On.net WADSL интернет

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.198
Поени од реакции
34.432
memberix напиша:
Deneska dojdoa da mi namestat antena. se kacija na krovot i po kratko ispituvanje na terenot mi rekoa deka ne e vozmozno da se namesti antena bidejki nema vidlivost kon baznata stanica. Vsusnost jas znaev spored lokacijata na stanicata deka nema da moze da se stavi antena bidejki osven golemata oddalecenost na baznata stanica vo mojata naselba ima nekolku navistina visoki drvja. Sto e to e. Mi rekoa deka vo septemvri se planira da se postavi bazna stanica na nekoja zgrada vo centarot na gradot, pa togas bi mozele da me priklucat. Septemvri e predaleku. Jas neznam zosto ne postavat bazni stanici barem po edna za sekoj grad na najdobrata mozna lokacija, a ne so edna da se obiduvaat da pokrijat dva grada.pogolemite gradovi vo zapadna Makedonija se pokrieni so 4-5 stanici, a istocna Makedonija e nesto slabo pokriena. Inaku jas sum od Negotino, a baznata stanica kako sto mozete da vidite e blizu kavadarci i toa na mal rid koj ne se gleda od negotino.
Тоа бил единствениот проблем, не оддалеченоста.
Можеш да имаш одличен интернет и на 40КМ оддалеченост од акцес поинтот, доколку имаш оптичка видливост со него. Односно, доколку ридот се гледал од Неготино - тогаш сигурно ќе имаше интернет.
 
Член од
8 мај 2006
Мислења
358
Поени од реакции
11
Ne znam mozebi sum greska, ama mislam deka ne se gleda od negotino. Barem od mojot pokriv ne se gleda. A i ne veruvam deka ke moze da priklucat nekogo se dodeka ne stavat nova bazna stanica vo ili blizu gradot. a za oddalecenosta poarno e da e poblisku otkolku na maksimalnata mozna oddalecenost. ako za nisto drugo poradi jacinata na signalot. ne veruvam deka jacinata ke bide ista na 10km ili 20km.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.198
Поени од реакции
34.432
memberix напиша:
Ne znam mozebi sum greska, ama mislam deka ne se gleda od negotino. Barem od mojot pokriv ne se gleda. A i ne veruvam deka ke moze da priklucat nekogo se dodeka ne stavat nova bazna stanica vo ili blizu gradot. a za oddalecenosta poarno e da e poblisku otkolku na maksimalnata mozna oddalecenost. ako za nisto drugo poradi jacinata na signalot. ne veruvam deka jacinata ke bide ista na 10km ili 20km.
Нормално дека нема да биде иста, ама тоа нема воопшто да влијае на брзината или стабилноста. Доколку антената кај тебе се поврзе со акцес поинтот и сите тестови завршат успешно, тогаш навистина нема врска на која оддалеченост се наоѓа. А велам, доколку има видливост и добар рефлектор - ни 40км не се проблем. :wink:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.346
Поени од реакции
18.225
Од вчера јас сум корисник на WADSL во Прилеп, па еве некој резултати:

http://www.testmy.net/

SmarTest

Test1
Download Speed Test Results - 506 Kbps or 0.51 Mbps (62 kB/s)
Upload Speed Test Results - 122 Kbps or 0.12 Mbps (15 kB/s)

Test2

Download Speed Test Results - 509 Kbps or 0.51 Mbps (62 kB/s)
Upload Speed Test Results - 124 Kbps or 0.12 Mbps (15 kB/s)

Test3
Download Speed Test Results - 518 Kbps or 0.51 Mbps (62 kB/s)
Upload Speed Test Results - 122 Kbps or 0.12 Mbps (15 kB/s)
Torrent од 140mb се симнуваше просечно со 52 - 55 kb/s и 11 - 15 kb/s уплоад.

Симнување од брзи сајтови на пример демо на игри или упдејтови се симнува со 63 - 63,2 kb/s.

Многу брзо реагираат FireFox и IE при отварање на страни. Нема чекање како кај АДСЛ на МТнет од 0.5 или 1 секунда, а понекогаш на МТнет треба и рефреш за да отвори, тоа овде го нема.

Има динамичка IP адреса т.е. како DIAL UP конекција е, што е корисно за на пример OGAME или RAPIDSHARE.

Ете толку.
Ќе пробам и игра за да видам пинг. Имам само Unreal Turnament 2004 demo (не ми се инсталира нешто потешко да не се заиграм) ќе пробам со него па ќе ве известам за пинг.

 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.346
Поени од реакции
18.225
Сега засега Оннет е добар, но и АДСЛ на МТнет кога почнаа со 386kbps беше најдобар и unlimited, но после го зафркнаа. Се надевам нема да се случи тоа и со Онет WADSL.

И друго би сакал да има и други пакети со поглеми брзини или поголеми лимити на пример 15гб, 20гб со соодветна месечна доплата.
 
Член од
30 јуни 2006
Мислења
26
Поени од реакции
0
Многу смешно???
Ако може некој да ми каже колку базни станици има во Скопје и на кои места се поставени. Па да ви кажам дека било кој станица од мене не би можела да биде повеќе одалечена од максимални 10км па сега , МОЖЕ ДА СЕ КАЖЕ ДЕКА ОН.НЕТ НЕМА ПОВЕЌЕ ОД 1-2 базни станици.

Ве молам некој нека ми одговори на прашањето.
 

Go2bed

Vasilij Zajcev
Член од
2 март 2005
Мислења
972
Поени од реакции
13
tosethebest напиша:
Многу смешно???
Ако може некој да ми каже колку базни станици има во Скопје и на кои места се поставени. Па да ви кажам дека било кој станица од мене не би можела да биде повеќе одалечена од максимални 10км па сега , МОЖЕ ДА СЕ КАЖЕ ДЕКА ОН.НЕТ НЕМА ПОВЕЌЕ ОД 1-2 базни станици.

Ве молам некој нека ми одговори на прашањето.
ОН.НЕТ има повеќе базни станици во Скопје .

Па да ви кажам дека било кој станица од мене не би можела да биде повеќе одалечена од максимални 10км па сега....

што сакаш да кажеш??????
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.198
Поени од реакции
34.432
tosethebest напиша:
Ако може некој да ми каже колку базни станици има во Скопје и на кои места се поставени. Па да ви кажам дека било кој станица од мене не би можела да биде повеќе одалечена од максимални 10км па сега , МОЖЕ ДА СЕ КАЖЕ ДЕКА ОН.НЕТ НЕМА ПОВЕЌЕ ОД 1-2 базни станици.

Ве молам некој нека ми одговори на прашањето.
А твоето прашање всушност е? Не за џабе ги измислиле интерпункциските знаци, потруди се да ги искористиш. :wink:

Ама еве, ќе пробам да ти одговорам:
- Имаат (мнооогу) повеќе 1-2 базни станици;
- Било каде да си во Скопје, нема да си на преголема оддалеченост од станицата;

Помогнаа одговориве нешто?
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Acid напиша:
А твоето прашање всушност е? Не за џабе ги измислиле интерпункциските знаци, потруди се да ги искористиш. :wink:

Ама еве, ќе пробам да ти одговорам:
- Имаат (мнооогу) повеќе 1-2 базни станици;
- Било каде да си во Скопје, нема да си на преголема оддалеченост од станицата;

Помогнаа одговориве нешто?
Го збуни сега со многуте базни станици...сега ќе мисли дека и кај него на куќа има АП:vozbud:
 
Член од
19 јануари 2006
Мислења
127
Поени од реакции
1
angelce1 напиша:
Da im dadam do znaenje na site potencijalni musterii na Onnet WiFi da ne pomisluvaat na koristenje mIRC, posto WiFi-to e g-lined najverovatno poradi nivniot gateway i deka voopsto ne planiraat da go sredat. Site poplaki od moja strana bea ignorirani. Eve vi log:

* Connecting to amsterdam2.nl.eu.undernet.org (6668)
-
-amsterdam2.nl.eu.undernet.org- *** Looking up your hostname
-
-amsterdam2.nl.eu.undernet.org- *** Checking Ident
-
-amsterdam2.nl.eu.undernet.org- *** Couldn't look up your hostname
-
-amsterdam2.nl.eu.undernet.org- *** No ident response
-
Ping? Pong!
-
[27] Compromised netblock.
-
Closing Link: angelce by Amsterdam2.NL.EU.undernet.org (G-lined)
Epa ima i za ova resenie ,a toa ti e psyBNC ,koe em ke ti stoi na mirc celo vreme ,taka da ,ke mozes da si go cuvas nickot celo vreme ,em toa ke mozes da si go zadrzis svojot status kako operator na kanalot . Ako vi treba uste nekoe objasnsenie okolu ova ,na mirc pisete /q MetalOne . Ke vi se otvori prozorec i pisuvajte kolku sakate ,samo vnimavajte ako sum so mali bukvi (metalone) nema da gi dobijam vasite poraki.
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
MetalOne напиша:
Epa ima i za ova resenie ,a toa ti e psyBNC ,koe em ke ti stoi na mirc celo vreme ,taka da ,ke mozes da si go cuvas nickot celo vreme ,em toa ke mozes da si go zadrzis svojot status kako operator na kanalot . Ako vi treba uste nekoe objasnsenie okolu ova ,na mirc pisete /q MetalOne . Ke vi se otvori prozorec i pisuvajte kolku sakate ,samo vnimavajte ako sum so mali bukvi (metalone) nema da gi dobijam vasite poraki.
Не се разбираат сите во BNC. Тие што повремено сакаат да мирцаат што со тие, како они ќе се поврзат?
 
Член од
21 мај 2006
Мислења
51
Поени од реакции
1
Princ напиша:
Kolku e? Milion, bilion, trilion??? Kolata kosta 10 000 evra i ne ocekuvam od gazda na avto salon da ima 100 koli na lager. opremata ne cini ni priblizno tolku. daleku duri od taa cena. Zamisli da im davaa na site oprema vredna eve ne 10 000 evra, tuku 1000 evra.

Whatever, back to the boobies. Ako mojov komentar vi preci i ve tera da komentirate i natamu vo ovoj pravec na nadmudruvanje, slobodno neka go izbrise moderatorot ili nekoj administrator ili sam ke go izbrisam.

Многу ОГРАНИЧЕНО мислење, дури и жално........:tapp:

no comment понатаму.....
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
VGC9DCTX9C напиша:
360ms do www.l.google.com ... Mnogu li se ?
ova se slucuva od kaj bratucedmi od kicevo... do svojot provajder iskaca so 310ms
Па за ADSL е многу, а за WADSL незнам колку треба да е ама сепак и да е нормално многу е голем пингот. Човек како да сурфа преку сателитски, а не преку wireless. :)

Response time www.google.com = 100-150 ms
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.198
Поени од реакции
34.432
VGC9DCTX9C напиша:
360ms do www.l.google.com ... Mnogu li se ?
ova se slucuva od kaj bratucedmi od kicevo... do svojot provajder iskaca so 310ms
Многу е 360ms, сигурно имало некој проблем... Така му е секогаш, или само денес? И најубаво би било да се јави за да го проверат проблемот. :wink:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom