MAKE UP (Шминка)?

Devilish Angel

Лошотија по потреба
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Шминка

Брзото темпо на живот ни остава малку време кое би го посветиле на секојдневното шминкање и разубавување. Но, без разлика на сето тоа постојат неколку “златни” правила за квлалитетно нанесување на шминка. Еве неколку совети за правилно нанесување на шминката во секоја ситуација.

Основата на секоја шминка е подлогата, односно крем пудрата. Таа мора совршено да одговара на бојата на вашата кожа. Важно е подлогата да ви биде добро нанесена во тенок слој, доколку сакате да избегнете лицето да ви изгледа како маска.
Доколку сакате посветол, нежен сјај на кожата, измешајте неколку капки лосион ли крем во подлогата. За драматичен ефект, нагласете одредени делови од лицето со сјајни трошки во златен прав нанесувајќи ги со прсти на јагодиците и линијата на носот.


При нанесувањето на пудра, користете пудра во прав и што поголема четка. Многу е важно да не нанесете премногу пудра. Обратете внимание на квалитетот на пудрата, дали одговара на вашата кожа или па е видлива на површината.

Доколку имате проблем со подочњаците, кои околу вашите очи ствараат црни кругови, тој проблем многу лесно може да се реши. Постои широка палета од производи на пазарот во различни тонови и нијанси за прикривање на подочњаците.
Коректорот би требало да е само за нијанса посветол од вашата природна боја на кожата бидејќи во спротивно ќе се постигне несакан резултат, подочњаците уште повеќе ке се познаваат.
Не нанесувајте премногу шминка. Освен что ке се познава дека на лицето имате премногу шминка, на тој начин им правите штета и на деликатните подрачја на кожата околу очите. Запомнете дека вашата намера е да ја сокриете темната боја на подочњаците а не да се маскирате.

Руменило нанесете само на јагодичните коски и слоевите нанесувајте ги споро. После тоа руменилото размачкајте го за да делува поприродно. Запомнете дека сакате да ја нагласите линијата на лицето. Колку и да се трудиме, неможеме со шминка да направиме фантастични јагодични коски, а ако претераме со руменилото може да изгледа многу смешно и грдо.
Ако погрешите и нанесете премногу руменило, без паника – не треба да ја повторувате постапката. Само навлажнете парче памук и нежно поминете преку образите.

По нанесувањето на подлогата и руменилото, следуваат очите. Започнете со веѓите, користете остро моливче за дефинирање на очите, тенка линија за поприроден изглед. Потоа нанесете црна или смеѓа маскара, маскарата нанесувајте ја слој по слој. После тоа нанесете тенка линија туш за очи на коренот од трепките.
Преку тушот нанесете многу тенок слој сенка за очи, оваа ситница на вашите очи ке им даде магнетски сјај.
За да го постигнете саканиот ефект користете контрастни тонови, комбинирајќи ги на горниот и долниот дел од капакот, исто така нанесете тенок слој од сенката и на долниот дел од окото.

Дефинирајте ги усните користејќи меко моливче за усни во боја која одговара со бојата на карминот, после тоа нанесете кармин. За усните да изгледаат меко и привлечно, на крај нанесете сјај за усни.

За да го избегнете бришењето на карминот од усните, доколку не користите од долготрајните кармини, пред да ставите кармин на усните нанесите малку пудра во прав. Карминот подобро ке се впие во усните и подолго ке остане на нив. Ако при купување на кармини сакате да проверите колку е траен карминот кој сте го бендисале, нанесете малку од карминот на вашата дланка и нежно протријте со прстите, доколку карминот одма избледи ни на вашите усни нема да трае долго.


Без разлика на тоа каков кармин користите, постои едно правило, пазете карминот да одговара на тонот на вашата кожа исто како и на бојата на вашата коса и очи.
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Choclate Pure Color e nova kolekcija karmini od Este`e Lauders so vkus na cokolado, karminive sodrzuvaat kakao..Gi ima vo razlicni niansi kako na primer Vanilla Truffle, Cocao Sugar, Hazulnut Cream i White Chocolate cinat negde 20 eu i se mnogu trajni , baska zamisli zadovolstvo na partnerot ako e ljubitel na cokolado...
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Denes bef Nk na kratko i imaja pocnato so nakit koj sodzruva sminka .. YSL -alka so 3 kocki , so po edna bukva na niv i vo kockite imase , karmin , hajlajter i grozdeva :) A alkata bese top .
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
http://www.salonstyler.com/

Супер програмче. Го купував на сестра ми. Може и машки да го користат има мушки фризури.
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
супер тема доколку некој воопшто приметил скоро на сите слики на сум со шминка едноставно ја обожавам ефе како се шминкам на аватарот:cuc:
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
CopyOfDeath напиша:
супер тема доколку некој воопшто приметил скоро на сите слики на сум со шминка едноставно ја обожавам ефе како се шминкам на аватарот:cuc:
Pa ne lici bas na sminka, ali dobro e:pos:
 

simonce*

SEXY
Член од
14 декември 2005
Мислења
290
Поени од реакции
3
JAS ne se sminkam,pudra nikad na sum staila ma lice,za u grad samo kreot,retko rimel i sjaj.....toa e se sto koristam a imam kolikciii doma mn.ne gi koristam..
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
simonce* напиша:
JAS ne se sminkam,pudra nikad na sum staila ma lice,za u grad samo kreot,retko rimel i sjaj.....toa e se sto koristam a imam kolikciii doma mn.ne gi koristam..
Нешто не е во ред тука. Колку години имаш?
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
[FONT=Verdana, Arial, sans-serif][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Шминка
[/FONT]
[/FONT]​
[FONT=Verdana, Arial, sans-serif] [/FONT] [FONT=Verdana, Arial, sans-serif] [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, sans-serif] [/FONT] [FONT=Verdana, Arial, sans-serif][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]1.Пилинг за усни: [/FONT][/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, sans-serif] [/FONT] [FONT=Verdana, Arial, sans-serif][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Секогаш пред нанесување на кармин или балзам за усни четкајте ги вашите усни со мокра четка за заби. [/FONT][/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, sans-serif] [/FONT] [FONT=Verdana, Arial, sans-serif][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]
2. Откријте ја бојата за вашите усни:
[/FONT]
[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, sans-serif] [/FONT] [FONT=Verdana, Arial, sans-serif][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Можете да ги мешате кармините како сакате и колку сакате. Ќе бидете изненадени колку нови нијанси на боја ќе добиете за вашите усни. Велат дека Marilyn Monroe ставала 5 различни нијанси на кармин одеднаш, за нејзината уста да изгледа како што изгледа. [/FONT][/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, sans-serif] [/FONT] [FONT=Verdana, Arial, sans-serif][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]
3. Обликување на веѓите:
[/FONT]
[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, sans-serif] [/FONT] [FONT=Verdana, Arial, sans-serif][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Немојте набрзина да ги чупате веѓите. Обрнете им повеќе внимание. Измијте го лицето најпрво, а потоа со моливче обликувајте ја вашата сакана форма и тогаш чупајте ги веѓите според линијата. [/FONT][/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, sans-serif] [/FONT] [FONT=Verdana, Arial, sans-serif][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]
4. Направете ги вашите очи поголеми:
[/FONT]
[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, sans-serif] [/FONT] [FONT=Verdana, Arial, sans-serif][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Користете бел молив за очи и исцртајте ги очите од почеток до крај. Потоа размачкајте ја линијата и ставете маскара. [/FONT][/FONT]
 

simonce*

SEXY
Член од
14 декември 2005
Мислења
290
Поени од реакции
3
Acid напиша:
Нешто не е во ред тука. Колку години имаш?
zasto da ne e vo red....16god imam:))tebe toe ti smeta??sto nekoja zenska ne e nasminkana,jas sum prirodno ubava:)
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Дневна шминка

Што најчесто користите од шминка, преку ден?

Познато е дека шминката која ќе ја користиме преку ден треба да биде ненападна и што поприродна, така што скоро и нема да се примети дека сме се нашминкале. Меѓутоа, ретко кога ќе видам некоја таква девојка или жена низ град во 12 сабајле, затоа што најчесто се шминкаат така, да од километар се забележува нивната шминка.
Освен хидрантната крема која е задолжително, дали користите пудра, или таа ја оставате за вечерната и појака шминка?

За најдобар ефект се препорачува да се користи минимална количина на маскара, кармин/сјај за усни и руж. Се друго е непотребно и вишок на вашето лице.

Јас преку ден често ставам пудра, маскара, руж, црно моливче, иако нема потреба од се тоа. Еве денес ставив руж и маскара, и не изгледало воопшто лошо, туку баш природно и убаво.
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
Преку ден најчесто ставам пудра од Oriflame која дава свеж изглед на лицето,моливче за очи(црно или сиво),маскара и сјај за усни
 

Kajgana Shop

На врв Bottom