Lycamobile Македонија

Член од
9 јануари 2021
Мислења
709
Поени од реакции
728
Od vcera imam nekoe infoo neoficijalno deka a1,ja ogranicil brzinata(na Lte vo mestata kade sto se raboti na mrezata) za lyca i za drugite/green i mtel.
Ako ima nekoj visok mb,nee loso da pusti nekoj test,
Kaj mene brzinata lyca-a1 e skoro ista-slicna ...ama nemam povejke mb, za da probam denes
Мрежата на Lycamobile е лимитирана на 100 Mbps без разлика кај и да бидиш, е сега дека по селава има слаб LTE да има и за тоа треба А1 да постават антени за да се зајакни сигналот на мрежата. Јас имам лимит и тоа ќе ти го потврдам, на А1 и на Lyca макималната брзина ми е 100/50 иако телефонот подржува 150/50 послаба брзина за 4G може и повеќе ако имаш друг телефон.
-3G имаш покриеност насекаде, а 4G зависно од локацијата. Во едно село на Древеник имав најслаба мрежа, повеќето телефонот ми беше на Н+ отколку на 4G и тоа 4G беше со ич црти до една. Значи катастрофа е, во Света снемував мрежа човече еј а надовор имав мрежа во селото, во куќата на роднината ми снемуваше, а на Lycamobile имав мрежа нон-стоп во Света, на А1 снемував.
Lycamobile изгледа заради поновата картичка (2022 ја активирав) помалку снемува мрежа, а А1 ја имам од септември 2017 ми снемува на некои места мрема.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.219
Поени од реакции
3.612
Мрежата на Lycamobile е лимитирана на 100 Mbps без разлика кај и да бидиш, е сега дека по селава има слаб LTE да има и за тоа треба А1 да постават антени за да се зајакни сигналот на мрежата. Јас имам лимит и тоа ќе ти го потврдам, на А1 и на Lyca макималната брзина ми е 100/50 иако телефонот подржува 150/50 послаба брзина за 4G може и повеќе ако имаш друг телефон.
-3G имаш покриеност насекаде, а 4G зависно од локацијата. Во едно село на Древеник имав најслаба мрежа, повеќето телефонот ми беше на Н+ отколку на 4G и тоа 4G беше со ич црти до една. Значи катастрофа е, во Света снемував мрежа човече еј а надовор имав мрежа во селото, во куќата на роднината ми снемуваше, а на Lycamobile имав мрежа нон-стоп во Света, на А1 снемував.
Lycamobile изгледа заради поновата картичка (2022 ја активирав) помалку снемува мрежа, а А1 ја имам од септември 2017 ми снемува на некои места мрема.
. Znam za losata mreza Prilep-pelagonija a i od Bitola se zalaat na istoto)
Protokot na a1 e 100/50 kakov sakas imaj telefon cat4/cat6 i najnov.....
Na lyca brzinata e okolu 30/mbps, povejke mise pozalija i jas vidov deka na razlicni telefoni na site isto...brzinata na razlicni lokacii.....
a prethodno bese 100ka skoro sekogas ...od a1 covek sto raboti tamu vika sega duri se raboti mrezava prioritetni se samo a1 sim, drugite sto ke ostani od brzinata toa...toa im bilo soopsteno i na lyca i na green i na mtel(ama na mtel nemame nikoj da proveri)na green e isto okolu 30/35mbps, a upload e promenliv....
Автоматски споено мислење:

veke imam napisano za ova, a uste dobivam najmnogu 100mbps na lyca 4g+

Ok, jasno e vidov na +10 razlicni telefoni deka vistila Lte,e so niska brzina,nemaa problem so voice&sms,samo data speed e mn, niska vo sporedba so pred 5/6 meseci imav speed +170mbps.
Ama poslednava nedela toa e mn, niska brzina okolu 30mbps
Автоматски споено мислење:

. Znam za losata mreza Prilep-pelagonija a i od Bitola se zalaat na istoto)
Protokot na a1 e 100/50 kakov sakas imaj telefon cat4/cat6 i najnov.....
Na lyca brzinata e okolu 30/mbps, povejke mise pozalija i jas vidov deka na razlicni telefoni na site isto...brzinata na razlicni lokacii.....
a prethodno bese 100ka skoro sekogas ...od a1 covek sto raboti tamu vika sega duri se raboti mrezava prioritetni se samo a1 sim, drugite sto ke ostani od brzinata toa...toa im bilo soopsteno i na lyca i na green i na mtel(ama na mtel nemame nikoj da proveri)na green e isto okolu 30/35mbps, a upload e promenliv....
Автоматски споено мислење:


Ok, jasno e vidov na +10 razlicni telefoni deka vistila Lte,e so niska brzina,nemaa problem so voice&sms,samo data speed e mn, niska vo sporedba so pred 5/6 meseci imav speed +170mbps.
Ama poslednava nedela toa e mn, niska brzina okolu 30mbps
Samo sto mi se krivi Lyca, koga na a1nova sim karticka na novaM sim isto 40mbps,e brzinata.....taka da ovie od a1 ja preteraja so mrezata....
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
1 јануари 2023
Мислења
13
Поени од реакции
6
Пријатели, зошто неможам да активирам Вибер, не стасува повик односно код а после неколку обиди System problem
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.219
Поени од реакции
3.612
Пријатели, зошто неможам да активирам Вибер, не стасува повик односно код а после неколку обиди System problem
Ako tie nov nov brojot znae da zezne taka a sega veke ti e blokiran,pisi im na support na viber ke to go sredat, brojot,operator se.....
 
Член од
16 ноември 2011
Мислења
220
Поени од реакции
67
Дали може да заменам сим картичка со истиот број. Ова сакам да го направам затоа што некаде прочитав дека поновите сим картички од Лајка работаат подобро . Ако е ова вистина , која е постапката и како изгледа паковањто од новите сим картички , да не се зезнам по втор пат ?
 
Член од
9 јануари 2021
Мислења
709
Поени од реакции
728
Дали може да заменам сим картичка со истиот број. Ова сакам да го направам затоа што некаде прочитав дека поновите сим картички од Лајка работаат подобро . Ако е ова вистина , која е постапката и како изгледа паковањто од новите сим картички , да не се зезнам по втор пат ?
На празна картичка со 0 денари можиш да го префрлиш бројот, ама верувај дека истото ќе ти биди. Плус можеш со проблеми да се соочиш со новата картичка.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.219
Поени од реакции
3.612
Дали може да заменам сим картичка со истиот број. Ова сакам да го направам затоа што некаде прочитав дека поновите сим картички од Лајка работаат подобро . Ако е ова вистина , која е постапката и како изгледа паковањто од новите сим картички , да не се зезнам по втор пат ?
Baraj prazna sim koja e vo komplet plavo pakuvajne, koga keja stavis na tel da pokazuva LycaMobile so golemo M, potoa javise 1212 od novata i so iccd i puk, ke ti napravat swap za 10/15min, od tekovniot br,sto go imas, ako se soocuvas so roaming problemi,za start treba lyca sim da se najavi na balkan roaming, srbija,albanija,kosovo,crnagora, potoa ke nemas problem so dr,zemji roaming, ako od tuka zamines so avion germanija 99% tamu nema da raboti,ako 1 ednas ja najavis na balkan roaming, napravis povik/sms/data,so roamingot ke nemas problem,
Ako se soocuvas so nesto dr, kazi ke probam da ti pomognam...
 

Attachments

Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
дали некој пријавил во АЕК, ОПМ ... за ова што Lycamobile ја зачувуваат картичката со која некогаш е извршено плаќање а притоа не може никако да се избрише?
и ако не ајде да се организираме да направиме притисок (да се јавиме организирано за неколку дена повеќе пријави до АЕК, ОПМ...) да ги избришат картиците или барем да може да се избрише по избор на корисникот.
 
Член од
6 август 2014
Мислења
39
Поени од реакции
42
Ајде, I’m in! Впрочем ајде да се организираме за целото работење на операторот. Да поднесеме истовремено 20-50-100 претставки и приговори, да видиш како ќе се сменат работите.

Кога конечно ќе сфатиме дека ако сакаме нешто треба да се потрудиме да го добиеме, а не да чекаме да падне од небо, многу работи ќе бидат поинакви!
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.219
Поени од реакции
3.612
дали некој пријавил во АЕК, ОПМ ... за ова што Lycamobile ја зачувуваат картичката со која некогаш е извршено плаќање а притоа не може никако да се избрише?
и ако не ајде да се организираме да направиме притисок (да се јавиме организирано за неколку дена повеќе пријави до АЕК, ОПМ...) да ги избришат картиците или барем да може да се избрише по избор на корисникот.
Jas sum izbrisal so javuvajne na 1212,za da ne ja zacuvuva ne klikajte auto bundle,
Jas sum prijavil aek,vika vo dogovorot so operatorot stoi deka ke vi ja zacuva kartickata,i vie toa go prifajkate.!(no toa so sitni bukvi i se dr,nikoj ne cita)
No nee na odmet da se proba pak ...!so aek.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom