Medieval 2: Total war

Член од
11 септември 2011
Мислења
358
Поени од реакции
608
Сум играл со сите во Medieval 2 на very hard ама нема ништо подобро од Турците и турски аскер. Не само поради јаките борби против Монголците (ако згрешат да не отидат до Киев и се симнат јужно и влезат од кај Ерменија) туку и поради одбрана на Константинопол ако војувате против Папата и сите католици. Турците едноставно се закон со hashasim касапите со криви сабји и јаничарите, а да не зборам за артилерија.
:cuc::cuc::cuc::cuc::cuc:
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.097
Поени од реакции
893
Сум играл со сите во Medieval 2 на very hard ама нема ништо подобро од Турците и турски аскер. Не само поради јаките борби против Монголците (ако згрешат да не отидат до Киев и се симнат јужно и влезат од кај Ерменија) туку и поради одбрана на Константинопол ако војувате против Папата и сите католици. Турците едноставно се закон со hashasim касапите со криви сабји и јаничарите, а да не зборам за артилерија.
:cuc::cuc::cuc::cuc::cuc:
Мултиплеер немам изгубено со нив.

Во рана ера стави 4 турски стрелци па некој бафер срања за колку да држат 2 минути (некои милиции) а позади три нафатуни и 2-3 афгански фрлачи на копја, 2 коњички стрелци и 2 лесна коњаница (тие платениците брзите се ненормално корисни), една средна или тешка коњаница и генерал и гледај како 6 западњачки тешки витези почнуваат да бегаат после првиот волеј од нафатуните и Афганците... Кик-асс на квадрат...

А во доцна ера 4 јаничари со пушки (скирмиш мод он), отоманска пешадија да држи малку линија (со исклучен скирмиш мод, овие можат да се држат и гради во гради), 2-3 јаничари стрелци за колците за да не може да испиеш фронтален налет од витезите, 3-4 нафатуни пак, генерал и остатокот употреби фантазија - можеш спахии, може таа супер тешката коњаница што ја имаат, пак тие брзите лесните платеници... Сеедно (само коњички стрелци нема потреба сега според мене зш има премногу firepower во оваа армија и онака).

И Русите се тука некаде со нивниот ростер, со Козаците и бојарите ама сепак мислам Турциве се нешто појаки. Кога гледам дека противникот во мултиплеер и во доцна ера ги бира нив секогаш одам со Венеција и спамирам мускетари 5-6 зш се многу поефтини од јаничарите ми се може и само така сум успевал да ги победам Турците...
 

The Edge^

the force
Член од
11 јуни 2011
Мислења
2.882
Поени од реакции
2.397
Некоја тема за Наполеоновата Тотал Вор? :)
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
4.651
Поени од реакции
2.369
Некоја тема за Наполеоновата Тотал Вор? :)
Нема многу луѓе што ги играат новиве тотал вар...се мислам дали да ја симнувам пак..правев формат на компјутеров и некако ме мрзи :D
Со која држава најмногу играш ?
 

The Edge^

the force
Член од
11 јуни 2011
Мислења
2.882
Поени од реакции
2.397
Нема многу луѓе што ги играат новиве тотал вар...се мислам дали да ја симнувам пак..правев формат на компјутеров и некако ме мрзи :D
Со која држава најмногу играш ?
Ee Наполеон ја немам играно, немам графичка, многу ми е мака. Ке ја сменам кај и да е.
Ја играм Rome Total Realism со Македонија
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.097
Поени од реакции
893
Прилично малку фанови има серијалов кај нас изгледа...
 
С

сашенко

Гостин
Прилично малку фанови има серијалов кај нас изгледа...
Јас сум голем фан ама не ја играм играва одмана веќе.Немам графичка за поновите и останв на Rome total war, и Mediveal ама за вторава графичката ме јебе така да неможам целосно да уживам додека ја играм и баталив.Чекам нова графичка по празнициве па ке ја симнам Наполеон :vozbud:
 
P

PewDiePie

Гостин
Јас сум голем фан ама не ја играм играва одмана веќе.Немам графичка за поновите и останв на Rome total war, и Mediveal ама за вторава графичката ме јебе така да неможам целосно да уживам додека ја играм и баталив.Чекам нова графичка по празнициве па ке ја симнам Наполеон :vozbud:
Што графичка бара ?
 
С

сашенко

Гостин
Што графичка бара ?
Незнам што точно бара Mediveal, ама јас имам GeForce 7900-NVIDIA и ми секца.Не прави некои големи проблеми ама кога играм ке треба битките automatic да ги решавам цело време.Ако влезам јас да се борам ми сецка и ми прави проблеми.Неможам војската да си ја контролирам.Сега планирам да земам појака графичка и би требало да ја фати и таа Наполеон.Иначе Рим и Медивал ги имам дома ама не сум ги играл одамна.Рим ми здосади више а Медивал не ми е мерак да ја играм вака кога ми сецка
 

The Edge^

the force
Член од
11 јуни 2011
Мислења
2.882
Поени од реакции
2.397
Јас сум голем фан ама не ја играм играва одмана веќе.Немам графичка за поновите и останв на Rome total war, и Mediveal ама за вторава графичката ме јебе така да неможам целосно да уживам додека ја играм и баталив.Чекам нова графичка по празнициве па ке ја симнам Наполеон :vozbud:
Хаха тотално ист сум и јас :D
За Роме ми е супер, за Медиевал ми кочи многу на битките неможам да ги играм како што треба, за другите не зборам : D
Па кажи каква графичка планираш да земеш.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
4.651
Поени од реакции
2.369
Хаха тотално ист сум и јас :D
За Роме ми е супер, за Медиевал ми кочи многу на битките неможам да ги играм како што треба, за другите не зборам : D
Па кажи каква графичка планираш да земеш.
Јас ви препорачувам за овие да ги играте солидно GeForce GT 430 јас ја имам оваа и сосема е солидна воопшто не сецка ни на битки на море со бродовите ни на копно таман си е :D еве сеа ке ја ставам Наполеон да се симнува за краток период ке бидне :D
--- надополнето: 18 декември 2011 во 20:14 ---
Што графичка бара ?
Минимални
OS:Microsoft® Windows Vista®/XP®/Windows® 7

- Процесор: 2.3 GHz CPU with SSE2
- Памет: 1 GB RAM (XP), 2 GB RAM (Vista®/Windows® 7)
- Видеокарта: 256 MB DirectX® 9.0c shader model 2b compatible GPU
- DirectX®: DirectX® 9.0c
- Свободно дисково пространство: 15 GB


Препорачливи
OS: Microsoft® Windows Vista®/XP®/Windows® 7

- Процесор: 2.6 GHz Dual Core CPU
- Памет: 2 GB RAM (XP), 4 GB RAM (Vista®/Windows® 7)
- Видеокарта: 256 MB DirectX® 9.0c shader model 3 compatible GPU
- DirectX®: DirectX® 9.0c
- Свободно дисково пространство: 15 GB free space
 
Член од
14 јули 2017
Мислења
33
Поени од реакции
33
А играе ли некој уште ваа игра? Гледам последен коментар 2011 година . Ако некој а играе уште пишите ми ПМ или кај и да е, да видиме дали може некако Хамачи сервер да отвориме да а изиграме. На Стеам гледам сега е на голем попуст од 75%, арно ама немам картичка.
 
Член од
14 јули 2017
Мислења
33
Поени од реакции
33
Има ли некој што играе? Да направиме hotseat еден
 
На врв Bottom