Nintendo

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.273
Поени од реакции
27.720
А што, дома ќе редам PS за неговите ексклузиви, Xbox за неговите (или и на PC може) и Nintendo? Според мене, сите игри треба да бидат универзални за сите конзоли. Е сега некоја платформа си вади ексклузива (квалитетно направена) и заедно со другите универзални игри си ги зголемува продажбите, како што е случај со PS и Xbox па малку ќе размислиш што да купиш, односно дали преферираш God of war или пак Forza. А секако покрај една од овие ќе играш и FIFA, GTA, PES, Call of duty, Overwatch... Ако ти текне на Нинтендо, си викаш нема ниту PES, ниту Call of duty, ниту Overwatch...
Ако Call of Duty ти е у предвид пред да купиш конзола, си го убиваш аргументот.
За разлика од yearly releases како Call of Shit, Assassin's Shit и остали спортски игри што реално се ист гејмплеј одново, Нинтендо игрите посветуваат време на девелопмент, и секоја нова игра им е разработена во повеќе од 5 години. Ако повеќе ти одговара да те крадат Ubisoft, Activision и EA секоја година за истиот производ со различно паковање, наместо да ги вложиш парите на експериментален, и забавен гејмплеј тоа е твое.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.940

Освен втората и третата точка се друго до сега постоеше и сеуште постои (барем за 3DS, а веројатно и за WiiU) и немаше никаква претплата.
Штета што тргнаа по стапките на S & Ms.:mad:


Претпоставувам дека мислат оти им е многу јак мултиплејер онлајн аспектот* и дека може да го продаваат.

*Splatoon, MarioKart, SuperSmashBros., Mario&Sonic Olympics...
 

StOrMK

Rain
Член од
24 јули 2015
Мислења
345
Поени од реакции
151
Ако Call of Duty ти е у предвид пред да купиш конзола, си го убиваш аргументот.
За разлика од yearly releases како Call of Shit, Assassin's Shit и остали спортски игри што реално се ист гејмплеј одново, Нинтендо игрите посветуваат време на девелопмент, и секоја нова игра им е разработена во повеќе од 5 години. Ако повеќе ти одговара да те крадат Ubisoft, Activision и EA секоја година за истиот производ со различно паковање, наместо да ги вложиш парите на експериментален, и забавен гејмплеј тоа е твое.
Не ми беше намерата да ја рекламирам наведената игра, искрено не сум фан, само COD AW ја заиграв ама не ја доиграв, некако не ми фаќа око, само дадов пример дека тие игри се популарни во светот а ги нема на Нинтендо. Искрено огромен фан сум на God of war серијалот што пак само го има ексклузивно на Сони, и мислам дека барем првите два дела треба да ги проба секој љубител на видео игри, ама штета што е ексклузива. Исто и GTA серијалот, мегапопуларен серијал на видео игри кој би било одлично да е достапен на конзолите на Нинтендо. Светскиот хит во видео игрите Super Mario би било одлично да го има и на останатите конзоли, Zelda... Генерално тоа ми е поентата, да можат поголемиот број игри да се играат на сите платформи. Еве Super Mario Run искочи за iOS, а за Андроид треба да си почекаме да мине популарноста.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.273
Поени од реакции
27.720
Не ми беше намерата да ја рекламирам наведената игра, искрено не сум фан, само COD AW ја заиграв ама не ја доиграв, некако не ми фаќа око, само дадов пример дека тие игри се популарни во светот а ги нема на Нинтендо. Искрено огромен фан сум на God of war серијалот што пак само го има ексклузивно на Сони, и мислам дека барем првите два дела треба да ги проба секој љубител на видео игри, ама штета што е ексклузива. Исто и GTA серијалот, мегапопуларен серијал на видео игри кој би било одлично да е достапен на конзолите на Нинтендо. Светскиот хит во видео игрите Super Mario би било одлично да го има и на останатите конзоли, Zelda... Генерално тоа ми е поентата, да можат поголемиот број игри да се играат на сите платформи. Еве Super Mario Run искочи за iOS, а за Андроид треба да си почекаме да мине популарноста.
Cod AW е најлошата, трејлерот за играта е втор по дислајкови по Бибер.
Инаку, ексклузивите се тоа што го тераат купувачот да ја купи конзолата. Мислиш некој би купип нинтендо ако Зелда и Марио можат да се играат на ПЦ или ПС4?
Иначе Свичот има солиден број на студиа кои ќе соработуваат со нинтендо.


Така да, без гајле, ќе има игри.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Детална анализа да ли ви треба Свич и воедно за играњето надвор од дома:
http://www.hcl.hr/kolumne/imate-li-uopce-razloga-igrati-nintendove-igre-izvan-kuce-102212/
Nintendo radi odličan posao u vizualiziranju igranja onako kako ga običan igrač uopće ne prakticira niti doživljava. Osobno bih volio zaigrati i nove nastavke Zelde i Marija, ali sve dok su to igre koje nemam razloga igrati izvan kuće, Nintendo me idejom Switcha nije kupio. Isto kao što me Sony nije kupio idejom Uncharteda na Viti koji nikada ne može biti slično iskustvo Unchartedu na kućnoj konzoli dok ja npr. u vlaku tražim kut pod kojim mi sunce ne udara u ekran konzole da uopće vidim što se događa u igri.

Kupnja Switcha za igranje unutar kuće čini mi se kao promašena stvar, osim u slučaju da ste najveći fan Nintendovih igara i jednostavno morate odigrati sve što oni naprave. Stojim pri činjenici da za sada nema apsolutno nijednog razloga zašto bi netko kupio tu konzolu ako se misli igrati pred TV-om, umjesto da to radi s nekom jačom konzolom koja ima veću ponudu igara. A ono što je moj problem s Nintendovim marketingom je taj što mi kao potencijalnom kupcu nisu objasnili zašto bih ja trebao kupiti njihovu konzolu. Iako bih to želio, pitanje je – trebam li? Je li igranje izvan kuće sljedeća nova stvar, trend koji je tu da ostane? Na ta pitanja oni nemaju odgovor i to je ono zbog čega mi je čitava ideja konzole na vrlo klimavim nogama.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.940
Има некои добри работи во текстот, а и некои погрешни.
 
Член од
23 ноември 2010
Мислења
1.836
Поени од реакции
2.104
Имам едно старо чкарт нинтендо по дома. Постои ли можност да го поврзам на лцд тв. Пробав преку пинови ама не го наоѓа.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.940
Конечно излезе првата Culdcept игра до сега, на европски пазар. Ја даунлодирав ASAP, јебеш хард-копи, кој ќе чека за тоа.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.940
CIA: OSAMA BIN LADEN PIRATED NINTENDO DS GAMES



When Osama Bin Laden’s compound was raided by US forces in 2011, the CIA retrieved a hard drive that contained nearly 470,000 files.

This month, the CIA has went public with the list of files that are on that hard drive. Among the material are documents, images, videos, and even pirated game ROMs which include New Super Mario Bros. and nintendogs for Nintendo DS.

Apparently Osama (or at least people close to him) not only pirated Nintendo DS games, but also a bunch of PC games, movies, and even anime.

It’s peculiar to see he was interested in Nintendo games, even though they were obtained illegally.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.940
Земав еден Switch на два-три дена да го пробаме и сеа се соочувам со огромен притисок од домашниве да се има такво дома. Али ја сакам да причекам втора-трета серија да извадат, да фиксуваат ситници.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.345
Поени од реакции
4.973
Земав еден Switch на два-три дена да го пробаме и сеа се соочувам со огромен притисок од домашниве да се има такво дома. Али ја сакам да причекам втора-трета серија да извадат, да фиксуваат ситници.
Хаха парадокс. Имаш идеални услови без никаков притисок од жена/деца/родители и пак нејќеш да си го направиш ќефот...Парадокс.
Јас сум задоволен од мојот Wii U. Ми покрива дневна спална и тераса, доволно ми е портабилност. :)
За пиратеријата да не зборувам. Цел Nintendo lifespan на едно парче хардвер

Switch освен Mario Odyssey нема killer titles за играње портови од Wii U и 6 год стари реизданија од по 60$ (Skyrim) нека, фала.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.940
Не купувам конзола од прва серија никад. Втора, трета... серија, веќе ќе ги исчистат проблемите у дизајн. Со секоја конзола е така.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom