Mетал

Метал

  • Обожавам

    Гласови: 619 54,4%
  • Слушам чат-пат

    Гласови: 285 25,0%
  • Не ми прави толку мерак

    Гласови: 102 9,0%
  • Неможам органски да го поднесам

    Гласови: 132 11,6%

  • Вкупно гласачи
    1.138
Член од
8 април 2009
Мислења
4
Поени од реакции
0
metallica

ja slusam ovaa grupa 20 g so niv porasnav brat mi go imase ride the lighting .uste se dobri iako ostareni i malku komercijalni.
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
Што фали на шведскиот?
Имам осеќај дека секогаш кога ќе се спомне дет метал се мисли на шведски :) длабоки граул вокали, моќно-дисторзирани гитари, бластови, брзо темпо, многу ритмови. Шведскиот е најквалитетен дет метал (според мене). За разлика од него, американскиот почна да ја загадува традицијата на дет металот (со неколку исклучоци). Сега у задње време коа шарам по интернет страни за дет метал налетувам на милион американски (брутал) дет метал бендови, кои сите звучат исто, со исти ритмови и рифови, бластови (каде без нив?) од почеток до крај на песната, монотоност, а само иљада шведски од кои секој бенд си има своја посебност и се издвојува од другите. Шведи подобро се разбираат у дет метал и далеку подобри дет бендови доаѓаат од Шведска.
Не би се согласил потполно. Поим за дет метал е Флорида, овие скандинавциве многу мелодичен го направија, кај е агресивноста во дет металот кај нив?

добар е и новиот бе... Ја немам целата дискографија од нив, затоа неможам да коментирам многу, него само ке напоменам дека последните два албуми се страва а оној And then you'll beg, не е баш она што мене ми се свиѓа, чистио дет не е баш мое поле... :smir:
Не слушам деткор за да го проценам правилно новиот албум од Cryptopsy, ама за олдскул фановите на Cryptopsy - новиот албум е срање. Јас искрено, не ни издржав ни до пола да го преслушам. :toe:
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Ристе, зборуваме за Шветски дет, не за мелодичниот дет...
А антиталент..тоа така ти се чини оти шветскиот дет има свој посебем шмек...дека не си слушал таков тип сега чудно ти звучи ..тоа е тоа..
 

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
Што фали на шведскиот?
Имам осеќај дека секогаш кога ќе се спомне дет метал се мисли на шведски :) длабоки граул вокали, моќно-дисторзирани гитари, бластови, брзо темпо, многу ритмови. Шведскиот е најквалитетен дет метал (според мене). За разлика од него, американскиот почна да ја загадува традицијата на дет металот (со неколку исклучоци). Сега у задње време коа шарам по интернет страни за дет метал налетувам на милион американски (брутал) дет метал бендови, кои сите звучат исто, со исти ритмови и рифови, бластови (каде без нив?) од почеток до крај на песната, монотоност, а само иљада шведски од кои секој бенд си има своја посебност и се издвојува од другите. Шведи подобро се разбираат у дет метал и далеку подобри дет бендови доаѓаат од Шведска.



Ти да си јадеш гомна :) серко еден..
Не какај мори! Опет да не ги сакаш од Швеѓаните х) Па знам дека ги сакаш, ама ТАПА СЕ! Едино Блодбат шо се АУУУУУ! Иначе од ДЕТ метал поише сакам амерички! Не сакам баш брутал дет и слично....олд скул дет и најнормален дет метал ми е доволно! Death, Obituary, Morbid Angel, Canibal Corpse и то! Нешо у тој стил сакам :) И не ги брани Криптопси, ова шо го извадија го урива се тоа шо го напраиле порано х)
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Ми звучеа интересно , макар да помалце Cradle of Filth шмек имаат . :)

И нешто за почитувачите на добар брутал , Nile !


 

DeathControlmk

Will are?
Член од
7 февруари 2009
Мислења
124
Поени од реакции
9
Ај луѓе да му честитаме на antitalent за освоено прво гитарско место на RockFest 2009!!!
 

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
Ja веќе му честитав :pipi: Иначе кој сака WARNAMENT цедиња кај мене нека се обрати! Цена 80 денари! Сплит е цедето со Chaos Creation! :)
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Ае антиталент честито нека ти е ...па од другата година ќе имаш конкуренција малце:D:D...

А Томислеер поднаучи се малце да зборуваш пристојно оти ги иритираш сите на темава...
 

antitalent

idiotizam i renesansa....
Член од
22 јануари 2009
Мислења
182
Поени од реакции
6
aj fala ali do godina nema da sviram na rock fest ili ako bide mozda ko gosti...:D
 

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
Ае антиталент честито нека ти е ...па од другата година ќе имаш конкуренција малце:D:D...

А Томислеер поднаучи се малце да зборуваш пристојно оти ги иритираш сите на темава...
Никој не ми рекол дека го иритирам со нешо... може да ми каеш на пример со шо?
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Никој не ми рекол дека го иритирам со нешо... може да ми каеш на пример со шо?
Кога е во прашање мислење кое не ти се допаѓа, ти го правиш од мајмун подоле тој што го постирал тоа....нели можеш едноставно да не се согласиш со тоа велејќи - не ми се допаѓа музиката што ја имаш постирано,не ми се допаѓа како размислуваш..итд итд:back:
 

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
Абе тоа намерно и напраив нејзе зашо знам дека се нервира коа и кењам за опет :)
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
Opeth и Nevermore се бендови кои до крајот на животов ќе ми ги препорачуваат, ама и јас никако не можам да ги поднесам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom