Nintendo

Член од
7 април 2015
Мислења
1.364
Поени од реакции
707
Nintendo ja pretstavi svojata nova konzola NX (Switch) i se potvrdi ona sto site go ocekuvaa prenosna i kucna konzola vo edno eve nekoi linkovi za podetalno
http://www.hcl.hr/vijest/nintendo-switch-je-konacno-ime-nx-konzole-98574/
http://www.hcl.hr/vijest/nintendo-switch-nvidia-98579/
http://www.hcl.hr/vijest/nintendo-switch-touchscreen-98602/
http://www.hcl.hr/vijest/nintendo-switch-je-vjerojatno-kraj-wii-u-ali-ne-i-3ds-98625/

Izleguva vo mart
Koi se vasite razmisluvanja, planirate li da go nabavite, ili mozebi ke cekate ponatamu za Skorpio i slicni ponapredni konzoli?
 
Член од
7 септември 2010
Мислења
1.105
Поени од реакции
1.166
Сум пораснал со Нинтендо(супер нинтендо,гејм бој,гејм бој колор) и сум играл многу игрици на емулаториве и иако ми е приоритетно да земам ПС4 некако новава конзола на Нинтендо ме освои.Ниедна конзола не нуди толку интересни екслузиви како нинтендо.Пејпер Марио,Зелда,Супер Марио,Марио карт се страшно нешто.Ако имам можност да го земам на рати и не биде поскапо од 20000 ден,го купувам обавезно.
Добра работа е штоИма потпишано соработка со доста добри издавачи и девелопери,што е многу битно да не заврши неславно како Wii U.
(y)(y)(y)
 
Член од
7 април 2015
Мислења
1.364
Поени од реакции
707
Сум пораснал со Нинтендо(супер нинтендо,гејм бој,гејм бој колор) и сум играл многу игрици на емулаториве и иако ми е приоритетно да земам ПС4 некако новава конзола на Нинтендо ме освои.Ниедна конзола не нуди толку интересни екслузиви како нинтендо.Пејпер Марио,Зелда,Супер Марио,Марио карт се страшно нешто.Ако имам можност да го земам на рати и не биде поскапо од 20000 ден,го купувам обавезно.
Добра работа е штоИма потпишано соработка со доста добри издавачи и девелопери,што е многу битно да не заврши неславно како Wii U.
(y)(y)(y)
Da tokmu toa na Nintendo mu e prioritet da nudi na pazarot novi tenologii odnosno da go menuva nacinot na koj igrite se igraat toa bese cel na gospodiot Yamauchi i Iwata, ne se zadovoluvaat samo so edna kutija, tuku sakaat da ponudat nesto edinstveno, zatoa ulagaat mnogu vo R&D i iskreno se nadevam deka ke im uspee.
 

StOrMK

Rain
Член од
24 јули 2015
Мислења
345
Поени од реакции
151
Јас само сакам, да се обиде со квалитет да ги надмине Плејстејшн и Иксбокс и да стане популарна конзола во светот. Да биде достапна по пристапна цена со која ќе може секој корисник да си ја овозможи, да може легално и по пониски „пристапни“ цени да се купуваат игрите од дигитална продавница насекаде во светот како од Андроид Плеј Стор (а не како Плејстејшн и Иксбокс само во одредени земји).
 
Член од
7 април 2015
Мислења
1.364
Поени од реакции
707
Eve ja prezentacijata na Switchot, mora da se priznae nintendo sekogas imal hrabrost da gi pravi rabotite poinaku i da vovede inovacii vo nacinot na igranje i interakcija.
 

Darling

uwu
Член од
5 јуни 2009
Мислења
7.943
Поени од реакции
11.986
Каде може во мк да се набави nintendo switch? и по колку време ќе може да го купиме?
 

StOrMK

Rain
Член од
24 јули 2015
Мислења
345
Поени од реакции
151
Главното прашање е дали ќе можат игри да се купат онлајн од кај нас. :D
 
Член од
7 април 2015
Мислења
1.364
Поени од реакции
707
знам, ама мислев во кои продавници?
Исправете ме ако грешам, ама мислам дека ниедна конзола не е официјално подржана во РМ, најлошо стои Сони кој дури не ја ни става МК во листата на земја да одбереш кога правиш акаунт, па мораш да се пишеш Булгарин или Хрват и да купуваш нивни картички со кодови за дополнување, а оние попатриотските се пишуваат Амери или Енглези, Хбокс дозволува да се користи МК, од по нели е истиот МС акаунт ко за маил што е, ама е многу ограничен и го нема најважното Голд претплатата, е сега Нинтендо нз каква политика има према балканот, на конференцијата рекоа дека за Европа во некои земји ќе се најде во продажба на 3ти Март (веројатно Немачка, Француска, Шпањолска и остали велики момци) сигурно не во Македонија, а за цена кажаа прашајте си во дуќаните што ви се, ( значи нема препорачана цена за во Европа како во Јапонија 30 000 јени или 300$ во Северна Америка) сега ако се прави некоја конверзија како досега се очекува да биде 300€ и овде, сега многу е битно дека оваа конверзија нема регионални заклучувања (за првпат во историјата на Нинтендо) и целата содржина ќе биде достапна во сите региони подеднакво, за МК незнам, ама Пласио сигурно ќе го нуди во Тесалоники, ако ти се оди 70км екстра, е сага за онлајнот нз кажаа ќе биде бесплатен до есен, а потоа ќе се плаќа, па да видеме што и како ќе биде во нашата изолирана мала државичка.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
29.681
Поени од реакции
38.710
Мои размислувања на некои прашања и дилеми од претходните постови:

Nintendo нормално нема у Македонија претставништво, а ни официјален дистрибутер. Која будала би имала и зашто би имала?
Nintendo производи се продаваат во IDC shop, Академска Книга, Теномаркет и една две компјутерски фирми. Но, ништо up to date, немој да бидете оптимисти.

Во Грција Nortec беше за Nintendo официјален дистрибутер. Од лани рикна таа фирма и имаше неколку месеци вакуум. Сега (од неодмна) CD Media го заменија Nortec и они се нови официјални дистрибутери за Nintendo. Како што може да се види, они ваљда се задужени да покриваат и неколку други земји од регионов (меѓу кои ja има и нашава несреќна земја).
Public има од Nintendo обично све што ви треба.

Ако под локализација подразбирате различни формати за игри од различни региони, што не се компактибилни со конзолите од друг регион, тогаш не е Switch прва таква (без локализација конзола на Nintendo). Игрите од GameBoy можеа да се пуштаат на конзоли од различни региони. Можеби Switch ќе биде прва Nintendo нерачна конзола без локализација.

Nintendo e-Shop - така се вика on-line продавницата за игри и друго. Во неа имааш пристап со акаунтот. Можеш да си избереш Македонија при креирање на акаунтот, али не би препорачал тоа, пошто за Македонија не се предвидени еден куп работи кои Nintendo ги нуди, меѓу кои најбитен е токму e-Shop-от.

Од Nintendo може да очекувате:
- да има послаби графички можности од конкуренцијата (послаба резолуција, машини и сл.),
- да има наслови (игри) кои дел од муштериите би ги сметале за понесериозни од оние на конкуренцијата,
- да има лошо избрани имиња на производите,
- поскапи игри...

Но исто така, од Nintendo може да очекувате:

- иновативни пристапи на разни нивоа (ова понекад знае и мана да им биде),

Kвалитет за кој конкуренцијата може само да сања:
- нема баговит on-line сервис, све иде глатко без гличови, лагови и сл.
- плејтестирани ексклузивни наслови без багови, гличови и др.
- квалитет на услуга на сите нивни сервиси
- физички далеку поквалитетни компоненти од конкуренцијата: конзола, кабли, џојстици и све друго
- дизајн (визуелен и секаков) обмислен и креиран далеку боље од другите, практичен и квалитетен


(патем вчера главниот на NоA го кажа тоа што го претпоставуваме - 3DS-от ќе си постои паралелно со NX-от, т.е. нема да го откачат и со тоа се продолжи, далеку над очекувањата, животот на конзолата која одамна ја отпишаа многумина. Јас очекувам 17-та и 18-та да продолжи full: со ексклузиви, АА наслови, целосна подршка...)
 
Последно уредено:
Член од
4 јануари 2008
Мислења
1.568
Поени од реакции
2.354
А што сакате вие и мени на Македонски да испрограмираат Сони, Нинтендо и Мајкрософт? и Македонски voice-over да стаат во игрите?
Инаку Свичов ќе биде изгледа тежок флоп. Тоа црпнатите од Нинтендо не им иде памет изгледа....
Прво имаат 300 евреи цена за unredpowered хардвер кој треба да претставува хибрид од портабл и домашна конзола.
Со време траење на батерија од некој си 2 - 2.5 сати?! и аксесорис кои коштаат ко да ги макнале во 24 каратно злато

80 евреи за онаа пластикана звана Про контролер?

А и тој лајнапот од игри што го имаат што да ти распраамZelda ќе ја играме на Вии Ју
Марио Карт Порт од Вии Ју
Сплатун со едно оружје сменето и оп нова игра
Скајрим мириса више на мувла
Супер Марио отиден у Њу Донк
Ултра Стрит Фајтер Два - 40$ за за СНЕС игра
Мајнкрафт сериозно?
Тетрис и Бомберман

А да ексклузивниот хит за Свич


Молзење!!!

Тоа само знае Нинтендо. да молзи. Ќе измолзи од тоа фановите што им се и после ќе им скапува по продавници
 
На врв Bottom