MTEL Македонија {моб. оператор}

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.050
Поени од реакции
1.306
Непотребно си ја трошите енергијата за вакви вести. Според мене единствен 3 оператор што би влегол е 4iG групацијата од Унгарија бидејќи неколку пати наназад имаат искажано интерес, тоа го имаше и по портали. Меѓутоа тоа нема да се случи затоа што како што кажав и претходно, инвестицискиот дел никој не би ризикувал. Единствените оператори кои би можеле со мала загуба да влезат во овој бизнис се Неотел и Телекабел бидејќи имаат инфраструктура. Но овие оператори се незаинтересирани за ваков тип услуга т.е да имаат мобилна мрежа. Така да народски кажано. гладна кокошка просо сонува.
 
Член од
9 јануари 2021
Мислења
782
Поени од реакции
816
Непотребно си ја трошите енергијата за вакви вести. Според мене единствен 3 оператор што би влегол е 4iG групацијата од Унгарија бидејќи неколку пати наназад имаат искажано интерес, тоа го имаше и по портали. Меѓутоа тоа нема да се случи затоа што како што кажав и претходно, инвестицискиот дел никој не би ризикувал. Единствените оператори кои би можеле со мала загуба да влезат во овој бизнис се Неотел и Телекабел бидејќи имаат инфраструктура. Но овие оператори се незаинтересирани за ваков тип услуга т.е да имаат мобилна мрежа. Така да народски кажано. гладна кокошка просо сонува.
Телекабел инвестираат претежно во оптичката инфраструктура и гледаат да имаат сеуште поголем број на луѓе кои што ќе ги користат нивните услуги. Работат безобврзувачки договор и според мене се најдобар македонски бренд во Македонија со 100% домашен капитал.
Неотел имаат 4G мрежа за нивниот преносен интернет, но тој е застапен претежно низ градовите во државата. За мобилен оператор нема шанси да се нафати, поради тоа што се огромни сумите и си имаат тие приливи од продавање на интернет на кабелските оператори.
Македонски Телеком е монопол, со А1 се договорени за цените и мува не ги лази. Претплатите во постпејд скоро исти им се, а исто и мрежата им е целосно иста само што си имаат сопствени предаватели.
 
Член од
24 октомври 2021
Мислења
952
Поени од реакции
605
Непотребно си ја трошите енергијата за вакви вести. Според мене единствен 3 оператор што би влегол е 4iG групацијата од Унгарија бидејќи неколку пати наназад имаат искажано интерес, тоа го имаше и по портали. Меѓутоа тоа нема да се случи затоа што како што кажав и претходно, инвестицискиот дел никој не би ризикувал. Единствените оператори кои би можеле со мала загуба да влезат во овој бизнис се Неотел и Телекабел бидејќи имаат инфраструктура. Но овие оператори се незаинтересирани за ваков тип услуга т.е да имаат мобилна мрежа. Така да народски кажано. гладна кокошка просо сонува.
i jas mislam deka tie vleguvaat
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.435
Поени од реакции
3.790
i jas mislam deka tie vleguvaat
Jas gledam deka poslednive 2 godini,samo kupuvaat udeli % del od operatori nikade ne pravele mreza se postavile,i samo kupuvaat postoecki operatori kako one i eagle vo albanija spoeni sega se nivni...odnosno e 1 operator... Isto i crnagora go kupija one
Kaj ste videle deka pravat mreza....?
 
Член од
14 мај 2023
Мислења
54
Поени од реакции
34
Abe se e politika, Orban ke dade na zaem edna milijarda a nasive 4iG ke go vnesat kako tret operator.
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.050
Поени од реакции
1.306
i jas mislam deka tie vleguvaat
повеќе од јасно е тоа, никој нема да ти даде толку пари без некој дополнителен интерес но да оставиме времето да покаже. Јас повеќе имав надеж за Мтел но некако тапкање во место. Сеуште нема понуда за интернет и пакетите се исти. Исто ме интересира до кај е евентуалното преземање на Лајка
 
Член од
24 октомври 2021
Мислења
952
Поени од реакции
605
stigna 4k i kaj nas

Screenshot_20240708_231943_Chrome.jpg
Автоматски споено мислење:

Jas gledam deka poslednive 2 godini,samo kupuvaat udeli % del od operatori nikade ne pravele mreza se postavile,i samo kupuvaat postoecki operatori kako one i eagle vo albanija spoeni sega se nivni...odnosno e 1 operator... Isto i crnagora go kupija one
Kaj ste videle deka pravat mreza....?
takvi bile uslovite na pazarot, kaj nas ima duopol, prostor za tret ima
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.435
Поени од реакции
3.790
повеќе од јасно е тоа, никој нема да ти даде толку пари без некој дополнителен интерес но да оставиме времето да покаже. Јас повеќе имав надеж за Мтел но некако тапкање во место. Сеуште нема понуда за интернет и пакетите се исти. Исто ме интересира до кај е евентуалното преземање на Лајка
Do nikade kolku so Neotel sto ke go kupuvaa...
A sega so najavata deka ke se pusti ponuda/ za 3ti Mno!
Inzijnering se i hakeri i ispadi i se vo dogovor na telekom i a1,ako ne se smesa drzavata kako i Aek kako regulator se ke odi samo +100ka za rodendenska ponuda potoa +100ka za novogodisna..i taka sekoja godina ++ .

Drzavata napravi rulet so toa sto dozvoli spojuvajneto na vip i one,(dogovor germanija-avstrija) i pocnaa problemite,trebase One da se prodade na drug pogolem igrac/konkurent...
Автоматски споено мислење:

stigna 4k i kaj nas

Прегледај го приврзокот 423020
Автоматски споено мислење:


takvi bile uslovite na pazarot, kaj nas ima duopol, prostor za tret ima
Duopol = monipol .!
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.233
Поени од реакции
7.750
4K paketot ke se naplaka od 1vi oktomvri, nov cenovnik izgleda ke pustat
Искористуваат да го наплаќаат зошто не е како HD сеуште стандардизиран поточно не е дојден до таа фаза да мора да се има задолжително иако веќе сите нова генерација телевизори, ресивери имаат хардвер и прерформанси за да може да репродуцираат 4К квалитет.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom