MoneyBookers (официјална тема)

Член од
12 септември 2008
Мислења
746
Поени од реакции
533
На друг некој да не му стигнаа парите на картичка ?
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.819
Поени од реакции
10.967
И јас имав на 10-ти повлечено, денеска гледам ми стигнале.
 

ToxicNilex

копук
Член од
16 јуни 2012
Мислења
22
Поени од реакции
6
Јас од скрилл парите ги префрлив на трансакциона на 31 октомври, денес е 13 ноември и сеуште ги немаат испратено парите, трансакцијата е процесирана и се остало само парите не се легнати на сметка ги нема ни во неопределени (ги пратив на стопанска банка ако некој го интересира) исто така му испратив неколку тикети и ми немаат вратено на ниеден од нив -_- .
Да не знае некој шо е финтава?
 
Член од
13 септември 2009
Мислења
79
Поени од реакции
33
Задоцнуваат при исплатата ќе стигнат
 

ToxicNilex

копук
Член од
16 јуни 2012
Мислења
22
Поени од реакции
6
19.11 сеуште нема ни одговор ниту пак парите се стигнати, искрено не верувам дека воопшто ќе бидат испратени.
 
Член од
6 мај 2014
Мислења
647
Поени од реакции
1.184
19.11 сеуште нема ни одговор ниту пак парите се стигнати, искрено не верувам дека воопшто ќе бидат испратени.
Стопанска банка АД Скопје ги прекина upload трансакциите со Skrill, не би ме изненадило да не функционираат и во другиот правец. Оди во банката и прашај. Инаку, никому не му се изгубиле пари на Skrill, така да не кревај паника за џабе.
 
Член од
24 ноември 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Преку Skrill има голема провизија. При повлекување, Skrill зема некои $3.7(не ми текнува колку точно, но отрпилика толку), но во банка на мојата сметкаа стигнаа "многу" помалку пари од она што повлеков.
Конкретно за 2 повлекувања:
1. $90 од Skrill, во банка ми стигнаа $70 (минус $20)
2. $500 од Skrill, во банка ми стигнаа $445 (минус $55)

На Skrill валутата ми е долар, и во Тутунска девизната ми е во долари.
Од Srill праќаат $90 во Тутунска ми стигнаат $70. Тие $20 највероватно ги зема некоја посредничка банка.
Дали им се има случено нешто слично и на други и има ли начин да се избегнат овие давачки?
Исто и гуглав по нет, но никако да најдам ценовник на овие посреднички банки, ниту пак кои се тие посреднички банки што ги лапаат овие пари/давачки.
Замисли само, само што ке пројдат парите низ некое место, ти земаат $55 на $500.

Дали има начин да се избегнат/намалат овие давачки? Друга варијанда е со парите од Skrill да купувам од интернет, но можеби и таму ке има скриени 'fees' и неможе сите пари да ги потрошиш на нет.
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
746
Поени од реакции
533
Преку Skrill има голема провизија. При повлекување, Skrill зема некои $3.7(не ми текнува колку точно, но отрпилика толку), но во банка на мојата сметкаа стигнаа "многу" помалку пари од она што повлеков.
Конкретно за 2 повлекувања:
1. $90 од Skrill, во банка ми стигнаа $70 (минус $20)
2. $500 од Skrill, во банка ми стигнаа $445 (минус $55)

На Skrill валутата ми е долар, и во Тутунска девизната ми е во долари.
Од Srill праќаат $90 во Тутунска ми стигнаат $70. Тие $20 највероватно ги зема некоја посредничка банка.
Дали им се има случено нешто слично и на други и има ли начин да се избегнат овие давачки?
Исто и гуглав по нет, но никако да најдам ценовник на овие посреднички банки, ниту пак кои се тие посреднички банки што ги лапаат овие пари/давачки.
Замисли само, само што ке пројдат парите низ некое место, ти земаат $55 на $500.

Дали има начин да се избегнат/намалат овие давачки? Друга варијанда е со парите од Skrill да купувам од интернет, но можеби и таму ке има скриени 'fees' и неможе сите пари да ги потрошиш на нет.
Истово го кажав и јас неколку страни поназад. И на тутунска и на уни банка пробав , исто беше. Некој ми спомна да сум пробал преку друга банка која што била коресподент со скрил или така нешто, ама не сум повлекувал така одтогаш така да незнам. Не повлекувај на банк трансфер така, да побрзо е ама ако повлечиш на картичка ќе ти стигнат точно толку колку што си повлекол.
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
Имам вишок пари на Moneybookers, околу 10 000 евра.

Ако некој сака да прави размена за кеш, нека ме контактира на ПП, само да не биде за суми помали од 500 евра.
Пиши ми пп, јас не можам на тебе пошто имаш забрането...
 
Член од
20 декември 2009
Мислења
445
Поени од реакции
341
Здраво,
Ако може 1-2 информации во врска со Скрил. Имено на план сум да почнам да го користам сервисот за повлекување пари од Одеск.
Отворив акаунт се тоа, и ја внесов мојата девизна сметка од Уни Банка што беше прифатено од Скрил. Немам верификувано дебитна или Visa картичка, идентитет или адреса. Прашањето ми е, дали може сега да повлечам пари на мојата девизна сметка од Скрил без да верификувам било што? Ако добро сфатив спред нивното објаснување до 1000 долари лимит не мора да се верификува или сум грешка?
Исто, ме интересира колку наплаќаат провизија. Дали некој имал искуство со повлекување пари последниот месец затоа што има доста негативни коментари дека каснат доста, затвораат акаунти и наплаќаат по 20 евра/долари провизија (плус онаа од 2.95 стандардната што им пишува на веб сајтот)? Па да знам ако некој вадел скоро во МКД преку Скрил и како поминала постапката.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Здраво,
Ако може 1-2 информации во врска со Скрил. Имено на план сум да почнам да го користам сервисот за повлекување пари од Одеск.
Отворив акаунт се тоа, и ја внесов мојата девизна сметка од Уни Банка што беше прифатено од Скрил. Немам верификувано дебитна или Visa картичка, идентитет или адреса. Прашањето ми е, дали може сега да повлечам пари на мојата девизна сметка од Скрил без да верификувам било што? Ако добро сфатив спред нивното објаснување до 1000 долари лимит не мора да се верификува или сум грешка?
Исто, ме интересира колку наплаќаат провизија. Дали некој имал искуство со повлекување пари последниот месец затоа што има доста негативни коментари дека каснат доста, затвораат акаунти и наплаќаат по 20 евра/долари провизија (плус онаа од 2.95 стандардната што им пишува на веб сајтот)? Па да знам ако некој вадел скоро во МКД преку Скрил и како поминала постапката.
Мислам дека таа верификација за до илјада евра се однесува на праќање лична карта или пасош а инаку картицата мора да ја верификуваш за да влечеш барме така мислам). А зошто ти е проблем да потрошиш 2-3 евра за верификација? Иначе за повлекување тоа помина пошто повлеков пред 20 дена и стигнаа за точно 5 и пол дена парите. Од понеделник пуштени стигнаа во петок поручек. Не ги повлеков на транскациска туку на картица виза електрон. Нема никаква провизија освен стандардната.
p.s. некако ми звучиш како да сакаш да го користиш сервисов за некои префрлања пари а не од заработнеото на одеск. Ако е така те молам немој да го правиш тоа пошто има поштени луѓе во земјава како мене што заработуваат преку фрилансинг и може да не зезнеш :)
 
Член од
20 декември 2009
Мислења
445
Поени од реакции
341
Не бе друже немам досега работено со Скрил , прв пат ќе префрлам пари затоа ми е, да се осугурам дека се ОК со сервисот. Најмногу постирав овде затоа што во последно време најдов само негативни критики и препораки за Скрил (види овде) па ме интересира искуство од некој што има искуство со сервисот во наши македонски услови.
 
Член од
1 јули 2006
Мислења
853
Поени од реакции
84
Your balance cannot be used for this transaction because you have funded your account with a payment method not supported for online gambling.

Знае некој како да ги направам да бидат supported for online gambling? :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom