Mетал

Метал

  • Обожавам

    Гласови: 619 54,4%
  • Слушам чат-пат

    Гласови: 285 25,0%
  • Не ми прави толку мерак

    Гласови: 102 9,0%
  • Неможам органски да го поднесам

    Гласови: 132 11,6%

  • Вкупно гласачи
    1.138
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.439
Поени од реакции
7.899
''Ама сега се поставува прашањето дали металот е тапа кога има деткор,порнгринд,горегринд и гриндкор елементи??''

- одговорот е ДА, Потапа здравје , зборам за мене . deathcore поштувам до некаде, и тоа progressive deathcore ,значи збориме за Between the buried and me , Protest The Hero , Century, Mastodon (освен последниот ) .. a grind пак ногу ретко слушам, скоро никогаш .. Brutal death поштувам ама без grind елементи унатре.. а за тематиката на песни ич не ме занима.. ногу ретко да се заинтересирам за шо пеат .. ако музиката ми е погодена тогај е ок, е сеа за тие шо ми се поомилени бендови чат пат ѕирнам некој текст .. може и поезија да рецитира унатре, ама ако музиката не чини , тогај џабе е текстот, бар за мене .
Protest the hero не се деткор..
Друже за кого како, кај некого има влијание текстот, кај некој не - зависи! кај мене на пр. има и тоа доста големо...
 

BoogieMan

#%$!
Член од
24 август 2006
Мислења
364
Поени од реакции
19
Ај да ги прекинам сеа сепаратистичките расправии и нагони


Незнам дали ги знаете Coroner. Швајцарски технички треш..барем така се водат. Оваа нивна песна посебно многу ми се свиѓа ама има уште многу многу други што се одлични.
 

DeathControlmk

Will are?
Член од
7 февруари 2009
Мислења
124
Поени од реакции
9
Ај да ги прекинам сеа сепаратистичките расправии и нагони


Незнам дали ги знаете Coroner. Швајцарски технички треш..барем така се водат. Оваа нивна песна посебно многу ми се свиѓа ама има уште многу многу други што се одлични.
Кој ги знае Coroner ги знае Sadus и обратно хаха, многу закон, Masked Jackal е најзакон песна! Три член бенд, звер гитариста, басиста и тапанар:vozbud::vozbud:
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Ае ќе ми се лутите што не остављам по некое видео..па еве:smir:

Мелодик блекче

Ево и нешто пауер/нео-класикал би га ставил..

Ако смеем неш Пинк Флојд да ставим:pipi:

Нешто Дум/Гот

Добар прогресив рок

Мелодик дет

Нешо Шведски дет..

Техникал дет..

Дет со гот...
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
Cryptopsy со новата постава не се веќе Cryptopsy. Од пример за стегнат технички дет метал, се префрлија на деткор. :toe:
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Е да ...нз шо им текна на деткор да се фрлат.....Инаку добар ми изгледа новиот албум (добар за деткор)...само овој пискачот да го нема....Добро во споредба со Нан со вајл или Бластхеми мејд Флеш не е нешто.....ако го пиша коментаро за тоа горе техникал дет што пишав...печатна грешка:D:D така сум ставил во глава и така пишав набрзина...
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
Е да ...нз шо им текна на деткор да се фрлат.....Инаку добар ми изгледа новиот албум (добар за деткор)...само овој пискачот да го нема....Добро во споредба со Нан со вајл или Бластхеми мејд Флеш не е нешто.....ако го пиша коментаро за тоа горе техникал дет што пишав...печатна грешка:D:D така сум ставил во глава и така пишав набрзина...
Да да, баш за таа песна ти пишав. Она не е ни метал, нажалост. :nesum:
 

Ш Т Е Т Н И К

Досадија
Член од
18 февруари 2008
Мислења
633
Поени од реакции
25
Така ненадејно налетаф на бендоф (прфпат ги слушам) добро звучат посебно вокалот...
 

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
Не хи спомињајте Криптопси серка ме фаќа х)
 

antitalent

idiotizam i renesansa....
Член од
22 јануари 2009
Мислења
182
Поени од реакции
6
toa melodic deathot aren e ama tao svetskiot death metal ne mi zvuci ic na death metal....:toe:
 

Dehumanizer

Chicken Invader
Член од
29 јуни 2008
Мислења
71
Поени од реакции
5
Што фали на шведскиот?
Имам осеќај дека секогаш кога ќе се спомне дет метал се мисли на шведски :) длабоки граул вокали, моќно-дисторзирани гитари, бластови, брзо темпо, многу ритмови. Шведскиот е најквалитетен дет метал (според мене). За разлика од него, американскиот почна да ја загадува традицијата на дет металот (со неколку исклучоци). Сега у задње време коа шарам по интернет страни за дет метал налетувам на милион американски (брутал) дет метал бендови, кои сите звучат исто, со исти ритмови и рифови, бластови (каде без нив?) од почеток до крај на песната, монотоност, а само иљада шведски од кои секој бенд си има своја посебност и се издвојува од другите. Шведи подобро се разбираат у дет метал и далеку подобри дет бендови доаѓаат од Шведска.

Не хи спомињајте Криптопси серка ме фаќа х)
Ти да си јадеш гомна :) серко еден..
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.439
Поени од реакции
7.899
Да да, баш за таа песна ти пишав. Она не е ни метал, нажалост. :nesum:
добар е и новиот бе... Ја немам целата дискографија од нив, затоа неможам да коментирам многу, него само ке напоменам дека последните два албуми се страва а оној And then you'll beg, не е баш она што мене ми се свиѓа, чистио дет не е баш мое поле... :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom