Moviespotting 2016

Колку филмови сметате дека може да изгледате во 2016?


  • Вкупно гласачи
    92

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.260
Поени од реакции
17.943
1. Sicario 6/10
2. All Abot Eve 9/10
3. Ted 2 6/10
4. The Chrismtas Shoes 7/10
5. The Martian 7/10
6. The Intern 6/10
7. Burnt 5/10
8. A Short Film About Love 4/10
9. Black Mass 4/10
10. Bridge of Spies 6/10
11. The Intouchables 9/10
12. Joy 6/10
13. Creed 9/10
14. Spectre 6/10
15. Spotlight 8/10
16. Brooklyn 9/10

Не е лошо за недела ипол гледање во јануариво, сега следуваат полабави месеци, ќе надополнувам, годинава морам да го завршам предизвикон.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
6.323
Поени од реакции
12.627
Член од
1 декември 2010
Мислења
1.284
Поени од реакции
2.778
1. The Lion King - 10
2. Welcome to the Dollhouse - 7
3. Bridge of Spies - 8
4. Life is Beautiful - 9
5. Jurassic World - 8
6. Up - 8
7. Harry Potter and the Philosopher’s Stone - 9
8. Harry Potter and the Chamber of Secrets - 8
9. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban - 8
10. Harry Potter and the Goblet of Fire - 9
11. Harry Potter and the Order of the Phoenix - 7
12. Harry Potter and the Half-Blood Prince - 9
13. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 - 8
14. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 - 9
15. The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe - 6.5
16. The Chronicles of Narnia: Prince Caspian - 8
17. The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader - 7
18. Prometheus - 7
19. A Short Film About Love - 5
20. Star Wars: Episode I – The Phantom Menace - 8
21. Star Wars: Episode II – Attack of the Clones - 8
22. Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith - 9
23. Star Wars: Episode IV - A New Hope - 8
24. Star Wars: Episode V – The Empire Strikes Back - 9
25. Star Wars: Episode VI – Return of the Jedi - 9

26. Spotlight - 8
27. Room - 8
28. Pulp Fiction - 10
29. Intouchables - 10
30. Sulivan's Travels - 8
31. The Revenant - 9
32. The Rebound - 6
33. Miracle on 34th Street (1947) - 9 Само што го изгледав, не знам од кај сум го закачил на watchlist, веројатно некој од тука го предложил, едно фала до него, многу добро филмче.

Инаку, 16 од 33 филмови ми се репрезирани, речиси пола.
 

Maryah.C

Be a bee
Член од
9 јуни 2006
Мислења
3.994
Поени од реакции
708
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.001
Поени од реакции
4.244
Јануари
Статус
: 29/300

1. Sabotage (2014) - 4
2. We're the Millers (2013) (R) - 7
3. Gone Girl (2014) (R) - 8
4. The Lobster (2015) - 9
5. 45 Years (2015) - 8
6. The Danish Girl (2015) - 7
7. Spotlight (2015) - 9
8. The Big Short (2015) - 8
9. All About Eve (1950) - 8
10. Steve Jobs (2015) - 8
11. Anomalisa (2015) - 7
12. The Diary of a Teenage Girl (2015) - 8
13. Room (2015) - 9
14. Reservoir Dogs (1992) - 8
15. Easy A (2010) (R) - 7
16. Knocked Up (2007) (R) - 8
17. A Short Film About Love (1988) - 9
18. Grave of the Fireflies (1988) - 9
19. Krigen aka A War (2015) - 7
20. The Revenant (2015) - 9
21. Theeb (2014) - 7
22. Trumbo (2015) - 8
23. Macbeth (2015) - 8
24. Regression (2015) - 3
25. By The Sea (2015) - 5
26. Burnt (2015) - 6
27. The Salvation (2014) - 7
28. The Believer (2001) - 6
29. Love the Coopers (2015) - 4
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
8.618
Поени од реакции
11.026
1. Star Wars: Episode I - The Phantom Menace - 7.5
2. Star Wars: Episode II - Attack of the Clones - 5
3. Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith - 8.5 (Не го сфаќам хејтот кон Хајден Кристенсен, со такви моронски дијалози, особено во вториот дел, извади максимум од улогата. Ништо полош од Семјуел Л. Џексон и Јуан МекГрегор)
4. Star Wars: Episode IV - A New Hope - 7
5. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back - 7
6. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi - 4
7. Star Wars: Episode VII - The Force Awakens - 8 (Стварно ме импресионираа оригиналноста и ретро детаљите, духот на серијалов и те како е жив и во последниот дел, па дури и после скоро 40 години. Ликов што го глуми Кајло Рен не баш, а и добро го склопиле генералниот тек на дејствието, ко за продужеток, исто како и кај приквелот)
8. The Martian - 8.5 (многу боље сф од ланскиот Интерстелар, без да навлагам во детали, дури и во најскептичната рецензија кога го споредуваш со Интерстелар, бар минимум е подобар со тоа што држеше вода приказната и не изгледаше смешно и неозбилно у поентата што сака да ја постигне)
 
Член од
27 јуни 2007
Мислења
2.157
Поени од реакции
506
21. The Revenant (2015) 10/10 (Одличен!!! Совршена глума, одлична камера, не толку лоша приказна...)
22. Brooklyn (2015) 8/10
23. The Kings of Summer (2013) 7/10
24. Sicario (2015) 5/10
25. Kingsman The Secret Service (2014) 4/10
26. James Dean (2001) 4/10
27. Smart People (2008) 4/10
28. Vacency (2007) 3/10
29. Some Guy Who Kills People (2011) 2/10
30. School of Life (2005) 1/10
31. Macbeth (2015) 10/10 (Шекспир одлично си ја завршил работата, ама исто и режисерот на филмов. За глумата на Michael Fassbender и Marion Cotillard немам зборови. Сепак не би го препорачал на луѓе кои го немаат прочитано делото, може да е малку конфузен и нејасен.)
32. The Intouchables (2011) (R) 9/10
33. Three Colors Blue (1993) 8/10
34. Gattaca (1997) (R) 7/10
35. The Village (2004) (R) 6/10
36. The Nanny Diaries (2007) (R) 5/10
37. Signs (2002) (R) 4/10
38. The Colony (2013) (R) 3/10
39. Pan (2015) 2/10 (Филмов е убиство на детето кое одбива да расте)
40. The Collector (2009) 1/10
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
3.858
Поени од реакции
12.215
Џ

Џонтра Волта

Гостин
1. The Hateful Eight (2015) - 9 edited - 10
2. Bridge of Spies (2015) - 8.5 edited - 7.5
3. 45 Years (2015) - 8 edited - 7
4. The Martian (2015) - 8
5. Interstellar (2014) - 8.5
6. Inception (2010) - 8


7. A short film about love (1988) - 6.5
8. A short film about killing (1988) - 5
9. Amores Perros (2000) - 7
10. 21 Grams (2003) - 7.5
11. Babel (2006) - 7
12. Biutiful (2010) - 6.5
13. Birdman (2014) - 6

14. 11:14 (2003) - 7
15. Sin City (2005) - 5
16. Death Proof (2007) - 7
17. Spotlight (2015) - 7
18. The Big Short (2015) - 6.5
19. Victoria (2015) - 10

20. Rebecca (1940) - 8
21. Suspicion (1941) - 7.5
22. Lifeboat (1944) - 6.5
23. Rope (1948) - 7
24. The Trouble With Harry (1955) - 5
25. To Catch A Thief (1955) - 7
26. Frenzy (1972) - 8
27. Blood Diamond (2006) - 9

28. Slumdog Millionaire (2008) - 6.5
29. Life Is Beautiful (1997) - 8.5
30. The Intouchables (2011) - 10

31. Driving Miss Daisy (1989) - 7.5
32. Rain Man (1988) - 9
33. Gone Baby Gone (2007) - 8.5
34. The Town (2010) - 8
35. Argo (2012) - 8
 

батеМаче

Човек
Член од
3 декември 2008
Мислења
285
Поени од реакции
229
Ова ми е прва година на moviespotting па ајде и јас да прам сефте :)
Избрав Easy Level - 100 филмови за 2016 зошто мислам дека го исполнувам секоја година ама за прв пат ќе ги запишувам филмовите што сум ги гледал па не сакам да се преценам иако сметам дека до 150 ќе стигнам.
Како би одело ова:
5 - Одличен
4 - Многу добар
3 - Добар
2 - Доволен
1 - Недоволен
R - за реприза

тие меѓу оценки толкувајте ги по свое

1. The Hunger Games: Mockingjay – Part 1 (2014) 3/5 R
2. Surviving Christmas (2004) 2.5/5
3. Allez, Eddy! (2012) 3/5
4. Point Break (1991) 3.5/5
5. Dolphin Tale 2 (2014) 2.5/5
6. Walk of Shame (2014) 3.5/5 R
7. Blast from the Past (1999) 3.5/5 R
8. Office Space (1999) 4/5
9. The Intern (2015) 3.5/5
10. Django Unchained (2012) 4.5/5 R
11. The Wedding Ringer (2015) 3.5/5 R
12. Fathers and Daughters (2015) 2.5/5
13. My Neighbor Totoro (1988) 4.5/5
14. Parker (2013) 1.5/5
15. World of Tomorrow (2015) 4/5
16. Spectre (2015) 3.5/5
17. Crimson Peak (2015) 3/5
18. What We Do in the Shadows (2014) 4/5
19. Joy (2015) 4/5
20. My Life So Far (1999) 3/5
21. Cobain: Montage of Heck (2015) 3.5/5
22. City Slickers (1991) 2.5/5 R
 
Последно уредено:

Big Bull

ОК
Член од
23 август 2008
Мислења
556
Поени од реакции
391
1. The Intern (2015) - 4
2. Sicario (2015) - 3
3. The Boy Next Door (2015) - 2
4. The 33 (2015) - 4
5. The Walk (2015) -
----------------------------------------------------
6. Wild Things: Diamonds in the Rough (2005) - ½
7. Love (2015) - 1
8. Man Up (2015) - 2½
9. Knight of Cups (2015) - 2½
10. Ant-Man (2015) - 4½
----------------------------------------------------
11. Diablo (2016) - 3
12. Experimenter (2015) - 1
13. Shaolin (2011) - 3½
14. Solace (2015) -
15. Goosebumps (2015) -
----------------------------------------------------
16. Me and Earl and the Dying Girl (2015) - 5
17. 10 Rules for Sleeping Around (2013) - 1½
18. Spectre (2015) - 3
19. Moonwalkers (2015) - 2½
20. Spy Time (2015) - 2
----------------------------------------------------
21. A Perfect Day (2015) -
22. The Condemned 2 (2015) - 3
23. Last Cab to Darwin (2015) -
24. Larry Crowne (2011) -
25. Mr. Nobody (2009) -
----------------------------------------------------
26. The Fast and the Furious (2001) - 2
27. 2 Fast 2 Furious (2003) - 2
28. The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006) -
29. Legend (2015) - 3
30. The Pursuit of Happyness (2006) - 5
----------------------------------------------------
31. The Intouchables (2011) -
32. Regression (2015) - 2
33. Jarhead 3: The Siege (2016) -
34. Steve Jobs (2015) - 3
35. The Night Before (2015) -
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
17.688
Поени од реакции
27.897
January 39/150

1. Star Wars: The Force Awakens (2015) - ★★★★
2. Straight Outta Compton (2015) - ★★★½
3. The Martian (2015) - ★★★
4. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004) (R) - ★★½
5. Harry Potter and the Goblet of Fire (2005) (R) - ★★★★
6. Burnt (2015) - ★★½
-
7. Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007) (R) - ★★★
8. Knight of Cups (2015) - ★★★★
9. 45 Years (2015) - ★★★½
10. Goosebumps (2015) - ★½
11. Sherlock: The Abominable Bride (2015) - ★★★
12. Harry Potter and the Half Blood Prince (2009) (R) - ★★★★
-
13. Dancer in the Dark (2000) (R) - ★★★★½
14. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 (2010) (R) - ★★★
15. A Short Film About Love (1988) - ★★
16. Spotlight (2015) - ★★★★★
17. Black Mass (2015) - ★★½
18. Sinister 2 (2015) - ★½
-
19. The Man Who Fell to Earth (1976) (R) - ★★★★
20. Solace (2015) - ★★
21. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 (2011) (R) - ★★★★★
22. Spotlight (2015) (R) - ★★★★★
23. The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (2001) (R) - ★★★★★
24. Bridge of Spies (2015) - ★★★½
25. Spectre (2015) - ★★
-
26. Freeheld (2015) - ★
27. The Prophet (2014) - ★★★½
28. Our Brand is Crisis (2015) - ★★★★
29. Macbeth (2015) - ★★★★
30. By the Sea (2015) - ★★★½
31. Martyrs (2015) - ★★
-
32. Truth (2015) - ★★★★
33. Regression (2015) - ★★½
34. The Program (2015) - ★★★
35. The Benefactor (2015) - ★★
36. Anyone Can Quantum (2015) (short) - ★★★
37. The 33 (2015) - ★★★
38. The Intouchables (2011) - ★★★★½
39. Harbinger Down (2015) - ★

February:

40. Trumbo (2015) - ★★★★
41. Steve Jobs (2015) - ★★★★
42. The Good Dinosaur (2015) - ★★★½
43. Secret in Their Eyes (2015) - ★★½
44. Submarino (2009) - ★★★★
 
На врв Bottom