Nokia N95 конечно и на нашиот пазар

Necrophilia

Optimal Сasual Dating - Authentic Ladies
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
мислам не е конечно ја имам од 28/29 јануари ама тест верзијата... последниве 3 недели ја немав оти имаше малце фрки у цениве, имаше многу пациенти што ми доагаа на работа и кога ке им кажев дека е некои 850/860 евра одма дигаа паника демек кој е будала да дава толку многу пари за мобилен телефон, демек во Германос била 40.000 денари т.е. некои си 700 евра, демек јас сум требал да бидам поефтин од нив... итн... во секој случај тие луге немаат намера ни 200 евра да дадат за таков телефон.

Порано, кога спомињаме порано значи збориме за луге што имале мобилни пред да искочи при-пејдот и една минута разговор кога се наплаќаше по 72 денари во ефтина тарифа, а една смс беше 30 денари се знаеше кој има мобилен - тој што има потреба од мобилен.

Не постоеше дури и на старо телефон испод 100марки.
Еден обичен сервис значи да ти го отворам телефонот да го зачистам чинеше некои 10 марки т.е. 300 денари.
Менување микрофони, звучници и други ситиници беа по 40/60 марки зависи од моделот.

Денеска кога ке му го кажам на некого ова се чуди и не ми верува.
Лугево некако се научени да купат телефон од 50 евра и да ги служи со години...

Јас поради тоа што имам контакт со секакви луге многу ми се чудни лугето у стил на ме прашуваат кој ми е најефтин телефон и ке ископам таму некој сименс што сум го откупил за 2/300 денари во полурасипана сосотојба, сум ги напраил и ги штикам за 800/1000 денари. Е сега шубе им е да купат толку стар телефон наводно од страв дека ке им се расипе бла...бла.. и им викам епа тогаш ако ви е страв стар телефон да купите тогаш имате во мобимак по 2500 нови телефони... и ми влеат дека се социјални случаеви и немале толку многу пари за мобилен да даваат :tapp: . голтни ме земјо!
 

BusHav

Е ајде де.....можеш и така
Член од
5 декември 2005
Мислења
4.343
Поени од реакции
81
Necrophilia напиша:
мислам не е конечно ја имам од 28/29 јануари ама тест верзијата... последниве 3 недели ја немав оти имаше малце фрки у цениве, имаше многу пациенти што ми доагаа на работа и кога ке им кажев дека е некои 850/860 евра одма дигаа паника демек кој е будала да дава толку многу пари за мобилен телефон, демек во Германос била 40.000 денари т.е. некои си 700 евра, демек јас сум требал да бидам поефтин од нив... итн... во секој случај тие луге немаат намера ни 200 евра да дадат за таков телефон.

Порано, кога спомињаме порано значи збориме за луге што имале мобилни пред да искочи при-пејдот и една минута разговор кога се наплаќаше по 72 денари во ефтина тарифа, а една смс беше 30 денари се знаеше кој има мобилен - тој што има потреба од мобилен.

Не постоеше дури и на старо телефон испод 100марки.
Еден обичен сервис значи да ти го отворам телефонот да го зачистам чинеше некои 10 марки т.е. 300 денари.
Менување микрофони, звучници и други ситиници беа по 40/60 марки зависи од моделот.

Денеска кога ке му го кажам на некого ова се чуди и не ми верува.
Лугево некако се научени да купат телефон од 50 евра и да ги служи со години...

Јас поради тоа што имам контакт со секакви луге многу ми се чудни лугето у стил на ме прашуваат кој ми е најефтин телефон и ке ископам таму некој сименс што сум го откупил за 2/300 денари во полурасипана сосотојба, сум ги напраил и ги штикам за 800/1000 денари. Е сега шубе им е да купат толку стар телефон наводно од страв дека ке им се расипе бла...бла.. и им викам епа тогаш ако ви е страв стар телефон да купите тогаш имате во мобимак по 2500 нови телефони... и ми влеат дека се социјални случаеви и немале толку многу пари за мобилен да даваат :tapp: . голтни ме земјо!
А да речеме што му фалеше на Нокиа 3310,додека се продаваше нов,за 6000 денари,па луѓе го користат по 5 години и више.Зошто човек што го користи телефонот за да се јави и да му се јават,евентуално да пише некоја порака(да не речам никогаш) би купил телефон поскап од 100 евра????Да ги плати за џабе опциите што нема да ги искористи никогаш во животот?Немаат сите 800 евра да дадат за телефон,а и да имаат,можеби и не сакаат:smir:
 

Necrophilia

Optimal Сasual Dating - Authentic Ladies
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
BusHav напиша:
А да речеме што му фалеше на Нокиа 3310,додека се продаваше нов,за 6000 денари,па луѓе го користат по 5 години и више.Зошто човек што го користи телефонот за да се јави и да му се јават,евентуално да пише некоја порака(да не речам никогаш) би купил телефон поскап од 100 евра????Да ги плати за џабе опциите што нема да ги искористи никогаш во животот?Немаат сите 800 евра да дадат за телефон,а и да имаат,можеби и не сакаат:smir:
3310 2000 година беше 450 марки.
Кога се сменија марките во евра падна нагло некои 150/200 евра.
дури после две години во мобимак го имаше варијанта за 6999 денари во припејд со две картички т.е. телефонот испагаше за некои помалце од 5000 денари.

п.с. 2 години!!! го сфати муабетот??? Н70 за две години ке биде 50/60 евра откупна у мобилариве ке се порадава како сега 6600 по некои 80 евра.
 

BusHav

Е ајде де.....можеш и така
Член од
5 декември 2005
Мислења
4.343
Поени од реакции
81
Necrophilia напиша:
3310 2000 година беше 450 марки.
Кога се сменија марките во евра падна нагло некои 150/200 евра.
дури после две години во мобимак го имаше варијанта за 6999 денари во припејд со две картички т.е. телефонот испагаше за некои помалце од 5000 денари.

п.с. 2 години!!! го сфати муабетот??? Н70 за две години ке биде 50/60 евра откупна у мобилариве ке се порадава како сега 6600 по некои 80 евра.
3310 го дадов чисто како пример,пошто прво на него ми текна.Да речеме еве Нокиа 1110 или 1112.Излегоа нови,со најосновните функции за 3000 денари.Поентата ми беше-зошто еден човек што ги користии само тие основни функции,да даде 800 евра за мобилен,кога може да најде и за 50 евра,батеријата му држи 7-10 дена,подобро и неможе!
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Јас пак не сватив. Која му е сега цената?
 

Necrophilia

Optimal Сasual Dating - Authentic Ladies
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
BusHav напиша:
3310 го дадов чисто како пример,пошто прво на него ми текна.Да речеме еве Нокиа 1110 или 1112.Излегоа нови,со најосновните функции за 3000 денари.Поентата ми беше-зошто еден човек што ги користии само тие основни функции,да даде 800 евра за мобилен,кога може да најде и за 50 евра,батеријата му држи 7-10 дена,подобро и неможе!
се надевам некој на форумот имал вакво искуство.

Купуваш телефон што на ново чини 3000 денари а сервисот е 800 денар а на старо телефонот чини некои 1000 денари.

Не биди пациент не се купуваат само функциите туку и квалитетот.

Практично кажано 8800 ретко доага на сервис макар и да ја треснеш од земја, додека од 1100 ми има скурчено.

Себастијан на форумов имаше таков случај. Ми донесе со еден збор кажано мртов само палеше и ништо не покажуваше. Одкако го средивме тој дефект не читаше сим картичка, одкако ја средивме сим картичката испадна и полнењето.. епа за полнењето да се напраеше требаше уем да се смени кој чини 22 евра дилерски иститот телефон е 400 денари на бит-пазар.

п.с. еве ви цена за Н95 моментална.

http://www.telefoni.com.mk/phone.php?id=887
 

BusHav

Е ајде де.....можеш и така
Член од
5 декември 2005
Мислења
4.343
Поени од реакции
81
Necrophilia напиша:
се надевам некој на форумот имал вакво искуство.

Купуваш телефон што на ново чини 3000 денари а сервисот е 800 денар а на старо телефонот чини некои 1000 денари.

Не биди пациент не се купуваат само функциите туку и квалитетот.

Практично кажано 8800 ретко доага на сервис макар и да ја треснеш од земја, додека од 1100 ми има скурчено.

Себастијан на форумов имаше таков случај. Ми донесе со еден збор кажано мртов само палеше и ништо не покажуваше. Одкако го средивме тој дефект не читаше сим картичка, одкако ја средивме сим картичката испадна и полнењето.. епа за полнењето да се напраеше требаше уем да се смени кој чини 22 евра дилерски иститот телефон е 400 денари на бит-пазар.

п.с. еве ви цена за Н95 моментална.

http://www.telefoni.com.mk/phone.php?id=887
Не е секогаш цената гаранција за квалитетот,особено не за техника,се е како ќе ти се погоди,затоа и ќе чуеш најразлични реакции и критики за секој телефон.Ајде еве кажи ми ти-зошто е разликата толкава од Нокиа Н95 и Нокиа 1110?Гарант ќе почнеш да ми броиш-овој има колор екран,5 мегапиксели камера,снима клипови,има симбијан,има ГПС,ќе ми редиш,ќе ми редиш и ќе ми кажеш само работи кои се дополнителна опрема на еден мобилен,кои само ја дигаат цената.На крај-можеш да се јавиш со двата телефона?Можеш од двата да пишеш порака,да те најдат?Не ги користам тие опции и не сакам да ги платам.
Ајде кажи ми телефон,со најосновни фукнции,без камера,без колор екран,дали ќе најдеш некој што чини над 100 евра(и тоа е многу ама ај)?И ќе ми кажеш сега дека тие телефони не чинат,не се квалитетни,не се 800 евра,фрли ги у канта?
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Абе Буш ако не те интересира телефонот и неќеш опции земи си Моторола Ф3 и терај даље од темава :)

Него н95 у моментов е звер ама брзо ќе искочи боље телефон и боље и боље...
Коа купувате телефон со опции мора брзо да ги мењате..зашто мора да најдете нешо шо нема да ви ваља у телефонот или ќе ве нервира-тоа е законот за мобиљки :)
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Сите оние нови телефони се за луѓе кои патат од комплекси за да бидат „центар пажња„ т.е. имаат телефон од 1000евра а немаат поима што уствари може да се праи на тој телефон. Јас уште користам 3310 и искрено да ви кажам топ ми е ме служи најдобро што може, пред година дена му сменив батерија али со оглед на тоа што го имам добри 5години сум презадоволен што издржа старата батерија толку многу. Лично мислам дека е џабе да се фрлат толку многу пари за еден мобилен. Изговорот е „Ама види каква камера има„:tapp: „Види и mp3, 3gp„:tapp:......За 1000евра ќе си купиш топ дигитален апарат со 5пати повеќе меморија и еден убав iPOD со 10пати повеќе меморија и ќе гледаш и слушаш што ти душа сака. Така да џабе вејст оф тајм
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
и ќе ти фали само уште пари за една Саломон торба за да носиш све тоа со тебе нели...

Ја у моментов иам мало мултимедијално центарче наречено п910и...
Земав 1 гига меморија од кај Некро и на него ми се одвоени 500 мега за песни и уште 300 за филмови.
Имам 3 цели филма у моментов-Goal!,Undisputed 2 и 16 Blocks.

И имам уште цели триста мега за слики,теми и рингтонови


Само има тапа ВГА камера и ради тоа ќе го мењам за п990и у скоро време :)

Иначе го платив 150 евра :)

И да има луѓе кои купуваат за да се курчат но јас не жалам за ни едно евро фрлено на него
 

BusHav

Е ајде де.....можеш и така
Член од
5 декември 2005
Мислења
4.343
Поени од реакции
81
Mac)) напиша:
Абе Буш ако не те интересира телефонот и неќеш опции земи си Моторола Ф3 и терај даље од темава :)

Него н95 у моментов е звер ама брзо ќе искочи боље телефон и боље и боље...
Коа купувате телефон со опции мора брзо да ги мењате..зашто мора да најдете нешо шо нема да ви ваља у телефонот или ќе ве нервира-тоа е законот за мобиљки :)
Мене не интересира телефонот и сакам опции,причината за коментарите беше реакцијата на Некрофилија:smir:
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Mac)) има кеш не за саломон за САМСОНАЈТ отпорна на удари торба:pos:.
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.696
Поени од реакции
288
точкест напиша:
......За 1000евра ќе си купиш топ дигитален апарат со 5пати повеќе меморија и еден убав iPOD со 10пати повеќе меморија и ќе гледаш и слушаш што ти душа сака. Така да џабе вејст оф тајм
е да си ми жив и здрав,и ја го мислам истото.:zver:

Додуша и ја пред 8 месеци емав к750,али за мој мерак,ептен ќеиф ми беше.И сите други гаџети кои ги наброја ги имам,али за мене,за мене да ми служат,а не пошто волку коштале или биле незнам која марка.
 

Necrophilia

Optimal Сasual Dating - Authentic Ladies
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
BusHav напиша:
Мене не интересира телефонот и сакам опции,причината за коментарите беше реакцијата на Некрофилија:smir:

Тебе не интересира или тебе те интересира?:)

-------------------------------------------------------------------

BusHav напиша:
Ајде еве кажи ми ти-зошто е разликата толкава од Нокиа Н95 и Нокиа 1110?Гарант ќе почнеш да ми броиш-овој има колор екран,5 мегапиксели камера,снима клипови,има симбијан,има ГПС,ќе ми редиш,ќе ми редиш и ќе ми кажеш само работи кои се дополнителна опрема на еден мобилен,кои само ја дигаат цената.На крај-можеш да се јавиш со двата телефона?Можеш од двата да пишеш порака,да те најдат?Не ги користам тие опции и не сакам да ги платам.
Чекај малку, ако добро сфатив, а знам дека добро сфатив - ти велиш дека ти е сеедно дали треба да го накривиш телефонот за да прочиташ што пишува со црните полуретардирани букви на зелена позадина или да гледаш во екран што личи на нешто? Океј, ако ти пречи напредокот, зашто воопшто користиш телефон? Купи си гулаби, убаво истренирај ги и напрај гулабарник на тераса, башка нема ни зрачење:) На крај - никој не те тера да плаќаш нешто што не би ти било корисно, немој да им мрчиш муда на другите кои малку поразлично гледаат на ова. Ако татко ми размислувал како тебе немало да отвори мобилара туку бизнис со кромид - арпаџик!
 

BusHav

Е ајде де.....можеш и така
Член од
5 декември 2005
Мислења
4.343
Поени од реакции
81
Necrophilia напиша:
Тебе не интересира или тебе те интересира?:)

-------------------------------------------------------------------



Чекај малку, ако добро сфатив, а знам дека добро сфатив - ти велиш дека ти е сеедно дали треба да го накривиш телефонот за да прочиташ што пишува со црните полуретардирани букви на зелена позадина или да гледаш во екран што личи на нешто? Океј, ако ти пречи напредокот, зашто воопшто користиш телефон? Купи си гулаби, убаво истренирај ги и напрај гулабарник на тераса, башка нема ни зрачење:) На крај - никој не те тера да плаќаш нешто што не би ти било корисно, немој да им мрчиш муда на другите кои малку поразлично гледаат на ова. Ако татко ми размислувал како тебе немало да отвори мобилара туку бизнис со кромид - арпаџик!
1.Ме интересира,печатна грешка
2.Не си сфатил добро очигледно
3.Нема зошто да дискутираме понатаму,кога не си ја сфатил поентата на моите постови,па ти и татко ти слободно вратете си се на мобиларата,а јас пошто не размислувам така ќе одам да го извадам кромидот,ме чека пазар утре
 

Kajgana Shop

На врв Bottom