Mazda 6 vs. Opel Insignia

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
abe drugar za sekoja kola ako plakas vo kes imas ubav popust ne mora toa da go kazat na reklama,sum kupil znam pa zatoa ti kazuvam.


hahaha zosto kakva marka e opelot maleziska e ne e germanska????:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:

Ја колку што знам дел од моторите кој ги користи Опел се на ВМ, дел на Исузу и дел на Фиат. Така да тоа "германска машина" нема некое значење за луѓе кој се разбираат. Тоа околу моторите, платформата е на ГМ. :smir:
 
Член од
11 декември 2009
Мислења
292
Поени од реакции
103
Ја колку што знам дел од моторите кој ги користи Опел се на ВМ, дел на Исузу и дел на Фиат. Така да тоа "германска машина" нема некое значење за луѓе кој се разбираат. Тоа околу моторите, платформата е на ГМ. :smir:
ako gledas taka i mercedes gi pravat na drugo mesto osven germanija so ne znaci deka ne se kvalitetni,ECOTEC e cisto germanski motor, a inaku opel ne koristi moroti od fiat toa ne znam kaj si go slusnal ama te zaebale tie so ti go kazale toa,koga opel bi koristel motor na fiat togas ne bi se ni prodaval i ne bi bil edna od najprodavanite marki.:salut:

Па затоа ти викам, дека не иде до толку пари колата.
jas kazav deka do kaj 28-9000e deka e mn ubav opel so full sve kolku so kaza i ti deka bil toj od drugar ti,a tolku odprilika e i osnovna c klasa ili bmw 3
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
ako gledas taka i mercedes gi pravat na drugo mesto osven germanija so ne znaci deka ne se kvalitetni,ECOTEC e cisto germanski motor, a inaku opel ne koristi moroti od fiat toa ne znam kaj si go slusnal ama te zaebale tie so ti go kazale toa,koga opel bi koristel motor na fiat togas ne bi se ni prodaval i ne bi bil edna od najprodavanite marki.:salut:


jas kazav deka do kaj 28-9000e deka e mn ubav opel so full sve kolku so kaza i ti deka bil toj od drugar ti,a tolku odprilika e i osnovna c klasa ili bmw 3

Точно е не користи фиатов мотор, али претходната генерација дизел мотори што ги користеа беа развиени заедно со фиат.
И не ги потценувајте италијанците за машинство некогаш знаат да изненадат инвентивни се, што во комбинација со гермнската прецинзност и контрола може да даде добар продукт.
 
Член од
16 март 2009
Мислења
2.130
Поени од реакции
183
Точно е не користи фиатов мотор, али претходната генерација дизел мотори што ги користеа беа развиени заедно со фиат.
И не ги потценувајте италијанците за машинство некогаш знаат да изненадат инвентивни се, што во комбинација со гермнската прецинзност и контрола може да даде добар продукт.
Користат дизелаш.
1.3 CDTi = 1.3 MultiJet
никакво заедничко развивање нема тука...Заедничко развивање е 1.4 HDI/TDCi,соработка помеѓу ПСА и Форд,а овој дизелашов кој Опел го става го купуваат од Фиат,немаат удел во неговото развивање.
 
Член од
30 декември 2007
Мислења
759
Поени од реакции
290
Едноставно Опел не знае да направи добар дизел мотор, а оние кои моментално ги вградува се од Фиат и Исузу.
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Фиат моторите се многу добри имаме службено добло со 1.3 multijet мотор и многу сум задоволен со моторот за таа кубикажа има ненормално добри перформанси.
 
Член од
11 декември 2009
Мислења
292
Поени од реакции
103
Едноставно Опел не знае да направи добар дизел мотор, а оние кои моментално ги вградува се од Фиат и Исузу.
ne e tocno da ti kazam jas imam dizel 1.7dti so 16v i fala bogu raboti perfektno ne deka e moja kolata pa ja falam ali nema greska,mnogu e starten brz i pali isto kako i benzin nema nikakvo cekanje za greac ili neznam so,isto i vo zima na -20 pali bez greska od prva.sega na koj kako ke mu se pogodi moze nekoj da kupi i mercedes pa ete nedaj boze da ne se pogodi.
 

bRutal savaGe

ಠ_ಠ
Член од
10 јули 2009
Мислења
4.213
Поени од реакции
88
Инсгиниа е боље многу нормално, понова и посовремена кола...
 

k@z@n

RS power
Член од
3 март 2008
Мислења
997
Поени од реакции
53
ne e tocno da ti kazam jas imam dizel 1.7dti so 16v i fala bogu raboti perfektno ne deka e moja kolata pa ja falam ali nema greska,mnogu e starten brz i pali isto kako i benzin nema nikakvo cekanje za greac ili neznam so,isto i vo zima na -20 pali bez greska od prva.sega na koj kako ke mu se pogodi moze nekoj da kupi i mercedes pa ete nedaj boze da ne se pogodi.
Brzi vo prethodnata serija na astra eden dizel motor ne se pogode sega site stavaat benzinec.

kako za informacija vcera turkav opel vektra so isuzu motor {tdi} me ispoti 500 nikako ne palese...:toe:
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Brzi vo prethodnata serija na astra eden dizel motor ne se pogode sega site stavaat benzinec.

kako za informacija vcera turkav opel vektra so isuzu motor {tdi} me ispoti 500 nikako ne palese...:toe:
Најбитно е кој модел си го имал на “испит“ и колку илјадарки има поминато. Кај понеиздржливите модели доволни се 200.000 за да моторот е дооден, мада и тоа не е мерило. Можно е и да прави проблеми пумпата за висок притисок и моторот да не сака да стартува. Да не напоменувам дека работниот век го скратува лошо гориво, навлегување на воздух во системот (стари цревца), слаб притисок на пумпата за гориво, дотраеност на греачите и дизните....

Така да фактори се 1450 што влијаат дали ќе стартува моторот на ладно или не, и неможиш да се раководиш од тоа дека моторот на Опел дизел е лош. Јас имам Опел кадет 1.6 дизел (1990), мотори кои се познати како катастрофално лоши. Дојди со каква сакаш бензинска кола на -20 и ќе ги запалиме да видиш како пали, гарантирано дека ќе запали подобро од бензинецот... Јас го имам веќе 3 години, и нон стоп се вози (над 50,000 поминато) па до сега со палење во ладно сум немал мака.
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
ne e tocno da ti kazam jas imam dizel 1.7dti so 16v i fala bogu raboti perfektno ne deka e moja kolata pa ja falam ali nema greska,mnogu e starten brz i pali isto kako i benzin nema nikakvo cekanje za greac ili neznam so,isto i vo zima na -20 pali bez greska od prva.sega na koj kako ke mu se pogodi moze nekoj da kupi i mercedes pa ete nedaj boze da ne se pogodi.
1.7 е на исузу
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Ахх, па ако возиш Опел со мотор на исузу и се убедуваш себеси дека е германски тогаш навистина си тежок стручњак. Шкода има повеќе германско во себе отколку било кој Опел.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom