Mesan brak

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.927
Поени од реакции
17.637
Да, ти си ист ко верник.

Па што си трошиш муабет за себе? Бар корицата од библијата ја имаш ли прочитано?
За еден човек да биде верник и да се поистоветува со одредена религија не треба само да ја прочиата светата книга на неговата вера,треба да се труди колку што е можно да се води по нејзините убедувања и верувања.

За жал кај нас повеќето луѓе се измеѓу па често си даваат за право да нападнат некого дека е атеист(а под атеист признавам човек кој не е религиозно определен но во исто време ги почитува луѓето кои се религиозни и не се труди да ги омаловажува како што е исто познат случај кај нас)
За жал кај повеќето на овие простори пукаат силни комплекси и некои натпреварувања едни со други и најчесто се случуваат овие работи.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Во принцип немам ништо против таков брак. Ама...
Пишував некаде (одамна). Што ќе бидат децата? Православни? Муслимани? Шиптаpи? Каури?
Јас сум од мешан брак, како религиски, така и етнички. Двете страни наводно атеистички, со текот на годините секој по своето тргна. Едната страна се обидуваше да ме втурне во неговата приказна, ми честиташе Бајрам и слично, и јасно дадов до знаење дека тоа не е нешто со кое би можел да се идентификувам. Кога се венчавав во Црква, таа страна не ми дојде на венчавање ниту на свадба, бидејќи наводно сум ја навредил.

Сакам да кажам, Муслиманите се ретардирани. Воглавно. Брак со нив не.
Затоа не ми се допаѓа таков брак.

Па што си трошиш муабет за себе? Бар корицата од библијата ја имаш ли прочитано?
Да. Ама само последната.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Конкретно за македонец со албанка и обратно многу тешко. Само со одвојување од цела фамилија и никаков контакт понатака....ни свадба ни бутур. Под претпоставка дека и двајцата се или атеисти или уште боље ако ги баталиле сите системи на верување или неверување и веруваат во религиозност, а не во религија.
Таков албанец пример јас не познавам....јбг.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.577
Поени од реакции
34.761
...јас не сум за мешање, секој со своето, па дури не сум за мешање не само кога се зборува за брак, туку и за стамбено во зграда, улица па и населба, секој да си живее со свои обичаи со свои луѓе во исти згради во иста населба, па дури ако сакате и гетоа, единствено нека контактираат СИТЕ во центар на градот, во јавни институции, на работни места, ама да си живеат секој со своето на свое место, така ќе биде идеално живеење, нема кој кому да пречи поради различни адети, навики и размислување, вака со мешање (дури плански и намерно) само се создава нервоза, злоба и омраза и во таква состојба сите се во право и сите се во криво!

1574179297325.png

...инаку партиски мешан брак, тоа кај нас не е толку страшно, оти најчесто партиските членови се во една партија поради сопствен интерес (најчесто поради семејно вработување и збогатување), а не поради своето верување во некоја кауза и делување, така да со промена на власта многу „мешани“ бракови по партиска основа од лево идат многу лесно на десно и обратно,а најчесто идат во различен правец, па ако жената е на „лево“ , а власта е на „лево“ тогаш мушката страна која е на „десно“ мирува и седи под нејзина сенка, кога ќе се смени власта на „десно“ тогаш се менуваат улогите жената која е за „лево“ иде во сенка, а се експонира мажот кој е за „десно“ во секој случај такви бракови во „едно срце“ секогаш си ги остваруваат интересите биле едните или другите на власт!
 

Morgan Freeman

Немодератор
Член од
23 април 2010
Мислења
2.922
Поени од реакции
4.370
Јас сум од мешан брак, како религиски, така и етнички. Двете страни наводно атеистички, со текот на годините секој по своето тргна. Едната страна се обидуваше да ме втурне во неговата приказна, ми честиташе Бајрам и слично, и јасно дадов до знаење дека тоа не е нешто со кое би можел да се идентификувам. Кога се венчавав во Црква, таа страна не ми дојде на венчавање ниту на свадба, бидејќи наводно сум ја навредил.

Сакам да кажам, Муслиманите се ретардирани. Воглавно. Брак со нив не.
Јас сум сигурен дека да било обратно би била иста слика. И ние (православните) не сме ништо полиберални.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Ако нема почит за идеолошките или религиозните убедувања на другиот, или ако едната страна пробува да го наметне она во кое верува, тури му курот.
...јас би реагирала многу бурно во таков случај.
Јасно, значи бурно ќе му го туриш.
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.782
Поени од реакции
4.011
Јас сум дете од мешан брак (Полска/Македонија). Различни националности и различни вери од иста религија (православен/католик).

+ Од национална гледна точка мислам дека многу ми даде предност тоа што имам две државјанства чисто да можам да избегам од Македонија и да си најдам подобар живот во светот. Од мала учев два јазика и тоа ми помогна многу да совладувам други јазици. Ми помогна многу при барање на работа и во странство имам поддршка од две заедници.

- Во Македонија на многу луѓе им сметаше што мајка ми е од Полска, многумина му зуеа на татко ми што не зема македонка, имав слушано и ја а и мајка ми погрдни имиња за неа и нас децата. Многу често се осеќав поинаква, како да не припаѓам со другите деца затоа што бев дете “на пољакињата“
Мајка ми има акцент кога збори Македонски и никоја од мајките на нашите друштва како деца не ја прифаќаа и едноставно не ја дружеа. Многу често и роднините на татко ми и правеа глупости и никогаш не ја прифатија целосно.
Од друга страна, татко ми секогаш беше многу добредојден и почитуан од страна на роднините на мајка ми.


Од религиска гледна точка. Иако верите се слични и потекнуваат од иста религија, има некои различни работи во тоа што кога се прославува и како се прославува.
Кај мене дома се славеа сите празници, и католички и православни божици и велигдени и нови години и се измеѓу. За нас тоа беше многу нормално. Никогаш никој не правеше проблем, на мајка ми и се јавуваа луѓе да и честитаат итн. На мене и на брат ми до ден денешен ни ги честитаат двата празника.
Единствено што моите не се венчаа во црква пошто не можеа да одлучат во која.

Кога моите се земаа и ние децата бевме мали, татко ми беше атеист а мајка ми беше верник. Така да почесто одевме во Католичка црква, мајка ми не учеше како да се молиме и ни раскажуваше за Господ, ни читаше децки библии итн.
Со тек на време мајка ми стана атеист а татко ми стана верник.



Искрено, не мислам дека проблем е мешаноста во брак на различни религии или националности колку што мислам дека тоа е проблем во Македонија. Менталитетот на луѓето е да не прифаќаат ништо поинакво и различо. Само свое ама и тоа не чини.
И ако е Макеоднка што ја зема, на неговите ќе им биде проблем што е девојка од Битола а не од Скопје. Другарите ќе го ругаат зошто она вика чинија а не тањир. И тоа е најлошото во целата ситуација.


Јас лично не можам да замислам да не прифатам некој поради различна религија, националност или раса. Со исклучок на луѓе кои пропаѓаат на секта и се обидуваат да наметнат религија.
 
Член од
17 ноември 2019
Мислења
59
Поени од реакции
38
Не мора да значи. Познавам луѓе со мешани бракови, па слават и Божиќ и Бајрам и сѐ заедно, или пак не слават ништо воопшто. Сѐ зависи од поединецот.
Ама ете, за жал има случаеви како родителите на @Solaire of Astora... Не знам, јас би реагирала многу бурно во таков случај.
Да, ти си ист ко верник.

Па што си трошиш муабет за себе? Бар корицата од библијата ја имаш ли прочитано?
Koga velam izmegu mislam na lugeto,malku ke kradam,pa ke go molam gospod da ne me fatat....jas sum daleku od tie
Автоматски споено мислење:

Koga velam izmegu mislam na lugeto,malku ke kradam,pa ke go molam gospod da ne me fatat....jas sum daleku od tie
Nepopravliv ateist,eve da ti objasnam sto podrazbiram pod toa posto gledam ne ti odgovara muabetot pa stanuvas pomalu nekorekten.Za mene vernik podrazbira prosto kazano duhovno nasproti materijalno,postot kako iskusenie,potreba za istrajnost,zdravje na teloto,duhot i umot.
 
Последно уредено:
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.733
Поени од реакции
24.372
Менталитетот на луѓето е да не прифаќаат ништо поинакво и различо. Само свое ама и тоа не чини.
А ако ти кажам дека овој проблем го нема само во Македонија, туку е присутен и кај „прогресивните западњаци“? :) Многумина што потекнуваат од помало и изолирано место, каде и да се наоѓаат на планетава, размислуваат овака.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.577
Поени од реакции
34.761
Јас сум дете од мешан брак (Полска/Македонија). Различни националности и различни вери од иста религија (православен/католик).
1574264962632.png

... за мешан брак зборуваме кога имаме екстремни спротивности, како пример би рекле ако едниот Господ е Исус Христос со негови верници, а другиот Алах е Мухамед со негови верници, или христијани и муслимани, кога се има сосема различни обичаи и начин на живеење и убедување, а не споредба кога е мешан брак меѓу православни и католици кои се христијани и скоро исти обичаи и начин на размислување и живеење!
- Во Македонија на многу луѓе им сметаше што мајка ми е од Полска, многумина му зуеа на татко ми што не зема македонка, имав слушано и ја а и мајка ми погрдни имиња за неа и нас децата. Многу често се осеќав поинаква, како да не припаѓам со другите деца затоа што бев дете “на пољакињата“Мајка ми има акцент кога збори Македонски и никоја од мајките на нашите друштва како деца не ја прифаќаа и едноставно не ја дружеа. Многу често и роднините на татко ми и правеа глупости и никогаш не ја прифатија целосно.Од друга страна, татко ми секогаш беше многу добредојден и почитуан од страна на роднините на мајка ми.
...инаку неприфаќањето на твојата мајка како пољакина е само еден чин на неприфаќање на нешто што е недостижно, повисоко, поеманципирано, поинтелкетуално, повоспитано и понапредно дојдена од цивилизација во овие простории кои до вчера биле неписмени и со кал до колена малтене земјоделска територија во склоп на југославенските републики! што не можат да помислат да се споредат со неа ни по однесување ниту по општа култура, па ете на таков начин си го истакнувале простотилукот во неприфаќање како што велиш ти со благ тон културно „менталитет“!
Менталитетот на луѓето е да не прифаќаат ништо поинакво и различо. Само свое ама и тоа не чини.И ако е Макеоднка што ја зема, на неговите ќе им биде проблем што е девојка од Битола а не од Скопје. Другарите ќе го ругаат зошто она вика чинија а не тањир. И тоа е најлошото во целата ситуација.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom