Nokia Lumia Windows Phone 8 телефони (генерална дискусија)

Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
Во врска со абдејто на виндоуз 10 на лумија, пред едно 2-3 недели ми стигна дека има апдејт и си го абдејтиав и беше се ок и подобро од осумката, и некни сабајле гледам на телефоно демек имало пак некој абдејд, го абдејтирав и се се заеба, ни можев да барам некој ни камера ни сетингс ни контакти... нишо не отвараше, тук таму некој прогам функцонираше, можеа да ме бараат али не можев јас да вртам никаков број... и си вратив на Виндовз 8, кога проверивна меѓународна мрежа звана ентернет, имаше многу поплаки на дестката за лумии,па ќе почекам некое време да ја напрат ко шо теба пред да ја инсталирам пак
Голем проблем е шо не можев ни бејкап да напрам на телефоно пред враќање на осумката така да некои пораки, контакти, фотки, апликации... сум ги изгубил за век и веков Амин!
Јас на 535 си ја имам 10та и си е супер да ти кажам дан си ставил девелопер ?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Јас на 535 си ја имам 10та и си е супер да ти кажам дан си ставил девелопер ?
немав девелопер ставано, супер си тераше телефоно со десетка се до тоа сабајле ко ме извест дека има пак некој апдејт
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
немав девелопер ставано, супер си тераше телефоно со десетка се до тоа сабајле ко ме извест дека има пак некој апдејт
Незнам како ти се појавил апдејт брат кога нема имаш само 10.0 моментално за телефоните
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Незнам како ти се појавил апдејт брат кога нема имаш само 10.0 моментално за телефоните
знам али мислев дека некој апгрејт на некои софтвери или некои пачеви за виндовсот се, не дека виндовс нов ми се инсталира, како на компјутер ко ќе ти дојдат нови надоградби скоро секој ден ...
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
знам али мислев дека некој апгрејт на некои софтвери или некои пачеви за виндовсот се, не дека виндовс нов ми се инсталира, како на компјутер ко ќе ти дојдат нови надоградби скоро секој ден ...
Направи ресет и гледај дан имаш апликација за девелопер ставено затоа што апдејт нема брат
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Направи ресет и гледај дан имаш апликација за девелопер ставено затоа што апдејт нема брат
не бе никакви апликации за девелоп немам и немаф, од стандардно шо оди со телефон уше ватцап, неколку игри, вајбер и некои лумиа за камера софтвери.
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
не бе никакви апликации за девелоп немам и немаф, од стандардно шо оди со телефон уше ватцап, неколку игри, вајбер и некои лумиа за камера софтвери.
Епа последната верзија на WP е 10.0.10586.164 ако ти е друг значи нешто некој ти чачкал :D
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Епа последната верзија на WP е 10.0.10586.164 ако ти е друг значи нешто некој ти чачкал :D
не знам кој беше е си вратив осумката, и то цел телефон откажа послушност ни сетингс работеше ни музика ни дајал пад отвараше можеа да ми звонат и да се јавам али јас немав опција да бирам, ни контактс ни музики, слики камера.... се си стоеше на десктоп се можеш да кликнеш али ништо не работеше, па спуштиф од мајкрософт страна софтвер, поврзав тел. со комп. и вратив старата осумка....
После седнав малце на интернет и видов доста луѓе се жалат на такви слични проблеми со апдејти, кај некој само некои соофтвери откажаа кај некои исто ко мене... значи има негде некој проблем...
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
не знам кој беше е си вратив осумката, и то цел телефон откажа послушност ни сетингс работеше ни музика ни дајал пад отвараше можеа да ми звонат и да се јавам али јас немав опција да бирам, ни контактс ни музики, слики камера.... се си стоеше на десктоп се можеш да кликнеш али ништо не работеше, па спуштиф од мајкрософт страна софтвер, поврзав тел. со комп. и вратив старата осумка....
После седнав малце на интернет и видов доста луѓе се жалат на такви слични проблеми со апдејти, кај некој само некои соофтвери откажаа кај некои исто ко мене... значи има негде некој проблем...
Па можно е не викам не, ќе средат со апдејтите сеа за брзо ќе има еден мислам
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.030
Поени од реакции
714
од коа ќе апдејтирате на вин 10 направете фактори ресет обавезно!
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.419
Поени од реакции
4.906
@dark warrior™ @Кларк Кент

Ајде еве го послушав советот на Кларк (иако си работеше добро и пред тоа) па направив фацтори ресет вчера. Е сега се појавија проблеми.
Прво не ми ги синхронизира контактите ни со аутлук ни со гмаил
Друго несака да ми симне Англиски за кортаната (телефонот е од Шпанија купен и шпанскиот пакет ми е под дифолт инсталиран а ниеден од другите несака да ги инсталира и неможам да упалам кортана), кортана ми е мн битна за да можам да упалам quiet hours за ништо друго :)
И последно приметено не ми ги симнува ни пакетите за тастатурите што ги имам пример за македонски (добро не ми требаат сугестии и поправка за него) ама ми трбаат за шведски а не ми ги симнува ни за него
Некој да имал сличен проблем или да знаете решение. Нормално секој е добредојден да прокоментира со совет
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
@dark warrior™ @Кларк Кент

Ајде еве го послушав советот на Кларк (иако си работеше добро и пред тоа) па направив фацтори ресет вчера. Е сега се појавија проблеми.
Прво не ми ги синхронизира контактите ни со аутлук ни со гмаил
Друго несака да ми симне Англиски за кортаната (телефонот е од Шпанија купен и шпанскиот пакет ми е под дифолт инсталиран а ниеден од другите несака да ги инсталира и неможам да упалам кортана), кортана ми е мн битна за да можам да упалам quiet hours за ништо друго :)
И последно приметено не ми ги симнува ни пакетите за тастатурите што ги имам пример за македонски (добро не ми требаат сугестии и поправка за него) ама ми трбаат за шведски а не ми ги симнува ни за него
Некој да имал сличен проблем или да знаете решение. Нормално секој е добредојден да прокоментира со совет
Јас сум немал таков проблем а за Кортана зависи која локација си ставал кој си праел ресетот затоа што ја нема секаде сеуште а за тастатурите со рестарт на телефонот ми се реши мене
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.419
Поени од реакции
4.906
Јас сум немал таков проблем а за Кортана зависи која локација си ставал кој си праел ресетот затоа што ја нема секаде сеуште а за тастатурите со рестарт на телефонот ми се реши мене
Локацијата ми е УС, тоа се супер си поминува него во Speech неможам да ставам УС ми дава само Шпански што е дифолтно со самиот ром на телефонот потенцирав дека е наменет за шпански пазар.
А ова со тастатуриве ми дава да ги активирам и шведската и македонската ама не ми дава поправки и сугестии за шведската, на македонската и претходно немав.

Ако знаеш некој начин како да му сменам ром пример да го ставам да е за американско подрачје/пазар би се обидел и така :)
 
Член од
16 април 2008
Мислења
2.509
Поени од реакции
2.348
Полека, полека го средија 10-кава. Нема веќе црн екран,рестарт сам од себе. Мислам дека со наредниов апдејт ќе се поправи скроз системот, уште за основниве апликации да извадат по некој апдејт ќе биде одлично.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom