OSHO

Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Прво и прво требе искрено да се покаеш....да си ја согледаш грешката и да се трудиш да не ја повторуваш. Секој може да згреши, али само глупавиот ја повторува истата грешка повеќе пати...
Пошо сум со маската на “доброто секогаш победува“ ...овој пат ти простив...понатаму ти му ја мисли...знаеш добро дека можам да бидам и со маската на “злото“.

Потискување на било кои емоции или мисли имаат негативно дество. колку повеќе ги потиснуваш толку повеќе излегуваат на површината. Тоа се 2 центра кај човекот , емотивен и интелектуален, кои постојат кај секој човек и оставени сами на себе тие го контролираат човекот а не обратно.

Контрола на емоции и мисли е на повисок степен на Божјата скала....и се постигнува со подигање на свеста кај човекот. Jас ѓи нарекувам...објективно емотивен и објективно интелектуален центар.Не постојат кај секој човек. За разлика од првите овие можеш да ги контролираш али само кога си повисоко на скалата.Во тој случај човекот е контролорот а не обратно.

ПС. Ошо е тенка работа, обичен секташ...го баталив пред 10г

Стареам стареам...

Со љубофф...
Туку кажи ми шо си ми опростил, јас твојто постоење го осознаф периодоф и гледам дека ти имаш стремеж за не мисли, не си баш станал не мисли...оти уште мислиш дека сам доналдчо. Гледам и дека оште не си расчистил со Ошо оти оште потсеќаш на него, у својто мислење дека не мисли он мисли.

Кажи како да се каче некој на скалата нагоре за да стане контролор, мастер а не потискач, практично... или книги треба да чита?

Туку да не ме сфатеш погрешно... те сакам и гледам оти поглуп сам јас од тебе.
 

Ne-misli

Жив ѓавол
Член од
2 август 2016
Мислења
351
Поени од реакции
639
Туку кажи ми шо си ми опростил, јас твојто постоење го осознаф периодоф и гледам дека ти имаш стремеж за не мисли, не си баш станал не мисли...оти уште мислиш дека сам доналдчо. Гледам и дека оште не си расчистил со Ошо оти оште потсеќаш на него, у својто мислење дека не мисли он мисли.

Кажи како да се каче некој на скалата нагоре за да стане контролор, мастер а не потискач, практично... или книги треба да чита?

Туку да не ме сфатеш погрешно... те сакам и гледам оти поглуп сам јас од тебе.
Се осеќа нервоза и наостреност..Зошто? Те погоди вистината? Погледни подобро, па јас тебе не те ни спомнав во првиот пост денес..само потсетив некои мои другарчиња што грам теглеле пред 10г....релакс

До кај си со книгата???
Ајде биди добар и извади некој пасус од книгата, да не интригаш малку за да имаме поттик да ја купиме...
Дај некој патоказ во кој правец води книгата...реклама малку.

Со љубофф...
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Се осеќа нервоза и наостреност..Зошто? Те погоди вистината? Погледни подобро, па јас тебе не те ни спомнав во првиот пост денес..само потсетив некои мои другарчиња што грам теглеле пред 10г....релакс

До кај си со книгата???
Ајде биди добар и извади некој пасус од книгата, да не интригаш малку за да имаме поттик да ја купиме...
Дај некој патоказ во кој правец води книгата...реклама малку.

Со љубофф...
Ма каква нервоза...само сам повреден оти мора да сам доналдчо за тебе, а факто шо тоа ме повредува ми кажува дека сам пониско на скалата од тебе, пошто гледам тебе ништо не те дира.

Книгата нема да е комплетна без твојта мудрост како практично ти успеа.. шо вежби да праеме кажувај, без тоа гледам дека цитатите ми се плитки и беззначајни... како на Ошо.

Љубофффф.
:coffee:
 

Ne-misli

Жив ѓавол
Член од
2 август 2016
Мислења
351
Поени од реакции
639
Ма каква нервоза...само сам повреден оти мора да сам доналдчо за тебе, а факто шо тоа ме повредува ми кажува дека сам пониско на скалата од тебе, пошто гледам тебе ништо не те дира.

Книгата нема да е комплетна без твојта мудрост како практично ти успеа.. шо вежби да праеме кажувај, без тоа гледам дека цитатите ми се плитки и беззначајни... како на Ошо.

Љубофффф.
:coffee:
Супер...во празнината се крие Вистина....продолжи така...на прав Пат си... ;)

ПС Највеќе сакам кога ме потценуваат....замисли еден од Лас Вегас се заебава....:P

Со љубофф
 
Последно уредено:
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Супер...во празнината се крие Вистина....продолжи така...на прав Пат си... ;)

ПС Највеќе сакам кога ме потценуваат....замисли еден од Лас Вегас се заебава....:P

Со љубофф
Исто и јас... те сакам. :P

Прво мислех дека си озрачен па затова целио светиш, сега е јасно дека стварно си од Лас Вегас.

Ај.. да ја пробам празнината... љубоффффф!
 
Член од
15 јануари 2021
Мислења
13
Поени од реакции
6
Думата пустота или празнина не е точна и се ползва само по-липса на по-подходјашта.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Batali osho go citav bev zanesena po tie gluposti ama vise ne.Samo tropa i izmisluva
Си фати дечко и батали Ошо...знам. :LOL:
Него кога сме кај Ошо...една сјајна мудрост.

Тhe ego is needed because the true self is not known. The ego is a substitute, it is a pseudo entity. Because you don’t know yourself you have to create an artificial center; otherwise functioning in life will be impossible. Because you don’t know your real face, you have to wear a mask. Not knowing the essential, you have to trust in the shadow.
There are only two ways of living in life. One is to live it from the very core of your being — that has been the way of the mystics. Meditation is nothing but a device to make you aware of your real self — which is not created by you, which need not be created by you, which you already are. You are born with it, you are it! It needs to be discovered. If this is not possible, or if the society does not allow it to happen…and no society allows it to happen, because the real self is dangerous — dangerous for the established church, dangerous for the state, dangerous for the crowd, dangerous for the tradition — because once a man knows his real self, he becomes an individual. He no longer belongs to the mob psychology; he will not be superstitious, and he cannot be exploited. He cannot be led like cattle, he cannot be ordered and commanded. He will live according to his light, he will live from his own inwardness. His life will have tremendous beauty, integrity. But that is the fear of the society......
Од овде ->>>>>>>>>
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.596
the true self is not known.
Сака да каже дека не постои метод вистинското себство (што и да мисли со тоа) да биде спознаено?
Подолу вели real self... исто му е true self и real self? Или се двете како лушпа од кромид? Ако си запознаен подобро, да напишеш две три реченици и каде може да се прочита повеќе директна размисла од Ошо за овие хиероглифи што ги користи, што му означуваат!
Бидејќи спомна медитација...

„He will live according to his light, he will live from his own inwardness.“
Хохохоооо што јас читам :D


 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Сака да каже дека не постои метод вистинското себство (што и да мисли со тоа) да биде спознаено?
Подолу вели real self... исто му е true self и real self? Или се двете како лушпа од кромид? Ако си запознаен подобро, да напишеш две три реченици и каде може да се прочита повеќе директна размисла од Ошо за овие хиероглифи што ги користи, што му означуваат!
Бидејќи спомна медитација...

„He will live according to his light, he will live from his own inwardness.“
Хохохоооо што јас читам :D
Дали Ошо или Мошо или некој друг, има само еден метод...apophatic. Шерлок Холмс метода, елиминација на тоа што е неточно. Ја сум го споделил најмалку 50 пати тука на форумов:
That who you can see, you are not; that which you can observe, you are not; that which you can become aware of, you are not.
Еве и Мајкл ќе ти објасни...запознај се со човечево, многу интересно е и ќе ти го фати око, имаш многу заедничко со него....ова ти е бонус.
Медитацијата е уствари деконструкција на илузијата преку набљудување на процесите во и околу нас.
Еве и од Ошо нешто кога сме на негова територија.
 

Ne-misli

Жив ѓавол
Член од
2 август 2016
Мислења
351
Поени од реакции
639
Во тишината се крие Вистината...
Слушни го аплаузот со една рака...
Смири го умот..Не-мисли
Оммммм


Можда е во право берик.....можда сфи требе да траеме...

Ошкото 4г не прозборел ниту еден збор...
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Во тишината се крие Вистината...
Слушни го аплаузот со една рака...
Смири го умот..Не-мисли
Оммммм


Можда е во право берик.....можда сфи требе да траеме...

Ошкото 4г не прозборел ниту еден збор...
Единственото нешто шо Берик е у право е @Bodhidharma да батали политика, брат ... немој... тоа влече доооле

Знаеш дека те сакам :love:

П.С. И тебе Гурџи :love: и не заборавај на методите на Гурџи :love:

П.П.С. Гурџи е бољи од Ошо. :D

П.П.П.С. Политика е ствар на прошлио еон, како и телема. :love:
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Единственото нешто шо Берик е у право е @Bodhidharma да батали политика, брат ... немој... тоа влече доооле

Знаеш дека те сакам :love:

П.С. И тебе Гурџи :love: и не заборавај на методите на Гурџи :love:

П.П.С. Гурџи е бољи од Ошо. :D

П.П.П.С. Политика е ствар на прошлио еон, како и телема. :love:
Брате, ова не е политика...егзистенција е во прашање.....па дојде време синовите на бугарски курви кои се ебе за една чрвена да не заебаваат.....ама нема везе, све е илузија :D
Флукс=BxSXcos(alpha)
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Брате, ова не е политика...егзистенција е во прашање.....па дојде време синовите на бугарски курви кои се ебе за една чрвена да не заебаваат.....ама нема везе, све е илузија :D
Флукс=BxSXcos(alpha)
Заебанцијата е во зависноста, кој од шо е.... правата слобода е да не мора со нив да се оптеретуваш... прво да не сме робови... а после Ошо .... сите сме можда робови у илузија за Ошката?
 

Ne-misli

Жив ѓавол
Член од
2 август 2016
Мислења
351
Поени од реакции
639
Единственото нешто шо Берик е у право е @Bodhidharma да батали политика, брат ... немој... тоа влече доооле

Знаеш дека те сакам :love:

П.С. И тебе Гурџи :love: и не заборавај на методите на Гурџи :love:

П.П.С. Гурџи е бољи од Ошо. :D

П.П.П.С. Политика е ствар на прошлио еон, како и телема. :love:
Абе тоа си е негова ствар,,кој сме јас и ти и берик да му кажеме дали да се бави со политика или не... негово право е тоа.
Берик смеша баби и жаби, и што е најстрашно езотеријата ја сфаќа на погрешен начин. Поготово овие секташиве, даваат преголема тежина, ама тоа го прават за да имаат хиерархија... и за да можат да наплаќаат,...демек така даваат тежина на окултното.
Инаку кој и да прочитал барем 2 книшки од Ошо, ќе сфати дека езотеријата е “уживање во животот“, само на повисок степен на скалата, а не на степенот на АПЕЛ.
Ти реков дека го “напуштив“ Ошо пред 10г. ...али ти реков и дека Ошо е добар за многу работи.
Гурџи е друга приказна.....кај него нема “уживање во животот’. Кај него има само работа, работа и пак работа. Дури и кога си умрен од работа, пак работа...само така се качуваш по скалата.

со љубофф
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom