Opel Club Macedonia

Член од
12 декември 2009
Мислења
161
Поени од реакции
69
Здраво за Опел Корса 1.2 80кс 2008 година. Која е димензијата на филтер за воздух, филтер за уље и филтерот во кабина? На интернет има разни димензии па ако некој знае да каже какви да порачам онлајн? Позз
 
Член од
21 јануари 2020
Мислења
18
Поени од реакции
45
Zdravo imam OPEL ASTRA 1.7 CDTI 2008
Vo vozenje mi se iskljuci skoro se i svetla i servo i dr. No Kolata seuste si raboti no nema sila. Potoa ne sakase da zapali ni da vergla. Nekoj sovet ili ISKUSTVO.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.596
Поени од реакции
1.067
Zdravo imam OPEL ASTRA 1.7 CDTI 2008
Vo vozenje mi se iskljuci skoro se i svetla i servo i dr. No Kolata seuste si raboti no nema sila. Potoa ne sakase da zapali ni da vergla. Nekoj sovet ili ISKUSTVO.
regler na alternatoro skroz izgoren i ti go trosi akomulatorot. Ko ke go potrosi ke snema svetla servo nisto nema da raboti. Vidi slucajno da ne go skina pk kajsot.
 
Член од
22 јануари 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo, imam Opel Astra H 1.6 benzin 2004 godiste, me zaebava racnata ne faka dobro. Moze da mi preporacate nekoj dobar servis vo Skopje?
 
Член од
4 октомври 2017
Мислења
172
Поени од реакции
126
Zdravo, 10 godini vozam Opel vectra 1.8B ridizajn, so plinski ured, (Olel vectra motor XE1, ridizajn, godina 1999, 1.8 so star plinski ured, kupena vo Makedonija, jas sum 2 gazda) neso se rasipa ( se pretpostavuva deka e Skrsena klipnjaca i udira na radilica) iako redovno servisirana i nemase problemi. Odednas eden den nepali....Prasanje Kolku kosta ako toa e defektot za popravka? Koja realna cena e kolata za prodazba? Dali daja popravam pa prodavam ili ne? Vas sovet.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.596
Поени од реакции
1.067
Zdravo, 10 godini vozam Opel vectra 1.8B ridizajn, so plinski ured, (Olel vectra motor XE1, ridizajn, godina 1999, 1.8 so star plinski ured, kupena vo Makedonija, jas sum 2 gazda) neso se rasipa ( se pretpostavuva deka e Skrsena klipnjaca i udira na radilica) iako redovno servisirana i nemase problemi. Odednas eden den nepali....Prasanje Kolku kosta ako toa e defektot za popravka? Koja realna cena e kolata za prodazba? Dali daja popravam pa prodavam ili ne? Vas sovet.
200 evra remont. Za prodazba do kaj 1500evra maxx mozi da zemis ako nema korozija.
 
Член од
4 октомври 2017
Мислења
172
Поени од реакции
126
Член од
7 јуни 2014
Мислења
937
Поени од реакции
1.026
ајде опелаши дајте мислење дали вреди колава да се купи, дали е реална цената која ја бараат и ако не која би била најсоодветна да не биде ни кувачот ни продавачот оштетени, колку ориентационо би чинело нејзиното одржување: мал и голем сервис, поскапи дефеци на кола како овааа итн,

п.с може на повеќето би ви било чудно прашањево но цел живот сум на бензин ама по огласиве последно време гледам барем 70% од возилава што се продават се дизел и тешко можам да најдам соодветно возило,
од возилава кои ги прегледав по плацеви и луѓе се разочарав комплетно и на граница сум да ги датам париве што ги имам како учество а остатокот да го отплатам на рати за ново возило.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.596
Поени од реакции
1.067
ајде опелаши дајте мислење дали вреди колава да се купи, дали е реална цената која ја бараат и ако не која би била најсоодветна да не биде ни кувачот ни продавачот оштетени, колку ориентационо би чинело нејзиното одржување: мал и голем сервис, поскапи дефеци на кола како овааа итн,

п.с може на повеќето би ви било чудно прашањево но цел живот сум на бензин ама по огласиве последно време гледам барем 70% од возилава што се продават се дизел и тешко можам да најдам соодветно возило,
од возилава кои ги прегледав по плацеви и луѓе се разочарав комплетно и на граница сум да ги датам париве што ги имам како учество а остатокот да го отплатам на рати за ново возило.
Kolata e moskvic, tromava, losi menjaci m32, lance se meniva isto kako kaj kolite so rebrast kajs... Za taja cena imas vectra C 1.9cdti 150konja 8v 2009 godina so mnogu oprema greaci sesista, klima na sedista, angel ayes svetla so rotiranje na lupi stranicni svetla pri vrtenje na volan trozinaki klimatronik i red drugi raboti.... Druga opcia opel astra J 1.7cdti 125ks ecotec ili 2.0cdti. poarno dodaj uste 1000 evra i kr vozis mnogu podobra kola negoli korsa. Korsa D za cupina pocetnici. Nema opel so go nemam voze o od iskustvo ti pisam. Slobodno prasuvaj.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
937
Поени од реакции
1.026
ти благодарам за одговорот, го ценам и почитувам твоето мислење но јас реално немам потреба од кола со толкава јачина (над 90HP),

но јас сум 40+ год. и за такво возило кое е во секој поглед подобро би ми бил поскап и зелениот картон а и АО полисата знам ќе речеш не се многу пари ама на семеен човек со две деца секоја пара му е важна,

замислата е да се земе возило од градска класа бидејќи ќе се вози 75% градска од поново годиште кое им е колку толку познато на сервисериве а има и резервни делови како нови така и половни,

сеуште не сум решен да го зеам ова но во скоро ќе морам да се одлучам за некое кое најверојатно би било во таа граница до 90HP заради погоре посочените услови.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
5.003
Поени од реакции
4.938
ти благодарам за одговорот, го ценам и почитувам твоето мислење но јас реално немам потреба од кола со толкава јачина (над 90HP),

но јас сум 40+ год. и за такво возило кое е во секој поглед подобро би ми бил поскап и зелениот картон а и АО полисата знам ќе речеш не се многу пари ама на семеен човек со две деца секоја пара му е важна,

замислата е да се земе возило од градска класа бидејќи ќе се вози 75% градска од поново годиште кое им е колку толку познато на сервисериве а има и резервни делови како нови така и половни,

сеуште не сум решен да го зеам ова но во скоро ќе морам да се одлучам за некое кое најверојатно би било во таа граница до 90HP заради погоре посочените услови.
За 75% градска еуро 5 некако не иде баш. Ќе ти се уклучуе дизелпартикел филтерот на секои 100 км градска и ќе ти се запуши кога тогаш. Мора да имаш отприлика 50-50 градска долга релација.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
937
Поени од реакции
1.026
ме уби во поим сега :facepalm: , баш заради тоа барав и сеуште сум во потрага по бензински автомобил (досега и само бензинци сум возел) но понудава е доста скромна скоро 75-80% се дизел возила,

но ок ќе го земам во предвид твојот совет па ќе видам што ќе излезе на крај, веќе предолго сум без автомобил.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom