Money heist / La casa de papel

Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.471
Поени од реакции
5.474
Mozebi najdobar komentar vo cela tema. Vlakno vo jajce se bara. Mnogu kultni serii imat nekakvi propusti/nerealni sceni. Serijava ima minimum dupki, se dvizeshe i prodolzhuva da se dvizhi vo odlicna nasoka, ima materijal da se razviva i use 200sezoni da snimat. Od Netflix ne se sekirat dali ke im padne gledanosta posle 5ta sezona ili ne a vas vi e gajle. Neka tera i na koj mu e cool neka gleda, koj ne close posle dve epizodi i gotovo.
Мене лично ми е гајле дали ќе падне гледаноста на 5 сезона бидејки првите 4 се одлични. Ако сега почнат и ја расипат 5 сезона тогаш нити јас нема да уживам во таа сезона. Со тоа и ќе престанам да ја гледам серијата нели ? „јас“ и „ти“ и ја правиме гледаноста. Ако серијата се разводни и уништи, 1 задоволство помалце за мене.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.145
Поени од реакции
16.658
Знам дека има тука некои кои горе долу разбираат Шпански,морав да го ставам тука видеото :pos:морав да го стопирам на секое за зборчињата да ги прочитам хахах Најјаката сцена во првиот дел од првите две сезони убедливо со Палермо кога се расправаа во 3 сатот сабајле, и кога се појави Професорот по пижами со папучи стресен до немај каде, ги избрка да спијат оти имаат вежба и треба да се одморени :icon_lol: за после 30 секунди на Токио да му се сврти во главата дека треба да е таа лидер на грабежот и да му влези со се врата во собата и да му рецитира поезија од Рамон Хименез :ROFLMAO:
Не го оставија рает чоекот да си заврши работа
Јако ги поврзаа тие две сцени, од првата и четвртава сезона.
 
Последно уредено:
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.151
Поени од реакции
35.237
Интересна приказна. Првите две сезони ми се свиѓаа повеќе, се држеа до планот, знаеа како ќе постапи полицијата и си ги играа.
Последниве две, Нетфликс пропагандата пуштена на најјако. Повеќе беше битно да се промовираат педерите, лезбејките и травеститите него ли самиот план. Од старт не знаеа кај тераат. Два пати исто, и Берлин и Палермо се вртат против групата, Токио два пати крева бунтови, цело време нешто не и е погодено. Најодвратен лик.
Хелсинки, Србин воен криминалец, одеднаш станува меченце, се ебе со лик што прв пат го гледа и после плаче во соба кај Наироби. Жити се...
Цело време време се идеше на тоа дека мажите се пиченца, педерчиња, лигуши, а демек жениве еве ние кои сме, најјаки, се трпиме, се преживуваме. Не ме јеби. Ми се повраќа од ова веќе.
Само во последните две епизоди го видовме правиот Професор.
Токио од најголема мизерија, уличарка и клошарка, преку ноќ станува експерт за торакална хирургија. Дај жити се кај да го завршам тој курс нека кажат.
И за иронијата да биде уште поголема, ставаат жена да глуми травестит...ако сте толку горди, што не ставевте некоја Кејтлин Џенер фаца да глуми, нели кул е да си травеситит. Него знаат дека ако стаат некоја сивоња со адамово јаболко колку тупаницава, никој нема да сака да го гледа тоа, па мораат вака.

Како и да е, ја изгледав, и ќе ја гледам и наредна сезона само за да видам како ќе заврши, а не дека сум воодушевен нешто многу.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.145
Поени од реакции
16.658
Интересна приказна. Првите две сезони ми се свиѓаа повеќе, се држеа до планот, знаеа како ќе постапи полицијата и си ги играа.
Последниве две, Нетфликс пропагандата пуштена на најјако. Повеќе беше битно да се промовираат педерите, лезбејките и травеститите него ли самиот план. Од старт не знаеа кај тераат. Два пати исто, и Берлин и Палермо се вртат против групата, Токио два пати крева бунтови, цело време нешто не и е погодено. Најодвратен лик.
Хелсинки, Србин воен криминалец, одеднаш станува меченце, се ебе со лик што прв пат го гледа и после плаче во соба кај Наироби. Жити се...
Цело време време се идеше на тоа дека мажите се пиченца, педерчиња, лигуши, а демек жениве еве ние кои сме, најјаки, се трпиме, се преживуваме. Не ме јеби. Ми се повраќа од ова веќе.
Само во последните две епизоди го видовме правиот Професор.
Токио од најголема мизерија, уличарка и клошарка, преку ноќ станува експерт за торакална хирургија. Дај жити се кај да го завршам тој курс нека кажат.
И за иронијата да биде уште поголема, ставаат жена да глуми травестит...ако сте толку горди, што не ставевте некоја Кејтлин Џенер фаца да глуми, нели кул е да си травеситит. Него знаат дека ако стаат некоја сивоња со адамово јаболко колку тупаницава, никој нема да сака да го гледа тоа, па мораат вака.

Како и да е, ја изгледав, и ќе ја гледам и наредна сезона само за да видам како ќе заврши, а не дека сум воодушевен нешто многу.
Не ме заебавај дека жените се претставени во филмот демек посилни, ги мочаат од сезона во сезона, освен Наироби сите женски ликови се понижени во серијата, сите. Наироби тргна да биди лидер и лидерството и траеше 7 минути,Токио исто тргна да биди командант се испосра на велико.

Наредна сезона очекувам тој матријарх да го споревдат со Лисбоа лидер на бандата во банката а Алисија да биди главна од другата страна.

Дека ги спомна Хелсинки и Професорот, баш интересно имаат машките актери еволуирано, емоциите некогаш преовладуваат јбг.
И мене ми фали стариот профе, сконцентриран на грабежот, повлечен, принципиелен, ама не секогаш плановите излегуваат како што имаме замислено, во случајот негов се заљубува во инспекторката, никогаш не се имал најдено во таква ситуација и не само што не знае како да се понаша во врската туку и емоциите го совладаа, и тоа претставува голем проблем за планот со грабежот да испадни како што треба, затоа и ја пикна в банка мислам, сам подобро се снаоѓа.
За другото се сложвам се шо напиша.
 
Член од
13 јуни 2014
Мислења
114
Поени од реакции
55
И јас како и сите ги гледам тие негативности ама просто си ја гледам приказната и готово...зошто? Ако почнам прва нереална ситуација влегуваат во 2 те најголеми државни институции а обезбедување како да чуват супермаркет...Кај мене на работа у обичен гејминг центар или шо го викате интернет кафе има повеќе камери и повеќе луѓе отколку таму ама просто ги затварам очите и уживам у дејствието.
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Тежок хејт и удираме на серијава. Среќа прајмот на Призон Брејк беше пред 10-15 години, иначе ќе го јадеше поштено во денешно време.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.145
Поени од реакции
16.658
Јас не се сеќавам да не се хејтало некоја серија тука на форумот, штом ГОТ се хејташе за оваа шо остана.
Цела среќа па ги заболе шо ќе кажат критичарите од кајгана со изгледани 10 серии и нула познавање :)
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.145
Поени од реакции
16.658
Една од подобрите сцени од оваа сезона кога ја извадија Лисбоа од карпата, целиот план, целиот процес беше маестрално изведен ама мене ми остави впечаток оваа сцена. Неколку моменти пред да излези Сиера и правеше психички замки за да оваа почни да зборува, интересно е шо и постави прашање дали некогаш професорот има направено нешто за неа, или секогаш има секундарна улога во неговиот живот, неколку часа подоцна се случува ова --->>

Сиера на апаратима:D

 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.125
Поени од реакции
20.990
Овој Гандија ко да се ебеле терминатор и рамбо па него да го родиле, така се обидоа да го претстават али ... го беси хелсинки, богота и токио доаѓаат, спуштаат оружје, ги има сите на тапет невооружени и типов асполутно никаде го нема а iq-to за вакви ситуации требаше да му биде 10000 според cv-to кое му го дале у серијата. Идеална прилика за decoy што уствари и беше логично а и очекувано бидејќи го остави хелсинки да виси и не го уби, а можеше.

Подоцна фатен у crossfire, од две страни трошат цел арсенал оружје на него, џабе, влако на глава не му фали.
Наироби боље да умреше од снајперот, вака го доби едно од најлошите умирања на тв екраните во една од понелогичните сцени на истите, и тоа што договорија и како договорија и зашо договорија е бонус, понеинтелиген договор амин, ај ке излезам со неа и ке се глеаме па ке си киднам :)))))). И пак гандија, опколен од цела екипа, сите на нишан го држат, ја убива, прелесна мета е барем за еден од овие да го има исциљано у глава и да му истури мозок ама нееее, точно нула куршуми и тука го повредија, све у панцир, од 10 души еј , али битно на тераса коа беа снајперот од прва папау од 300 метри.....

И сеа баталете ми муабет абе серија е мора така нереално сеа јебига, да, све е тоа ок, ама у овие 2 ситуации они отидуа у фул ретард моуд, смешно накај трагично беше ова. Добра е серијава ама овие срања не треба да си ги допуштат, невозможно беше овој гандија у двеве ситуации да не добие барем еден куршум што фатално би го повредил, можеле ова боље да го изведат има милион примери каде некој у one man show ситуација рине и тоа е све добро изрежирано.

v for vendeta за екстра сиромашни али нека ја, ок е за тепање време, у никој случај за серија со култен статус.
Да, 2те сцени со пукањето со Гандија беа доста нереални. Малку е веројатно дека во таква ситуација некој би спасил жива глава, без разлика што е обезбедување на гувернер на банка и искусен воин.
Ама, што побогу е проблем со договорот што го склучија за Гандија да ја пушти Најроби? Буквално тоа им беше единствена опција, да го пуштат во тој момент (па после ако можат ќе го фатат), знаејќи дека приоритет им беше Најроби да остане жива. Тоа што после ја уби, беше неочекувано и непредвидено. Нормално дека постоеше опција дека може да ги изигра и да ја убие, ама ако не се договореа со него, тогаш со сигурност ќе ја убиеше.

Сцените со Гандија кога куршум не го фаќа се пичкин дим во споредба со сцената кога Токио со моторот си се врати во фабриката поминувајќи покрај 100 специјалци :D :D

И не, тие работи не го менуваат фактот дека серијата е одлична.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.145
Поени од реакции
16.658
Сите зборувате за сцените со Токио и операцијата а никој не спомнува дека неколку минути пред операцијата Токио се дамлоса од алкохол оти Рио ја откачи, и така отруена од алкохол, бледа како дух испали ракета во тенковите и после тоа се нафати да ја оперира Наироби :ROFLMAO:
Бај д веј да ги тргниме сите фејлови настрана, колку и да ме нервира Токио на моменти, си гази во одредени сцени, на пример тука
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.145
Поени од реакции
16.658
Епа тоа ме нервира мене, какви филмови во холивуд имале нереални сцени, во секоја серија ќе најдиш нешто шо не се поклопува со логиката, проблемот е шо во серијата се бара влакно во јајцето а факт е дека е мастерпис, број 1 е веќе неколку недели на Нетфликс по гледаност.
Мене ми остави многу добар впечаток сееијата, прв пат после ГОТ да застанам во еден здив цела сезона да ја изгледам, и не само јас, резултатите покажуваат дека скоро секој гледач така ја изгледал серијава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom