруваат со глупости и муабети кои немаат врска со Ошо - од нив не може да се научи ништо!
Јас прашувам, ти ми дотрчуваш да ми кажеш кој сум јас! Знам кој сум, не знам Ошо што толку му значи некому (ако му значи).

Гледаш јас како пишувам на Телема... бидејќи го истражувам и живеам тоа! И тоа ти смета - бидејќи ти не го можеш тоа во животот - бхакти јога, сине! Тоа е Љубов! ;)
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Овде сум да научам нешто ново. Ти со твојот простачки говор само може да бидеш баниран или да се заклучи темава,
Добро бе АИ, коуку пати ќе го пофторуваш истото дека е простак. Цело време ти е на УМ таа мисла ПРОСТАК чим го видеш Не-Мисли. Питам се кој е вистински Простак? :rolleyes:
Ако сакаш да "учеш" нешо ново ја ти гугл, јутуб. Искажа си го мислењето за Ошо. Изгледа си бил една од тие будали у претходнио живот па затоа сеа го мразеш.
...Иначе @Ne-misli синоќа врнало дож и алиштата на тарасата се измокриле. Сеа па треба сите едно по едно да ги откачам, рачно да ги исцедам од вишоко вода и па да ги закачам.
И се тоа ради оти на ЛП му поставив просто прашање на Хепта, а он наместо просто проширен одговор ми ги пишува истите срања како и тука и така не приметив дека врне дожд.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.691
До кога истото?
Простачки говор велам, не дека некој е простак! Правете разилка, а ако не можете - ваш проблем.
Не знаете да читате внимателно, затоа и не знаете да пишувате на форумов...


Гледаш дека @Ne-misli за сите има навреди да подели (може да провериш наназад неговата историја на размисли на форумов), ништо полезно, а е прв тука да зборува, да се дува ко паун во однос на Ошо, кој што „го надминал“ нели, пред многу години и тука е... да не каже ништо за Ошо иако имал многу книги прочитано.
Убаво прашувам за Ошо, книги итн итн - а вие неколкумина, тука сте да се заморувате со офтопици и членови... приберете се и почнете да пишувате размисли поврзани со темите...

На јутјуб има секакви кои зборуваат сешто... секакви видеа сум гледал и од Ошо и за Ошо... тука на форумов на одредена тема има луѓе кои малку посериозно можеби се заморуваат со овие ствари, и ако е така, тука би добиле многу подобри информации и ќе се убрза процесот на проучување и поврзување на разните коцки кои го градат системот, ако го има, на Ошо.
Не барам академско излагање итн итн...

Но вие кои трчате на темава, воопшто дали сериозно знаете нешто за Ошо, за да може да упатите некој што да започне или од каде?
Ако не знаете, здравје - скокнете ме мене, прашав, ќе чекам од други одговори...

Наместо Ошо, вие за мене расправате, виртуелен лик на форум... :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom