Mетал

Метал

  • Обожавам

    Гласови: 618 54,4%
  • Слушам чат-пат

    Гласови: 285 25,1%
  • Не ми прави толку мерак

    Гласови: 102 9,0%
  • Неможам органски да го поднесам

    Гласови: 132 11,6%

  • Вкупно гласачи
    1.137
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.102
Поени од реакции
5.787
И никој не ми кажа ништо за свирката што ми ја зборат у школо веќе 3 дена. Ќе има ли нешто на 20 у Кастро, зашо разбрав дека Serpentine, Vandal, Furion и Hall of Sins ќе свират????
На мајспејсот на Кастро пишува дека на 20-ти свират Тотем, а за други бендови не е спомнато ништо. А веќе два дена чекам потврда за информацијава дека ќе свиреле SF, Vandal, Furion и Hall of Sins од извор близок до еден од членовите на Hall of Sins, така да ќе ве обавестам кога ќе добијам некаква информација.
 

ArhangelOFDeath

Immortality
Член од
3 септември 2008
Мислења
1.906
Поени од реакции
126
седи бе блекер, кој ти кажа бе да му ги........ маките или ти го измисли ова?
Не ти кажувам тука кој ми кажа туку вечер кај давид на роденден ќе ти кажам и не го измислив јас тоа знеш дека не кажувам ништо од памет..
А за мунсороу немој да јадиш гомна за нив супер се и ај жити се кажи што свират ако се превиш толку паметен ??
Без гуглизам
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
1.394
Поени од реакции
259
Не ти кажувам тука кој ми кажа туку вечер кај давид на роденден ќе ти кажам и не го измислив јас тоа знеш дека не кажувам ништо од памет..
А за мунсороу немој да јадиш гомна за нив супер се и ај жити се кажи што свират ако се превиш толку паметен ??
Без гуглизам
Viking/Folk/Black Metal ама не се баш чист блек појчето на фолк:helou:

:uvo:
HEAHAEHHAEHAEHAEH
Вака сега......Брат без да се лутиш ама ти ми кажувеше пред некој ден дека Ганс н росес биле мн добри и незамнеливи,а тука се правиш као појма имаш од музика.Второ некоја ден(која ретарда)...Брат никогаш и не сум рекол дека сум блекер ти седиш пред компјутер ги кокораиш очите а од ништо врска немаш и не занеш ни што слушам како прво...
хахаха јас ако немам врска оди отепај се.......
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
Имате ли MSN вие двајца? Или поинтересно е вака сите да читаат кој колкав металец е?
 

Kiro Hametovski

Sniffericious
Член од
11 декември 2005
Мислења
1.685
Поени од реакции
43
Стварно пер, доста више сите се карате кој бенд шо метал свири коа сте чуле 1 албум од бендот и ви заличело на нешто...ако го немаш преслушано убаво бендот, или бар нешо шо го дефинира убаво, не збори и крај!! Е да, хинт:БЕНДОТ НЕ Е УВЕК ТОЧНО ДЕФИНИРАН НА НЕТ!!:)
 

ArhangelOFDeath

Immortality
Член од
3 септември 2008
Мислења
1.906
Поени од реакции
126
Стварно пер, доста више сите се карате кој бенд шо метал свири коа сте чуле 1 албум од бендот и ви заличело на нешто...ако го немаш преслушано убаво бендот, или бар нешо шо го дефинира убаво, не збори и крај!! Е да, хинт:БЕНДОТ НЕ Е УВЕК ТОЧНО ДЕФИНИРАН НА НЕТ!!:)
Еј брат ако јас ги немам преслушано мунсороу .......
Иначе Мина добар си така е за Мунсороу али последните албуми поише на блек маваат
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
Блек метал откритие, Helheim, стар бенд се сеа веќе, ама ја сеа си ги најдов у компјутер, им го чув првиот албум,

Jormundgand


Повторно психоделија, во последно време тоа барам кај бендовите, мантра-истички дух во музиката (ефектот е постигнат со слушање надвор). Вокалот тешко дека на повеќето ке им се допаѓа, во некои песни е како Кинг Дајмонд да земал да пее повисоко, само што овде тоа е повеќе сирово, повеќе нерафинирано и дивјачко. Кога ги слушам Хелхајм ми иде да ги отерам сите блек метал бендови од типот на Горгорот и Димму у пичката на мајка им. На вакво блек метал дело, ни малку не исполирано студиски, сакам душата да му ја предадам. E, сеа, незнам за другите албуми..... тоа ке се испита.



 

MorrisonKA

You need a fucking hobby, bitch!
Член од
23 март 2007
Мислења
815
Поени од реакции
27
не знам шо сакаш од прогресив рок, има ногу поджанрови, не знам колку си чул, па да ти предложам нешто: рече дека ти се свиѓат The Mars Volta, ја би ти предложил Ash Ra Tempel ,одличен бенд, свират краутрок, подвид на прогрсив рок, ѕирни ги албумите Ash ra tempel , Join Inn. Amon Duul 2 ,исто добра група . Oceansize се закон група, добар прог ,Еffloresce e е ногу добар албум.ако си за психоделичен супер прог рок провери ги Nektar,Hawkwind,Eloy,Оzric Tentacles супер се. пробај ги Camel супер бенд, symphonic progressive rock, Mirage, Moonmadness се чудо од албуми.Anglagard ,Harmonium,Yes,Genesis,Renaissance,Transatlantic, se супер бендови.Ја би ти препорачал Anekdoten ,еден бенд од шведска, епа тоа е поезија од прог ,неам зборови треба да чуеш само, Enchant - ептен добар heavy prog, значи тоа не е метал, али пожестоко од обичен прг, али неверојатен бенд, лудило ,Devil doll - мрачен прогресив роцк, интересна ствар ,треба да ѓи ѕирнеш,обавезно Rush ако не си ги чул, од Jazz rock/fusion ако можеш да поднесеш вакви ствари земи ги Mahavishnu orchestra,Colloseum,Return to forever.A новиот албум од Nemo , Barbares e добар, The flower kings се одличен symphonic prog od шведска,Маrrilion се добар бенд исто.... и така натака, има уште ногу за пишување на оваа тема , доста е за сеа,
А, нигде не ги спомињаш Brainticket као препорака :) :)

Еве добар прогресив, Gordian Knot

www.myspace.com/gordianknot

 

ArhangelOFDeath

Immortality
Член од
3 септември 2008
Мислења
1.906
Поени од реакции
126
Блек метал откритие, Helheim, стар бенд се сеа веќе, ама ја сеа си ги најдов у компјутер, им го чув првиот албум,

Jormundgand


Повторно психоделија, во последно време тоа барам кај бендовите, мантра-истички дух во музиката (ефектот е постигнат со слушање надвор). Вокалот тешко дека на повеќето ке им се допаѓа, во некои песни е како Кинг Дајмонд да земал да пее повисоко, само што овде тоа е повеќе сирово, повеќе нерафинирано и дивјачко. Кога ги слушам Хелхајм ми иде да ги отерам сите блек метал бендови од типот на Горгорот и Димму у пичката на мајка им. На вакво блек метал дело, ни малку не исполирано студиски, сакам душата да му ја предадам. E, сеа, незнам за другите албуми..... тоа ке се испита.



Брат дај прати ги овие на пп плс:se_ molam
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Аууу Гижо , бендов ебава матер .
Вокалот иако викаш дека нема да се свиѓа на повеќето , ја мислам спротивно . Онака го доловува оној хорор момент од песната. Ме потсеќа на почетоците на CoF малце . :)
 
Член од
12 март 2007
Мислења
650
Поени од реакции
73
А, нигде не ги спомињаш Brainticket као препорака :) :)

Еве добар прогресив, Gordian Knot

www.myspace.com/gordianknot

Brainticket се специфични, не го препорачувам на сите, тоа е малце поинаков краутрок. Малце повеќе психоделија,noise елементи, треба повеќе напор да се вложи у слушањето, ама у секој случај си вреди.
Gordian Кnot се одлични
 

DeathControlmk

Will are?
Член од
7 февруари 2009
Мислења
124
Поени од реакции
9
So e so lugjevo... Zaglaveni na Metallica e Dream Teather???

Bolje bendovi od Metallica i Dream Teather : Death, Cracass, Morbid Angel, Spiral Architect, Wathctower, Cynic, Sadus, Coroner, Deicide, Atheist, Spasitc Ink, Blotted Science... Me mrzi use da pisuvam... John Petrucci za Jon Razombek, Paul Masvidal, Bill Steer, Chuck Schuldiner, Jason Gobel, Shannon Hamm (i use iljada drugi :mad:!) e BEBE, ustvari pola bebe - BE... Daj be lugje samo najpoznatoto go slusate SMENETE malce... se karate koj e bolje od Kirk i John (c,c,c)... Razlicen stil se, i statisticki na skoro isto nivo se.

Fala BOGU nekoj so ne e u Metallica i Dream Theater... FALA TI! :back:
 
Член од
12 март 2007
Мислења
650
Поени од реакции
73
Bolje bendovi od Metallica i Dream Teather : Death, Cracass, Morbid Angel, Spiral Architect, Wathctower, Cynic, Sadus, Coroner, Deicide, Atheist, Spasitc Ink, Blotted Science... Me mrzi use da pisuvam... John Petrucci za Jon Razombek, Paul Masvidal, Bill Steer, Chuck Schuldiner, Jason Gobel, Shannon Hamm (i use iljada drugi :mad:!) e BEBE, ustvari pola bebe - BE... Daj be lugje samo najpoznatoto go slusate SMENETE malce... se karate koj e bolje od Kirk i John (c,c,c)... Razlicen stil se, i statisticki na skoro isto nivo se.

Fala BOGU nekoj so ne e u Metallica i Dream Theater... FALA TI! :back:
гледам ти си поштуваш прогресив, одлично , Respect.

Блек метал откритие, Helheim, стар бенд се сеа веќе, ама ја сеа си ги најдов у компјутер, им го чув првиот албум,

Jormundgand


Повторно психоделија, во последно време тоа барам кај бендовите, мантра-истички дух во музиката (ефектот е постигнат со слушање надвор). Вокалот тешко дека на повеќето ке им се допаѓа, во некои песни е како Кинг Дајмонд да земал да пее повисоко, само што овде тоа е повеќе сирово, повеќе нерафинирано и дивјачко. Кога ги слушам Хелхајм ми иде да ги отерам сите блек метал бендови од типот на Горгорот и Димму у пичката на мајка им. На вакво блек метал дело, ни малку не исполирано студиски, сакам душата да му ја предадам. E, сеа, незнам за другите албуми..... тоа ке се испита.



Helheim се добри, некој мелодичен блек у последниот албум Kaoskult со викинг елементи, добар у секој случај , а го иам чуено и The Journeys And The Experiences Of Death е taj album e малце поагресивен , али ипак е ок, вокалот задоволува, не е баш типичен за блек,ама не пречи. ги иам тие два албума дреба да се набават и другите
 

ArhangelOFDeath

Immortality
Член од
3 септември 2008
Мислења
1.906
Поени од реакции
126
Го симнав овој Kaoskult само во 2-3 песни има поизразени викинг елементи ама е закон во секој случај а ги сакам првите албуми а неможам да ги најдам па ко ги имате плс на пп
 

Kajgana Shop

На врв Bottom