Microsoft го купи Skype!

Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Кога тие ја ограничија DirectX 11 да не може да се инсталира ако не е Windows7, за да може gamer-ите да се префрлат на срањето наречено Windows 7, тогаш не очекувај Skype
Malku oftopik.
DX 10 и 11 работат на Виста и на 7. На XP теоретски не беше можно да се пушти DX10. Во виста имаше огромни измени во графичкиот подсистем. DX10 беше правен користејќи ги тие нови измени.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Како бе уште не ви го изедоа вируси XP? :)
Шала на страна без оф топик држете се до темата. Исто мислам дека се појавија премногу шпекулации треба да се почека тоа што се знае барем по тоа што прочитав е дека ќе си остане поддршката за сите платформи што е логично во спротивно ќе имаат загуба на корисници и помалку профит.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Едно е сигурно нема да биде полошо :).
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.461
Поени од реакции
28.734
Едино сигурно е што се што не е Мајкрософт нема да има Скајп. Па очекувам за некоја недела да ги купат Мајкрософт линукс и андроид... :tapp:
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
^^
Од каде е тоа сигурно?? Дајте не нагаѓајте безврска.

"The company has pledged to continue supporting and developing Skype clients on non-Microsoft platforms as well." http://0.mk/6904
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
Ја искрено не гледам логика да развивам нешто за противнички ОС
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
MS да работи на софтвер за Линукс нема да го видеш ни во Sci-Fi филм :)
E видиш сите сте грешка... и то голема.

MS работи на развој на Linux дистро (мислам дека е Убунту, не сум сигурен точно), итоа подолго време. Зошто? Не ви текнува на копилефт? Оперативниот е безпари, апликациите се наплаќаат. Така да за домашни корисници наскоро ќе се дистрибуира Линуксот, а за приватни корисници, ќе се плаќа лиценца.

Така да дека скајп нема да работи на линукс, сте во заблуда... баш напротив, многу MS програми ќе бидат приморани да работат на Линукс.

http://www.mslinux.org/
 
Г

Грејвдигер

Гостин
E видиш сите сте грешка... и то голема.

MS работи на развој на Linux дистро (мислам дека е Убунту, не сум сигурен точно), итоа подолго време. Зошто? Не ви текнува на копилефт? Оперативниот е безпари, апликациите се наплаќаат. Така да за домашни корисници наскоро ќе се дистрибуира Линуксот, а за приватни корисници, ќе се плаќа лиценца.

Така да дека скајп нема да работи на линукс, сте во заблуда... баш напротив, многу MS програми ќе бидат приморани да работат на Линукс.

http://www.mslinux.org/
Ова е малку старо (2007 год.) и не гледам да фркнало од... Сега ми текна дека на еден од блоговите што често ги читам, авторот се си има кажано за влијанието на Microsoft врз GNU/Linux... или барем пробува некако да (според мене) за*бе работата.

Skype за Linux и онака изгледаше дека не им е главен приоритет на тие што го развиваат Skype, се е за Windows и OS X, па во последно време и за мобилните. Сега за сега е функционален, па ќе видиме колку ќе опстои Skype за Linux и дали Microsoft ќе се одлучи да му даде shut down или ќе го остави на последната верзија за Linux.

Еден интересен коментар на оваа тема:
Microsoft won't shut off Mac and Linux on day 1, of course. They'll simply let those clients go unmaintained, and then one day there will be a message "Your version of the Microsoft(R) Skype(TM) Client is too old; please upgrade to the latest version to enjoy all of our Innovative(TM) new features!" but the new version will only be available for Windows. Bye bye Skype, it's been fun, but you're unusable now.
Парите не се доволна причина? :)

Microsoft Office for Mac 2011
GNU/Linux ти е слободен софтвер, биди сигурен оти нема да добиеш пари за Microsoft Office од некој Linux корисник :).
 

TheIks

Fork & spoon operator
Член од
1 октомври 2007
Мислења
712
Поени од реакции
469
GNU/Linux ти е слободен софтвер, биди сигурен оти нема да добиеш пари за Microsoft Office од некој Linux корисник :).
Абе знам тоа, друго ми беше поентата, а тоа е ако намирисаат корист, тогаш нема да престанат со развојот на Линук клиентот. Apple имаат QuickTime за Windows, бесплатно, на пример. Клиентот и онака е бесплатен, парите се прават на друг начин кај Skype. Колку повеќе корисници - толку подобро, па макар и Линук да е. :)
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.614
Поени од реакции
33.980


John Connor ќе не спаси. :)
 
Член од
6 септември 2008
Мислења
1.049
Поени од реакции
367
Подобро што Мајкрософт го зеде Скајп...замислете Фејсбук да ја да се избореше од таа тројка: сега ќе кликавме лајк и на скајп. :salut:
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
И официјално од денеска Skype е од Microsoft. И ве молам без безвеза муабети, ќе го нема на линкус на андроид. Skype-от ќе го има каде што е + на уште повеќе уреди телевизори, кујнски фрижидери, микробранови хахахах и слично.
 
Член од
2 октомври 2009
Мислења
11
Поени од реакции
0
Go preinstalirav windows 7 i kako so e redot programite gi staviv po novo, pa sega skype koga ke se logiram odma mi paga sistemot i se restartira kompijuterot. Od so moze da bide toa?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom