Nokia Lumia Windows Phone 8 телефони (генерална дискусија)

Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
Ми треба нов телефон и бидејќи имам андроид таблет и епл уреди се мислам да земам нешто различно. Би требало сега да излезе Лумиа 535, гледам има солидни спецификации за таа цена, да не речам џабе цена е. Може некој накратко да ми даде предности и недостатоци на Windows Phone? Како оди апгрејдот, добиваат сите телефони или ќе биде актуелен телефонот една година додека излезе 10ка и после в корпа? Не сум некој фан на апликации но потребни ми се некои за продуктивност како емаил клиент, пребарувач, офис итн. Од овие гледам најмногу се жалат поради Интернет Експлорерот, до толку е лоша работата или се преувеличува дека е полош од тоа што е? Користи некој Кик? Видов го има во Windows Phone Store ама последен апдејт 2012, функционира апликацијава? Се на се неа ја користам покрај основните. Доколку не прочитам некои други забелешки го земам веднаш откако ќе излезе во продажба.
Ќе имаш 10ка и за него ;) Експлорерот е топ и немаш ни глич ни кочење ;)
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Ми треба нов телефон и бидејќи имам андроид таблет и епл уреди се мислам да земам нешто различно. Би требало сега да излезе Лумиа 535, гледам има солидни спецификации за таа цена, да не речам џабе цена е. Може некој накратко да ми даде предности и недостатоци на Windows Phone? Како оди апгрејдот, добиваат сите телефони или ќе биде актуелен телефонот една година додека излезе 10ка и после в корпа? Не сум некој фан на апликации но потребни ми се некои за продуктивност како емаил клиент, пребарувач, офис итн. Од овие гледам најмногу се жалат поради Интернет Експлорерот, до толку е лоша работата или се преувеличува дека е полош од тоа што е? Користи некој Кик? Видов го има во Windows Phone Store ама последен апдејт 2012, функционира апликацијава? Се на се неа ја користам покрај основните. Доколку не прочитам некои други забелешки го земам веднаш откако ќе излезе во продажба.
Да работеше вака експлорер и на пц мозила и хром немаше никој да ги користи. Емаил клиенти незнам јас го користам дифолтниот и супер работи, кик користам ама не многу често и немам никаква забелешка за него до сега супер си работи. Офис имаш цел пакет од мајкрософт така што и тука си покриен и нема да згрешиш воопшто, јас користам 520ка и сум презадоволен не размислувам за промена поготово не да одам на андроид.
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.547
Поени од реакции
5.305
Ми треба нов телефон и бидејќи имам андроид таблет и епл уреди се мислам да земам нешто различно. Би требало сега да излезе Лумиа 535, гледам има солидни спецификации за таа цена, да не речам џабе цена е. Може некој накратко да ми даде предности и недостатоци на Windows Phone? Како оди апгрејдот, добиваат сите телефони или ќе биде актуелен телефонот една година додека излезе 10ка и после в корпа? Не сум некој фан на апликации но потребни ми се некои за продуктивност како емаил клиент, пребарувач, офис итн. Од овие гледам најмногу се жалат поради Интернет Експлорерот, до толку е лоша работата или се преувеличува дека е полош од тоа што е? Користи некој Кик? Видов го има во Windows Phone Store ама последен апдејт 2012, функционира апликацијава? Се на се неа ја користам покрај основните. Доколку не прочитам некои други забелешки го земам веднаш откако ќе излезе во продажба.
Нема да згрешиш уопште, јас прво бев скептик кога видов дека е WP, али после кога го пробав, се заљубив у телефонот и во OS-от воопшто.

Еве Викса ти кажа основните работи, мејлот ти е ептен user friendly, многу прост, многу брз, нема да имаш никаков проблем, рефреш имаш постојано. Немаш никаков чекање кога ти се праќа мејл, да не претерам, дури и побрзо од ПЦ можда е. :)
Офис имаш, исто така ептен глатко си работи, немаш проблеми од типот да неможеш да отвориш ворд фајл или слично, како кај андроид.
Експлорерот искрено може да биде подобар, али е солиден.

Апдејтите можеш да оставиш самиот телефон да ти ги прави кога ќе излезат автоматски, ама тоа не се ни осеќа на самите перформанси.

''Шетањето'' низ менито, апликациите, ти е исто така ептен глатко, немаш никакво кочење или успорување, такви ствари.

Се на се, многу подобар телефон во споредба со исти(па и подобри) телефони со Андроид.

И тоа рачунај дека јас имам 520ка, значи најслабиот и најефтиниот телефон од Лумиа класата, можеш да замислиш другите колку се подобри(претпоставувам). :)
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Ми се свиѓа твојот план, цела фамилија на windows :D
I'm working on that, too. :sneaky:
930ката уште ни ја немаат вратено од сервис, ваљда по истекот на тој сервисен период или како и да се вика, ако не откријат што и е, нова ќе дадат - ако успеат да најдат.
Оваа од којзнае каде ја домкнаа, ја немаше во Скопје.[DOUBLEPOST=1417278396][/DOUBLEPOST]
Нема да згрешиш уопште, јас прво бев скептик кога видов дека е WP, али после кога го пробав, се заљубив у телефонот и во OS-от воопшто.

Еве Викса ти кажа основните работи, мејлот ти е ептен user friendly, многу прост, многу брз, нема да имаш никаков проблем, рефреш имаш постојано. Немаш никаков чекање кога ти се праќа мејл, да не претерам, дури и побрзо од ПЦ можда е. :)
Офис имаш, исто така ептен глатко си работи, немаш проблеми од типот да неможеш да отвориш ворд фајл или слично, како кај андроид.
Експлорерот искрено може да биде подобар, али е солиден.

Апдејтите можеш да оставиш самиот телефон да ти ги прави кога ќе излезат автоматски, ама тоа не се ни осеќа на самите перформанси.

''Шетањето'' низ менито, апликациите, ти е исто така ептен глатко, немаш никакво кочење или успорување, такви ствари.

Се на се, многу подобар телефон во споредба со исти(па и подобри) телефони со Андроид.

И тоа рачунај дека јас имам 520ка, значи најслабиот и најефтиниот телефон од Лумиа класата, можеш да замислиш другите колку се подобри(претпоставувам). :)
На експлорерот едино ми е чудно што доле е search bar-от, а секогаш има алтернатива, преку Кортана на Bing да се пребарува.
Дечко ми користи Galaxy Grand Neo, кој во моментот го плати 16 000 и за разлика од мојов е бајагички поскап, а 100 пати е побрза 630ката, да не зборувам дека иако ,привидно, има неговиот подобра камера, крајниот резултат е скоро ист :)
Лумиите дефинитивно по цена и перформанси моментално се неспоредливо подобри од Андроид.[DOUBLEPOST=1417278441][/DOUBLEPOST]Иначе една мака само си имам, не можам Chandelier ринг тон да ја напраам :(
 
Последно уредено:
Член од
29 јануари 2012
Мислења
29
Поени од реакции
2
Сакам да земам нокиа,што предлагате вие од овие два модела 730 или 925 лумиа мала разлика во пари се нови :)
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
75
Поени од реакции
12
Сакам да земам нокиа,што предлагате вие од овие два модела 730 или 925 лумиа мала разлика во пари се нови :)
Според мене подобар е 730ката има можеби послаб процесор ама појака графичка има и подобра предна камера.
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
736
Поени од реакции
660
Еве ти споредба реши си сам најдобро. И двата се одлични, јас ја имам 925-ката и сум презадоволен.
http://versus.com/en/nokia-lumia-730-vs-nokia-lumia-925[DOUBLEPOST=1417694313][/DOUBLEPOST]јок, 4-јадрен е процесорот од 730-ката;)
 
Член од
1 мај 2012
Мислења
153
Поени од реакции
74
920, 820, 525 или 635... што е најдобро да се проба? Ми се смачи веќе со андорид?
 

stick figure

#MiaSanArsenal
Член од
2 мај 2010
Мислења
4.811
Поени од реакции
3.705
920, 820, 525 или 635... што е најдобро да се проба? Ми се смачи веќе со андорид?
Ако сакаш поголем дисплеј и подобра камера иди со 920ка, ако тоа не ти прави разлика земи 525 или 635, пошто user expеrience кај сите е скоро исто.
 

theprince

Fan of Irony
Член од
3 февруари 2008
Мислења
1.256
Поени од реакции
155
920, 820, 525 или 635... што е најдобро да се проба? Ми се смачи веќе со андорид?
920 Од лично искуство ти кажувам дека е одличен телефон, нема лаг, нема сецкања, кочења, батерија солидна, камерата повеќе од одлична.[DOUBLEPOST=1417810307][/DOUBLEPOST]
Еве ти споредба реши си сам најдобро. И двата се одлични, јас ја имам 925-ката и сум презадоволен.
http://versus.com/en/nokia-lumia-730-vs-nokia-lumia-925[DOUBLEPOST=1417694313][/DOUBLEPOST]јок, 4-јадрен е процесорот од 730-ката;)
дан ја продаваш 925-ката :))
 
Член од
11 октомври 2008
Мислења
114
Поени од реакции
18

Ова си користам, од било која песна што ја имам во мобилен можам да си направам ringtone
 

Kajgana Shop

На врв Bottom