Orange Is the New Black

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.291
Поени од реакции
45.801
И со ова дека Трамп е исмеван форсирате, пуштете филмови и серии од било кој период, се руга администрацијата на тогашниот претседател. Во британскион хумор па скраја да е премиер да си бил.
.
не баш, во амерички шоу бизнис и филмска индустрија ругани биле само Реган, Никсон Буш и сега Трамп. Никогаш, ама баш никогаш не бил руган Обама или Бил Клинтон на пример, иако материјал има еден тон.

Иначе сериите на Нетфликс и ХБО преминаа од суптилно продавање на агенди, во тоа основна работа да се агендите, а се друго, што уствари треба да е тема, да е во втор план.

Да не е оф топик. Се јадеше серијава прва и втора сезона, после ем стана монотона ем се претвори во Фамилија Марковски
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
не баш, во амерички шоу бизнис и филмска индустрија ругани биле само Реган, Никсон Буш и сега Трамп. Никогаш, ама баш никогаш не бил руган Обама или Бил Клинтон на пример, иако материјал има еден тон.

Иначе сериите на Нетфликс и ХБО преминаа од суптилно продавање на агенди, во тоа основна работа да се агендите, а се друго, што уствари треба да е тема, да е во втор план.

Да не е оф топик. Се јадеше серијава прва и втора сезона, после ем стана монотона ем се претвори во Фамилија Марковски
На The Ranch тој стариот се спрдачи со демократите, нонстоп ги пцуе а и на House of Cards мислам дека Гор добиваше ремет ама како низ магла ми е :D
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Од новиве ликови - Бедисон е да ја тепаш три дена без прекин, Деди ми има некоја харизма, сестрите - арни беа, арно им се стори, таа Нигеријка ли е, што ли е ми е многу јака :D

Пенсатаки од сезона во сезона ми е посмешна, кога и се раздра hey, Boo's bitch :pos: Фрида изигра педерски ама ако беше спротивно ќе ја изедеа жива кучкине и то је то.

П.С. Капуто сирот си најде конечно редовен секс :D
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.425
Поени од реакции
7.789
Досадни сте со ова пропагандиве, ептен.
Најјако е што само за геј секс ви смета, или за женски права.
Дали Брејкинг бед е со пропаганда, еве видете колку пари може да направите со готвење мет, еден куп пари што за пет животи не можете да ги исперите? И тоа е пропаганда, ако гледаме така, САД сака да не направи наркоманчиња и дилери. Или Сопранови, леле, мафијата е најјака ствар, прават што сакаат.
Дали овие две и покрај тоа се сметани за едни од најдобрите серии што се направени? Да. Но, тоа е зашто се квалитетни серии без разлика на тематика. Мене ми е гајле дали форсираат лезбејски секс ако другото е средено пицикато и ми се допаѓа серијата.

Конкретно за серијава, не ми се допадливи карактерите и тоа прави да не сум многу заинтересирана за нивната судбина, па изгледа ќе ја догледам првава сезона и не верувам да ја продолжам.
Сум против за секаква суптилна пропаганда. Не само геј сцени или што и да е.

Не е поентата на пропагандата да стимулира одредено однесување (да ве/не претвори во дилери/наркоманчиња ко што викаш) туку да ти даде поинаква претстава/мислење за некои нешта.
Брејкинг бед и Сопранови едноставно неможеш и несмееш да ги ставиш во иста реченица со серијава. Мислам, да бидеме сериозни.

Што зборам под пропаганда? Пример, во ниеден американски затвор во светот немаат ни приближно такви услови ко во ОИТНБ.
Муабетот е што серијава е лаганица, а причата треба да е темна и dark, за типки што се у затвор. И сеа наместо да глеаш како пропаѓаат у затвор и да ја гледаш реалноста на секој затвореник, ти гледаш хехе/хаха/хуху приказни за мали деца. Ко да се на факс е филмов.
Брејкинг бед баш е реална серија. Дарк серија. Потемна ја нема. Затоа е најпопуларна во светот.
А на оваа подобро да и дале наслов - Fairytales from prison.[DOUBLEPOST=1535037697][/DOUBLEPOST]
И со ова дека Трамп е исмеван форсирате, пуштете филмови и серии од било кој период, се руга администрацијата на тогашниот претседател. Во британскион хумор па скраја да е премиер да си бил.

Да не зборам дека ликот беше џет сет пред да стане претседател, исти статус има како Реган пред 35 години.
Зборев стриктно за стенд ап комедиите. ПРЕТЕРАА СО ТРАМП. Мислам океј ајде 1/2/3 jokes, ама секој одвојува минимум по 10 мин за трамп. Преку таквото веќе.
Едноставно ја убива поентата, ме разбираш?
Се сеќавам имаше на времето и за буш многу стенд ап комедии посветено, ама ни приближно како за Трамп.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Серијата заврши.
Ја догледав сега.
Ни ебаа матер сценаристиве во последнава сезона, на многу интересни ликови им се десија лоши работи.

1564435909206.png
1564435935394.png
1564435962855.png
1564435977764.png
1564436041256.png
1564436063536.png
1564436080049.png
1564436099421.png
1564436119922.png
1564436133786.png
1564436146708.png
1564436160080.png
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.425
Поени од реакции
7.789
Генерално, покрај фактот што на моменти премногу беше пропагандистичка серијава, мене ми се свиѓа. Лабава серија, не е напета, иако последнава сезона беше доста емотивна.

Но, мислам дека можеа уште една сезона да истераат онака лаганини style пред да ја завршат и од километар се гледаше тоа избрзано и исфорсирано приближување кон крајот и завршување на серијата.

Оваа последнава сезона, хммм... па океј, надпросечна и ништо повеќе, иако се гледа дека е некако исфорсирана да заврши и многу нешта мораа да се избрзаат и да се напраи еден fast forward, бидејќи претходно ептен перипетии се издешаваа.

Имаше доста филери сезонава, и се некако набрзина се одвиваше. Као имаше епизоди со 5 минути "нето дејство" другите беа филери реално, небитни ко семафор у ГТА.

Ама сепак, генерално серијава ми е лабава и above average. Интересна за гледање, иако крајот беше емотивен, сепак не беше нешто wow.

Иначе @Anon, морам да кажам гледајќи ја серијава цело време си мислев дека треба на оваа плавата од погоре да и дадат повеќе простор. Ама тоа не се деси, и типката си остана практично статист цела серија.

Мојава оценка е - "надпросечна ама ништо спектакуларно" тип на серија, која што можеш да ја глеаш без премногу внимание и без премногу мислење.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Иначе @Anon, морам да кажам гледајќи ја серијава цело време си мислев дека треба на оваа плавата од погоре да и дадат повеќе простор. Ама тоа не се деси, и типката си остана практично статист цела серија.
Да, интересна беше типката.
Оваа сезона не ми се свиѓаа баш ликовите и онаа Д, Дајанара вотевр мног, многу ме нервираше.
Таа плавата и црната што беа минатите сезони, што сега ги дадоа само на крај, многу ми беа шема и се нервирам шо не ги даваа оваа сезона.
А и комбото Марица и другава беа топ а оваа сезона беа одвоение.
И онаа дебелката Буч со кратка црна коса исто многу шема ми беше а ич не ја дадоа.
И азијатчето слатко ми фалеше.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.610
Поени од реакции
11.154


10/10 would bang :love:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom