LGBT-популацијата и современиот свет

  • Креатор на темата Out Boy
  • Време на започнување
Статус
Затворена за нови мислења.
O

Out Boy

Гостин
Бидејќи има многу што да се дискутира за GLBT-популацијата и современите светски тенденции во оваа област, сметам дека треба една ваква тема, каде ќе се дискутира за сите аспекти.

1. Современи про- и контра-теории за хомосексуалноста;

2. Хомосексуалноста како историска појава;

3. Исламот и хомосексуалноста;

4. Христијанството и хомосексуалноста;

5. Другите религии и хомосексуалноста;

6. Легализацијата на геј-браковите низ светот;

7. Посвојувањето деца од страна на геј-парови;

8. Хомосексуалноста и СИДА-та;

9. Познати GLBT фаци;

10. Coming out- колку е тој важен за хомосексуалците;

11. Outing и дали го оправдувате;

12. Зошто дел од хомосексуалците организираат геј-паради?;

13. Дали имате пријател, другар, роднина, сосед... кој е геј?

14. Што го кочи процесот на прифаќање на хомосексуалците во Македонија?;

15. Македонија и политичка партија на хомосексуалците;

16. ''Ex-gay'' популација. Мит или реалност?

Админите нека кажат дали темава може да опстои вака, ако не да почнам да отворам посебни теми за секоја точка :smir:
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
хормонски пореметувања .... :toe:

не сакам некој да навредам ...
само сметам дека појавата на геј е поради хормонски пореметувања ....
ова е мое размислување
 
O

Out Boy

Гостин
Проширувањето на правата на хомосексуалните двојки започна во 1989 година, кога Данска ги озакони т.н. „регистрирани партнерства“ кои ги проширија имотните и наследните права на геј-двојките. Со тоа, за прв пат во историјата на некоја национална Влада, се пружи не само заштита на геј и лезбиските двојки од дискриминација, туки им се дадоа и некои права кои ги имаа хетеросексуалните венчани двојки. Норвешка постапи слично во 1993 година, кои потоа ги следеше и Шведска во 1995, како и Исланд во 1996 година.

Другите држави во Европа и Северна Америка, исто така, ги проширија правата на геј-двојките со т.н. цивилни унии.
Сепак, Холандија беше таа држава каде за прв пат се легализираше истополовиот брак. Во декември 2000 година, холандскиот Парламент ја усвои легислативата со која им се дава право на истополовите двојки да склучуваат бракови, да се разведуваат и да посвојуваат деца. На први април 2001, градоначалникот на Амстердам присуствуваше на првата церемонија на склучување на брак меѓу четири геј-двојки. Во наредните 8 години, Белгија (2003), Шпанија (2005), Канада (2005), Јужноафриканската република (2006) и Норвешка (2008) го следеа примерот на Холнадија и ги легализираа истополовите бракови. Шведска, најверојатно, е наредната држава која во своите закони ќе дефинира полово-неутрален брак, а за него ќе се гласа оваа година.

Нови закони во врска со легализацијата на хомосексуалните бракови се донесуваат насекаде низ светот. Буенос Аирес постана првиот град во Аргентина и Латинска Америка воопшто, што во 2002 дозволи цивилни унии меѓу истополови двојки. Во ноември 2006, градот Мексико, поддржан од локалната влада, постана првиот град во Мексико што ги призна истополовите бракови. Истиот месец, Израел ги призна сите бракови склучени склучени во странство како полноправни бракови. Во 2007 и Колумбија ги прошири правата на истополовите двојки кои живееле заедно подолго од 2 години. На 1 јануари 2008, Уругвај изгласа закон со кој се признаваат цивилни униии меѓу истополови двојки кои живееле заедно подолго од 5 години.

Прашање за општото население (Европска комисија, 2006): Дали поддржувате хомосексуални бракови?
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Бидејќи има многу што да се дискутира за GLBT-популацијата и современите светски тенденции во оваа област
а шо демек у мода ли е ...

да те прашам нешто ...
гледам геј си ...

поради што си геј?
еве погоре го имаш моето мислење ...
сметам дека е тоа хормонско пореметување ..
 
R

RAYTHEON23

Гостин
во грција поддршката за геј парови е 15%,значи 85% се македонци:vozbud:
 
R

RAYTHEON23

Гостин
а шо демек у мода ли е ...

да те прашам нешто ...
гледам геј си ...

поради што си геј?
еве погоре го имаш моето мислење ...
сметам дека е тоа хормонско пореметување ..
НЕ Е јабе е имало терапија со тестостерон....тој поткожно се аплицира мислам и го злоупотребуваат оние кои билдаат и на крајот резултат е зголемена агресивност.инаку мислам дека психолошкиот фактор е најважен,имено дали ке се пали на ист или различен пол зависи од мозокот 99% сексот е психологија другото се сведува на прилив а крв во пенисот е сега дал на жена ке се случуе дал на маж:toe:
 
O

Out Boy

Гостин
а шо демек у мода ли е ...

да те прашам нешто ...
гледам геј си ...

поради што си геј?
еве погоре го имаш моето мислење ...
сметам дека е тоа хормонско пореметување ..
Не бре, не е у мода. Хомосексуалци имало и ќе има. Актуелно е здобивањето со права, како право на работно место без дискриминација, право на цивилна унија или брак, право на наследување, право на посвојување... :smir:

И да, геј сум и ништо не фали. Геј сум затоа што сум се родил така, а сум сфатил на 12 годишна возраст. И не се срамам од тоа кој сум.

А што ти сметаш дека е причина за тоа, тоа си е твоја работа. Има некои сметаат дека не создале вонземјаните, па што да им правиме на таквите... :toe: Науката си го кажа своето... а немаше што да докажува :smir:

И може еден тест на препознавање да направиме. Ја и уште 10-20 момчиња на моја возраст. Ако ме погодиш кој сум, ќе прифатам дека е хормонско нарушување :helou:
 

TMPO

Obraz
Член од
31 октомври 2007
Мислења
1.728
Поени од реакции
26
Проширувањето на правата на хомосексуалните двојки започна во 1989 година, кога Данска ги озакони т.н. „регистрирани партнерства“ кои ги проширија имотните и наследните права на геј-двојките. Со тоа, за прв пат во историјата на некоја национална Влада, се пружи не само заштита на геј и лезбиските двојки од дискриминација, туки им се дадоа и некои права кои ги имаа хетеросексуалните венчани двојки. Норвешка постапи слично во 1993 година, кои потоа ги следеше и Шведска во 1995, како и Исланд во 1996 година.

Другите држави во Европа и Северна Америка, исто така, ги проширија правата на геј-двојките со т.н. цивилни унии.
Сепак, Холандија беше таа држава каде за прв пат се легализираше истополовиот брак. Во декември 2000 година, холандскиот Парламент ја усвои легислативата со која им се дава право на истополовите двојки да склучуваат бракови, да се разведуваат и да посвојуваат деца. На први април 2001, градоначалникот на Амстердам присуствуваше на првата церемонија на склучување на брак меѓу четири геј-двојки. Во наредните 8 години, Белгија (2003), Шпанија (2005), Канада (2005), Јужноафриканската република (2006) и Норвешка (2008) го следеа примерот на Холнадија и ги легализираа истополовите бракови. Шведска, најверојатно, е наредната држава која во своите закони ќе дефинира полово-неутрален брак, а за него ќе се гласа оваа година.

Нови закони во врска со легализацијата на хомосексуалните бракови се донесуваат насекаде низ светот. Буенос Аирес постана првиот град во Аргентина и Латинска Америка воопшто, што во 2002 дозволи цивилни унии меѓу истополови двојки. Во ноември 2006, градот Мексико, поддржан од локалната влада, постана првиот град во Мексико што ги призна истополовите бракови. Истиот месец, Израел ги призна сите бракови склучени склучени во странство како полноправни бракови. Во 2007 и Колумбија ги прошири правата на истополовите двојки кои живееле заедно подолго од 2 години. На 1 јануари 2008, Уругвај изгласа закон со кој се признаваат цивилни униии меѓу истополови двојки кои живееле заедно подолго од 5 години.

Прашање за општото население (Европска комисија, 2006): Дали поддржувате хомосексуални бракови?
E moj zlatni sloveni i pravoslavci sakat da ni go rasipat duhot i da ni nametnat "evropski" bolestni vrednosti.
Ama nema da uspee.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Не бре, не е у мода. Хомосексуалци имало и ќе има. Актуелно е здобивањето со права, како право на работно место без дискриминација, право на цивилна унија или брак, право на наследување, право на посвојување... :smir:

И да, геј сум и ништо не фали. Геј сум затоа што сум се родил така, а сум сфатил на 12 годишна возраст. И не се срамам од тоа кој сум.

А што ти сметаш дека е причина за тоа, тоа си е твоја работа. Има некои сметаат дека не создале вонземјаните, па што да им правиме на таквите... :toe: Науката си го кажа своето... а немаше што да докажува :smir:

И може еден тест на препознавање да направиме. Ја и уште 10-20 момчиња на моја возраст. Ако ме погодиш кој сум, ќе прифатам дека е хормонско нарушување :helou:
и не си заинтересиран за жени?
воопшто?

и не планираш да го продолжиш твојот ген ... ?? со свое дете создадено од тебе а не посвоено ...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Фала богу во Македонија има само еден педер.
А и тој некако блед изгледа ко ќе излезе на ТВ.
 
O

Out Boy

Гостин
и не си заинтересиран за жени?
воопшто?

и не планираш да го продолжиш твојот ген ... ?? со свое дете создадено од тебе а не посвоено ...
Не бе, ич :icon_lol: А тоа со генот и моето дете, да не те интересира. Збори на темата и остај го мојот личен живот на страна.

Фала богу во Македонија има само еден педер.
А и тој некако блед изгледа ко ќе излезе на ТВ.
Не си интересен со оваа фраза кој ја повторуваш во секој трет пост.
И самиот знаеш дека не е така, ама инатот тешка болест е.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Не си интересен со оваа фраза кој ја повторуваш во секој трет пост.
И самиот знаеш дека не е така, ама инатот тешка болест е.
А да , да не ја заборавиме “вистината“ на Коче (единствениот легален педер во Македонија) “20% популација во Македонија се педери али им е страв да се искажат како педери“

Нешто не им оди изјаснувањето. Не излегваат.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom