Online плаќање

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Ај бе помогнете ми. Давам зеленки. Сакам да си отворам онлајн сметка а појма немам како иде тоа. Не ми е битно дали AlertPay, Moneybookers, Paypal итн. Ќе може ли некој да ми препорача и да ми каже како оди постапката ама детално, пошто јас немам веза. Не ја отворам за да купам нешто, туку да ми пратат пари на неа. Иначе, моментално имам картица од Стопанска банка и од ТТК.
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.085
Поени од реакции
156
Ај бе помогнете ми. Давам зеленки. Сакам да си отворам онлајн сметка а појма немам како иде тоа. Не ми е битно дали AlertPay, Moneybookers, Paypal итн. Ќе може ли некој да ми препорача и да ми каже како оди постапката ама детално, пошто јас немам веза. Не ја отворам за да купам нешто, туку да ми пратат пари на неа. Иначе, моментално имам картица од Стопанска банка и од ТТК.
- ако ти е само за да ти се префрлат парите ондак направи си преку moneybookers
- а ако сакаш paypal и да купуваш нешто од нет еве ти линк разгледај
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
- ако ти е само за да ти се префрлат парите ондак направи си преку moneybookers
- а ако сакаш paypal и да купуваш нешто од нет еве ти линк разгледај
Си напрвив на алертпеј. Добро е? Се секирам за после како ќе ги подигнам парите.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Си напрвив на алертпеј. Добро е? Се секирам за после како ќе ги подигнам парите.
Одиш на Withdraw .. горе од менито .. и бираш како ... мислам дека само со Bank transfer можеш за Македонија ...
ама ќе видиш шо опции ќе ти даде како можни ...
патем каков акаунт имаш ? Персонал, Персонал Про или Бизнис, затоа шо има лимит колку пари можеш да префрлаш ..
и треба да го верифицираш акаунтот .. одбери опција со СМС на мобилен, ќе ти стаса код и ќе средиш ..

плус за да ти префрлат пари на Алертпеј треба и тој што ти префрла да е зачленет .. или пак да направиш копче Pay with Alертpay .. ама за тоа ти треба па Web страна некаде за да го поставиш копчето :) ама заеби тоа .. не бива ...
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.085
Поени од реакции
156
Си напрвив на алертпеј. Добро е? Се секирам за после како ќе ги подигнам парите.
нема везе јас moneybookers ги ставив први онака
а за парите не си секирај лесно ќе си ги подигнеш
само како што кажа елех имаш лимит на акаунтот така да внимавај на тоа само
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Одиш на Withdraw .. горе од менито .. и бираш како ... мислам дека само со Bank transfer можеш за Македонија ...
ама ќе видиш шо опции ќе ти даде како можни
Ама у која банка ќе можам да ги подигнам?

патем каков акаунт имаш ? Персонал, Персонал Про или Бизнис, затоа шо има лимит колку пари можеш да префрлаш
Мислам дека персонал, пошто еден член на форумов тој ми го предложи + таму пишуваше дека е најбољи за почетници.

и треба да го верифицираш акаунтот .. одбери опција со СМС на мобилен, ќе ти стаса код и ќе средиш ..
Ова енус треба да го направам изгледа.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Ама у која банка ќе можам да ги подигнам?



Мислам дека персонал, пошто еден член на форумов тој ми го предложи + таму пишуваше дека е најбољи за почетници.



Ова енус треба да го направам изгледа.
If
Разбираш ли англиски ..
ако да .. оѕиди во Withdraw ќе видиш имаш да наведеш кој начин го сакаш за подигање .. ако сакаш со Bank transfer ти си тој кој бира банка, односно подполнуваш таму Банка, Сметка итн податоци кои се потребни ..
Personal е лимитиран до 400 долара ..
Кое енус? не те разбирам ... во профилот на почетната страна од лева страна имаш линк Start selling, над него ако не си верифициран пишува нешто како Verify me .. таму ќе отидеш и ќе одбереш метод со СМС код ..
else
Најди некој кој знае англиски да не ја утнеш :)
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
If
Разбираш ли англиски ..
ако да .. оѕиди во Withdraw ќе видиш имаш да наведеш кој начин го сакаш за подигање .. ако сакаш со Bank transfer ти си тој кој бира банка, односно подполнуваш таму Банка, Сметка итн податоци кои се потребни ..
Personal е лимитиран до 400 долара ..
Кое енус? не те разбирам ... во профилот на почетната страна од лева страна имаш линк Start selling, над него ако не си верифициран пишува нешто како Verify me .. таму ќе отидеш и ќе одбереш метод со СМС код ..
else
Најди некој кој знае англиски да не ја утнеш :)
Ова преку банка и е поскапо. Јас користам Alertpay и највише се исплати да ја адне само кредитната и да плаќа/прима пари преку кредитна. Со bankwire трансфер и земаат 20$, а преку дебитна/кредитна картица земаат 5$ и парите стигаат за максимум 4 работни дена на картичката. Ова е и наједноставно, после само си ги вадиш од банкомат и правец на трошење :vozbud:
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Ова преку банка и е поскапо. Јас користам Alertpay и највише се исплати да ја адне само кредитната и да плаќа/прима пари преку кредитна. Со bankwire трансфер и земаат 20$, а преку дебитна/кредитна картица земаат 5$ и парите стигаат за максимум 4 работни дена на картичката. Ова е и наједноставно, после само си ги вадиш од банкомат и правец на трошење :vozbud:
Ок .. затоа реков како му одговара ..
Инаку штета шо АлертП не е раширен во употреба ... ретко има места каде можеш онлајн да платиш со него ... инаку е супер .. како шо гледам по нетов го користат Пакистанци, Индијци :) затоа шо неможат ПејПал како и ние :)
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
If
Разбираш ли англиски ..
ако да .. оѕиди во Withdraw ќе видиш имаш да наведеш кој начин го сакаш за подигање .. ако сакаш со Bank transfer ти си тој кој бира банка, односно подполнуваш таму Банка, Сметка итн податоци кои се потребни ..
Personal е лимитиран до 400 долара ..
Кое енус? не те разбирам ... во профилот на почетната страна од лева страна имаш линк Start selling, над него ако не си верифициран пишува нешто како Verify me .. таму ќе отидеш и ќе одбереш метод со СМС код ..
else
Најди некој кој знае англиски да не ја утнеш :)
Леле аман имам идено на натпревар државен по англиски + на едниот од двата испити по англиски на факултет добив 10 и на вториот ме ослободи. Проблемот е што ми е шубе, за пари се работи, плус и преку интернет. Знам дека е безбедно и се тоа али ипак првпат се зачленувам. Немам отидено на Withdraw за да селектирам тоа што ми викаш затоа што уште не ми е време да повлечам пари (ако воопшто дојде такво време).
енус=во иднина на струмички

--- надополнето ---

Ова преку банка и е поскапо. Јас користам Alertpay и највише се исплати да ја адне само кредитната и да плаќа/прима пари преку кредитна. Со bankwire трансфер и земаат 20$, а преку дебитна/кредитна картица земаат 5$ и парите стигаат за максимум 4 работни дена на картичката. Ова е и наједноставно, после само си ги вадиш од банкомат и правец на трошење :vozbud:
Eте exlexmk гледаш зошто се распрашувам? Не ме сфаќај погрешно, фала ти најмногу, немам кого да прашам и вие ако не ме просветлите нема кој :smir:

Е сега, kviki, јас имам картичка од Стопанска и немам појма дали ми е дебитна или кредитна или некоја десетта. Ќе може преку неа? Ја се извинувам што сум досадна, али за тоа е темава.
 
B

Blacks

Гостин
Во ред е дека им алтернативни решенија за онлајн плаќање... НО ЗА ЖАЛ никогаш нема да преработи како што треба додека PayPal не влезе во Македонија. А за тоа што PP сеуште не е достапен за МК се виновни само нашите банки!! Тие не го дозволуваат овој начин на исплата - не држат во труско во кратки зборови.. имаше некаде тука на кајгана опширно објаснување како, што и кој.. ако банките во МК дозволат PP губат кеш.. а тука имаме ништо друго освен монопол..
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
@Srcee
Ќе можеш да ги повлечеш од картичката. И како може да имаш картичка а да незнаеш каква ти е :kesa:.
п.с Штом незнаеш 100% ти е дебитна :smir:
 
Член од
17 август 2013
Мислења
12
Поени од реакции
0
od koja online smetka mozat da se prefrlat pari i da se izvadat kes???
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
596
Поени од реакции
99
Како можам да платам некој ако ми прати барање по меил-paypal reguest/ Значи немам пејпал акаунт ама ми пишале дека може да платам од било која картичка,дали ова важи само за картичките за онлајн плаќање како пр таа од стопанска или може и со дебитна картичка?
И таа од стопанска за интернет плаќање за колку време ќе ми биде готова откако ќе аплицирам?
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Како можам да платам некој ако ми прати барање по меил-paypal reguest/ Значи немам пејпал акаунт ама ми пишале дека може да платам од било која картичка,дали ова важи само за картичките за онлајн плаќање како пр таа од стопанска или може и со дебитна картичка?
И таа од стопанска за интернет плаќање за колку време ќе ми биде готова откако ќе аплицирам?
Немој од стопанска да вадиш дебитна картичка ке имаш проблем за интернет користење со нејзе

од унибанка извади си Visa electron дебитна картичка и ке немаш никаков проблем со плаќање преку интернет
 

Kajgana Shop

На врв Bottom