OSHO

Ne-misli

Жив ѓавол
Член од
2 август 2016
Мислења
351
Поени од реакции
639
Изгледа дедо ти не бил оффчар, немало кој да ти каже па морало Ошо да го читаш.

Туку убафф ден ти е, љубоффф :love:
Врати се назад на предходниот мој пост..имаше измени
Автоматски споено мислење:

Умот може да ја игра играта да биде смирен и тивок, може да ја игра играта да биде безгрижен и без емоции, но вистината е дека тие се потиснати, но многу од витално значењее дека се подготвени да излезат надвор во секое време. Ако продолжите да седете во тишина, обидувајќи се да ги контролирате вашите мисли, блокирајќи ги вашите чувства, не дозволувајќи никакво движење внатре во вас, малку по малку, ова станува навика. Ова е најголемата илузија дека можете да креирате за себе, бидејќи сè е исто, ништо не се промени, но очигледно биле подложени на трансформација.

Состојбата на не-мисли е токму спротивното од смирување на умот: тоа е да се оди подалеку на умот. Тоа значи да се создаде таква дистанца помеѓу вас и умот дека тој станува како најдалеку ѕвезда - милиони светлосни години - и ти си само набљудувач. Кога умот се смирил, вие сте контролорот. Кога умот не е таму, вие сте набљудувачот. Ова е карактеристичен критериум.

- Ошо
 
Последно уредено:

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Боди....ме потсеќаш на хепта..еве линк и гледај Брус Ли...такви одговори даваш...
Ако знаеш кажувај, директната конверзација е најдобар начин за поимање на нештата, а не со гледање на досадни линкови од 2ч.
Белиот облак го разбра ли?...гледам го употребуваш и во шахот...не ги завршуваш партиите..
Ошо може да биде нож со дупла острица...да направи мрзливи луѓе како тебе. Тие што се доле на Божјата скала го разбираат Ошо како АПЕЛ.
ден да мине друг да дојде...сфе е лепо сфи ве волим...
Ошо е добар само за едно... контрола на мислата...и за начините на кои тоа да го направиш. За другото е тежок секташ...по мене имаш прочитано само “лесни“ книшки од него....видов на саем на книгата во Скопје кои книги се преведени од него...тенка работа.
Во тие книшки тој зборува сфе убаво, сфе е мед и млеко, живот је леп, имаш точак тражи праски, имаш куча врати шатор...
Во малку книги тој ја кажува правата вистина, сигурно не ја кажува во видео клиповите....
Малку рендање не е на одмет...;)
Кога го прашале Исус која е вистината зошто не зборувал?
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
И јас чекам гости..езотеричари...сфе политичари на софра...:)
Не сам те питал.... како стое Виница со езотеријата? До сега имам впечаток оти практичари ве има само по еден у источните градове.... ти и @placeb покривате Виница Кочани, Говинда Штип го држе.. у Берово кој е, знаеме ли?
 

Ne-misli

Жив ѓавол
Член од
2 август 2016
Мислења
351
Поени од реакции
639
Не сам те питал.... како стое Виница со езотеријата? До сега имам впечаток оти практичари ве има само по еден у источните градове.... ти и @placeb покривате Виница Кочани, Говинда Штип го држе.. у Берово кој е, знаеме ли?
Сфе знаеш географија...Боди ми го заборави....
Ние од источна сфе знаемо од езотерија....западна мало знаат...таму се Албанци...
абраХадабра.....и сфе знам
у Велес како сте со езотериа??
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Сфе знаеш географија...Боди ми го заборави....
Ние од источна сфе знаемо од езотерија....западна мало знаат...таму се Албанци...
абраХадабра.....и сфе знам
у Велес како сте со езотериа??
За Велес не знам, јас у Делчево се родих.... па Берово ме интересира да видам истоко дали е комплетен.

@Bodhidharma покрива Скопската котлина.
 

Ne-misli

Жив ѓавол
Член од
2 август 2016
Мислења
351
Поени од реакции
639

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
You are just the driver of the mind

You cannot stop that which you have not started. Don’t try it, otherwise you will simply be wasting time, energy, life. You cannot stop the mind because you have not started it. You can simply watch, and in watching it stops. Not that you stop it: in watching it stops. The stopping is a function of watching, it is a consequence of watching.

It is not that you stop it; there is no way to stop the mind. If you try to stop it, it will go faster; if you try to stop it, it will fight with you and create a thousand and one troubles for you. Never try to stop it.

This is the truth: you have not started it, so who are you to stop it? It has come through your unawareness; it will go through your awareness. You have to do nothing to stop it except become more and more alert.

Even the idea that one wants to stop the mind will be the barrier because you say, “Okay, now I will try to be aware so that I can stop it.” Then you miss the point. Then even your awareness will not be of much help because again the same idea is there how to stop it. Then after a few days of futile effort, futile because the idea is there, so it will not happen, you will come to me and you will say, “I have been trying to be aware, but the mind doesn’t stop.”

It cannot be stopped; no method exists to stop it. But it stops! Not that you stop it; it stops by itself. You simply watch. In watching, you withdraw the energy that helps it to run. In watching, the energy goes into watching, and thinking automatically becomes feebler and feebler and feebler. Thoughts are there, but they become impotent because the energy is not available. They will move around you, half dead, but by and by more energy will be coming to the awareness. One day suddenly energy is no longer moving into thoughts. They have disappeared. They cannot exist without your energy. So please forget about stopping them. That is none of your business....

 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.357
Поени од реакции
3.132
За Велес не знам, јас у Делчево се родих.... па Берово ме интересира да видам истоко дали е комплетен.

@Bodhidharma покрива Скопската котлина.
Главните продукти за духовно себеиздигнување пристигнуваат од Берово(беровско медче и беровско сокче од диви капини произведено од Методи Биљарски, беровско козјо сиренце, беровски компир и за крај беровска сливова ракија(во умерена количина) кога се прават дружби версус небиднината и барањето на светлата и топла страна на животот...)
...штета што нема на форумов езотерик од Берово.
Поздрав до ОШО (кој и да е')...:)
 

Ne-misli

Жив ѓавол
Член од
2 август 2016
Мислења
351
Поени од реакции
639
Хахахахахаха...убав ден денес...
Пошо оште карам ивкова слава, имам време на претек, ја отворив касетата на меморија една од 5те функции на мозокот, и малку се посмеав...
Ајде сега моите нови другарчина Доналт и Ставрос да ги потсетам што се дешаваше 2012г кога јас “тресев глупости“ за Ошо , кои тие не ги разбираа и се правеа дека знаат нешто од езотерија. Кои навреди човече, што све човек може да истрпи од незнајковци. чудо едно.
Одете на 75 страница па надаље и потсетете се ...не е лошо да се знае историјата на настаните во минатото...тоа води во подобра иднина!!!

Со љубофф....
 
Последно уредено:
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Хахахахахаха...убав ден денес...
Пошо оште карам ивкова слава, имам време на претек, ја отворив касетата на меморија една од 5те функции на мозокот, и малку се посмеав...
Ајде сега моите нови другарчина Доналт и Ставрос да ги потсетам што се дешаваше 2012г кога јас “тресев глупости“ за Ошо , кои тие не ги разбираа и се правеа дека знаат нешто од езотерија. Кои навреди човече, што све човек може да истрпи од незнајковци. чудо едно.
Одете на 75 страница па надаље и потсетете се ...не е лошо да се знае историјата на настаните во минатото...тоа води во подобра иднина!!!

Со љубофф....
Колко и да бил глуп тај доналдчо он мојта дубина на глупост не ја достигнал, гледам пробал сериозно да општи на темата.
Инаку секоја ти чест колку ти си бил у право оште пред 10 години.
 

Ne-misli

Жив ѓавол
Член од
2 август 2016
Мислења
351
Поени од реакции
639
Колко и да бил глуп тај доналдчо он мојта дубина на глупост не ја достигнал, гледам пробал сериозно да општи на темата.
Инаку секоја ти чест колку ти си бил у право оште пред 10 години.
Простено нека ти е од мене и од Бога...чедо божје.
5 Аве Марија и 10 Оче Наш пред спиење...:popce:
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Простено нека ти е од мене и од Бога...чедо божје.
5 Аве Марија и 10 Оче Наш пред спиење...:popce:
Туку, пошто ме увери дека ја знаеш вистината.. кој е тој шо простува?

И да се надоврзам на претходно твое писание.... која е разликата помеѓу контрола на емоција и потискање на емоција?

Покрај Ошо, дали ти оште си поштовач на Гурџиеф?

Ако може само без бројките и математички формули оти не ме бива за тоа. :(
 

Ne-misli

Жив ѓавол
Член од
2 август 2016
Мислења
351
Поени од реакции
639
Туку, пошто ме увери дека ја знаеш вистината.. кој е тој шо простува?

И да се надоврзам на претходно твое писание.... која е разликата помеѓу контрола на емоција и потискање на емоција?

Покрај Ошо, дали ти оште си поштовач на Гурџиеф?

Ако може само без бројките и математички формули оти не ме бива за тоа. :(
Прво и прво требе искрено да се покаеш....да си ја согледаш грешката и да се трудиш да не ја повторуваш. Секој може да згреши, али само глупавиот ја повторува истата грешка повеќе пати...
Пошо сум со маската на “доброто секогаш победува“ ...овој пат ти простив...понатаму ти му ја мисли...знаеш добро дека можам да бидам и со маската на “злото“.

Потискување на било кои емоции или мисли имаат негативно дество. колку повеќе ги потиснуваш толку повеќе излегуваат на површината. Тоа се 2 центра кај човекот , емотивен и интелектуален, кои постојат кај секој човек и оставени сами на себе тие го контролираат човекот а не обратно.

Контрола на емоции и мисли е на повисок степен на Божјата скала....и се постигнува со подигање на свеста кај човекот. Jас ѓи нарекувам...објективно емотивен и објективно интелектуален центар.Не постојат кај секој човек. За разлика од првите овие можеш да ги контролираш али само кога си повисоко на скалата.Во тој случај човекот е контролорот а не обратно.

ПС. Ошо е тенка работа, обичен секташ...го баталив пред 10г

Стареам стареам...

Со љубофф...
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom