Multi tools

Дискусија во форумот 'Хоби' започната од smole, 28 мај 2014.

1. Agda Beata

Agda Beata (A)

Член од:
    12 февруари 2014
    Мислења:
    4.416
    Допаѓања:
    11.881
    Сакам и јас!

На StormRage му/ѝ се допаѓа ова.
  2. EDCer

EDCer Smekerce

Член од:
    19 ноември 2015
    Мислења:
    630
    Допаѓања:
    460
    Со арно да си го служиш, ова е многу добро, подобро лежи во раката од неговиот поголем брат.

На StormRage му/ѝ се допаѓа ова.
  3. StormRage

StormRage Веома Опасна Фигура

Член од:
    9 јануари 2008
    Мислења:
    5.804
    Допаѓања:
    4.538
    Закон е
    плус има добар сет со него еден аголен штрафцигер со глави за менување... it's OP

4. EDCer

EDCer Smekerce

Член од:
    19 ноември 2015
    Мислења:
    630
    Допаѓања:
    460
  5. concrete

concrete alte Esel

Член од:
    22 март 2005
    Мислења:
    12.262
    Допаѓања:
    1.683
    колку пари толку музика...според сликиве (апаратот ти има добар микро зум) ова е некое герате направено од ефтин материјал, .ова ти е исти бичим челик ко на пример клуч кој оди со шмирглшајбна....

6. boleramone

boleramone

Член од:
    31 мај 2015
    Мислења:
    48
    Допаѓања:
    46
    Не би рекол дека е ефтин. Ова не би требало да се случи на ваков мултитул. Имаше и некој друг на форумов што се пожали од летерманот, а гледав видеа со тестови што ги правеа за сечење на челични жици и се воодушевив, ама ова сега што го глеам ме разочарува.

На EDCer му/ѝ се допаѓа ова.
  7. eMilanist

eMilanist Ursus domesticus

Член од:
    27 септември 2007
    Мислења:
    1.998
    Допаѓања:
    958
    @EDCer , стегни со салотејп и нема гајле:D:свиркам:....се зезам.

Ледерманите имаат гаранција, ама па кај нес нема застапник:confused:.

8. EDCer

EDCer Smekerce

Член од:
    19 ноември 2015
    Мислења:
    630
    Допаѓања:
    460
    Има, Микеи, само што имам лошо искуство со нив, имам напишано одамна ( @boleramone изгледа јас сум бил со другите акаунти :D) типот ми вели ,,немаме ние тука такви машини та го поправиме тоа'' и му велам дека сакам само да го испратат до фабриката и да ми кажат колку поштарина ќе ме кошта, и пак со истиот одговор, како да му велам ,,еве, ти поправими го''. Торко. Сега незнам дали пак да прашам или да контактирам тука со еден член што работи во стреланата кај Камник.
    Инаку за Leatherman станува збор, не е кинеско ѓубре, и оваа клешта има поминтао многу повеќе отколку цел мој алат собран заедно.

9. smole

smole Ѕверотилук

Член од:
    26 јануари 2007
    Мислења:
    1.562
    Допаѓања:
    216
    Пробај пак со Микеи, ако не пиши им директно мора да смислат некој начин.

Мое лично мислење е дека Ледермен се помалку издржливи од Викторинокс.

10. EDCer

EDCer Smekerce

Член од:
    19 ноември 2015
    Мислења:
    630
    Допаѓања:
    460
    И јас исто мислам, не се до толку еластични, малку поцврсти и покрути се, на истите клешти напред врвовите на клештите беа квадратести, еднаш и таму ми пукнаа и ми се отцепи делче од околу 1мм и морав да ги стругам и да ги направам заоблени за да бидат поцврсти.

11. bobac

bobac

Член од:
    21 март 2013
    Мислења:
    47
    Допаѓања:
    22
    Jas go imam sidekick i za amaterski raboti e sosem ok,da se razbereme nieden multitool nemoze da zameni klasicna motocangla.

Прикачени податотеки:

12. FURNADzIJA MKD

FURNADzIJA MKD

Член од:
    5 јануари 2010
    Мислења:
    129
    Допаѓања:
    28
    Eve po dolgo gledanje i baranje go zemav Mountaineer dobar e vaka samo nema krstac strafciger . Se mislev i za drugo slicno so krstac ali ja nemase turpijata. received_10209324487054801.jpeg

На boleramone му/ѝ се допаѓа ова.
  13. EDCer

EDCer Smekerce

Член од:
    19 ноември 2015
    Мислења:
    630
    Допаѓања:
    460
    Затоа ќе си земиш SwissTool, или пак Fieldmaster, скоро ист е со твојот само што тој нема пила за метал, има за дрво, но има крстач/филипс.

14. boleramone

boleramone

Член од:
    31 мај 2015
    Мислења:
    48
    Допаѓања:
    46
    Според мене, си ја одбрал една од најдобрите комбинации на алатки за EDC. Инаку, порано имаше сличен модел кој наместо отварач за вино имаше крстач, ама веке не се произведува. А тоа не би рекол дека е турпија, тоа е пила за метал (бонсек) со еге (фино и грубо) и сече челик како луда. Како и да е, супер е, и со здравје да си го користиш :)

15. FURNADzIJA MKD

FURNADzIJA MKD

Член од:
    5 јануари 2010
    Мислења:
    129
    Допаѓања:
    28
    Da se mislev za toa so krstacot ali nema za vino otvaranje , a jas sum po vinoto :) taka da ova bi mi koristelo povekje, a sporedbeno megju pilata za drvo i turpijava mislam deka pobrzo ova kje presece drvo nego taa pila, ova sece ko ludo. Kako za prvo vo mojata kolekcija e dobro i da si kupite podobri.

Сподели преку: