Multi tools

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
sporedbeno megju pilata za drvo i turpijava mislam deka pobrzo ova kje presece drvo nego taa pila, ova sece ko ludo.
Многу си грешка, таа пила за метал неможе да се спореди со пилата за дрво за сечење дрво, подебела е, има поситни запци што брзо се полнат со сгруготина, странично има многу запци што ќе закачуваат на дрвото. Незнам што имаш користено, но таа мојата на 111mm на Hunter-от е многу ефикасна за големината, јас искрено размислував да дадам некој денар за едно од 130mm само заради големината на пилата, бидејќи тие (скоро) 2cm се огромна помош во сечењето.
 
Член од
31 мај 2015
Мислења
120
Поени од реакции
127
Истото го мислам за пилата. А од 130-ките јас се мислам да го земам Rangergrip 78, одличен нож за во природа. Плус тоа немам ниеден SAK од 130 мм во колекција, така да мислам дека следен е тој.
 
Член од
5 јануари 2010
Мислења
195
Поени од реакции
154
Многу си грешка, таа пила за метал неможе да се спореди со пилата за дрво за сечење дрво, подебела е, има поситни запци што брзо се полнат со сгруготина, странично има многу запци што ќе закачуваат на дрвото. Незнам што имаш користено, но таа мојата на 111mm на Hunter-от е многу ефикасна за големината, јас искрено размислував да дадам некој денар за едно од 130mm само заради големината на пилата, бидејќи тие (скоро) 2cm се огромна помош во сечењето.
Многу си грешка, таа пила за метал неможе да се спореди со пилата за дрво за сечење дрво, подебела е, има поситни запци што брзо се полнат со сгруготина, странично има многу запци што ќе закачуваат на дрвото. Незнам што имаш користено, но таа мојата на 111mm на Hunter-от е многу ефикасна за големината, јас искрено размислував да дадам некој денар за едно од 130mm само заради големината на пилата, бидејќи тие (скоро) 2cm се огромна помош во сечењето.
Drugarce ova mi e prvo pa kje vidam kako kje se pokaze inace okolu pilata i ovaa turpijata jas se mislev u prodavnica i odlucuvacki faktor ova da go zemem bese otvaracot za vino ne tolku pilata ili turpijata, toa so pila go nemase otvaracot. Ponatamu planiram da zemam nekoe pojako so klesti i drugi alatki pa kje vidime. Sea za sea e ok .
 
Член од
5 јануари 2010
Мислења
195
Поени од реакции
154
A be decki slabo temava zamrela malku aj sea vaka ja go rabotam nozevo mama mu ebav se i sesto pravam so nego a i se falam po lugje :LOL: pa mi se napravi krs prljavo puno vnatre so prljavstini e sea u momentov go zabrisav so krpce vlazno i go podmackav so masinsko ulje za masinka za sisanje. Kazete vie kako gi odrzavate da ne ima nekoe specijalno sredstvo za cistenje podmackuvanje i slicno!!!
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
A be decki slabo temava zamrela malku aj sea vaka ja go rabotam nozevo mama mu ebav se i sesto pravam so nego a i se falam po lugje :LOL: pa mi se napravi krs prljavo puno vnatre so prljavstini e sea u momentov go zabrisav so krpce vlazno i go podmackav so masinsko ulje za masinka za sisanje. Kazete vie kako gi odrzavate da ne ima nekoe specijalno sredstvo za cistenje podmackuvanje i slicno!!!
Барај нешто што нема да згусне со тек на време, незнам што ноже имаш, ако е некое поскапо, не е лошо да дадиш 200д. за Викторинокс уље, ако не ти се даваат толку пари за 3-5мл. уље, немораш, сепак како што кажав, незнам какво ноже имаш, според мене, не вреди да давам 200д. за уље што ќе подмачкува кинезарија што е поефтина од уљето, ниту пак обратно, не би подмачкувал релативно скап швајцарец со рандом уље од машинка за стрижење, освен ако ептен сум кнап и немам ништо друго. Ова е само мое мислење.
 
Член од
5 јануари 2010
Мислења
195
Поени од реакции
154
Барај нешто што нема да згусне со тек на време, незнам што ноже имаш, ако е некое поскапо, не е лошо да дадиш 200д. за Викторинокс уље, ако не ти се даваат толку пари за 3-5мл. уље, немораш, сепак како што кажав, незнам какво ноже имаш, според мене, не вреди да давам 200д. за уље што ќе подмачкува кинезарија што е поефтина од уљето, ниту пак обратно, не би подмачкувал релативно скап швајцарец со рандом уље од машинка за стрижење, освен ако ептен сум кнап и немам ништо друго. Ова е само мое мислење.
downloadfile-1.jpeg
Eve bate mountainer imam ako ima ulje za nego kje zemam neznaev deka postoi !
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Едно прашање дали некој има праќано Leatherman мултитул на поправка во фабрика ?
Имам јас Leatherman SuperTool оригинал не 200 или 300 кој е произведен 2000 година и на него имам еден куп дефекти првиот беше кочницата пукна на едно место и не држи дел од алатот потоа ножот се скрши и последно едниот од главните штрафови што ги држи клештите испадна (како и каде поима немам) и морав да импровизирам.
Ме занима дали некој има испробано да праќа алат на поправка според гаранцијата што ја нуди Leatherman ?

Американците ги праќаат и имаат добри резултати дури ако неможат да ги санитаар им праќаат нови исти алати назад,а ние во Македонија немаме генерален застапник барем така пишува на оригиналната страница.
Гаранцијата нивна трае 25 години така да уште неколку имам.

Поздрав
 
Последно уредено:

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Едно прашање дали некој има праќано Leatherman мултитул на поправка во фабрика ?
Имам јас Leatherman SuperTool оригинал не 200 или 300 кој е произведен 2000 година и на него имам еден куп дефекти првиот беше кочницата пукна на едно место и не држи дел од алатот потоа ножот се скрши и последно едниот од главните штрафови што ги држи клештите испадна (како и каде поима немам) и морав да импровизирам.
Ме занима дали некој има испробано да праќа алат на поправка според гаранцијата што ја нуди Leatherman ?

Американците ги праќаат и имаат добри резултати дури ако неможат да ги санитаар им праќаат нови исти алати назад,а ние во Македонија немаме генерален застапник барем така пишува на оригиналната страница.
Гаранцијата нивна трае 25 години така да уште неколку имам.

Поздрав
Иди во Микеи, види они што ќе ти кажат.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Иди во Микеи, види они што ќе ти кажат.
Шутрак беше типот што работи таму, го имам пишано тоа на темава, му реков дека се официјални дистрибутери за Ледрмен и дека можат да ја пратат до фабрика, типот ми вика ,,немаме таква машина тука да ја поправиме"...
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.547
Поени од реакции
2.117
Шутрак беше типот што работи таму, го имам пишано тоа на темава, му реков дека се официјални дистрибутери за Ледрмен и дека можат да ја пратат до фабрика, типот ми вика ,,немаме таква машина тука да ја поправиме"...
Пиши им мaил или јaви се вo техничкa пoддршкa и извести ги кaкo нивниoт дистрибутер не си јa врши рaбoтaтa. Ќе ти прaтaт нoв.

Sent from my LG-H830 using Tapatalk
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Проверив на официјалната страница на Leatherman и во Република Македонија немаат официјални застапници,а имаат во соседна Бугарија,Србија,Црна Гора,Грција односно секаде.

https://www.leatherman.com/on/demandware.store/Sites-Leatherman-USA-Site/default/Stores-Find

Нешто што прочитав на страницата е да се има доказ од каде е купено,а овој е земен пред некаде 15тина години во Америка ниту знам од која продавница ниту пак имам фискална односно доказ дека сум прв сопственик.

Најверојатно ќе си остане да стои во фиока за резервни делови.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Проверив на официјалната страница на Leatherman и во Република Македонија немаат официјални застапници,а имаат во соседна Бугарија,Србија,Црна Гора,Грција односно секаде.

https://www.leatherman.com/on/demandware.store/Sites-Leatherman-USA-Site/default/Stores-Find

Нешто што прочитав на страницата е да се има доказ од каде е купено,а овој е земен пред некаде 15тина години во Америка ниту знам од која продавница ниту пак имам фискална односно доказ дека сум прв сопственик.

Најверојатно ќе си остане да стои во фиока за резервни делови.
Мислам дека не бараат такви работи, на секој Ледемен има ознака која година и месец е произведен, башка на јутјуб колку што имам гледано видеа, не памтам некој да спомнал дека бараат фискални сметки и докази од каде е купен/а.
Исто и Бенчмејд имаат на нивната страна, еден куп ситници, ама самите не си ги почитуваат и следат, туку гледат како можат подобро да му помогнат на муштеријата, барај на јутјуб Leatherman warranty service и изгледај неколку видеа, ама во секој случај незнам колку ќе ти се исплати поштарина до америка.
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Колку и да е поштарината секако ќе излезе многу поефтино него нов Leatherman да купам но имам други кои можам да користам така да ова ќе остане за резерва или ќе се обидам сам да ги санирам некои од работите.

Првично прашав од радозналост не бидејќи морам да го поправам алатот.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Одамна имам (изгледа со некој друг профил) напишано дека ми се скрши Wingman-от и еве дури сега ми текна и се нафатив да ја орворам и да ја исчистам клештата, еве што сум и направил:
image.jpg
78D539C7-EB2B-419E-8CFB-840425B7A143.jpeg
Стрелката кажува каде лежи главата од клештата и каде е најголем притисокот кога се стиска со рацете за сечење или претиснување на некаков материјал. На 2 места се скршила... Сега ќе видам што ќе направам во врска со ова, и скршена пак си работи ОК, а може и да направам од едната рачка некој мултитул, како швакцарските. И ако може повеќе активност ма темава :).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom