Mage или Warlock?

B

Blacks

Гостин
Мејџот e класа која зависи од burst dmg (многу дмг во многу кратко време) но затоа пак и може да се убие за многу кратко време т.е единствена реална одбрана му е Ice Block. Додека на варлокот му е потребно повеке време за да те скине (да те нареди како новогодишна елка.. лампиони = клетви) но и е потребно повеке време за да се убие.

Единствена заедничка точка (освен тоа што се кастери) им е ЦЦ-то. Но со новата експанзија Fear-от на варлокот е се по некорисен пошто поголемиот дел од класите имаат по некој талент или абилити да излезе од истиот.

Значи и немаат некои заеднички точки па да може да се споредуваат на поконкретно ниво. Но според мене најважно е да играш класа која ти одговара тебе а не класа за која што мислиш дека ке е појака. Денес со Х класата си најјак но со наредниот пач Близард може да те направи најслаб и У класата ке биде Flavor of the month. Моментално Flavors of the month се скоро сите melee класи, а утре кој знае!:jaj:
 

СрбоЛегенда

Сами против свих
Член од
24 декември 2008
Мислења
2.694
Поени од реакции
123
То како пачот пред да се појави WotlK кога во БГ кампуваат гревјард рет паладини :pos2::pos2::pos2: Ја едвај жива глава спасував :wink:
 
Член од
27 јануари 2008
Мислења
1.611
Поени од реакции
85
Двете класи фундаментално се разликуваат една од друга и во напад и во одбрана.

- Mage за одбрана користи дистанца па затоа има многу скилови за бегање, Warlock за одбрана се користи себеси па затоа има многу енергија, интересни disable клетви и демон петови.

- Mage за напад користи cast time и инстант скилови со прилично висок damage spike, напади кои му одговараат со тактиката "избегај далеку па удри јаааако", Warlock за напад користи инстант дотови и брзи магии кои тешко се контрираат, напади кои му одговараат со тактиката "Ако, убоо, ти занимавај се со мене дур ти ја цедам енергијата а се пунам себеси"

Нормално има и варијации на тема, талентите де.
... Па според тебе подобар е мејџот или варлокот?
 
B

Blacks

Гостин
... Па според тебе подобар е мејџот или варлокот?
Не е можно да се биде објективен на ова прашање т.е секој ке си одговори што >>САКА<< да игра. И да ти одговори на ова прашање тој одговор нема да ти служи многу. Ако ме прашаш мене Пристот е најјаката можна класа шо постои и бичи се пред него... Но дали е така???
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Во ниедна мултиплеер игра нема најдобра или најлоша класа, оружје(ако збориме за FPS игри) и така натаму. Има само луѓе кои знаат да играат со својата класа, и луѓе кои не знаат да играат со својата класа, па плачат ко бебиња. А нормално постојат и луѓе кои знаат да играат со сите класи, и луѓе кои се општи трски и појма си немаат.
 
B

Blacks

Гостин
Во ниедна мултиплеер игра нема најдобра или најлоша класа, оружје(ако збориме за FPS игри) и така натаму. Има само луѓе кои знаат да играат со својата класа, и луѓе кои не знаат да играат со својата класа, па плачат ко бебиња. А нормално постојат и луѓе кои знаат да играат со сите класи, и луѓе кои се општи трски и појма си немаат.
Токму така.. Сеф да се кандидираше за president ке гласав за тебе :P
 

kokolo_sk

Фаринго Егзофагијален Дивертикулум
Член од
8 јуни 2006
Мислења
259
Поени од реакции
6
za pvp mage ti e nezno ko*ile. mn damage ama isto taka i ne trpi damage... warlock mozes da tepas samo ako si blood elf (spored mene) zasto belfot sea ima 2 silenca i mozes da go skines. baska iluzii.. sve zavisi koj prv ke mavne.. Dali warlockot so fear ili mageot so silence.. kako i da e opasna tepacka..

Во ниедна мултиплеер игра нема најдобра или најлоша класа, оружје(ако збориме за FPS игри) и така натаму. Има само луѓе кои знаат да играат со својата класа, и луѓе кои не знаат да играат со својата класа, па плачат ко бебиња. А нормално постојат и луѓе кои знаат да играат со сите класи, и луѓе кои се општи трски и појма си немаат.


поштуем
 

ToXic_

Booyah!
Член од
19 март 2009
Мислења
275
Поени од реакции
196
варлок ти е 1000 пати подобро ...
еве некој причини
варлок има многу повеќе хелт од мејџот и повеке ризајланс
дед коил (инстант феар) и феар (феар со кастење) и плус ховл оф терор (исто феар). Има пет. Има дотови. и има хелт и мана драин...
да и се така ???
абе брат мисли
ти на Wаrrior pod fear или такозвани CC неможеш тоа да го правиш

Warrior -Berserker Rage-Reckcliness-Heroic Fury и овие како што знаеме Фури warrior што прави на lock у WOTLK нема да збориме Дека на 2-3 удари е мртов.
 
Член од
30 јануари 2009
Мислења
72
Поени од реакции
3
да и се така ???
абе брат мисли
ти на Wаrrior pod fear или такозвани CC неможеш тоа да го правиш

Warrior -Berserker Rage-Reckcliness-Heroic Fury и овие како што знаеме Фури warrior што прави на lock у WOTLK нема да збориме Дека на 2-3 удари е мртов.
Pa i vo TBC bese Warrior vs Warlock glypa tepacka... Ako izgubi warrior vo takva tepacka treba da se otkazi od WoW...
 
Член од
2 октомври 2008
Мислења
1.016
Поени од реакции
50
За 1x1 ако прајме муабет.. со 3.1 пач aff lock > warr. И незнам шо сте се запнале со то fear-от. Остај то .. warrior-от во тбц беше immune да, ама сега само со berserker rage можи да излези, а добар лок посебно афф сигурно ке можи да го уплаши :). А за арена ако партнерите им се хилери во 3.1 сигурно дека warr > lock. Пред пачот не вреди ни да пишам .. поретардирана класа од warr немаше. Претерано јака за пве и претерано слаба за пвп.
 
Член од
13 април 2009
Мислења
113
Поени од реакции
2
Варлок сол праи ..... Сеа у вотлк Маге не е најак кастер... Едино нешто појако од маге и од варлок е Прист...
 
S

StormRage

Гостин
абе Варлоциве се лудница.. ама и фрост маге посебно не е за потценвење...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom