National Geographic документарци

Член од
2 август 2011
Мислења
383
Поени од реакции
653
Ја обожавам.
Терминот малку ме нервира. Не знам зошто не може малку порано да иде.
Инаку, извесни ситуации што сум ги видел ми створиле невидени главоболки при некои патувања во странство...не дека сум шверцал нешто, ама луѓе шо ни криви ни дужни наебале.
И јас некако многу претпазлива (да не речам параноична) станав во патувањата откако почнав да го гледам серијалот.
Инаку некаква информација за продолжување на серијалот Марс дали има некој? Интересен серијал беше, но втората сезона имаше малку епизоди според мене.
 
Последно уредено:

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.740
Поени од реакции
7.992
Ја обожавам.
Терминот малку ме нервира. Не знам зошто не може малку порано да иде.
Инаку, извесни ситуации што сум ги видел ми створиле невидени главоболки при некои патувања во странство...не дека сум шверцал нешто, ама луѓе шо ни криви ни дужни наебале.
Епа така и прават, ќе помине некој со поголем... ќе фатат некој наместен.

Терминот не е проблем, јас ги имам сите со вграден српски / македонски превод што се емитувани на NAT GEO. Од 4-та сезона до 12-та. Првите 3 сезони мислам дека не се нивна продукција и затоа не ги емитуваат.
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Да бе не е проблем терминот, четврток во 23:00 ја даваат ако ме држи памет. Знае некој кога идат репризи на епизодиве за ова и air crash investigation?
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Епа така и прават, ќе помине некој со поголем... ќе фатат некој наместен.

Терминот не е проблем, јас ги имам сите со вграден српски / македонски превод што се емитувани на NAT GEO. Од 4-та сезона до 12-та. Првите 3 сезони мислам дека не се нивна продукција и затоа не ги емитуваат.
За некој што станува у 6 за работа наредниот ден малку е чкарт. Често ја заспивам.
Мислам дека многу луѓе ја гледаат пошо приказните се многу реални.
Постарите епизоди имаа пошаренолики приказни и имаше случаи во кои дури и дрога не е предмет на проблемот, како на пример: заробувања од пирати, екстремни левичарски групи од латинска Америка, идиотски исламски режими исл.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.365
Поени од реакции
28.139
@Almeida

Овој Џими Чин го пратам на Инстаграм често објавува фотки или видеа од искачување некоја планина, кое од кое му е да се препотиш коа ќе видиш кај се снима и се качуваат со други личности што не ги знам. Филмов не верувам у кино да го има ама на watchlist ми беше и мене. Најдов добар торент го симнав да го изгледам вечер.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
@Almeida

Овој Џими Чин го пратам на Инстаграм често објавува фотки или видеа од искачување некоја планина, кое од кое му е да се препотиш коа ќе видиш кај се снима и се качуваат со други личности што не ги знам. Филмов не верувам у кино да го има ама на watchlist ми беше и мене. Најдов добар торент го симнав да го изгледам вечер.
Сум помислил, ама мислам дека ќе си го уништам задоволството.
Можеби ЕХО фестивалот ќе го дава, ама тоа е тек на есен.
Jimmy Chin, Conrad Anker, Renan Ozturk...тоа е задолжително за следење. Неверојатни алпинисти и фотографи се. Затоа мислам дека филмов е естетски врвен.
Гледај го Meru, од истите луѓе е.

Banged up abroad моментално иде на NG.
@^^GoRiLLaZ^^ претпоставувам ова е од четвртокот реприза?
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.365
Поени од реакции
28.139
Сум помислил, ама мислам дека ќе си го уништам задоволството.
Можеби ЕХО фестивалот ќе го дава, ама тоа е тек на есен.
Jimmy Chin, Conrad Anker, Renan Ozturk...тоа е задолжително за следење. Неверојатни алпинисти и фотографи се. Затоа мислам дека филмов е естетски врвен.
Гледај го Meru, од истите луѓе е.

Banged up abroad моментално иде на NG.
@^^GoRiLLaZ^^ претпоставувам ова е од четвртокот реприза?
Да во право си, веројатно на ЕХО ќе го даваат ама не би издржал до тогаш да чекам. На листава би го додал и Ted Hesser, алпинист, фотограф на NG и живее во комбе. Доста интересни авантури има. Скоро го искачуваше Ел Капитан мислам.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Да во право си, веројатно на ЕХО ќе го даваат ама не би издржал до тогаш да чекам. На листава би го додал и Ted Hesser, алпинист, фотограф на NG и живее во комбе. Доста интересни авантури има. Скоро го искачуваше Ел Капитан мислам.
Ted Hesser, Cory Richards, Alex Strohl, Andy Bardon, Tim Kemple....па и постарите што сликаат див свет како Paul Nicklen, Pedro McBride...NG има еден дел у кој можам да кажам дека се незаменливи и ги обожавам.
Ама во последно време малку ме нервираат што во програмата вметнаа анти-севернокорејски документарци, кои ги вртат ко у времето на паторот шо се вртеа анти-сдс спотови, што само ја труе програмата. Исто ме нервира (и не само мене, по бројот на коментари), често постираат на официјалниот инстаграм профил - афирмативни постови за Саудиска Арабија, многу провидни, од типот како жените се забавуваат, возат и што све не праат (а реалноста е друга). Очигледно тоа ѓубрето им плаќа огромни пари за да објавуваат. За заливските затуцани земји има посебен NG Middle east во кој не ги емитуваат God, Cosmos, Banged up abroad и слични теми што може да индуцираат критичко размислување кај гледачот.

Инаку, филмот Free solo на 3-ти март во 20:55 ќе иде на каналот на нашиве кабелски, според рекламата.
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.740
Поени од реакции
7.992
Banged up abroad моментално иде на NG.
@^^GoRiLLaZ^^ претпоставувам ова е од четвртокот реприза?
Да недела иде реприза од 18:00 часот ама не таа што била од истата недела, туку од претходната недела. Денеска фактички ја даваа 7-та епизода (Jungle Crash), а сега во Четврток ќе биде 9-та епизода.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.365
Поени од реакции
28.139
Free Solo е must watch документарец. Не знам дали може да се спореди со Meru, ама Free Solo ме испоти и замисли х10. Приказната зошто, како, детството на Алекс, начинот на кој размислува, целта, предизвикот е предобро нешто и супер го прикажале во филмов. Кадрите приказна за себе, а за Алекс можам само да кажам дека нормални луѓе не го прават ова. Таква напнатост не сум осетил во документарец.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Алекс - ментална машина.
Заслужен оскар. Филмски е во духот на тој тип на продукција. Имам поприлично гледано, а и имам сопствена архива филмови од овој тип - документарци и можам да кажам дека е фантастично сработен. Посебно деловите каде што се таканаречените проблеми, каде што пот ти лие од рацете од напнатост.
Фин потег беше омажот кон Ули Штек, кој беше своевидна будалетина и загина така како што живееше.
Го снимив и ќе го прегледувам повеќе пати.
Многу ме интересираат реакциите од таа "качувачка" јавност кон самата етика и практично снимање на "обид за самоубиство"...кај нас барем има невидени ликови, тешки карактери шо немаат многу у живот напраено, ама затоа имаат јазици ко аждаи.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.061
Поени од реакции
14.960
Free Solo е must watch документарец. Не знам дали може да се спореди со Meru, ама Free Solo ме испоти и замисли х10. Приказната зошто, како, детството на Алекс, начинот на кој размислува, целта, предизвикот е предобро нешто и супер го прикажале во филмов. Кадрите приказна за себе, а за Алекс можам само да кажам дека нормални луѓе не го прават ова. Таква напнатост не сум осетил во документарец.
Чекај малку...вечерва е таа емисија(ја снимам на Макс тв...бидејќи ќерката гледа НБА). Кога и каде ја гледаше таа емисија?
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.365
Поени од реакции
28.139
Чекај малку...вечерва е таа емисија(ја снимам на Макс тв...бидејќи ќерката гледа НБА). Кога и каде ја гледаше таа емисија?
Вечер е тв премиера на nat geo, иначе го има по торенти.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.061
Поени од реакции
14.960
Mnogu zabegan onoj Aleks. Kako samo živee devojkata so nego....postojano pod stres
Bi sakal da grešam.....no onoj teško.ke.doceka starost
 

Kajgana Shop

На врв Bottom