Lyoness

S

silmarillion

Гостин
Ја сум обичен купувач и имам дадено картици на фамилија и пријатели, мрежен маркетинг неможам да работам пошто не ме бива за sales а и не ме влече. Али чисто ме интересира муабетот дека е пирамида у кој што и ја влегов како скептик на почеток додека не видов дека во таа поставеност некој што влегол покасно во игра заработува повеќе од некој што е со години пред него !? Нели по логика на нештата и хиерархиската поставеност на структурата, тој што влага покасно треба помалце да заработува од тие што се над него или пред него.

Околу структурата на пирамида, земав кај мене у фирма и напраив органограм, и што да ти кажам, се запрепастив :) Еден фараон, една свинга (сексетарка) и 5 души продажба што работат : ))) Муабетот ми е, scam-ови има миљон и превише имам инвестирано у себе и парично и време за да се ебавам со scam-ови и увек влагам у све ко неверни тома што ми е и слабост пошто којзнае колку шанси у животов сум утнал ради тоа. Е ваму влегов (влегов - земав картичка да штедам на секојдневно купување) исто скептично, али можам одговорно да тврдам дека компензацискиот план е легитимен. Тоа што некој не сработил како што треба и после лапрда низ град пирамиди и слични глупости тоа е друга работа, а има примери такви. Оној што го спомнаа дека е кариера 7 (највисоката кај нас), 30 колена над него што се во таа нели пирамида денар не гледаат.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
тоа се тие групи, лајонес, хербалајф, јеховини сведоци...
.....а бе стално сум се прашувал кај се парите кај Јеховините Сведоци и сеуште се прашувам. Може знаеш???
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ех, да не бев цигла туку нешто друго......ќе сватев., вака ми треба појаснение како за цигла. Никако не можам да видам каде се парите кај тие Јеховините освен од евентуални донации за клемање данок по бел свет ,а овде можеби некоја донација од врбувани наивни душички , од кој дел пари се плаќаат и врбувачите.... Ама имиџот им е таков да викаш пу-пу-бегај скраја сотоно , а не па пари да им даваш... :) :)
 
C

cige

Гостин
Лајонес не е пирамида, Лајонес е мулти-левел маркетинг :icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol:
А, разликата меѓу мулти-левел и пирамида е...? :icon_lol::icon_lol::icon_lol:
Мулти левел не спаѓа во пирамидална структура на компан...ова, измама?
Не заебавај, зар и ти си во ова?
И што со тие смајлиња? Иронија и самобендисаност. Незнаејќи ја својата шуплина и его. Земи гуглај. Види што е разликата. Друг ли да гугла за тебе? Или ако знаеш дај просветли не, не ни се смеј на мизеријата.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
И што со тие смајлиња? Иронија и самобендисаност. Незнаејќи ја својата шуплина и его. Земи гуглај. Види што е разликата. Друг ли да гугла за тебе? Или ако знаеш дај просветли не, не ни се смеј на мизеријата.
Што да гуглам? Активните судски процеси против пирамидава?
 
Член од
21 септември 2016
Мислења
831
Поени од реакции
1.135
Lugjevo gi delam na pametni i lyoness clenovi.
Nekogas duri ne mi e realno kako moze takvi ovci da postojat ali ete ocito ima takvi sto ne uklucuvaat mozok da razmislat dali seto toa ima logika i se lazat.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Активни судски процеси против се можеш да најдеш. Дај да видиме судски разрешници.
New Judgments in Switzerland and Austria
The Obergericht des Kantons Zug,Zug (The High Court of the Canton of Zug, Zug, Switzerland) has decided on February 28, 2017 in its second instance judgment BZ 2016 78 that the system of Lyoness is to be considered as an unfair pyramid scheme within the meaning of Art. 3 Abs 1 lit UWG. (Swiss Federal Law against unfair competition) and that the Lyoness distribution system and the premium membership correlate to such extent that the system as a whole is to be considered as unfair. The verdict of the Obergericht was rendered based on legal action taken by a Swiss entrepreneur against Lyoness Suisse GmbH, CH-Cham.

The Bezirksgericht (District Court) of Vöcklabruck, Austria, has decided on March 9, 2017 in its judgment45C 527/16k-16 that the business model of Lyoness Europe AG, Buchs, Switzerland, is to be considered as an unfair pyramid scheme within the meaning of Art. Z 14 in attachment to § 2 UWG (Austrian Law against unfair competition). The verdict of the Bezirksgericht, Vöcklabruck was rendered based on legal action taken by an Austrian pensioner.
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.026
Поени од реакции
435
како прво пирамидална шема и мулти левел не е исто информирај се ако сакаш,како второ гледам тука сите коментирате за лајонес појма немате како функционира,ете јас ја имам картичката ја користам не стално ама кога турвам гориво,во веро,во некој кафич низ битола,aliexpress итн,добивам кеш назад,шопинг поени и пријателски бонус само од директни и индиректни членови и тука завршва лајонес.
Понци пирамида.Забранета е законски и е кривично дело.Меѓутоа најдоа начин законски да го заобиколат законот за да биде се законски,ако се разбираме
 
Член од
15 јануари 2013
Мислења
251
Поени од реакции
240
Направи ли некој пари од Lyoness?
 
C

cige

Гостин
Понци пирамида.Забранета е законски и е кривично дело.Меѓутоа најдоа начин законски да го заобиколат законот за да биде се законски,ако се разбираме
Не се разбираме. Те молам образложи. Помогни ми.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Кај да ги најдам податоците што треба да се внесат кај трансакциската сметка за да можам да примам пари?

Capture.PNG
 
Член од
12 август 2012
Мислења
317
Поени од реакции
100
Дали некој може да ми каже колку заработува Кариера 1,2,3 па така натаму?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom