Linkin Park

Член од
9 април 2007
Мислења
1.277
Поени од реакции
977
Гижо напиша:
има разлика меѓу познати и комерцијала, голема, пробај да ја увидиш
абе те разбирам што сакаш да кажеш:mist:ама и сите што се познати се и тешка комерцијала и заработиле огромна сума пари...да си ја сакат само музиката ке праат бесплатни концерти...зборам за познатите

KohlBass напиша:
Изгледаат како претерана заебанција за први април.



Музиката, како уметност никогаш не би требало да биде правена со цел да се збогатиш. Средствата што може да ги донесе, колку и да се, се добредојдени и тоа нема да биде комерцијала се додека уметноста (во овој случај музиката) се прави искрено, со цел да се искажат чуства, размислувања, ставови, погледи на свет и така натаму...
ама ги измеша работиве.ама само едно да те прашам.ШТО Е УМЕТНОСТ:ne_zboram
 

KohlBass

Dechak iz vode
Член од
1 јуни 2006
Мислења
1.485
Поени од реакции
36
shura напиша:
ама ги измеша работиве.ама само едно да те прашам.ШТО Е УМЕТНОСТ:ne_zboram
Уметноста како поим е многу контрадикторна и затоа може да се дефинира само индивидуално.
Ајнштајн рекол `Вистинската уметност се карактеризира со неодоливата потреба на креативниот артист.`

Хипократ - Vita brevis, ars longa (Животот е краток, уметноста долга).

Аристотел - `уметноста го надополнува она што природата не може да го доведе до завршница.`

Има дефиниција во Речникот на американското наследство што уметноста ја карактеризира како `човекови напори да ја имитираат, дополнат, изменат или да и се спротивстават на природата.`

Џон Лок (филозоф од Британија) - `Она што е статично и повторливо е здодевно. Она што е динамично и случаен избор е збунувачко. Меѓу тие две нешта лежи уметноста.`

Реноар - `Да ви кажам ли кои се двата квалитета на едно уметничко дело? Прво, мора да биде неопишиво, а второ, не смее да може да се имитира.`

Една излижана аксиома е дека `уметноста е израз на личната перцепција на реалноста од страна на уметникот`...

Поради тоа што горе реков дека само индивидуално може да се гледа на уметноста, јас викам дека `Уметноста е сè она што ќе те натера да размислиш.`

Па сега ти види...
 

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.024
Поени од реакции
609
MaRiNa`Oh напиша:
Абе и Pussycat dolls се познати ама види им ги “песните“..
Ostajgi ti pussycat dolls tie drugo sranje se niv gi sakat samo cupinata od maskite tesko nekoj koj gi slusa a Linkin park site i maski i zenski.
 

MaRiNa`Oh

стара школа
Член од
26 март 2005
Мислења
3.484
Поени од реакции
28
JOE напиша:
Ostajgi ti pussycat dolls tie drugo sranje se niv gi sakat samo cupinata od maskite tesko nekoj koj gi slusa a Linkin park site i maski i zenski.
Абе шоооо целиот свет и сите европски земји.
 
Член од
29 јануари 2007
Мислења
217
Поени од реакции
1
Linkin Park, dobri si, posebno Chester, samo ne mi se dopaga deka tepat mnogu na raperski stil, tuka se i Limp Bizkit, mislis raperi, a ne rokeri (metalci)
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.277
Поени од реакции
977
KohlBass напиша:
Уметноста како поим е многу контрадикторна и затоа може да се дефинира само индивидуално.
Ајнштајн рекол `Вистинската уметност се карактеризира со неодоливата потреба на креативниот артист.`

Хипократ - Vita brevis, ars longa (Животот е краток, уметноста долга).

Аристотел - `уметноста го надополнува она што природата не може да го доведе до завршница.`

Има дефиниција во Речникот на американското наследство што уметноста ја карактеризира како `човекови напори да ја имитираат, дополнат, изменат или да и се спротивстават на природата.`

Џон Лок (филозоф од Британија) - `Она што е статично и повторливо е здодевно. Она што е динамично и случаен избор е збунувачко. Меѓу тие две нешта лежи уметноста.`

Реноар - `Да ви кажам ли кои се двата квалитета на едно уметничко дело? Прво, мора да биде неопишиво, а второ, не смее да може да се имитира.`

Една излижана аксиома е дека `уметноста е израз на личната перцепција на реалноста од страна на уметникот`...

Поради тоа што горе реков дека само индивидуално може да се гледа на уметноста, јас викам дека `Уметноста е сè она што ќе те натера да размислиш.`

Па сега ти види...
Види вака...до ден денес нема точна дефиниција што е уметност!ова што ми цитираш ти може да го најде и станко петко и митко на нет...а за ова што викаш да те натера да размислиш држи вода...ама за едно дело да биде уметничко дело има многу фактори кој влијаат а ни ти ни јас не сме тие кои треба да кажат за тоа!Јас те прашав само затоа што ти го спомна поимот уметност кој отвара многу полемики...е сеа да не забегуваме со темава...си има критичари на кои тоа им е работа...него ти во случајов (линкин парк) викаш дека // се додека уметноста (во овој случај музиката) се прави искрено, со цел да се искажат чуства, размислувања, ставови, погледи на свет и така натаму...//зашто мислиш дека линкин парк не го прават тоа искрено:toe:
 

ZIKS

Ај за убо да е.
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.582
Поени од реакции
39
BrainCrasher напиша:
Linkin Park, dobri si, posebno Chester, samo ne mi se dopaga deka tepat mnogu na raperski stil, tuka se i Limp Bizkit, mislis raperi, a ne rokeri (metalci)
не тропај глупости, како може Метал ( Nu Metal ) да споредуваш со рап ?! си "тепат" луѓето на метал стил.:tapp:
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
shura напиша:
Види вака...до ден денес нема точна дефиниција што е уметност!ова што ми цитираш ти може да го најде и станко петко и митко на нет...а за ова што викаш да те натера да размислиш држи вода...ама за едно дело да биде уметничко дело има многу фактори кој влијаат а ни ти ни јас не сме тие кои треба да кажат за тоа!Јас те прашав само затоа што ти го спомна поимот уметност кој отвара многу полемики...е сеа да не забегуваме со темава...си има критичари на кои тоа им е работа...него ти во случајов (линкин парк) викаш дека // се додека уметноста (во овој случај музиката) се прави искрено, со цел да се искажат чуства, размислувања, ставови, погледи на свет и така натаму...//зашто мислиш дека линкин парк не го прават тоа искрено:toe:

Линкин го прават тоа искрено, тоа го знам добро, само толку им сече у создавањето музика
 

Saiya Jin

Dizzy Fingers
Член од
26 април 2006
Мислења
1.266
Поени од реакции
10
BrainCrasher напиша:
Linkin Park, dobri si, posebno Chester, samo ne mi se dopaga deka tepat mnogu na raperski stil, tuka se i Limp Bizkit, mislis raperi, a ne rokeri (metalci)
Limp Bizkit epten udaraat na rap. Imaat i nekoi rokerski/metalski stil no ne e toa toa. Dodeka Linkin Park mnogu malku e zabelezitelno toj rap. Samo vo poedinecni pesni e malku po izrazit no ne e preveke. Toj raperski stil samo mozes da go poznaes epten ako ja zaslusas pesnata(ili go procitas tekstot). Inaku celo vreme ke si mislis deka se nekoi cisti metalci :)
 

Diabolical !llusion

Магец
Член од
3 август 2006
Мислења
2.238
Поени од реакции
22
едно време бев луда по нив,ги слушав без прекин..
дури и мајка ми навикна,па не се бунеше дека ја боли глава од бучната музика..
после прекинав од непознати причини,а сеа нема ми текнато да пуштам пак некое нивно цеде...
чекам нешто ново :Р
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
Nippi, тоа е ради што Линкин Парк се музика со која се почнува односно се навлегува во "металот", јес да можеш и ад почнеш директ со некои јаки квалитетни ствари легенди и сл, но, ако почнеш со Линкин, паметно е потоа да еволуриаш, односно, да почнеш да истражуваш ново, доколку стварно сакаш да се ориентираш кон квалитет, ако не терај со нив :)

ако ти се здосадат, тоа е добар знак, зашто не се бенд со кој треба да останеш заглавен

Основната намена на бендови ко линкин парк, корн, лимп бизкит е да те внесат во тој свет колку толку, во светот на рокот, металот итн, меѓутоа само за толку...тие бендови се најдостапни, потоа на тебе останува дали ке почнеш да слушаш нешто помонструозно, помасивно...
 

MaRiNa`Oh

стара школа
Член од
26 март 2005
Мислења
3.484
Поени од реакции
28
Фала богу јас шо почнав со Битлси и Цеплин.. :|
 

Diabolical !llusion

Магец
Член од
3 август 2006
Мислења
2.238
Поени од реакции
22
Гижо напиша:
Nippi, тоа е ради што Линкин Парк се музика со која се почнува односно се навлегува во "металот", јес да можеш и ад почнеш директ со некои јаки квалитетни ствари легенди и сл, но, ако почнеш со Линкин, паметно е потоа да еволуриаш, односно, да почнеш да истражуваш ново, доколку стварно сакаш да се ориентираш кон квалитет, ако не терај со нив :)

ако ти се здосадат, тоа е добар знак, зашто не се бенд со кој треба да останеш заглавен

Основната намена на бендови ко линкин парк, корн, лимп бизкит е да те внесат во тој свет колку толку, во светот на рокот, металот итн, меѓутоа само за толку...тие бендови се најдостапни, потоа на тебе останува дали ке почнеш да слушаш нешто помонструозно, помасивно...
фала за објаснувањето,и да ти кажам ВО ПРАВО СИ!!
а за Л.П.....само што не ми се допадна фактот дека соработуваа и снимија албум со рапер,можеби беше добра инвестиција,соработка или што знам уше што....али воопшто не ми се допаднаа песните... :) :) :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom