Multi tools

Дискусија во форумот 'Хоби' започната од smole, 28 мај 2014.

 1. Agda Beata

  Agda Beata (A)

  Член од:
  12 февруари 2014
  Мислења:
  4.778
  Допаѓања:
  12.538
  Сакам и јас!
   
  На StormRage му/ѝ се допаѓа ова.
 2. EDCer

  EDCer No Kitty, this is my pot pie!

  Член од:
  19 ноември 2015
  Мислења:
  758
  Допаѓања:
  550
  Со арно да си го служиш, ова е многу добро, подобро лежи во раката од неговиот поголем брат.
   
  На StormRage му/ѝ се допаѓа ова.
 3. StormRage

  StormRage Веома Опасна Фигура

  Член од:
  9 јануари 2008
  Мислења:
  5.804
  Допаѓања:
  4.538
  Закон е
  плус има добар сет со него еден аголен штрафцигер со глави за менување... it's OP
   
 4. EDCer

  EDCer No Kitty, this is my pot pie!

  Член од:
  19 ноември 2015
  Мислења:
  758
  Допаѓања:
  550
 5. concrete

  concrete alte Esel

  Член од:
  22 март 2005
  Мислења:
  12.262
  Допаѓања:
  1.684
  колку пари толку музика...според сликиве (апаратот ти има добар микро зум) ова е некое герате направено од ефтин материјал, .ова ти е исти бичим челик ко на пример клуч кој оди со шмирглшајбна....
   
 6. boleramone

  boleramone

  Член од:
  31 мај 2015
  Мислења:
  49
  Допаѓања:
  47
  Не би рекол дека е ефтин. Ова не би требало да се случи на ваков мултитул. Имаше и некој друг на форумов што се пожали од летерманот, а гледав видеа со тестови што ги правеа за сечење на челични жици и се воодушевив, ама ова сега што го глеам ме разочарува.
   
  На EDCer му/ѝ се допаѓа ова.
 7. eMilanist

  eMilanist Ursus domesticus

  Член од:
  27 септември 2007
  Мислења:
  2.058
  Допаѓања:
  1.068
  @EDCer , стегни со салотејп и нема гајле:D:свиркам:....се зезам.

  Ледерманите имаат гаранција, ама па кај нес нема застапник:confused:.
   
  На EDCer му/ѝ се допаѓа ова.
 8. EDCer

  EDCer No Kitty, this is my pot pie!

  Член од:
  19 ноември 2015
  Мислења:
  758
  Допаѓања:
  550
  Има, Микеи, само што имам лошо искуство со нив, имам напишано одамна ( @boleramone изгледа јас сум бил со другите акаунти :D) типот ми вели ,,немаме ние тука такви машини та го поправиме тоа'' и му велам дека сакам само да го испратат до фабриката и да ми кажат колку поштарина ќе ме кошта, и пак со истиот одговор, како да му велам ,,еве, ти поправими го''. Торко. Сега незнам дали пак да прашам или да контактирам тука со еден член што работи во стреланата кај Камник.
  Инаку за Leatherman станува збор, не е кинеско ѓубре, и оваа клешта има поминтао многу повеќе отколку цел мој алат собран заедно.
   
 9. smole

  smole Ѕверотилук

  Член од:
  26 јануари 2007
  Мислења:
  1.586
  Допаѓања:
  224
  Пробај пак со Микеи, ако не пиши им директно мора да смислат некој начин.

  Мое лично мислење е дека Ледермен се помалку издржливи од Викторинокс.
   
 10. EDCer

  EDCer No Kitty, this is my pot pie!

  Член од:
  19 ноември 2015
  Мислења:
  758
  Допаѓања:
  550
  И јас исто мислам, не се до толку еластични, малку поцврсти и покрути се, на истите клешти напред врвовите на клештите беа квадратести, еднаш и таму ми пукнаа и ми се отцепи делче од околу 1мм и морав да ги стругам и да ги направам заоблени за да бидат поцврсти.
   
 11. bobac

  bobac

  Член од:
  21 март 2013
  Мислења:
  49
  Допаѓања:
  25
  Jas go imam sidekick i za amaterski raboti e sosem ok,da se razbereme nieden multitool nemoze da zameni klasicna motocangla.
   

  Прикачени податотеки:

  На EDCer му/ѝ се допаѓа ова.
 12. FURNADzIJA MKD

  FURNADzIJA MKD

  Член од:
  5 јануари 2010
  Мислења:
  171
  Допаѓања:
  105
  Eve po dolgo gledanje i baranje go zemav Mountaineer dobar e vaka samo nema krstac strafciger . Se mislev i za drugo slicno so krstac ali ja nemase turpijata. received_10209324487054801.jpeg
   
  На boleramone му/ѝ се допаѓа ова.
 13. EDCer

  EDCer No Kitty, this is my pot pie!

  Член од:
  19 ноември 2015
  Мислења:
  758
  Допаѓања:
  550
  Затоа ќе си земиш SwissTool, или пак Fieldmaster, скоро ист е со твојот само што тој нема пила за метал, има за дрво, но има крстач/филипс.
   
 14. boleramone

  boleramone

  Член од:
  31 мај 2015
  Мислења:
  49
  Допаѓања:
  47
  Според мене, си ја одбрал една од најдобрите комбинации на алатки за EDC. Инаку, порано имаше сличен модел кој наместо отварач за вино имаше крстач, ама веке не се произведува. А тоа не би рекол дека е турпија, тоа е пила за метал (бонсек) со еге (фино и грубо) и сече челик како луда. Како и да е, супер е, и со здравје да си го користиш :)
   
 15. FURNADzIJA MKD

  FURNADzIJA MKD

  Член од:
  5 јануари 2010
  Мислења:
  171
  Допаѓања:
  105
  Da se mislev za toa so krstacot ali nema za vino otvaranje , a jas sum po vinoto :) taka da ova bi mi koristelo povekje, a sporedbeno megju pilata za drvo i turpijava mislam deka pobrzo ova kje presece drvo nego taa pila, ova sece ko ludo. Kako za prvo vo mojata kolekcija e dobro i da si kupite podobri.
   

Сподели преку: