OSHO

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Многу високи стандарди Б.... како до тоа? :P
Уз помочу трикова и црне магије :D
Ошо, кој што слушнал од Гурџиев вика дека има неколку начини....да го повикеме @Ne-misli ја ги заборавив. Неговиот знам дека беше четвртиот пат, едниот на јогините, другиот на факирите и третиот на монасите. Ја у овој четвртиов пут сум изгледа :D
Додека телемитите пинг @Ipsissimus патот на факирите ваљда, со примеси на сите други колку што го имам разберено Кроули.
Автоматски споено мислење:

Just think for a moment: if you have no past, who are you? Suddenly the whole edifice of the ego collapses. The man of power is not really powerful in his own right: he is just a vehicle for the power of God. He has no claims. He simply functions as a representative of the whole. He is utter freedom, utter joy. He knows no boundaries, he is infinite. Space and time are no more relevant to him. He is beyond space, beyond time.
That is the meaning of being enlightened. Disappearing as a character, disappearing as a person, disappearing as an ego... and becoming one with the whole: UNIO MYSTICA. That mystic union...
and you are no more there, and God is. And God is power.
The bridge from necessity to power is consciousness.
 
Последно уредено:
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Уз помочу трикова и црне магије :D
Ошо, кој што слушнал од Гурџиев вика дека има неколку начини....да го повикеме @Ne-misli ја ги заборавив. Неговиот знам дека беше четвртиот пат, едниот на јогините, другиот на факирите и третиот на монасите. Ја у овој четвртиов пут сум изгледа :D
Додека телемитите пинг @Ipsissimus патот на факирите ваљда, со примеси на сите други колку што го имам разберено Кроули.
Автоматски споено мислење:

Just think for a moment: if you have no past, who are you? Suddenly the whole edifice of the ego collapses. The man of power is not really powerful in his own right: he is just a vehicle for the power of God. He has no claims. He simply functions as a representative of the whole. He is utter freedom, utter joy. He knows no boundaries, he is infinite. Space and time are no more relevant to him. He is beyond space, beyond time.
That is the meaning of being enlightened. Disappearing as a character, disappearing as a person, disappearing as an ego... and becoming one with the whole: UNIO MYSTICA. That mystic union...
and you are no more there, and God is. And God is power.
The bridge from necessity to power is consciousness.
Ако гледам по приложеното, телемитите немаат резултат, мене ме интересира како ти го постигна практично и како би го пренел - би му помогнал на друг да го... пример на нив? :P

:coffee:
Автоматски споено мислење:

По кој колку знае да готви.
Доста дубоко е ова Д... што е готвење пред се, кои се квалитети се спојуваат во добар готвач... што точно се готви... и зошто.. тот провоукинг...
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Додека телемитите пинг @Ipsissimus патот на факирите ваљда, со примеси на сите други колку што го имам разберено Кроули.
Телемитите сакаат сами да асфалтираат, затоа бодат очи, прават неред во патната инфраструктура. Јас може да користам еден, мој брат да користи друг пат, и некој што се вози со јкп, почнува да мрчи дека ние сме секта што прави хаос....
 

Ne-misli

Жив ѓавол
Член од
2 август 2016
Мислења
351
Поени од реакции
639
Телемитите сакаат сами да асфалтираат, затоа бодат очи, прават неред во патната инфраструктура. Јас може да користам еден, мој брат да користи друг пат, и некој што се вози со јкп, почнува да мрчи дека ние сме секта што прави хаос....
Културно те прашав ...
Која е вредноста на еден човек? Како ќе знаеш кој човек вреди кој не..
Еве чекам културен одговор од телемитска страна...кои се вашите вредности...
 
D

Drexel

Гостин
Доста дубоко е ова Д... што е готвење пред се, кои се квалитети се спојуваат во добар готвач... што точно се готви... и зошто.. тот провоукинг...
Квалитети на готвачот доаѓаат од претходно искуство во земјоделие и сточарство, одгледуваш стока и ораш нива за да имаш се што ти треба, А готвачот и готвењето се едно, готвење е уметност, готвење јадење што ќе го фати носот на други и стимулира лачење на среќа љубов и плунка во уста отвара луѓе едноставно, и покажува страна која што ретко се покажува во јавност. Ниту просветлување ниту спиритуалност ниту богородица ни христос нема да те спасат од проклет живот ако не знаеш како да готвиш убаво јадење. Уште од денови кога нашите предци шмукале храна по земја до денешни гурмански јадења во париз и рим, патот до срцето секогаш бил и ќе биде преку стомакот. Остави ти филозофи, кралеви, витези и хермити нека си филозофираат и живеат во свој свет, но на крајот на денот сите се гладни суштества и мора да куснат нешто, ако сакаат да продолжат да живеат во свој свет, готвењето го прави тој свет или среќен или несреќен, или шарен или монотон.
 

Ne-misli

Жив ѓавол
Член од
2 август 2016
Мислења
351
Поени од реакции
639
Квалитети на готвачот доаѓаат од претходно искуство во земјоделие и сточарство, одгледуваш стока и ораш нива за да имаш се што ти треба, А готвачот и готвењето се едно, готвење е уметност, готвење јадење што ќе го фати носот на други и стимулира лачење на среќа љубов и плунка во уста отвара луѓе едноставно, и покажува страна која што ретко се покажува во јавност. Ниту просветлување ниту спиритуалност ниту богородица ни христос нема да те спасат од проклет живот ако не знаеш како да готвиш убаво јадење. Уште од денови кога нашите предци шмукале храна по земја до денешни гурмански јадења во париз и рим, патот до срцето секогаш бил и ќе биде преку стомакот. Остави ти филозофи, кралеви, витези и хермити нека си филозофираат и живеат во свој свет, но на крајот на денот сите се гладни суштества и мора да куснат нешто, ако сакаат да продолжат да живеат во свој свет, готвењето го прави тој свет или среќен или несреќен, или шарен или монотон.
Леле ..колку си во право значи...:angel:..жив ангел си..
Сега јадам од тоа печењето и си мислам..свака му част на куварот..вака добро прасе да испечеш не е лесно еј...па сол, јабука да му ставиш..у пм..заебано..па ово сточарот шо го чувал,па ово земјоделецот, па градинарот за јабуката..

Не само тоа ...и друго си мислам...дали да ги жалам Боди и Ступид...сиротките само треви маат .... возат точак на удолно и тражат праски сред зима...сиротките тие....

А и телетабисите се за жалење...на празник улици да асвалтираш богами не е лесно...

Абе гледај...патот сами си го бираме...
 
Последно уредено:
D

Drexel

Гостин
Леле ..колку си во право значи...:angel:..жив ангел си..
Сега јадам од тоа печењето и си мислам..свака му част на куварот..вака добро прасе да испечеш не е лесно еј...па сол, јабука да му ставиш..у пм..заебано..па ово сточарот шо го чувал,па ово земјоделецот, па градинарот за јабуката..
Не само тоа ...и друго си мислам...дали да ги жалам Боди и Ступид...сиротките само треви маат .... возат точак на удолно и тражат праски сред зима...сиротките тие....

А и телетабисите се бза жалење...на празник улици да асвалтираш богами не е лесно...

Абе гледај...патот сами си го бираме...
Не постојат ангели на село кај баба и дедо, лопатата за по ниви и косата на грим риперот ти се единствени другари.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Ако гледам по приложеното, телемитите немаат резултат, мене ме интересира како ти го постигна практично и како би го пренел - би му помогнал на друг да го... пример на нив? :P

:coffee:
Алан Ватс еднаш го слушав зборуваше за гуруата.....сега јас треба во таква позиција да се поставам хахах. Он викаше гуру ти е како лопов кој ќе ти го украде паричникот и после ти го враќа, како демек види што направив за тебе :D
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Културно те прашав ...
Која е вредноста на еден човек? Како ќе знаеш кој човек вреди кој не..
Еве чекам културен одговор од телемитска страна...кои се вашите вредности...
Вредноста на еден човек е да биде живее без да ги ограничува другите, да е свесен дека неговиот начин на живот не е репер за сите останати, ниту репер за судење на другите. Вредноста е во тоа да се бориш за свет каде секој може да биде тоа што е, уникатен во однос на другите.
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Вредноста на еден човек е да биде живее без да ги ограничува другите, да е свесен дека неговиот начин на живот не е репер за сите останати, ниту репер за судење на другите. Вредноста е во тоа да се бориш за свет каде секој може да биде тоа што е, уникатен во однос на другите.
Ova ipsi me potsekja na dnevnik na 16 godishna, fali ushte ona... kriiivooo je mooooreeeeee.. ili... world peace!

Se zezam :)
Автоматски споено мислење:

Леле ..колку си во право значи...:angel:..жив ангел си..
Сега јадам од тоа печењето и си мислам..свака му част на куварот..вака добро прасе да испечеш не е лесно еј...па сол, јабука да му ставиш..у пм..заебано..па ово сточарот шо го чувал,па ово земјоделецот, па градинарот за јабуката..

Не само тоа ...и друго си мислам...дали да ги жалам Боди и Ступид...сиротките само треви маат .... возат точак на удолно и тражат праски сред зима...сиротките тие....

А и телетабисите се за жалење...на празник улици да асвалтираш богами не е лесно...

Абе гледај...патот сами си го бираме...
Znaci ti si parazit ko mene, nekoj drug go odgleduva i gotvi.. ti na gotovo konzumirash... i idesh tuka da se pravish pameten :love:
 
H

Hyperion VI

Гостин
@Hyperion VI @Хептаграм XI ....вие немате мислење по ова прашање..???
Ретко тагам..не ме интересира али сакам да знам...
Само краток одговор(оти се спремам за на слава).

„Вредноста на еден човек зависи од „кантарот",на мерачот".

За некои авторитети јас и ти сме ништо,само обични пијаници,пред кооперација(не осудувам никого).

За некои сме најдобри пријатели и интересни особи и не можат да го замислат денот без нас.

Некои трети може и да не сметаат за мистици.

За некои сме дури и непријатели,па дури сакаат и физички да се пресметаат.

За мене секој човек има подеднаква вредност,само треба да му се даде шанса да ги истакне своите капацитети(затоа што секој поседува некакви капацитети).
Ако видиш некој да се дави,помогни му,не го туркај подлабоко во водата,затоа што утре и ти можеш да станеш „давеник".
"Жали го паднатиот и помогни му да се исправи,оти утре и ти можеш да „паднеш".
„Вредноста се мери по човечноста т.е колку ти одделуваш ресурси,дали физички или психички да му помогнеш на ближниот".


П.С. „Секој човек има подеднаква вредност".
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.655
Поени од реакции
11.685
Како одговор на @Ne-misli кој ме тагна... иако не го интересира, ама сака да знае o_O

Бидејќи стојам на ставот „Човештвото пред Се“ - секој човек има вредност на оваа планета!

Но не секој е свесен за својата вредност и зошто е тука, и што со тоа... затоа и премногу судири, „борби до крв“ па дури и омраза - и ние не можеме ништо да промениме кај поединецот, само кај себе си.
Само тој, единката, Човекот - може да се менува, по своја волја, според своето искуство, своето знаење и на крај - според своето разбирање!
Ние, другите - сме тука само да бидеме патокази!
Ако сме лоши патокази за некои, тоа не значи пак дека сме лоши за сите - можеби универзумите кои се допираат едни со други и имаат интеракција меѓу себе имаат премногу променливи кои не можат да си ги објаснат и со тоа да дојдат до некакво, како да кажам равенство кое ќе дава точни пропорции помеѓу тие два универзума!

Секој паѓа и пронаоѓа искушенија кои не се минуваат туку така и заради тоа не секој знае да стане и да најде начин да ги поминува препреките!
И за тоа треба пак по своја волја, поединецот да побара помош, дури и тоа да е некој проклет обичен збор - но тоа не можеме ние да го направеме однадвор,
насилно да му нудиме помош секому - тогаш ќе бидеме натрапници.

И ние, не можеме да го мериме поединецот бидејќи не можеме точно ниту себе самите да се премериме какви сме и за кај сме - не пак другите! НО можеме да ги премериме делата и зборовите! По тоа се познава што ја држи вратата на највнатрешното затворена кај другиот!

Но секако, ние можеме да градиме нишки со оние кои имаат допир со нашиот универзум и тие нишки се динамички - со нив премеруваме, добиваме искуство, судиме за другиот и тука не можеме ништо да промениме - освен самите себе после секоја интеракција, после секој збор, мисла, дело...
Тоа е големиот танц на Maya за која зборуваат оние од истокот!

И најголемиот познавач на најтајното - не може да ја види својата големина или маленкост во однос на бесконечните варијации на човештвото!

„ Големиот магичар, кога дејствува во својот човечки капацитет, дејствува како што би правел човек.
Особено, тој научил добродушност и сочувство. Несебичноста многу често е негова следбеничка.
Токму ова му недостасува на мистикот.
Обидувајќи се да ги апсорбира пониските планови во повисокиот, тој ги занемарува пониските, грешка која ниеден магичар не може да ја направи.“
- Опасности од Митсицизмот

П.С. Не знам што зборува Ошо за ова... ние ќе дадеме секакво мнение од она што ние знаеме и сакаме да споделиме наша размисла со другите - но каде е тука Ошо и неговото „човештво“? Неговиот идеал за човекот? Искушенијата за човекот? :)
Без искушенија - како ќе знаеме како што вели Матеј од светите книги на христијаните кога вели: по нивните дела ќе ги познаете? Без искушенија секакви дела можете да правите и да се криете змијата која ѕвечка во градите на злобниот или неспособниот кој што алчен за туѓите плодови го губи разумот!
 
Последно уредено:
D

Deleted member 135221

Гостин
Vrednosta na eden covek zavisi od negovata inteligencija,harizma i finansii......dobro be luge jasno e deka demoni i angeli se vsusnost vonzemjani pozitivci i negativci, jasno e za galakticki sojuz i ako se objavi taa vistina site religii ke padnat kojsto se nisto poveke tuku peralnica na mozok, edinstveno nesto vo koe sto veruvam e naucna duhovnost odnosno reinkarnacija.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom