Nokia Lumia Windows Phone 8 телефони (генерална дискусија)

Член од
25 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
6.358
Луѓе, земав Лумиа 520 пред некое време, сега го ставив во функција.

Некои корисни совети, апликации, што да пазам да не симнувам, се со цел да си го одржам во добра и брза состојба што е можно повеќе? :)
Сите мислења се добредојдени :)

Исто така сакам да прашам за интернетот, дали кога ми е изгасено wi fi,3g-то е во постојана употреба или само кога ќе уклучам некоја апликација или browser? Зошто голем дел од времето кога ми е доближен до звучници зујат, исто како кога звони...
друже, кажи мислење за Лумиата 520, ја баш планирам да ја земам од Оне тука негде ми е и бонусот, па гледав и ми делува најсолиден телефон за до 10.000.
пример како апликациите работат, батерија итн.
и што е мана по твое :)
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.289
Поени од реакции
4.694
Телефонот е супер за парите кој ги даваш за него. Одлично работи, брз е (добро сеа не е како најдобрите модели на Нокиа или Галакси С5), виндовс има некој багови (пример мене ми се има случено да не ми работи физичкото копче за намалување звук после рестарт на телефонот (стандард процедура на виндовс за компјутер) се си функционира супер. 3Г е постојано уклучено освен ако не го не уклучиш battery saver, кај мене пример коа ке дојде батеријата под 20% го гаси па ако сакам да проверам нешто или за нотификации морам рачно да отварам апликација по апликација. Апликации имаш и повеке од доволно некој подобри некој полоши. Плус маркетот се зголемува секојдневно.
Батеријата зависи од тоа колку ке го мачиш ако не го оставам ми трае по 10-12 саати, а со нормална употреба трае 2 дена.
 

theprince

Fan of Irony
Член од
3 февруари 2008
Мислења
1.256
Поени од реакции
155
Онај од ВИП има сентиментална вредност, затоа.

Си го чуваат веќе долго време, се приврзале со телефончето.
Во АМЦ Лумиата 920 е 29зарез5к.
 
A

Avenger99

Гостин
Луге,јас сеуште немам апдејтирано на 8.1,некако ми е шубе,багови едно друго..За колку време ќе излезе финалната верзија од 8.1?
 

theprince

Fan of Irony
Член од
3 февруари 2008
Мислења
1.256
Поени од реакции
155
Луге,јас сеуште немам апдејтирано на 8.1,некако ми е шубе,багови едно друго..За колку време ќе излезе финалната верзија од 8.1?
Јас ја имам ставено оваа неофицијалната верзија, и освен малку побрзо што ми ја троши батеријата од претходно барем јас немам осетено некој баг да се појавил, да се ресетира телефонот, да исклучи апликација или да закочи... така да слободно можеш и оваа да си ја ставиш.

поупатените ќе ти кажат кога ќе излезит официјалната :)
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.030
Поени од реакции
712
Дечки земав лумиа 520 за сестра ми ама одма проблем. Не сака да влезе у сетингс некад и коа ќе го рестартирап дреме на она goodbye

Чаре? Прв пат иам виндоус мобајл.

sent from my Nokia 8210
 
Член од
18 мај 2012
Мислења
7
Поени од реакции
1
Сакам да земам Lumia 920 од ebay и сакам да прашам дали може да се одкодира ако земам заклучена на АТ&T?
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Сакам да земам Lumia 920 од ebay и сакам да прашам дали може да се одкодира ако земам заклучена на АТ&T?
Да, 1 долар.[DOUBLEPOST=1399131225][/DOUBLEPOST]
Дечки земав лумиа 520 за сестра ми ама одма проблем. Не сака да влезе у сетингс некад и коа ќе го рестартирап дреме на она goodbye

Чаре? Прв пат иам виндоус мобајл.

sent from my Nokia 8210
хммм, дури нема ништо направете еден фактори ресет на телефонот.
 
Член од
6 јуни 2010
Мислења
18
Поени од реакции
0
Nokia Lumia 521 кодиран на T-Mobile USA...Некое инфо за одкодирање, цена, најдобар сервис за таква работа, ваши искуства...
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Nokia Lumia 521 кодиран на T-Mobile USA...Некое инфо за одкодирање, цена, најдобар сервис за таква работа, ваши искуства...
Скапо е кодот ти е околу 2000 денари за отклучување, не се исплати.
 
Член од
19 јули 2012
Мислења
45
Поени од реакции
0
Имам проблем со конекцијата на лумиа 520 , Значи преку WI-Fi ми отвара све , a интернетот шо го имам преку Вип не ми отвара ништо.. вели имате некоја DNS грешка ( се мисли bing i explorer ) ... Знае некој шо е проблемот ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom