LGBT-популацијата и современиот свет

  • Креатор на темата Out Boy
  • Време на започнување
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
28 март 2006
Мислења
17.714
Поени од реакции
12.135
пред 200 години беше најокеј да се биде геј во Ватикан, пред 2000 години беше уште поокеј да се биде геј секаде, Римјаните и Грците дури и олимписки игри сакале да приредат во таа чест.
Има многу нешто што било прифатено као нормално низ разни епохи, но денеска не би одобриле такви сексуални и полови...човечки перверзии. Ваше право кои од нив лично ќе ги прифатите како нормални.
 

PxFxCx

Јужни Фронт
Член од
15 септември 2007
Мислења
452
Поени од реакции
4
Ако да се биде геј е современо и е една од најголемите начела врз кој се заснова современиот свет, искрено се плашам да си ја замислам иднината.
 
С

Сатори

Гостин
и оп одеднаш цел свет се изјалови и стана не океј ? како бе тоа одеднаш ме чуди ... него Не е природно , деца да посвојуваат никако несмее да се дозволи , за нивните паради едно големо НЕ ! тоа е едноставно дебилно , педе*ите се фалц на природата едноставно и нека си се еб*т они ама нека не замараат со правата нивни ,и оф топик ако мрзам гејови никако мојата идеологија не се поклопува со комунизмот можеби и јас и тие кој ја почитуваат таа идологија размислуваме за оваа тема исто незначи дека за се расмислуваме исто .. т.е. мрзење педе*и не е комунистичко нешто :)
Во ред, еве, ќе бидам сериозна и нема да правам веќе метафори и да објаснувам аналогија, очигледно тоа не оди.
Значи, да се повторам, не велам во никој случај, дека да ја мразиш геј популацијата е комунистичко „нешто“, туку, да ги мразиш оние кои што имаат различна сексуална ориентација од сопствената само затоа што не се како тебе, е.Но, да ги оставиме идеолошките препирки настрана, за нешто да биде нормална појава треба да го ставиме во општествени рамки и да го направиме обично, по таа логика треба сите кои што се над или под тој просек да бидат пратени во концентрационен логор само затоа што не се нормални според општите принципи.

Хомосексуалноста не е болест, туку е сексуална определба, со претходниот пост сакав да ти потенцирам дека постои од кога постои самото човештво, не е модерен тренд или новопојавена болест, туку е определба, токму и како таква се класифицира.Не сум во план да те убедувам да ги сакаш и да пиеш кафе со нив или да им бидеш кум на свада, туку да разбереш дека исто како што Грците шират омраза кон Македонците само затоа што се Македоници, така и ти за нив шириш омраза само затоа што не се хетеро, а тоа не е одличје на некој кој што живее во либерално општество.Океј е да не ги сакаш, не е океј да ги навредуваш само затоа што не се палат на истите работи на кои ти се палиш.

ptomislav, во ред е кога мажот до смрт ја претепува својата сопруга и деца кога ќе си дојде дома пијан? Или на тоа затвараме очи затоа што станува збор за хетеро двојка?
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.193
Поени од реакции
14.470
ptomislav, во ред е кога мажот до смрт ја претепува својата сопруга и деца кога ќе си дојде дома пијан? Или на тоа затвараме очи затоа што станува збор за хетеро двојка?
Чекај сеа мешаш сосем различни работи... многу јасно дека тоа не е во ред меѓутоа зашто воопшто споредуваш две такви работи? И ако се гејови демек неможе да дојде дома пијан и да се степе со партнерот или да ги истепа децата?
Сеедно не ми беше тоа прашањето еве ќе го поставам пак:

Ок и дали тогаш кога според тебе имало гејови, им било дозволено да имаат бракови и да посвојуваат деца?
Дали ти го оправдуваш тоа посвојување деца, дете да израсне со двајца татковци кои не дај боже ќе ги види бар еднаш како се сексаат?
Или па вештачки да се оплоди дете со гени од двајца татковци? што ќе биде со тоа дете кога ќе порасне?
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
Во ред, еве, ќе бидам сериозна и нема да правам веќе метафори и да објаснувам аналогија, очигледно тоа не оди.
Значи, да се повторам, не велам во никој случај, дека да ја мразиш геј популацијата е комунистичко „нешто“, туку, да ги мразиш оние кои што имаат различна сексуална ориентација од сопствената само затоа што не се како тебе, е.Но, да ги оставиме идеолошките препирки настрана, за нешто да биде нормална појава треба да го ставиме во општествени рамки и да го направиме обично, по таа логика треба сите кои што се над или под тој просек да бидат пратени во концентрационен логор само затоа што не се нормални според општите принципи.

Хомосексуалноста не е болест, туку е сексуална определба, со претходниот пост сакав да ти потенцирам дека постои од кога постои самото човештво, не е модерен тренд или новопојавена болест, туку е определба, токму и како таква се класифицира.Не сум во план да те убедувам да ги сакаш и да пиеш кафе со нив или да им бидеш кум на свада, туку да разбереш дека исто како што Грците шират омраза кон Македонците само затоа што се Македоници, така и ти за нив шириш омраза само затоа што не се хетеро, а тоа не е одличје на некој кој што живее во либерално општество.Океј е да не ги сакаш, не е океј да ги навредуваш само затоа што не се палат на истите работи на кои ти се палиш.

ptomislav, во ред е кога мажот до смрт ја претепува својата сопруга и деца кога ќе си дојде дома пијан? Или на тоа затвараме очи затоа што станува збор за хетеро двојка?
да бе да океј не те сфатив прееска коа ми рече дека ме поврзуваш со комунистите :) него не ми одговори како тоа одеднаш станало неприфатливо кога ете пред 2000 год океј пред 200 океј секогаш океј ама пред 20-30 години одеднаш стана неокеј па се борат дечките за својте права :/ е тоа не ми е јасно
а и прашањето на човекот над мене би сакал да видам како ке го одговорите :)
 
С

Сатори

Гостин
Чекај сеа мешаш сосем различни работи... многу јасно дека тоа не е во ред меѓутоа зашто воопшто споредуваш две такви работи? И ако се гејови демек неможе да дојде дома пијан и да се степе со партнерот или да ги истепа децата?
Сеедно не ми беше тоа прашањето еве ќе го поставам пак:
Она во што верувам е дека не сите се скорени да бидат родители и дека од лично искуство можам да тврдам дека за да се создаде здрава средина за едно дете е да има родители кои што ќе сакаат да бидат заедно, без разлика дали ќе бидат две мајки или мама и тато.Не сите геј двојки имаат потенцијал да бидат родители, исто како и хетеро двојките, така што, две персони кои што се сакаат, кои што можат да пружат финансиска подршка, социјална заштита и здрав-психофизички развој за едно детенце, заслужуваат да го имаат.
Е сега, можеме да дебатираме до утре дали тоа е морално или не, или пак дали детето ќе порасне во „нормална“ личност, ама тука влијаат толку многу фактори, што таа тема бара премногу разглобување за да биде правилно обработена.Останува секогаш на личен став и верба во тоа што е правилно, а што не е.
 
V

Vollstandig

Гостин
Хомосексуалноста не е болест, туку е сексуална определба
Хомосексуалноста е потреба, вродена на човекот,кај таквите луѓе чмарот е исто сензитивен како пенисот, што им дава поголемо уживање поради што машките имаат простата, со стимулација на неа се добива анален оргазам. Потребата е едно, а сексуална определба друго. На никој не му текнало “Ај ќе се рокам в прдешка“ туку имале потреба да ги изрока машко.
Поентата на сето ова е дека е вродена потреба, а тие што мразат педери, проблемот е освн што не сакат да се луѓето поразлични од нив, исто така има голем процент на Гадење од самата помисла како е да си со машко. Поради одвартната слика, ги мразат педерите, не дека само се различни од нив:)
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.193
Поени од реакции
14.470
Дали ти сакаш да ни кажеш дека стоиш пред врата кај твоите?
Немам мои така да нема кај да стојам

он топик: као мал барем 70% од другарите ми кажуваа дека ги виделе/слушнале нивните
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Немам мои така да нема кај да стојам

он топик: као мал барем 70% од другарите ми кажуваа дека ги виделе/слушнале нивните
Од тука се гледа какви „нормални“ деца според твоето изразување доаѓаат од стрејт двојки.Значи 70% мастурбираат на своите родители.И кој е душо нормален сега?
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.193
Поени од реакции
14.470
Душо, не ги превертувај зборовите како што на тебе ти одговараат...
никој не пиша дека мастурбирал на нив нели? Тоа е само твоја претпоставка...

Нема ништо чудно и "ненормално" во тоа да чуеш некој како има однос, посебно кога живееш во иста куќа со него и кога ве дели ходник/соба/вц/ итн

--- надополнето ---

И кој е душо нормален сега?
Педерите сигурно не се нормални барем тоа ми е јасно...
да беа нормални ќе можеа да имаат деца и да се размножуваат без "вештачки оплодувања"
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Душо, не ги превертувај зборовите како што на тебе ти одговараат...
никој не пиша дека мастурбирал на нив нели? Тоа е само твоја претпоставка...

Нема ништо чудно и "ненормално" во тоа да чуеш некој како има однос, посебно кога живееш во иста куќа со него и кога ве дели ходник/соба/вц/ итн
Јас колку што знам ти напиша „види“,а не слушне.Што значи цела околина со 70% околу тебе е ненормална.Не вртам зборови,само ти покажувам што зборуваш.
Така да,ти опкружен во ненормален свет,кажуваш што е нормално,а што не,веднаш губат смисла зборовите.
ptomislav напиша:
двајца татковци кои не дај боже ќе ги види бар еднаш како се сексаат?
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
1.360
Поени од реакции
2.175
Душо, не ги превертувај зборовите како што на тебе ти одговараат...
никој не пиша дека мастурбирал на нив нели? Тоа е само твоја претпоставка...

Нема ништо чудно и "ненормално" во тоа да чуеш некој како има однос, посебно кога живееш во иста куќа со него и кога ве дели ходник/соба/вц/ итн

--- надополнето ---



Педерите сигурно не се нормални барем тоа ми е јасно...
да беа нормални ќе можеа да имаат деца и да се размножуваат без "вештачки оплодувања"
Штотуку и јаловите парови ги направи ненормални.

И не знам од кога основна функција на "нормалниот" човек е да остава потомство.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Штотуку и јаловите парови ги направи ненормални.

И не знам од кога основна функција на "нормалниот" човек е да остава потомство.
Не му се мешај во дефиниција,он ќе ни каже што е нормално,а што не :) (на крајот кој знае што заклучок ќе извади)
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.193
Поени од реакции
14.470
Јас колку што знам ти напиша „види“,а не слушне.Што значи цела околина со 70% околу тебе е ненормална.Не вртам зборови,само ти покажувам што зборуваш.
Така да,ти опкружен во ненормален свет,кажуваш што е нормално,а што не,веднаш губат смисла зборовите.
ОК и да е по твое нека е види, од кога види = мастурбира.
Значи сега според тебе цел свет е ненормален само педерите се нормални?
Кај и да е според сите вас и педофилите ќе бидат нормални само што место желба за к** тие ќе имаат за мало дете нели според научнициве и педофилијата не е болест како што не е и хомосексуалноста...

--- надополнето ---

Штотуку и јаловите парови ги направи ненормални.

И не знам од кога основна функција на "нормалниот" човек е да остава потомство.
Никаде не пишав дека е основна функција...
а ако не остава нормалниот човек, педерот ли ќе остава потомство...

И порано кажав, нека си се ебат у тоа чмаровите не ме интересира, ама неможе бе деца да одгледаат
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom