OSHO

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Што правиме со Ошо и тоа што тој учел? Некој да каже нешто, да научиме нешто од тоа? Или... реално на ниту една тема не знаете ништо за темата и затоа сешто зборувате?
Па дајте да научиме нешто, што е ова од вас... офтопици и глупости.
Ja знам многу, кажи што те занима :D
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.659
Поени од реакции
11.691
Хепта, ми делуваш како да се криеш, изгледа стварно знаеш. Дај кажи кај се наочарите за да почнеме да ги гледаме и ние....како у филмот they live.
Не знам што треба да знам за да ви кажам вам и вие тоа да го сметате за вистина! :D

Се што зборувам јас, и што го знам - може секој да го знае само треба да ја истражува Телема и да живее според тие принципи... тоа се моите наочари со кои го гледам и живеам светот!
Слобода, Живот, Љубов и Светлина. Под еден Закон. :)
Но пак темата ќе ја завртиме кон Телема и новиот еон - и пак ќе имаме расправии бесцелни заради вашите саркастични муабети и потребата од потсмев кон другиот...

Зборувајте за Ошо, напишете размисла за него, да прочитам да сакам да прочитам нешто од него, објаснете му го „патот“, што е толку поразличен од другите, какви искушенија нуди, какви пракси?
Суфизам претворен во зен е мрзливост, за мене. Намерно извртување на работите, криејќи ги праксите! :)

П.С. Јас не те прашав колку знаеш, ниту ти мене ме праша колку знам... ти само саркастично кажа дека јас сум знаел вистина но не сум ја кажувал ;)
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Не знам што треба да знам за да ви кажам вам и вие тоа да го сметате за вистина! :D

Се што зборувам јас, и што го знам - може секој да го знае само треба да ја истражува Телема и да живее според тие принципи... тоа се моите наочари со кој го гледам и живеам светот!
Слобода, Живот, Љубов и Светлина. Под еден Закон. :)
Но пак темата ќе ја завртиме кон Телема и новиот еон - и пак ќе имаме расправии бесцелни заради вашите саркастични муабети и потребата од потсмев кон другиот...

Зборувајте за Ошо, напишете размисла за него, да прочитам да сакам да прочитам нешто од него, објаснете му го „патот“, што е толку поразличен од другите, какви искушенија нуди, какви пракси?
Суфизам претворен во зен е мрзливост, за мене. Намерно извртување на работите, криејќи ги праксите! :)
Патот на белиот облак, тоа е неговиот пат. Буда и Зорба у едно, ова сум му го украл :D
Живот без guilt, ковај млади аспирантки и свиркај си...оти си Бог.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.659
Поени од реакции
11.691
Патот на белиот облак, тоа е неговиот пат. Буда и Зорба у едно, ова сум му го украл :D
Живот без guilt, ковај млади аспирантки и свиркај си...оти си Бог.
Што значи „патот на белиот облак“?
Во што се споени учењата на Буда и на гркот Зорба - кои се алките? Може паралели?
„Оти си Бог“ е многу далеку од тоа да значи да живееш „без guilt“ и сето останато што си набројал...
Joyful не значи „без вина“. Мислам дека вака со површно читање на Ошо, гледам дека многу убаво ја потврдува Телема, сите да бидат како Деца... бидејќи ова е Еонот на Детето: и духовното и материјалното е НАШЕ! :D

Ако ги разгледаш сите свети книги кои расправаат за богови и божественост - никаде нема да најдеш дека прават како сакаат (освен во грчката митологија каде што боговите всушност ги имаат човечките карактеристики) иако можат да прават како сакаат и да ги исполнуваат сите свои страсти и моментални желби!
Но боговите ја извршуваат само својата волја - ништо друго! :)
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Што значи „патот на белиот облак“?
Во што се споени учењата на Буда и на гркот Зорба - кои се алките? Може паралели?
„Оти си Бог“ е многу далеку од тоа да значи да живееш „без guilt“ и сето останато што си набројал...
Joyful не значи „без вина“. Мислам дека вака со површно читање на Ошо, гледам дека многу убаво ја потврдува Телема, сите да бидат како Деца... бидејќи ова е Еонот на Детето: и духовното и материјалното е НАШЕ! :D

Ако ги разгледаш сите свети книги кои расправаат за богови и божественост - никаде нема да најдеш дека прават како сакаат (освен во грчката митологија каде што боговите всушност ги имаат човечките карактеристики) иако можат да прават како сакаат и да ги исполнуваат сите свои страсти и моментални желби!
Но боговите ја извршуваат само својата волја - ништо друго! :)
Зорба Буда у смисла, стани Буда и врати се назад да живееш како Зорба со страст. На некој начин надминување на хипокризијата е тоа, затоа што без тоа секој светец умрел пред време, ова е мое толкување.
Без вина живот значи откачување од егото, затоа што он рачунал дека вината е сенка на егото :)
А без его си Бог :D
И да, детето....тоа го украл од Ниче и неговите трансформации на духот.

Волјата по која трагате е илузија :)
Или чекориш во пеколот и си Зорба или во рајот и си Буда :)

П.С. го најдов...вината како сенка не егото https://www.osho.com/osho-online-library/osho-talks/spirituality-guilt-helplessness-5dfb10fa-152?p=3a04178dec5f940a43422642a22ca398

Ја сум мрза Хепта, и ќе ми извиниш за линковите, ама ако сакаш да знаеш ќе ги искористиш.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.659
Поени од реакции
11.691
Да се вратиш како гркот Зорба после Буда не е илузија, чистата волја која ќе те однесе по тој пат е илузија...
Ох богови богови... сешто ќе прочитам.
А чекорењето доаѓа од „огнот што гори во јадрото на секоја ѕвезда“ и никако поинаку!

Одам да погледнам видеата, можеби ќе научам повеќе и ќе додадам во мојот свет на искуства дополнителни полезни ствари :)
Благодарам што сподели ова како за почеток.

Имаше и книга за Гурџиев, Ошо и Кроули што сакав да ја читам - некој имаше дадено коментар дека има добри паралели...
Во иднина, можеби ќе дојде на ред.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Да се вратиш како гркот Зорба после Буда не е илузија, чистата волја која ќе те однесе по тој пат е илузија...
Ох богови богови... сешто ќе прочитам.
А чекорењето доаѓа од „огнот што гори во јадрото на секоја ѕвезда“ и никако поинаку!

Одам да погледнам видеата, можеби ќе научам повеќе и ќе додадам во мојот свет на искуства дополнителни полезни ствари :)
Благодарам што сподели ова како за почеток.

Имаше и книга за Гурџиев, Ошо и Кроули што сакав да ја читам - некој имаше дадено коментар дека има добри паралели...
Во иднина, можеби ќе дојде на ред.
Секако е Ошо добар за читање/слушање...ја имав некои 2 гига МП3 аудио записи и си ги слушав додека си играв шах пред многу години :D
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Зорба Буда у смисла, стани Буда и врати се назад да живееш како Зорба со страст. На некој начин надминување на хипокризијата е тоа, затоа што без тоа секој светец умрел пред време, ова е мое толкување.
Без вина живот значи откачување од егото, затоа што он рачунал дека вината е сенка на егото :)
А без его си Бог :D
И да, детето....тоа го украл од Ниче и неговите трансформации на духот.

Волјата по која трагате е илузија :)
Или чекориш во пеколот и си Зорба или во рајот и си Буда :)

П.С. го најдов...вината како сенка не егото https://www.osho.com/osho-online-library/osho-talks/spirituality-guilt-helplessness-5dfb10fa-152?p=3a04178dec5f940a43422642a22ca398

Ја сум мрза Хепта, и ќе ми извиниш за линковите, ама ако сакаш да знаеш ќе ги искористиш.
Вината ама и срамот.... двете "вештачки" емоции?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Вината ама и срамот.... двете "вештачки" емоции?
Вештачки у смисла дека се колективни. А за да се откачиш од нив мора свесно. Тие што се ослободиле несвесно станале луди :D
Автоматски споено мислење:

Ќе се вратам пак да го слушам додека играм шах....ќе го ебам рејтингот ама ху керс :D
Ги сакам тие долгите од по саат два како ова на пример.
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Вештачки у смисла дека се колективни. А за да се откачиш од нив мора свесно. Тие што се ослободиле несвесно станале луди :D
Автоматски споено мислење:

Ќе се вратам пак да го слушам додека играм шах....ќе го ебам рејтингот ама ху керс :D
Ги сакам тие долгите од по саат два како ова на пример.
во наводници ... како не природни... иако и тоа е несоодветно.... создадени се од интелигенцијата како механизам за преживување.... од страв од смрт.... кога се надминува тој страв веднаш исчезнуваат тие две....
 
H

Hyperion VI

Гостин
Ako te interesira Hyperion
Да му го апнете на Хиперион.
Тоа ќе ви го препорачам.
Понатаму продолжете си ја дискусијата во најдобар дух ;)
Ова е сепак тема за ОШО?
 
Последно уредено:

Ne-misli

Жив ѓавол
Член од
2 август 2016
Мислења
351
Поени од реакции
639
Боди....ме потсеќаш на хепта..еве линк и гледај Брус Ли...такви одговори даваш...
Ако знаеш кажувај, директната конверзација е најдобар начин за поимање на нештата, а не со гледање на досадни линкови од 2ч.
Белиот облак го разбра ли?...гледам го употребуваш и во шахот...не ги завршуваш партиите..
Ошо може да биде нож со дупла острица...да направи мрзливи луѓе како тебе. Тие што се доле на Божјата скала го разбираат Ошо како АПЕЛ.
ден да мине друг да дојде...сфе е лепо сфи ве волим...
Ошо е добар само за едно... контрола на мислата...и за начините на кои тоа да го направиш. За другото е тежок секташ...по мене имаш прочитано само “лесни“ книшки од него....видов на саем на книгата во Скопје кои книги се преведени од него...тенка работа.
Во тие книшки тој зборува сфе убаво, сфе е мед и млеко, живот је леп, имаш точак тражи праски, имаш куча врати шатор...
Во малку книги тој ја кажува правата вистина, сигурно не ја кажува во видео клиповите....
Малку рендање не е на одмет...;)
 
Последно уредено:
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Боди....ме потсеќаш на хепта..еве линк и гледај Брус Ли...такви одговори даваш...
Ако знаеш кажувај, директната конверзација е најдобар начин за поимање на нештата, а не со гледање на досадни линкови од 2ч.
Белиот облак го разбра ли?...гледам го употребуваш и во шахот...не ги завршуваш партиите..
Ошо може да биде со дупла острица...да направи мрзливи луѓе како тебе. Тие што се доле на Божјата скала го разбираат Ошо како АПЕЛ.
ден да мине друг да дојде...сфе е лепо сфи ве волим...
Ошо е добар само за едно... контрола на мислата...и за начините на кои тоа да го направиш. За другото е тежок секташ...по мене имаш прочитано само “лесни“ книшки од него....видов на саем на книгата во Скопје кои книги се преведени од него...тенка работа.
Во тие книшки тој зборува сфе убаво, сфе е мед и млеко, живот је леп, имаш точак тражи праски, имаш куча врати шатор...
Во малку книги тој ја кажува правата вистина, сигурно не ја кажува во видео клиповите....
Малку рендање не е на одмет...;)
Шо вика Ошо за механизмо мисла емоција тело и како до контролата?

Ме интересира дали кажал нешто поразлично од 500 души пред него....

:coffee:
 

Ne-misli

Жив ѓавол
Член од
2 август 2016
Мислења
351
Поени од реакции
639
Шо вика Ошо за механизмо мисла емоција тело и како до контролата?

Ме интересира дали кажал нешто поразлично од 500 души пред него....

:coffee:
Не-мисли..... :pos: :pos: :pos:
Се шалам

Во шалата се “крие“ тешка езотерија.....два збора во кои се кријат најголемите тајни.....требе да знаеш некои предходни “работи“ за да сфатиш правилно овие два збора...
Интелектуалниот центар кај човекот е само еден центар, постојат уште 6 други центри. Човек требе да се научи правилни да ги користи. Проблемот е кога место еден употребува друг и сфе е каша...
Многу сум добар денес ..стареам изгледа па “омекнувам“... ;)
Претерувам со културниот начин....треба маската на Чарлс Буковски да ја ставам...
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom