Multi tools

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Тема за ножеви има, но за multi tools никаде не најдов.

Јас ги поседувам:

1. Mammut multi tool - Во ред е ама не ме прашувајте како и од кај ми е, не се ни сеќавам, одамна беше;

2. Victorinox Mariner aka Victorinox Helsman ножот е супер, другото не ми врши работа бидејќи не сум рибар и не плетам мрежи;

Имам ќејф на прав, мрсен мулти тул со полно ножеви, пили и останати додатоци за да си го носам со мене кога ќе идам по излети, планинарење и сл.

Ги разгледувам:

1.Leatherman Charge TTi - по прочитаното најопремениот Leatherman;
2.Leatherman Surge - највеќето го имаат овој модел и се презадоволни;
3.Swisstool Plus II - ми се чини сосема ок иако е околу 200ини евра;

Gerber-овите модели некако ми изгледаат повеќе позерски иако некаде читав дека американската армија гo користела Multi-Plier 600

Незнам кај нас што од ова може да се најде и по која цена, ако неможе да се најде/е прескапо би го купил од Солун.

Каков multi tool имате/сакате?

Кој од погоренаведените би го купиле вие/предложете некој друг кој можеби сум го превидел?
 
Последно уредено:

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Имам Leatherman 300 и од тоа малку што имам со него нешто направено си брка работа, односно сечивата му се коректни, додека малку ме нервира моторцанглата бидеќи нема повратна пружина..
Го купив од САД пред седум-осум години, за ако не се лажам околу 50тина евра на попуст.
 
Член од
30 октомври 2010
Мислења
221
Поени од реакции
127
Тема за ножеви има, но за multi tools никаде не најдов.

Јас ги поседувам:

1. Mammut multi tool - Во ред е ама не ме прашувајте како и од кај ми е, не се ни сеќавам, одамна беше;

2. Victorinox Mariner aka Victorinox Helsman ножот е супер, другото не ми врши работа бидејќи не сум рибар и не плетам мрежи;

Имам ќејф на прав, мрсен мулти тул со полно ножеви, пили и останати додатоци за да си го носам со мене кога ќе идам по излети, планинарење и сл.

Ги разгледувам:

1.Leatherman Charge TTi - по прочитаното најопремениот Leatherman;
2.Leatherman Surge - највеќето го имаат овој модел и се презадоволни;
3.Swisstool Plus II - ми се чини сосема ок иако е околу 200ини евра;

Gerber-овите модели некако ми изгледаат повеќе позерски иако некаде читав дека американската армија гo користела Multi-Plier 600

Незнам кај нас што од ова може да се најде и по која цена, ако неможе да се најде/е прескапо би го купил од Солун.

Каков multi tool имате/сакате?

Кој од погоренаведените би го купиле вие/предложете некој друг кој можеби сум го превидел?
Јас имам Leatherman Wave од 2002 година и презадоволен.Пријател зема Ganzo G301 од Aliexpress и многу добар е за парите.
 
Член од
5 февруари 2014
Мислења
138
Поени од реакции
60
Ја порано мислев да си порачам вакво имав од тие поени на телефон,имаше ноже со 11 функции мислев ама не го порачав иначе се многу убави.
 
Член од
21 март 2013
Мислења
64
Поени од реакции
45
Kaj gi ima ovie Victorinox kaj nas ili kaj ima po prodavnicive izbor na nekoj od brendiranive multitulovi ?
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Викторинокс има во близина на собранието. Leatherman е најефтино по нет да се купи, и да ги има по дуќаните ќе бидат скапи (кога ќе се израчува ддв, царина, транспорт и маржа за продавачот).
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Kaj gi ima ovie Victorinox kaj nas ili kaj ima po prodavnicive izbor na nekoj od brendiranive multitulovi ?
Ова е сајт на таа продавницата кај собрание, ако сакаш некој модел што го немаат нова набавка ќе имаат крај на јуни - почеток на јули а и супер цени даваат.

Јас сакав да го земам Swisstool Plus II и за него ми дадоа фантастична цена, но после повеќе разгледување решив дека повеќе ми се допаѓа WorkChamp и најверојатно него ќе го купам.

Swisstool е клешта со ножеви и други додатоци, а WorkChamp e нож со клешта и други додатоци. Клешта со додатоци би земал ако сум DIY-ер но за по природа сметам дека 111мм форматот ми е поприкладен (а и на него сум навикнат).

Ако може некој да ми појасни зашто "главните" ножеви на неколку Victorinox-и се назабени, а на повеќето "мазни" и во што е разликата? На мојот сегашен Victorinox Mariner ножот е назабен и е одличен па страв ми е дека мазниот нож на WorkChamp-от нема да биде толку добар.
 
Член од
30 октомври 2010
Мислења
221
Поени од реакции
127
Овој Swisstool Plus II многу ме бендисува.Ако го менувам Leatherman Wave-от, со вакво нешто ќе го сменам.
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Овој Swisstool Plus II многу ме бендисува.Ако го менувам Leatherman Wave-от, со вакво нешто ќе го сменам.
Супер е, само ако ти треба баш таква алатка, ако некогаш се решиш да го продаваш контактирај ме.

Денес кај Домнет ги нарачав:

1. WorkChamp;
2. Кожна футрола за WorkChamp;
3. Rescue Tool One Hand со кој доаѓа и најлонска футрола;

Луѓето ми дадоа одлични цени (да не испадне дека ги рекламирам но тоа е вистината), не ми побараа ни капар (многу фер) и рекоа дека ќе стигнат крај на Јуни / почеток на Јули. Штом ги земам ќе напишам по едно (макар кратко) review.

Во меѓувреме кој друг има/сака да купи некаков multitool нека пише на темава :)
 
Последно уредено:

4NHK0

Јас сум ти батка у суштина многу флексибилен шизик
Член од
9 април 2014
Мислења
1.153
Поени од реакции
846
Еве ги моите :)
SAM_0262.JPG
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
Викторинокс има во близина на собранието. Leatherman е најефтино по нет да се купи, и да ги има по дуќаните ќе бидат скапи (кога ќе се израчува ддв, царина, транспорт и маржа за продавачот).

Продавницата за Викторинокс зад Собрание колку што знам е затворена повеќе од две години. Пред 2 години го барав сопственикот за да купам некои ножеви, го пронајдов и купив од залихите што му останале. Ако повторно отворил, или отворил некој друг во меѓувреме тоа е друга работа. Инаку Викторинокс има во Стилос, ги има спроти споменикот на Мајка Тереза и во Рамстор Мол.
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Ne e zatvorena, raboti prodavnicata pozadi Sobranie. Kako knizara-fotokopirnica e.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom