MAKE UP (Шминка)?

А

Александра Д.

Гостин
Преку ден ако седам дома не ставам тотално ништо, ептен ако ми се испукани усните(зимно време) ставам лабело или сјај. За на училиште гледам да носам што помалку шминка. Често имам сјај, моливче обавезно, а носам и маскара.
Во град преку ден не ставам пудра, само маскара.
За излегување не ставам руж, ептен некаде ако морам само мааалку ставам пудра, маскара, моливче и туш обавезно, сјај исто така, а знам и сенка да ставам но сепак да е слична на мојата боја на кожа, да не изгледам како теткица и слично. Сакам шминката да е во нормала, да не ме направи постара...
 
Член од
19 јуни 2009
Мислења
4
Поени од реакции
0
Јас обожавам шминка иако не ја користам мн...А мн ме интересира ..
Дневна шминка ставам сјај еден силиконски од golden rose..и толку друго не ми треба а и дење шминка не сакам бидејќи се чувствувам ко со маска...
А од ноќна шминка ставам маскара истотака од golden rose(обожавам од golden rose зашо е евтина и квалитетна),некогаш креон ама не често оти не ми изгледа приридно,потоа..сенка во главно некоја природна боја,руменило,сјај...и тоа.
Јас во главно не сакам шминка бидејќи повеќе ценам природна убавина...А најмн мразам млади чупиња што изгледаат како зациментирани од мн пудра...и плус ако сега му треба тулку мн пудра,како возрасни шо ке прат..ама ексик то е xD
 

Paranoik

내 ♡, ∞.
Член од
10 август 2008
Мислења
1.873
Поени од реакции
451
Често се задржувам на пудра, и маскара.
Сјајот/лабелото веќе ми се секојдневна навика.
Штознам, ставам руменило, сенки, на некои ептен посебни пригоди, ако отидам во дискотека еднаш во пола година, или на свадба.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.496
Mi se dopagja ovoj make up ;)


Машала, како изглетована оваа. :icon_lol:


Не употребувам ништо од шминка освен лабела и сјај за уста. Не викам дека нема да употребувам, ама гледам што помалку да си го гушам лицето. Зошто шминка за на школо да ставам? Не одам на бал.
Кај секогаш каснам уште шминкање насабајле ми фали.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Не искачам од дома без шминка (нејќам да трауматизирам луѓе :( )

Srsly, обавезно се шминкам кога излегувам, било на факс, на шопинг или на вечерно искачање. Веќе ми е ептен прејдено у навика.
Нормално, пазам шминката да е у склад со периодот од денот и местото , па на факс, на пример, не идам нашминкана ко за на бал.

Преку ден иде пудра, руменило, малку светкав прав на одредени точки од лицето (нос, брада, чело, јагодици...чисто колку да се добие 3д ефект), маскара, безбоен сјај или неутрален кармин и исто неутрална сенка за очи.

Навечер е па цела церемонија, која знае да трае и по саат време.

Иначе, периодов сум нафискирана на pin-up мејк ап што значи дека течен алајнер и црвен кармин ми се must have.

:wub:

П.С
Damn, не бев свесна дека сум шмизла :kesa:
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
ne pocituvam sminka,t.e.maska
zasto e toa sminkanje,pa neli prirodno si e prirodno?
 
Ч

Чек Он Ит

Гостин
И со шминка и без шминка се исто ми е. На убав чоек секако се вртат. :pos2:

Да се навратам на темата, лицето не сакам без потреба да го оштетувам со пудри и да си ги затворам порите. Не ни осеќам потреба за пудра заради тоа што немам никакви недостатоци на лицето па да треба да ги покривам. Само подочнициве ми се некогаш проблем, коа не спијам по 5 вечери едно по друго и мора да се стави пудра.

Значи вака е заклучокот: избегнувам да користам каква било шминка.
Кога се мора: (се мора во најмалце 15 дена во месецот!)
Преку ден, пудра, црно моливче, маскара. Не ставам сјај оти бумбар ми станваат усниве. Преферирам лабелце некое.
За навечер како ada :vozbud:, уф, ја обожавам комбинацијата. Секси, секси, секси!
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Пудрата ја менувам зависно од тоа дали е лето или зима. Летно време користам полесни покривни подлоги. Овој пат-Miss Sporty so clear... И нијансата ја погодив...Пудрава дава природен изглед.
 
U

UniqueGirl

Гостин
гледам увек да бидам дискретно нашминкана, да не биде too much=):nenene:
 

__MaNu__

МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД
Член од
30 ноември 2008
Мислења
520
Поени од реакции
3
мислам дека нема потреба од шминка само малку црно моливче и маскара и некое лабелце пудра не ставам многу затоа што мислам дека нема потреба само некогас навечер ако имам некои грозни подочнаци
 
Член од
26 февруари 2012
Мислења
96
Поени од реакции
43
да користам шминка и имам многу потрошено на експериментирање и учење :) шминката и козметиката навистина многу можат да ја истакнат женската убавина но доколку некој не знае како правилно да ја користи и нанесе може да направи голема штета и да изгледа смешен. Така да совет до девојките ако не се разбираат многу подобро да побаарт совет негде пр во било која парфимерија секоја продавачка мислам дека би им помогнала да одберат козметика која би им одговарала одколку сами да екпериментираат.
Секогаш во дневна варијанта треба да се запази според мене природниот изглед , а вечерната шминка остава простор за креативност, нормално со граница , не да се маскирате за маскенбал едноставно да се екпериментира со бои , зачаден изгчед... итн
 
Член од
14 август 2010
Мислења
5.508
Поени од реакции
5.821
Па се шминкам за излегување, најчесто користам пудра, маскара, моливче(ги имам во разни бои па си експериментирам:)) и сјај за усни.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom