National Geographic документарци

Дискусија во форумот 'Документарни филмови и емисии' започната од MARCELLO, 30 април 2017.

 1. MARCELLO

  MARCELLO Модератор

  Член од:
  15 јули 2007
  Мислења:
  9.480
  Допаѓања:
  4.083
  [​IMG]
  National Geographic има одлични документарни серијали и филмови. Пишете кој од нив сте го гледале и ви се допаѓа.
  Meне од серијалите ми се допаѓа Brain Games. Додека пак од документарните филмови не можам да одвојам сите се одлични, добро снимени и интересни за гледање. Последниве неколку години добро се развива и како телевизија и како продукција на документарци.
   
  На Црноризец Храбар и ми се може им се допаѓа ова.
 2. nik1

  nik1

  Член од:
  6 април 2014
  Мислења:
  2.685
  Допаѓања:
  3.269
  ima mnogu dobri dokumentarci na primer avionski nesreki, luge koi licno prenesuvale droga i zavrsuvale vo zatvor i mnogu drugi sto ne mi teknuva momentalno :)
   
 3. MARCELLO

  MARCELLO Модератор

  Член од:
  15 јули 2007
  Мислења:
  9.480
  Допаѓања:
  4.083
  Оној серијал со Цезар Милан мислам беше на National Geographic.

  Сега интересно е оној сериски филм за Ајнштајн. Иако нема звучни имиња глумци сепак добро направен.
   
  На ми се може му/ѝ се допаѓа ова.
 4. ми се може

  ми се може

  Член од:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  2.734
  Допаѓања:
  1.224
  Кај може да се гледаат онлине
   
 5. MARCELLO

  MARCELLO Модератор

  Член од:
  15 јули 2007
  Мислења:
  9.480
  Допаѓања:
  4.083
  На ми се може му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Црноризец Храбар

  Црноризец Храбар

  Член од:
  24 мај 2014
  Мислења:
  3.721
  Допаѓања:
  3.703
  Заљубен во The story of God Morgan Freeman :love:
   
 7. ми се може

  ми се може

  Член од:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  2.734
  Допаѓања:
  1.224
 8. riki pilot

  riki pilot

  Член од:
  11 декември 2008
  Мислења:
  378
  Допаѓања:
  190
  ja discavery history national geo gi strakam dosta interesni sodrzini ima
   
  На ми се може му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Jack123

  Jack123

  Член од:
  5 август 2016
  Мислења:
  99
  Допаѓања:
  20
  ја гледам редовно.. и друго ништо не гледам освен National Geographic или Discovery Channel
  на национална географија што најмногу сакам да гледам ее

  малце мешам со дискавери незнам која точно на која програма сум ја гледал...

  Drugs, Brian Games The story of Morgan Freeman, Albert Ajnstajn ии уште многу други кога и да пуштам на дискавери или национална оставам што и да е и гледам..
   
 10. MARCELLO

  MARCELLO Модератор

  Член од:
  15 јули 2007
  Мислења:
  9.480
  Допаѓања:
  4.083
  Aко некој најде превод српски, хрватски за Genius со Ајнштајн нека праќа линк.

  Колку што прочитав некаде Genius ќе имало и втора сезона каде приказната ќе биде за друга личност.
   
 11. Invader

  Invader I am not in danger, I am the danger!

  Член од:
  17 ноември 2008
  Мислења:
  17.001
  Допаѓања:
  18.902
  Катастрофа е ова за Ајнштајн. Добра идеја, али реализација 0 :toe:
   
 12. MARCELLO

  MARCELLO Модератор

  Член од:
  15 јули 2007
  Мислења:
  9.480
  Допаѓања:
  4.083
  Вечерва не го пропуштајте документарецот за принцезата Дијана кој е воедно и нејзино интервју кое до пред некое време не било прикажано на јавно.  Истиов беше пред некоја недела прикажан премиерно ама сега пак ќе го даваат на нејзиниот роденден денес во 21 и 44 часот

  Деновиве ќе го ставам на интернет со македонски превод па кој не го гледал ќе има можност да го гледа :)
   
  На Ilumious му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Almeida

  Almeida гад

  Член од:
  15 февруари 2015
  Мислења:
  5.872
  Допаѓања:
  12.114


  Документарецов го очекувам уште кога беше објавен трејлеров, неколку месеци пред премиерата во декември '18-та.
  Во центарот е животот на Alex Honnold, качувач, алпинист, кој е еден од првите кој излезе популарен надвор од таа релативно мала заедница. Поточно, овој документарец е фокусиран на едно негово качување на карпата Ел Капитан во националниот парк Јосемити во Калифорнија. Се работи за гранитен вертикален ѕид од околу 900 метри, кој Хонолд го качил без никакво обезбедување од наврски, клинови и слична алпинистичка опрема - еден погрешен потег значи смрт. Носи само вреќичка со магнезиум со себе и кондури за качување. Режисер на филмов е Elizabeth Chai Vasarhelyi, која е сопруга на уште еден познат алпинист - Jimmy Chin.
  Инаку Алекс е прилично откачен тип, не само заради овој потег. Живее скоро како старогрчкине циници што живееле како кучиња и спиеле во буре, со тоа што тој си го има комбето во кое спие и патува до карпите каде се качува. Ако го гледате трејлерот, ќе добиете и suggestions за други видеа за тоа како ја организирале продукцијата, снимањето - го следеле колеги на дистанца кои со јажиња качувале паралелно и скоро да не можеле да му го следат темпото.
  Самиот подвиг има многу критизери, затоа што е практично играње руски рулет. На самата качувачка рута, постојат таканаречени "проблеми", поточно потези со голем ризик, за кои е потребна огромна концентрација и изведување на сложени движења што гарантира голема тензија и испотени раце додека се гледа.
  Многу ме интересира дали овде некој ќе се заинтересира да го прикаже во кино затоа што изобилува со неверојатни кадри. Веројатно ќе го емитуваат на каналот, ама финтата е ова да се гледа на големо платно.
   
  На Црноризец Храбар и travelch им се допаѓа ова.
 14. ^^GoRiLLaZ^^

  ^^GoRiLLaZ^^ Happiness...?

  Член од:
  25 јануари 2007
  Мислења:
  3.824
  Допаѓања:
  4.773
  [​IMG]

  Banged Up Abroad или напочеток се викала Locked Up Abroad, една од моите омилени серии од NAT GEO. Вистински стории за дрога , како се фатени... преживување во затворот, на колку години осудени и слично. Сето тоа сместено во 45 минути со одлично сценарио :aplauz:

  Во тек е новата сезона (12), уште 3 епизоди останаа до крајот.
   
  На Invader, travelch и Almeida им се допаѓа ова.
 15. Almeida

  Almeida гад

  Член од:
  15 февруари 2015
  Мислења:
  5.872
  Допаѓања:
  12.114
  Ја обожавам.
  Терминот малку ме нервира. Не знам зошто не може малку порано да иде.
  Инаку, извесни ситуации што сум ги видел ми створиле невидени главоболки при некои патувања во странство...не дека сум шверцал нешто, ама луѓе шо ни криви ни дужни наебале.
   
  На travelch му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: