MaxTV IPTV телевизија (Македонски Телеком) генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
17 септември 2008
Мислења
822
Поени од реакции
19
И мене не ми одговориле, изгледа на никој немаат одговорено.
 
Член од
8 октомври 2008
Мислења
1.686
Поени од реакции
20
1000 корисници ќе добијат 1 месец бесплатно користење на MaxTV


Како резултат на огромниот интерес на граѓаните за најновата услуга MaxTV на Македонски Телеком, компанијата одлучи да го зголеми бројот на корисници кои ќе добијат еден месец бесплатно користење на MaxTV, доколку склучат договор за користење на услугата.
Наместо првопријавените 500 корисници, можност за еден месец бесплатно користење ќе имаат првопријавените 1000 корисници. Покрај овие 1000 корисници, сите оние кои до 17 овој месец ќе аплицираат за MaxTV услугата ќе добијат три бесплатни филмови од он-лајн виодеотеката на MaxTV.
Сите корисници можат да аплицираат за услугата на интернет страницата www.maxtv.mk или преку Kонтакт центарот на бројот 171, како и во сите продажни места на Македонски Телеком.


Е ајде де...
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
1000 корисници ќе добијат 1 месец бесплатно користење на MaxTV


Како резултат на огромниот интерес на граѓаните за најновата услуга MaxTV на Македонски Телеком, компанијата одлучи да го зголеми бројот на корисници кои ќе добијат еден месец бесплатно користење на MaxTV, доколку склучат договор за користење на услугата.
Наместо првопријавените 500 корисници, можност за еден месец бесплатно користење ќе имаат првопријавените 1000 корисници. Покрај овие 1000 корисници, сите оние кои до 17 овој месец ќе аплицираат за MaxTV услугата ќе добијат три бесплатни филмови од он-лајн виодеотеката на MaxTV.
Сите корисници можат да аплицираат за услугата на интернет страницата www.maxtv.mk или преку Kонтакт центарот на бројот 171, како и во сите продажни места на Македонски Телеком.


Е ајде де...
Ветер и магла... јас 10 дена ги чекам да ми јават дали има техничка можност за кај мене да се инсталира и сеуште ништо
 

Vinnetou

Continium Transfunctioner
Член од
15 мај 2005
Мислења
3.513
Поени од реакции
482
Што сте се фатиле за конекциите и паѓање и такви работи, суштината на пакетов се каналите што ги нудат, а од тоа што го прочитав погоре гледам дека 60% од каналите се FTA (free-to-air). Може да се гледаат со било каков ресивер без картици. Понудава на канали им е апсоутно срање и не вреди 2500ден.

Macedonian Telecom - always here to fuck you up!

Ќе си земете Dreambox и среден проблем, го имам година и 5 месеци и сум презадоволен - гледам се што оди на сателит за претплата од 100eur годишно.
 
Член од
2 април 2007
Мислења
394
Поени од реакции
13
колку што разбрав од луѓе во Хрватска таму ова било многу весела работа првата година- freeze picture па се јавуваш на подршка па ти викаат ресетирај модем хахаха. Ај да видиме тука како ќе биде.
 
Член од
24 март 2007
Мислења
50
Поени од реакции
0
Кај мене стигна сметка и има реклама за ова MAXTV и пише дека ќе има 60 канали, а не како што се говореше 70
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.239
Поени од реакции
18.057
Од денеска изгледа ги средија и последните проблеми.

Значи досега IPTV имаше dedicated 6мбпс, и неможеше да се користат за друго.

Од денеска ако не гледаш телевизија сиот бандвит оди за интернет. На пример овие 10мбпс што ги имам сите одат на интернет, ако не работи ИПТВ.

А и кога работи, ако гледаш само со еден канал, не користиш слика во слика и слично, зема само 3мбпс од брзината, а и тоа варира од компресијата на сликата во моментот т.е. што гледате, мирна слика или динамична акција.
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Од денеска изгледа ги средија и последните проблеми.

Значи досега IPTV имаше dedicated 6мбпс, и неможеше да се користат за друго.

Од денеска ако не гледаш телевизија сиот бандвит оди за интернет. На пример овие 10мбпс што ги имам сите одат на интернет, ако не работи ИПТВ.

А и кога работи, ако гледаш само со еден канал, не користиш слика во слика и слично, зема само 3мбпс од брзината, а и тоа варира од компресијата на сликата во моментот т.е. што гледате, мирна слика или динамична акција.

Jas ke pocekam da gi podobrat centralite i da si ima dovolna brzina za Internet i Televizija,baska ke ima i povekje soobrakjaj,ke vidat sto kanalite da stavat i red sitni raboti.

Sigurno posle nova godina pa se do leto ke bide druga prikaska segasnava MaxTV.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.239
Поени од реакции
18.057
Од она што го тестирав денеска, со 20мбпс пуштени на Thompsonot, можам да ви кажам дека симнува со 10мбпс(1,1мб/с) интернетот додека гледам MaxTV со слика во слика.

Тоа значи течат 16мбпс.

Интернетот користи max 10мбпс од тие 20мбпс, не може повеќе ако во случај го исклучам ресиверот за IPTV.

Но, правев неколку пати исклучување на Thompsnot и не се конектираше секогаш со 20мбпс, преска на пример кога врнеше, се конектираше со 9900кбпс. Во таков случај MaxTv си зема од тој банвит за своите потреби додека е пуштен, а остатокот оди за интернет.
 
Член од
22 септември 2008
Мислења
185
Поени од реакции
4
Колку има каснење на сликата од локалните ТВ во споредба доколку ги факаме
со обицна антена?
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Тенеке, пошо ти си така поискусен со телевизијава...
ме интересира, дали на оној уредот ( приемникот ) може да му се зголеми меморијата ? јас колку што разбрав тој имал hdd 160 gb
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.239
Поени од реакции
18.057
Колку има каснење на сликата од локалните ТВ во споредба доколку ги факаме
со обицна антена?
Околу 15 секунди.


Тенеке, пошо ти си така поискусен со телевизијава...
ме интересира, дали на оној уредот ( приемникот ) може да му се зголеми меморијата ? јас колку што разбрав тој имал hdd 160 gb
Дискот е сегате 160гб, незнам дали може да се зголеми.

Но, овај уред се користи и во Германија и во Хрватска и веќе најдов страни кај што прават чудо од него, инсталираат линукс и слично.
:smir:

Но, јас не сум тип што експериментира со хакови и не е мој уредот т.е. тест фаза е така да само можам да ви кажам дека работи на Windows CE и е мало компјутерче.
 
H

-HRO

Гостин
Me zagrizuva netot!Vikaat deka adsl pagja mnogu u posledno vreme!E sea dali e vistina nz!A za tehnicka poddrska 5 dena cekam nema odgovor!
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Што сте се фатиле за конекциите и паѓање и такви работи, суштината на пакетов се каналите што ги нудат, а од тоа што го прочитав погоре гледам дека 60% од каналите се FTA (free-to-air). Може да се гледаат со било каков ресивер без картици. Понудава на канали им е апсоутно срање и не вреди 2500ден.

Macedonian Telecom - always here to fuck you up!

Ќе си земете Dreambox и среден проблем, го имам година и 5 месеци и сум презадоволен - гледам се што оди на сателит за претплата од 100eur годишно.
Во целост се согласувам за дримбоксот, страва работа е :)
Порано ФТА канали на собна и двособна антена фаќаше. И нема ама баш ништо посебно да се види преку телевизијава.
Затоа дримбокс+интернет конекција(која нема да ти ја цеди многу)=све што ти душа сака од телевизијата. Како додаток СкајСтар2 за компјутерот и ќе врши работа за снимање.
 
Член од
22 јануари 2008
Мислења
425
Поени од реакции
8
a od kaj znaete deka paketot e 2500 den. koga na oficijalniot sajt nema niso.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom