Lidl маркети и во Македонија

Дали сте за отварање на Lidl маркети во Македонија?


  • Вкупно гласачи
    240
Член од
27 октомври 2017
Мислења
571
Поени од реакции
850
„Нашата земјата„ е мал пазар на кој веќе постои еден куп трговски фирми со разно-разни прозиводи, така да „Лидл„ нема ништо битно да промени, затоа што дел од фирмите со слична дејност веќе имаат своја клиентела. За „Лидл„
ќе биде проблем да придобие дел од тие пазарџии.

Не сум зачуден зашто биле попречувани, оти е одамна јасно дека во “нашата земјата„ рабојќето се завршуваат не по легален пат, туку со пристојна сума (нелегално заработени) пари.

Да се потсетиме дека не така одамна, во времето од се-де-се-то на „нашата земјата„, „Телеком„ имаше легален монопол на паразорт на телекомуникации.

Подоцна дознавме „зашто и како„...
I sega ima monopoly. Isto gjubre se I vmroto I sdseto
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.703
Поени од реакции
40.793
Кко викаа лидл ке ги уништел домашните проозводители а ни збор за кам и стокомак што се им е србски и полски увоз
Мора да има алтернативи и компетитивни цени. Ако живееме од нашите само ќе нема ефтини дисконти како Кам и Стокомак.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.168
Поени од реакции
10.952
Мора да има алтернативи и компетитивни цени. Ако живееме од нашите само ќе нема ефтини дисконти како Кам и Стокомак.
Така де ама да не се збори дека лидл ке го уништел нашето проозводство кога уствари они ке го кренат со извозот
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.132
Поени од реакции
1.942
Лидл може само да го уништи богатењето на ликови ко тодорович кам и слични. не може да го уништи мак. производство, ако има квалитетни мак. производи со пристапни цени секој би купувал мак. производи. На пр. коа купувам Б6 или витамин Ц по дифолт зимам од алкалоид без да размислувам за други. Смоки си зиам наши, јогурт исто и сирење знам дека нашите се најдобри и да ги нема у лидл ќе идам ќе ги купам од др. маркет. со квалитет се стимулира а не со сила. обратен пример да дојдат од винчини пред врата да ми нудат благичко никад не би земал бидејќи им се катастрофа и безпари да ми носат џабе.
тоа е на крај на денот секој за парите што ќе ги даде очекува да добие најдобро, ако стокомак нудат добри продукти по пристапни цени од полска од таму ќе купувам ме заболе за мак. газди што со превара сакаат да се богатат на наш грб.
Убаво би било во Лидл да можеш да ги
купиш сите квалитетни мк брендови така уште побрзо би се прошириле на наш пазар.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.573
Поени од реакции
5.380
Лидл може само да го уништи богатењето на ликови ко тодорович кам и слични. не може да го уништи мак. производство, ако има квалитетни мак. производи со пристапни цени секој би купувал мак. производи. На пр. коа купувам Б6 или витамин Ц по дифолт зимам од алкалоид без да размислувам за други. Смоки си зиам наши, јогурт исто и сирење знам дека нашите се најдобри и да ги нема у лидл ќе идам ќе ги купам од др. маркет. со квалитет се стимулира а не со сила. обратен пример да дојдат од винчини пред врата да ми нудат благичко никад не би земал бидејќи им се катастрофа и безпари да ми носат џабе.
тоа е на крај на денот секој за парите што ќе ги даде очекува да добие најдобро, ако стокомак нудат добри продукти по пристапни цени од полска од таму ќе купувам ме заболе за мак. газди што со превара сакаат да се богатат на наш грб.
Убаво би било во Лидл да можеш да ги
купиш сите квалитетни мк брендови така уште побрзо би се прошириле на наш пазар.
За Винчини можам само да ти потврдам дека квалитетот е катастрофа и не купувам нивни производи повеќе од 10 години.
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.298
Поени од реакции
3.215
Лидл може само да го уништи богатењето на ликови ко тодорович кам и слични. не може да го уништи мак. производство, ако има квалитетни мак. производи со пристапни цени секој би купувал мак. производи. На пр. коа купувам Б6 или витамин Ц по дифолт зимам од алкалоид без да размислувам за други. Смоки си зиам наши, јогурт исто и сирење знам дека нашите се најдобри и да ги нема у лидл ќе идам ќе ги купам од др. маркет. со квалитет се стимулира а не со сила. обратен пример да дојдат од винчини пред врата да ми нудат благичко никад не би земал бидејќи им се катастрофа и безпари да ми носат џабе.
тоа е на крај на денот секој за парите што ќе ги даде очекува да добие најдобро, ако стокомак нудат добри продукти по пристапни цени од полска од таму ќе купувам ме заболе за мак. газди што со превара сакаат да се богатат на наш грб.
Убаво би било во Лидл да можеш да ги
купиш сите квалитетни мк брендови така уште побрзо би се прошириле на наш пазар.
Многу површно гледате на работите, факт е дека странскиве ланци како Лидл ќе носат повеќе роба од надвор отколку што ќе ја користат домашната. Ќе наменат повисоки стандарди во пакување сертификати разно разни да форсираат еу роба и сл, нема да се замараат со некаков си откупен пунк во Струмица за зеленчук туку ќе увезат директно краставици вакумирани во фолија од надвор.
 

Down

Boozer
Член од
4 мај 2012
Мислења
3.657
Поени од реакции
6.170
Што е до мене нека уништат се што е наше производство, не заслужуваат ништо македонските "производи".

Битолска млекара, Пивара тоа се со земја би срамнил, едино оние Бучен Козјак се добри.

Купив првпат похован кашкавал произвден у мкд а иста цена како странски и беше направен од вештачки кашкавал.....цела фабрика оган да ја фати.

Витаминка се ок али и они се poverty бренд у однос на квалитет, за пола ствари.

Лебот што го јадеме е чисто гомно, Жито Лукс исто со земја би ги срамнил.
 
Член од
15 јануари 2020
Мислења
510
Поени од реакции
1.616
Што е до мене нека уништат се што е наше производство, не заслужуваат ништо македонските "производи".

Битолска млекара, Пивара тоа се со земја би срамнил, едино оние Бучен Козјак се добри.

Купив првпат похован кашкавал произвден у мкд а иста цена како странски и беше направен од вештачки кашкавал.....цела фабрика оган да ја фати.

Витаминка се ок али и они се poverty бренд у однос на квалитет, за пола ствари.

Лебот што го јадеме е чисто гомно, Жито Лукс исто со земја би ги срамнил.
Витаминка е Ferrero груп за Винчини и општо no.1 бренд од Северна за било што, каков црн Poverty
Кечапот на Витаминка е мисловна именка за на пример таа бљувотина од кисел кечап на Heinz
 

Down

Boozer
Член од
4 мај 2012
Мислења
3.657
Поени од реакции
6.170
Витаминка е Ferrero груп за Винчини и општо no.1 бренд од Северна за било што, каков црн Poverty
Кечапот на Витаминка е мисловна именка за на пример таа бљувотина од кисел кечап на Heinz
Витаминка за нешто се супер за нешто се 0, незнам што не е јасно.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.573
Поени од реакции
5.380
Што е до мене нека уништат се што е наше производство, не заслужуваат ништо македонските "производи".

Битолска млекара, Пивара тоа се со земја би срамнил, едино оние Бучен Козјак се добри.

Купив првпат похован кашкавал произвден у мкд а иста цена како странски и беше направен од вештачки кашкавал.....цела фабрика оган да ја фати.

Витаминка се ок али и они се poverty бренд у однос на квалитет, за пола ствари.

Лебот што го јадеме е чисто гомно, Жито Лукс исто со земја би ги срамнил.
Најлош леб се произведува во Македонија од цела Европа затоа што инспекциите се корумпирани и платени од газдите на пекарниците за да не ги контролираат.Никаде во Европа нема да најдете леб кој откако ќе го исечете за пола саат фаќа површинска кора и после неколку саати е камен.Тоа е затоа што внатре му шибаат адитиви далеку повеќе од дозволената доза само да се добие надворешен волумен а внатре шуплив и уствари адитивот е тој што го суши лебот а не воздухот.Кој сака да проба квалитетен леб од 1кг доволно е да отиде до Словенија во било кој маркет и од било која пекарница и од старт ќе ја види разликата.Таму сеуште се произведува со ист квалитет како кај нас што имаше за време на СФРЈ кога тежеше 1кг.
Автоматски споено мислење:

Витаминка за нешто се супер за нешто се 0, незнам што не е јасно.
Стоби Флипс се едни од најдобрите во Европа иако претежно купувам Saluti во КАМ за кои мислам дека се 90 посто копија и не толку солени.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.703
Поени од реакции
40.793
Земи си апетисанчиња или пуканки, не тие хемии како смоки, грицки, чипсови. Све тоа е палмино уље и хемии.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.168
Поени од реакции
10.952
Многу површно гледате на работите, факт е дека странскиве ланци како Лидл ќе носат повеќе роба од надвор отколку што ќе ја користат домашната. Ќе наменат повисоки стандарди во пакување сертификати разно разни да форсираат еу роба и сл, нема да се замараат со некаков си откупен пунк во Струмица за зеленчук туку ќе увезат директно краставици вакумирани во фолија од надвор.
Грешка си, премногу форсираат домашно производство особено за овошје, зеленчук, месо итн
 

Kajgana Shop

На врв Bottom