Multi tools

Член од
8 јуни 2014
Мислења
133
Поени од реакции
127
Баш ми е ќејф за Victorinox-от, не се ни сомневав дека може да биде нешто поразлично од одличен.

Leatherman-от од каде го купи? Имаш ли фискална/фактура за него? Пишана гаранција?

Во МК мислам дека Микеи продаваат Leatherman, прашај ги нив за сервис, ако те одјебат пиши им директно на Leatherman што и како ти се случило, бидејќи они се маваат во гради дека им се профи квалитет сработите кои ги произведуваат би требало да ти вратат со препорака каде да идеш, или да им го пратиш по пошта за сервис во најблискиот сервисен центар/директно кај нив во фабрика (нагаѓам) или некоја трета опција да ти предложат...
Од ибеј ми е порачано,а фискални такви работи мислам дека нема потреба (кој ќе ти чува фискална после 20г. :)) бидејќи на самиот производ(на рачките) имаат напишано месец и година на производство.А за во Микеи ќе одам некогаш да прашам.А ако испадне да плаќам поштарини и разни глупости,поарно ќе ги направам шило или нешто ќе измислам...А ако нема во во близина (Балканот или Европа) сервис,не планирам да давам 10-15$ за поштарини...И уште царини ако ми испаднат...А 1000д.го купив...Го начекав со 1-2$ шипинг и го купив...
 
Член од
30 октомври 2010
Мислења
221
Поени од реакции
127
Благодарам.[DOUBLEPOST=1402676025][/DOUBLEPOST]Само што си дојдов од Калањево,планина Серта...Мојот Victorinox Hunter се покажа одлично сечејќи дрва,
б,мачкајќи путер од кикиритки,правење дупки во дрва со шилото и сл.Презадоволен од него од овие 2-3 дена употреба...А што се случи со мојот Leatherman Style PS? Од ништо...Значи возејќи се во џип се случило ова...
Прегледај го приврзокот 95148 Прегледај го приврзокот 95149 Се скрши ,,федерчето'' што ги отвара ножичките.Значи колку и да ги отвараш и затвараш (нормална употреба) НЕМА ШАНСИ да се скрши...Уште не ми се верува...Незнам како, но ете...Додека беше во моето Maxpedition Micro торбиче и се возело во џипот,се скршило...Незнам...Ништо не ми е јасно...Значи со сила некој да сака да го скрше,не би можел...А бидејќи јес сум зигурен дека никој не ми се чепкал,навистина ми е чудно...Незнам шт ода ви кажам...Го купив ново,пред околу половина година и еве што ме дочека...Leatherman...Со 25г. гаранција...Тоа е тоа...Ако можам да ги заменам со 2 работи од Leatherman Micra,ОК,или пак да го направам ноже или шило...Незнам што да правам сега за сега,а од вас барам помош ако може некој да ми каже (ако воопшто има) каде да најдам сервис на Leatherman да ми се поправи Multitool-от...
Пробај да исконтактираш со фабриката, односно со официјалната страна на Leatherman.Еден пријател имаше проблем пред неколку години со Wave,ги контактира ,го прати и му го вратија направен без да му земат пари.Ако исконтактирам со пријателот (пошто не е тука моментално во Авганистан е) ќе го прашам за постапката.
позз
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Вчера во Солун бев овде, цените се нешто повисоки од нашите (за Victorinox на пр.).

Го имаат Swiss Tool I на попуст и кошта 109 евра што мислам дека е сосема ок цена, не го земав бидејќи имам нарачано 2 111мм Victorinox-и од Домнет, а за таа цена можеби и требаше.

Ако некој се мисли за ваков мултитул и иде накај Солун еве му прилика :)
 

4NHK0

Јас сум ти батка у суштина многу флексибилен шизик
Член од
9 април 2014
Мислења
1.153
Поени од реакции
846
Ми стигна Leatherman Wingman само што сега некако ме мрзи да ставам слики и за напишам нешто во врска со клештата.И нормално новото EDC :)
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Ми стигна Leatherman Wingman само што сега некако ме мрзи да ставам слики и за напишам нешто во врска со клештата.И нормално новото EDC :)
Ne bidi mrza, pisi nekoj red :)
 

4NHK0

Јас сум ти батка у суштина многу флексибилен шизик
Член од
9 април 2014
Мислења
1.153
Поени од реакции
846
Ne bidi mrza, pisi nekoj red :)
Ајде ќе напишам ама не ставам слики,ме мрзи :P
Се на се не е баш тоа што го очекував.Значи имам 3 Leatherman производи и само микрата ме бендисува.Wingman-от се тешки клешти со нож(со запци-лошо) и ножички од надворешната страна.Ножето е со многу остар врв и запци што не се кознае колку лоши ама јас мразам запци на сечила.Ножичките се големи,цврсти,широки и не се лоши.Клештите се со федерче вградено кај што се споени двата дела,што прв пат во животот гледам такво нешто,лесно се стискаат,но сепак е доволно силно за да ги раздвои назад.Местото за сечење жици и сл. е направено како кај другите обични клешти и сечи со притискање,а не како ножички (и други мултитул клешти) со прекрстување и повеќе ме бендисува.Штрафциферите се добри,немам замерки за нив,отварачот за пакети не ми се верува дека ќе ми служе некогаш во животот.Исто како и отварачот за конзерви и пивски шишиња,но можеби ќе ми послужи засекот на него за оголување жици.Е сега стругалото...Најкатастрофалното што го имам видено.Запците се насочени на едната страна,и има само еден ,,пар''.Значи како стругаш, на пр. дрво,ти бега на едната страна.Другото грдотило е тоа што е многу кратко за толку агресивни и длабоки запци...Ме бендисува што се на се е многу солидно градена,цврста.Ајде друг пат слики :P[DOUBLEPOST=1405023019][/DOUBLEPOST] SAM_0582.JPG SAM_0576.JPG SAM_0575.JPG SAM_0579.JPG SAM_0577.JPG SAM_0578.JPG SAM_0581.JPG SAM_0580.JPG
 
Последно уредено:

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Od ebay go zema ili?
 

4NHK0

Јас сум ти батка у суштина многу флексибилен шизик
Член од
9 април 2014
Мислења
1.153
Поени од реакции
846

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Сега отворив ибеј немачкиот добри цени имаат на викториноксовиот свистул - 105 евра, само ако на царина те натераат да платиш царина и ддв ќе ти дојде ко да си го купил кај нас во продавница :S
 

4NHK0

Јас сум ти батка у суштина многу флексибилен шизик
Член од
9 април 2014
Мислења
1.153
Поени од реакции
846
Сега отворив ибеј немачкиот добри цени имаат на викториноксовиот свистул - 105 евра, само ако на царина те натераат да платиш царина и ддв ќе ти дојде ко да си го купил кај нас во продавница :S
Да те известам дека од кај нас од Домнет имаат на повеќето продукти намалена цена,вклучувајќи ги сите свис тул што можат да ги нарачат.
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Да те известам дека од кај нас од Домнет имаат на повеќето продукти намалена цена,вклучувајќи ги сите свис тул што можат да ги нарачат.
Знам нарачав кај нив 2 111мм Victorinox кои треба да стигнат деновиве, а цената за свистул што ја добив беше околу 9000 денари со нарачка.
 

4NHK0

Јас сум ти батка у суштина многу флексибилен шизик
Член од
9 април 2014
Мислења
1.153
Поени од реакции
846
Знам нарачав кај нив 2 111мм Victorinox кои треба да стигнат деновиве, а цената за свистул што ја добив беше околу 9000 денари со нарачка.
Како бре деновиве?Мене за 3 дена ми стигна,треба за 2 работни денови,а бидејќи го порачав во недела,ми стигна во вторник.А и како што знам не зимаат плус пари за нарачка,оди кај ножеви или едц има таму еден мислам напишано дека за нарачка не му земале ниту капар,ниту пак нешто поскапеле.Еве кај мене свис тул спирит Х 1,2 и 3 се 5950,а поголемите свис тул се 6250,зборувам без никакви додатоци освен футрола.
 
Последно уредено:

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Cekaat pratkata od svajcarija da dojde.

Kako kaj tebe se 5900? Na sajt gledas? Gi nemaat svistulovite na zaliha kolku sto znam.

Edit ja zborev za najskapiot model na svistul. 9000 e skoro
 
Последно уредено:

4NHK0

Јас сум ти батка у суштина многу флексибилен шизик
Член од
9 април 2014
Мислења
1.153
Поени од реакции
846
Cekaat pratkata od svajcarija da dojde.

Kako kaj tebe se 5900? Na sajt gledas? Gi nemaat svistulovite na zaliha kolku sto znam.

Edit ja zborev za najskapiot model na svistul. 9000 e skoro
Значи ти зборувам за домнет.Сега скоро треба нова роба са му стигне,за околу 20 дена.За во продавница не знам.
SwissTool Spirit III со кожна футрола
код: 3.0227.L
димензии(д х ш x в):105 x 35 x 16 mm
20 денови од нарачка
Цена: 5950,_ден. со ддв
А инаку не постои најскап МОДЕЛ,туку свистул со сите можни негови додатоци.
http://www.domnet.com.mk/victorinox/Artikli.asp?Id=854&Page=1
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Да, на тој со највеќе додатоци мислев.

Прво мислев да нарачам свистул ама се предомислив за 2 х 111мм.

Понатака сигурно ќе земам и свистул.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom